Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vracíme se zpátky?

Od: stafan* odpovědí: 26 změna:

Vážení, co na to řikáte? Už zas se vrací doba, kdy mi bude kdejaký ,,poverenik" šňupat po baráku a bude mne buzerovat za to nebo tamto? Není tak dávno doba, co mi chodili počítat kolik mám slepic, kohoutů, kapounů atd . PS.Pro upřesnění, topím plynem a dřevo vyvážím do lesa.*ua*

Chystá se bič na domkaře s čadícími komíny
Karvinsko _ Těm, kdo vytápějí své rodinné domy dřevem nebo uhlím, ale i těm, kdo mají ekologicky nevyhovující plynový kotel, možná zvoní umíráček.
Autor:
Tomáš Januszek

14.1.2010 9:43 aktualizováno 15.1.2010 6:56
Autor: DENÍK/Miroslav Kucej

Ministerstvo životního prostředí společně s úředníky krajského úřadu v Ostravě chystá legislativní bič na drobné znečišťovatelé ovzduší, myšleno právě majitele domků, kde se stále topí pevnými palivy či v zastaralém plynovém kotli.

Argument předkladatelů novely zákona je jednoduchý: lidé spalují i odpady a znečišťují ovzduší. Současný stav, kdy se zákon vztahuje jen na firmy a podnikatele, je podle zástupců Moravskoslezského kraje neudržitelný.

"Kvalita ovzduší se v posledních letech nelepší, a to zejména z pohledu jemných prachových částic. To je všeobecně známý fakt," tvrdí vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Ovzduší je podle zástupců kraje znečištěno stále stejně navzdory tomu, že velké podniky dávají značné částky do šetrnějšího vytápění. Proto je nutné, aby úředníci mohli kontrolovat i kotle v bytech a v případě nutnosti nařizovat nápravu stavu a dávat pokuty, tvrdí zástupci kraje.

Úředníci by podle předlohy mohli do domu či bytu přijít na základě ohlášení o zahájení kontroly. Posoudili by, a to i na základě prohlídky popela, čím lidé topí.

"Prvním důkazem, že nebylo spalováno palivo schválené výrobcem spalovacího zařízení, bude přítomnost hřebíků, šroubů, zbytků plastů, lepenek a podobně," tvrdí autoři novely. Podle odhadů ministerstva se tento problém týká zhruba 700 tisíc domácností v republice, které stále topí uhlím nebo dřevem v kamnech nebo kotlích.

Podle Tomáše Kotyzy je ministerstvo životního prostředí, které připravuje zcela nové znění zákona o ochraně ovzduší, iniciativě moravskoslezských úředníků nakloněno. "Pokud by se podařilo novelu prosadit, mohla by tato praxe fungovat v rámci moravskoslezského kraje už v příštím roce," dodal Kotyza.

Nový zákon by pak kontroly umožnil od roku 2013 nejprve u kotlů na tuhá paliva a poté by došlo i na kotle plynové. Autoři nového zákona navrhují povinnost provozovatelů drobných zdrojů znečištění nechat dělat jednou za dva roky měření účinnosti spalování a množství vypouštěných látek a kontrolu komínů.

Povinnost by se týkala kotlů na pevná paliva od výkonu 15 kilowattů a kotlů na plynná a kapalná paliva od 11 kilowattů. Předkladatelé uvádějí, že jedno měření stojí kolem tisícikoruny.
Současná legislativa možnost takovéto kontroly značně komplikuje, resp. nechává na libovůli majitele domu. Ten kontrolory může, ale nemusí do domu vpustit. A neexistuje síla, která by mu nařídila, aby to udělal. A právě to chtějí autoři novely zákona odstranit.

"Novela zákona o ochraně ovzduší samozřejmě počítá s tím, že by pracovníci obecních úřadů měli právo zkontrolovat vám zdroj, kterým vytápíte dům a podrobit jej testu, zda je ekologicky vyhovující," tvrdí Tomáš Kotyza.

