Je to cukrovka?

Od: odpovědí: 22 změna:

Dobrý den.

Asi poslední týden mám po jídle lehké závratě. Třeba i hned 2 minuty po jídle. Mám doma koupené preventivně diagnostické proužky na moč(jsou co se trvanlivosti týče OK), tak jsem je teď poslední týden několikrát zkusil, ale glukózu mám vždy negativní (pH mám podle proužků 5) což je OK. Zjistilo by se to už takhle z moči, že když ji mám negativní, tak že cukrovku nemám? Nebo musí být i krevní testy? Připadá mi, že po jídle cítím i takový tlak v očích, jsou unavenější. Byl jsem koncem tohoto března u doktora, kde mi vzali krev a měl jsem ji, i když jsem něco málo po ránu snědl, v hodnotě 5,0. Což by mělo být v normě, navíc jsem jedl, takže by to snad ukázalo jinak i méně? Počítám, že by jídlo nemělo mít vliv a když už, tak jedině k horšímu. Tedy hodnota 5,0 ne nalačno, by měla být OK? Děkuji za odpověď.

22 odpovědí na otázku

 

 


3x

Cukrovku mám od března t.r. a jediný příznak byly "přeležené" ruce po ránu a cukr v moči. Po odběru krve, jsem měl kolem dvaceti (21,3)!*blee* 24.7. jsem byl na kontrole a sundal jsem to díky práškům na 6,2.*uf* Ten tlak v očích bych nepodceňoval a objednal se k očnímu (dlouhá doba objednávky). To může být něco jiného, nebudu vás strašit.


Tu přeleženou ruku mám taky, ale vždy jen tu jednu samou, druhá je OK. Navíc to mám už přes dva roky.A minulý rok to dalo pokoj. Tak nevím co si o tom myslet. Vzpomnělo si to až nějak v dubnu. No glukometr doma mám, na 50 odběrů, ještě zabalený, tak si musím pořádně znova přečíst manuál a pak tu dám vědět. Ale jak jsem psal na začátku, koncem března mi brali krev a počítám že byla ok, když hodnota byla 5,0 a ještě jsem i ráno jedl? To mi nikdo z radících nevysvětlil, že by řekli, jo, ta hodnota je z té doby OK a cukrovku v té době jsi s velkou pravděpodobností neměl. Každý hned s doktorem...

 


3x
avatar blesik

Jsem diabetička, na prášcích, už asi 9 let. Nic si neměřím, dodržuju životosprávu, cukr se snažím nepoužívat, tuky minimálně a cukr mám dobrý. Určitě se u mě diabetes neprojevoval tak, že by mi nebylo po jídle dobře. Jen lékař zjistí z čeho máte potíže.

 


2x

Jsem diabetik (už asi 10 roků?) ale nikdy jsem si proužky curk nenaměřil,jedině glukometrem. U Vás jde kdoví o co,takž šupajdit k lékaři! Nikdo od PC Vám zde diagnózu nestanoví i kdyby to byl super specialista lékař!

 


1x

To se vůbec takhle nedá říct? Ale ten cukr je po jídle a zjištění odběrem krve v normě.

Každopádně pokud máte nadváhu, nebo třeba cukrovku v rodině, choďte pravidelně k lékaři, nechte si zkontrolovat alespoň z prstu, případně si můžete koupit glukometr a občas si změřit před jídlem a 2 hodiny po jídle. Tím nic nezkazíte.

Ty závratě mohou mít více příčin, tlak, krční páteř, štítná žláza... a ten tlak v očích a únava mohou být kromě cukrovky třeba také od štítné žlázy, nebo od čehokoliv jiného.

Běžte k lékaři, tady vaříme z vody.


doplněno 30.07.17 13:13:

No, nazdar hodiny! S tím flekem běžte hned zítra k lékaři.


Díky hlavně za tu první větu, byl jste jediný, kdo mi napsal, že by to mělo být v normě. Nadváhu mám a jak jsem psal teď jinde, tím glukometrem to zkusím.


Ten flek už v listopadu "oslaví" 3 roky (z listopadu 2014) . Tedy cca po měsíci a něco zmizel. Doktor mi řekl, že o nic nejde. Fotky jsem mu ukazoval v květnu 2015. Teď jak jsem tam byl v březnu 2017, tak jsem ho opět upozorňoval, jelikož mě bolely záda a měl jsem to mravenčení nohou, jestli to nemůže být od klíštěte. Připomněl jsem mu ten flek. Ptal se mě, jak je to staré. Říkám, že to mám od listopadu 2014. On na to, že to je OK a testy na boreliozu jsou zbytečné. A tím to zvadlo.