Předkladatelé jsou přesvědčeni o tom, že jejich předloha neporušuje ústavní právo na nedotknutelnost obydlí. Poukazují na to, že výjimky může dovolit zákon, pokud je to nutné pro ochranu života nebo zdraví lidí a ochranu práv druhých. "Vstup do obydlí za účelem ochrany ovzduší je považován za nezbytný jak z důvodu ochrany zdraví osob, tak z důvodu ochrany práv druhých, neboť každý má právo na příznivé životní prostředí," dodávají autoři novely zákona.

 

 

26 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lm®
hodnocení

0x

Taky mi s tím s...

Topíme dřevem a uhlím.Plastové lahve do kotle rozhodně nestrkáme,proč bychom si ničili kotel,když dva kroky od domu máme kontejner.Nicmně milému ouřadovi neotevřu,nevím co mi má co kdo lézt do soukromí!A já mu mám ještě jako platit jo?!Jakoby nestačilo ,že tu línou neochotnou pakáž povinně platíme ze svých daní!Už neví jak by z lidí vytáhli peníze.Nestyďáci!

 

hodnocení

0x
avatar axus

A to budou urednici kontrolovat, zda v plynovem kotli nespaluji petky ci hrebiky?*sok*

 

petr123*
hodnocení

0x

No když vezmu jak mi občas smrdí do okna sousedi u kterých skutečně nemám tušení co spalují, tak mi taková vyhláška nijak nevadí.

Navíc nejde jen o smrad, ono skutečně může jít i o ohrožení života. Na autech musíme mít katalyzátory, fabriky už taky nevypouští takové exhalace jako kdysi, ale co je mi to platné když si soused řekne že ušetří a začne do kamen házet plast a bůhví jaký odpad.

stafan*
hodnocení

A to Vám fakt nebude vadit, že Vám po baráku bude šmejdit nějaký ,,ouřada", kterého na Vás pošle pravě ten soused bo to bude jeho známy? Hospodine ochraňuj nás...

petr123*

Nebude. Ukážu mu plynový kotel a elektrický bojler.

 

jabraka*
hodnocení

0x

Vyhláška,nebo i zákon,který je vyhlášen proti znění jiného zákona,je zcela zbytečný a neúčinný.Pokud ho někdo schválí,je to známka toho,že poslanci jsou k ochraně zájmů obyvatel zcela nekompetentní.

JABRAKA

 

hodnocení

0x

Myslím si , že je to vše v tržním mechanizmu - hospodaření , který je v současné době železnou košilí.. Tento způsob hospodaření se usiluje co nejvíce na mně ušetřit a vydělat. Jak se mám tedy chovat já. Mám možnost jen šetřit a nebo ne? A pak se to moje šetření ještě komplikuje zákonem nebo vyhláškami.Sám topím elektřinou , ale polovinu topné sezóna musím topit uhlím abych na elektřinu našetřil. miro

doplněno 18.01.10 11:23:

Elektřinou topím již od roku 1991.Úsporný režim , střídavé topení uhlím a elektřinou , jsem byl nucen začít realizovat asi před 4 roky z příciny , mého tržního chování . Kdo je tedy hlavné odpovědný za znečistěné ovzduší , příčinou vytápění bytů a rodinných domků? Podle mně současný způsob hospodařeni a možná že i ten , který příjde kontrolovat můje topeniště a komín..

 

hodnocení

0x
avatar atrama

Kdo má čisté svědomí s topením, tak se nemusí bát nějaké kontroly.Myslím, že je neomluvitelné, když dnes na každé vsi jsou kontejnery na plasty, házet je jen z lenivosti do kotle...Na oblečení, boty se pořádají charitativní sbírky, na odpadky musí mít každý popelnici, tak nevím v čem je problém...Vše je v lidech, když pak vidí děti, že to rodiče hází do kotle, tak to budou potom ve své domácnosti dělat také, myslím, že to je vše jen pohodlnost a lenivost-ty plasty dát do tašky a odnést do kontejneru, ty hadry dát do krabic a odnést...když se pak v zimě večer jdeme projít po vesnici, tak je někdy nedýchatelno, dokud to většina lidí nepochopí, tak se budem dál dusit, bude větší výskyt rakoviny, alergií atd...Takže mě nějaký kontrolor nevadí, spíš bych měla strach, že až to bude schválené, vyrojí se spousta podvodníků, kteří se budou za ně vydávat, a těch bych se bála víc...

 

lidus*
hodnocení

0x

Sice nevím kde a kdy vám chodili sčítat slepice, já žila od r.1980-85 na vesnici , prase a slepice měla a nikdy je nikdo nebyl zkontrolovat.nyní bydlím v Brně bylo to tu úžasné-otevřete okno a máte na dohled les a přehradu, bohužel i domkaře a ti nyní v rámci úspor mění plyn a topí kdoví čím a tak večer ani nevyvětráme jaký je smrad.Nedivím se jim na chalupě topíme dřevem a uhlím a taky tam přihodím staré boty.myslím, že ty kontroly smysl mají!

 

madla*
hodnocení

0x

Kdybyste žil v místě, kde se v zimě kvůli smradu z komínů nedá ani vyvětrat, natož jít ven (vlastní zkušenost, mohu vás v zimě pozvat k nám do okrajové pražské! čtvrti ) rychle byste změnil názor. *smich*

 

celp*
hodnocení

0x

Klasický příklad uvažování ekoteroristů a jejich fandů.Prolobismus pro servisy zařízení.Nakonec je možné zavedení emisní známky pro domácnosti(vylepením na hlavní vchod) a hlavně platit a platit za každý prd.Kdo chce ke mě vejít bez pozvání musí čekat tvrdou reakci.Že se v našem zřízení pošlapávají základní lidská práva a Ústava je pro naši politickou reprezentaci cárem papíru je stále zřejmější.

 

hodnocení

0x
avatar bianca

Ministerstvo životního prostředí to má "dobře" vymyšlené, ale v těchto případech v sousedních zemích dostávají majitelé nemovitostí od státu dotace, pokud splňují určitá kritéria. A o těchto jsem se tu nějak nedočetla, asi s nimi nepočítají, že? Tady budou jen diktovat, jaký máte mít kotel atd. Samozřejmě proti spalování všeho možného v kotlích a kamnech na pevná paliva jsem také, ale jinak se mi to moc nelíbí.

petr123*

Jen tak ze zvědavosti, proč bych měl platit to že si soused koupí nový kotel? Často se zapomíná, že stát žádné peníze nemá. Stát má NAŠE peníze, které mu odevzdáme a něco z toho nám pak laskavě vrátí. To samé platí o dotacích z EU...

Jen chybí aby ty peníze se rozdělovali tam kde jsou potřebné, třeba i na cenově přístupnější plyn či elektřinu a ne npř. do soukromých rukou , přes různé předražené lobované státní zakázky a veřejné zakázky(elektronické jízdné v hlavním městě ) a třeba i uměle vytvořené potřeby různymi fámami - konec světa , hrozba pandemií , naléhavost boje proti terorismu a jistě čtenáře napadnou další. Do těchto aktivit by nám mělo být líto vkládat prostředky a ne třeba do vytvoření přijatelné ceny kotle , splňující ekologická hlediska , který si pořídil soused , do přijatelných cen plynu , elektřiny atd. miro

lm®

Ano miro!To je ta správná myšlenka!Ne tahat z lidí peníze pod záminkou kontroly,ale pokud nám(státu) skutečně jde o ekologii - zlevněme to,co je ekologické.Každý rozumný člověk sáhne po tom,co je levnější.ALE pokud stát zdražuje a vlastně už má ceny plynu ajiných ek.komodit vysoko nad těmi ostatními a jen se na nás žene s kontrolou,nejde mu o ekologii,ale o to,jak z nás vytáhnout další prachy!