Podívejte, já chápu, že se Vám k lékaři nechce, ale tady to fakt nevyřešíme a nevyřešíte to ani Vy sám. V souvislosti s tou fotkou fleku, který máte už 2 roky to opravdu může být nerozpoznaná a neléčená borelióza. I ty příznaky-nevolnost, brnění, mravenčení, atd. by tomu odpovídaly.

Nenechávejte to, pokud máte lékaře, který léčí jen pohledem od stolu, vyměňte ho, ale hlavně si nezahrávejte! Tohle fakt není sranda!

 


0x
avatar maky

V moči prý cukr strašně kolísá, nakonec v krvi také. :( Použijte raději lékařskou vědu, at něco nezanedbáte.

 


0x
A doktor říká co? Nebo má dovolenou?
Cukrovka se sice projevuje jinak, ale oprávnění rozhodnout o diagnóze má jedině lékař.
Mimochodem, hodně zdravotnícch problémů má navzájem podobné příznaky, od monitoru nelze rozhodnout.

 


0x
avatar kepler

Příznaky a projevy cukrovky jsou celkem podrobně popsány zde:

nemoci.vitalion.cz/...

Pokud budete na pochybách, obraťte s důvěrou na lékaře.

 


0x

Dobrý den. Nejlépe je měřit cukr z krve... Podle mého názoru by v moči cukr vůbec neměl být, ale jsem laik, a ne doktor. Nejhořší je, když se do diagnostiky nemocí pustí člověk, co medicínu nestudoval, a čte si příznaky nemocí na internetu. Máte-li pocit, že něco není v pořádku, navštivte svého lékaře. Po jídle se můžete cítit unavenější, to může být přeci normální, když nyní nastupuje trávení potravy. I zvíře si po jídle na chvíli lehne. A věřte, že i diabetik s hodnotou cukru 24 nemusí cítit po jídle vůbec žádné závratě (odkoukáno od života). Správný diabetik musí pravidelně několikrát denně svou glykémii měřit glukometrem a podle toho upravovat dávky inzulínu, tedy pokud na tom inzulínu je.

 


Zatím děkuji všem za info. Zjistil jsem, že mám závratě i když nejím, tak to může být kdoví co... Napadl mě ještě Parkinson, mám skoro celý den mravenčení nohou, nebo mi připadá, jako bych v nich neměl cit. Paty. Ale když dám ruce před sebe, třes rukou, prstů, ani ťuk. Nějakou nerovnováhu necítím. Ta závrať přichází, když jsem v jakékoliv poloze.

Ještě mě napadlo, že jsem měl před skoro 3 roky flek od klíštěte. Tak ho pro jistotu přidávám. Doktor mi řekl, když flek viděl, že o nic nejde.


doplněno 30.07.17 13:09:

Nevím přesně jestli je to od klíštěte. Zjistil jsem na noze, počítám že navíc po nějaké době několika dnů, už jen ten flek.


doplněno 30.07.17 13:27:

V průměru to mělo tak 4cm. Nikam se flek nestěhoval. Klouby mě doteď nebolí. Tedy asi před půl rokem mě bolely kyčle několik týdnů, ale to bylo asi stylem spaní. Když jsem přestal ležet na boku přímo ma kyčlích(postel s kovovýma pérama).., tak od té doby mě kyčle už vůbec nebolí.

Je to cukrovka?

Tohle hned zítra ukažte doktorovi. Fakt!


Ten bude v listopadu 2017 už 3 roky starý. Doktor mi řekl v květnu 2015, že o nic nejde.

Tenkrát možná ještě o nic nešlo, teď jde možná o život. Změňte doktora. Pokud je to borelióza, není to žádná sranda. Ale v tom případě je po třech letech už skoro pozdě.