Kdyz mu nechces platit novy kotel, tak ho ale ani nenut si ho koupit. Jak jednoduche.

lidus*

Petře co je zelené platíme bez rozdílu všichni a ani o tom někteří neví.např fotowoltaické elektrárny, bum nynější doby a já v účtu za elektřinu platím od 1.1.2010 o 100kč víc jen proto, že někteří shrábnou dotace a co je nejhorší, většina investorů jsou cizinci.

 

hodnocení

0x
avatar kejikl

Zacinam mit pocit ze ziju ve state ktery popsal G. Orwell ve svem romanu 1984. My rozhodneme co, jak a kdy mas delat a kolik za to zaplatis. Kdyz pominu toto hledisko nesvobody a represe, je tu porad ten fakt, ze se od casu komunistu nuzky mezi bohatymi a chudymi rozevrely tak, ze babicka ktera bere duchod a ma sotva na to aby mela co dohuby a na trosku uhli na zimu bude ted nucena platit za nejake revize a nove kotle. Kde na to vezme? Asi ji nezbyde nic jineho nez netopit a doufat ze brzo umre. Muj nazror na tyto ekologicke pociny je ten, ze na ne prve musime mit.

pearmonik*

To uz je tak jak se spousta lidi rozhodla dat svuj hlas zelenym,nevim co od toho cekali jineho, ekologie nestala nikdy malo, fabriky plati miliony a ted jak musi lidi sahat i primo do vlastni kapsy tak jim to zacina vadit. Kazdy hlas zelenym neco stoji a zdravi by pomohlo mnohem vice zakazat napr. koureni ve verejnych prostorach ale to je v nedohlednu

raadek*
Az vetsinu nakladni prepravy presunou opet na zeleznici, az se zbozi prestane nelogicky prevazet sem a tam, az bude hromadna doprava vsude dostupna a vyrazne levnejsi nez provoz auta, tak ty uredniky do baraku pustim. Teda jen, kdyz prijedou na kole, autobusem nebo prijdou pesky. R.
lm®

A zde máte další tip našich zákonodárců na to ,aby nám v penženkách nezůstalo nic.Všechno jim dáme do koryta prastům nenažraným : novinky.cz/...

petr123*

Já s tím co píšeš ohledně čím dál větší "centrální kontroly" obecně vzato souhlasím a taky se mi to vůbec nelíbí.

Ale ohledně té kontroly kotle - když píšeš o babiččce a jejím kotli která nemá co tam pálit, tak měl by mít výjimku i dědeček na to že nemá na benzín, jezdí na techničák a jeho auto kromě toho že ani omylem neplní exhalace je i díky technickému stavu nebezpečné ostatním? Mám pocit že ne. Tak proč ti nevadí kontrola auta ale vadí ti kontrola kotle?

 

To je spatny argument.

Stare auto, ktere neplni dnesni emisni limity Te nikdo nepokutuje a to ani dokonce, kdyz jezdis na technicky benzin ci olej do fritaku. Nebo snad vis o nekom, kdo by byl popotahovanej za jizdu v Trabantu?

To jestli (a jestli vubec) je stare auto nebezpecne s tim nema spolecneho uz vubec nic.

 

lidus*

Jo jo lidi, stát je v pr...a tak nám zdaní i vzduch co dýcháme.

stafan*

Rozumná vláda.

Vláda zamítla návrh na kontrolu kotlů, je v rozporu s lidskými právy

Vláda vyjádřila zamítavé stanovisko nad návrhem Moravskoslezského kraje, který chce rozšířit pravomoci obcí tak, aby měly právo kontrolovat, co se pálí v kotlích jednotlivých domácností. Kabinet to odmítl s tím, že požadavek je v rozporu s listinou základních práv a svobod. Prohlásil to premiér Jan Fischer v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády.

novinky.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]