 


Měřil jsem si včera a dnes krev glukometrem z prstů na ruce a hodnoty: včera odpoledne 3 hodiny po jídle 6,0 mmol/L. Dnes ráno nalačno 6,9 mmol/L (ale cca 10 hodin před odběrem jsem měl 200g rýže a špíz, cibule, sojová omáčka), hodinu po prvním odběru jsem měl 6,7 mmol/L (opět nalačno a ani jsem nepil vodu). Pak jsem se najedl (jen 2 menší chleby, mimimum másla, 60 g romaduru a jeden střední banán) a 2 hodiny po tomto jídle jsem naměřil cukr v krvi 6,9 mmol/L. Tak nevím... Cukrovka možná počátek? A když začnu držet dietu, plus přidám pohyb, tak by to mělo být OK? Navíc nevím, kde nejlépe měřit, jestli jsou prsty OK? Nebo je lepší měřit jinde.

 

Glykemie se měří z prstu minimálně 2 hodiny po jídle. Diabetici se nepíchají do palců a ukazováčků, aby neztráceli cit. Místa vpichu na prostředníčku, prsteníčku a malíčku střídají, takže se píchají i hodně ze strany.

Vás by asi měla zatím zajímat glykemie na lačno (pozor na sladké pití během noci) , která by měla být do 5,6. Při hodnotách mezi 5,6 - 7 by Vás měl lékař sledovat a nad 7 už je to potřeba začít řešit. Občas se můžete zkontrolovat během dne min 2h po jídle, ale to by se glykemie měla pohybovat mezi 6-10. Zkuste se změřit, když se Vám bude točit hlava, ale spíš bych v tu chvíli změřil tlak.

V moči se cukr objevuje, až když glykemie stoupne k 15 a tělo se pak začne zbavovat cukru močí.

Jo a náhradní proužky ke glukometru stojí cca 400Kč /50ks.


Hlava se mi lehce točí i teď a to jsem měl stále naposledy jen ty dva chleby. Jen jsem vypil od rana cca litr vody a močit jsem už byl 5x... Jinak v noci tak 2x-3 chodím na záchod. To už mám ale několik let a mám změřeno, že tak kolem litru, někdy více, v noci namočím. (Vypiju ale přes den pravidelně 3 litry vody a někdy piju i ve 21hod., třeba půl hod. před spaním). Navíc trpím krákozrakostí už 30 let,obě oči 6,5dioptrií a připadá mi, že poslední rok, dva, mám takové menší "mušky" před očima. Je to vidět hlavně proti bílému pozadí třeba na monitoru, tak si říkám, jestli to není zvýšenou hladinou cukru v krvi. Ale měla by být ještě takhle v normě, podle hodnot, tak taky nevím z čeho ty oči jsou. Koncem týdne kupuji tlakoměr plus měřič tepu v jednom, tak se uvidí. Teď navíc poslední dny, jsem si při usínání všiml, že mi začne více bušit srdce, pak jakoby pomalu jde do otáček..., pak najednou utne a vše je zase OK. Ale všiml jsem si toho už před několika lety, pak mi připadalo, že to dalo pokoj a vzpomnělo si to až teď poslední týden. Doktora dám, ale tak za 14 dní.

Samozřejmě pokud upravíte životosprávu, začnete pravidelně v menších dávkách jíst, zvolíte vhodný pohyb, mohlo by to být OK.

Ale jestli máte počátek cukrovky Vám tu nikdo neřekne. S určitostí se to zjistí u takovýchhle hodnot zátěžovým testem.

To znamená, že Vás lékař pošle ráno na odběr krve na lačno, potom Vám tam dají vypít takový přeslazený nápoj a za 2 hodiny Vám opět odeberou krev, mezitím tam sedíte v klidu a čekáte. Podle těch hodnot zjistí, jak spalujete a jestli jste cukrovkář nebo ne.

U té cukrovky je důležitý tzv.dlouhodobý cukr, ten Vám změří u diabetologa při každé kontrole.

Včera jsem si zrovna měřila glukometrem cukr na lačno a 2 hodiny po jídle. K večeři jsem měla vařený brambor, listový špenát, menší kousek kotlety-normální porci, žádný velký talíř. 2 hodiny po jsem si naměřila 9,6, prostě jsem nespálila.

Pokud jdu na kontrolu, pro moji diabetoložku je vždy podstatný tzv.dlouhodobý cukr, který mám okolo 5,3, nikoliv tyto výkyvy. Takže jsem stále pouze na lécích a dietě. diabetickaasociace.cz/...

Tady se můžete ptát stále dokola, ale Vaši diagnózu Vám určí jen lékař.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]