Jsou lidé čím dál více bezohlední?

Od: Datum: 06.07.17 11:39 odpovědí: 28 změna: 09.07.17 21:59

Dobrý den, chci se zeptat jestli nemáte pocit, že jsou lidé čím dál více neohleduplní vůči sobě. Tato otázka mě napadla v souvislosti s mnoha zkušenostmi za posledních cca 24 h.

Před chvilkou jsem přijel z rychlého nákupu v Lidlu. Parkoviště bylo zcela přeplněné včetně uliček mezi parkovacími stáními. Nic nenormálního - až na to, že přímo na výjezdu z onoho prakoviště stálo auto na bličkách s posádkou uvnitř. Říkám si asi nějaký problém (technická závada, telefon,...). Ne rodinka čeká na syna až vrátí nákupní košík. To, že kvůli tomu nemůže nikdo vyjet z parkoviště a doprava v místě kompletně kolabuje řidiče vůbec nezajímá - i přes několik upozornění od lidí.

Včera si jedu domů po místní komunikaci mezi rodinnými domy, kde se parkuje podélně na jedné straně. Na jediném volném místě stojí auto, ale na druhé straně vozovky, tak, že prostě nejde projet. Čekám minutu - nic. Zatroubím - nic. Troubím tedy intenzivně - v dáli pán rozmáchne rukou asi jako, že "co je - hned jsem tam" a dál vykecává s druhým pánem.

Znalost přednosti zprava na parkovištích nelze stručně vůbec komentovat. Nejspíš pouze právo většího nebo lepšího auta by se dalo uplatnit.

Dovolil jsem si dnes na průtahu městem předjet pomalejším pruhem BMW neb na místě je rychlost 80, ale frajírek jel v rychlém pruhu cca 50-60. No samozřejmě mi musel ukázat, že on je asi něco víc.

A takto bych mohl pokračovat dále. Shodou náhod jsou všechny příhody z auta. Nemám nic proti Praze, ale zaráží mě, že společným nositel těchto aut byla vždy pražská SPZka. Nad ledasčím se dokážu pousmát nebo mávnout rukou, ale když někdo např. tvoří na cestách bezdůvodné překážky, tak mám chuť mu hodit na auto cihlu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.07.17 11:45

Holt jste měl špatný den. Tak si to tak neberte - příště zas někoho naštvete vy (a ani o tom nemusíte vědět).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: teub
Datum: 06.07.17 11:51

Kéž by jste měla pravdu.

Datum: 06.07.17 11:53

Ano, jsou bezohlední, a jak píšeš, vesměs pražští. Někteří svými vozy by zajeli i ke dveřím marketu, jen aby si neošlapali boty a na silnicích si myslí, že jsou páni. Předjíždění přes plné, v zátáčkách, na přejezdu..., ale Policie si radějí postaví radar a na rovném, bezpečném, úseku měří a vybírají pokuty.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.07.17 12:30

Chtěl jsem souhlasit, ale nemohu bez výhrad. Jednak to nejsou vesměs pražští řidiči, ale i ostatní. Mj i proto, že dneska už podle RZ vůbec nerozlišíte, odkud řidič je, a to díky tomu, že při prodeji není nutná výměna RZ. Takže u nás jezdí spousta aut s RZ "T", nebo "U" a všichni jsou místní. Zrovna tak úvěrová/leasingová auta. Nelze poznat, odkud je řidič, dost často mají RZ "A", tady Praha.

A Pravidla silničního provozu bych do toho vůbec nepletl. Je fakt, že Policie měří hlavně tam, kde to vynáší a ne tam, kde to ovlivní bezpečnost. Ale zase vodorovné dopravní znační v této republice nestojí za nic a je provokuje k porušování, mohl bych uvést mnoho příkladů jen z okolí mého bydliště. Zákaz předjíždění na přejezdu mi taky moc nejde do hlavy, kór v dnešní době, kdy vysloveně nezabezpečených přejezdů, na kterých je to odůvodněné, je jen nepatrné procento. A tak bych mohl pokračovat dále.

Pro případné oponenty, kteří mi budou tvrdit, že jsem neukázněný pirát silnic, jen poznamenám, že především nejsem nemyslící ovce a za volantem přemýšlím, uvažuji a chovám se tak, abych nikoho jiného nevystavil nebezpečí. A nikdo ze mě ovci neudělá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.17 21:56
avatar

Satam - nic proti, ale ty značka tam nejsou jen pro Vás. Víte, co ovcí se pohybuje na silnicích? Vy je nepotkáváte?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.07.17 12:22
avatar

Ano, jsou. A bude to pořád horší. Jde o čerpání výhod na úkor druhých. Klasika. M.


doplněno 06.07.17 12:50:

No, jedubabičko, v dnešní (vlastně v žádné) době nelze aplikovat vše na všechny. Jsme nějak naprogramováni plus se vyvíjíme zkušenostmi. Někdo odolá, jiný začne oplácet a je jedno, že úplně jiným "nevinným" lidem. Jde to lehce, jsou cizí a nejspíš se už nikdy neuvidíte. Bohužel mám zkušenost, že je jedno, jak dobře a bezonfliktně se chováte. Stejně dostanete přes prsty. Nečekám od lidí to nejhorší. Ovšem realita je jiná. Těch pozitivních zkušeností spíše ubývá, ale o to víc si jich pak vážím.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.07.17 12:26

Nebo také "jak se do lesa volá" - když budu k lidem přistupovat s tím, že jsou to automaticky bezohlední sobci, tak se mi to vrátí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.17 12:31
avatar

Na FB běží motto: "Bojíme se poškrábat si displej mobilu, ale nebojíme se nasrat lidem do duše." Trefné.

Akorát si myslím, že se posouvají - mění oblasti, ve kterých jsme bezohlední. Laskavost je politika. Bojujeme za lidská, zvíření a kdovíčí práva, ale v běžném životě na druhé zvysoka kašleme. Jakási teoretizace laskavosti a humanity. V médiích, na sociálních sítích (i zde!) budeme bojovat proti nepravostem, ale v praxi stojíme jinde.

Když se ale podívám na dějiny lidstva, tak mám pocit, že tomu tam úplně není. Nedávno se lidstvo nebálo zabít člověka, protože mu stál v cestě za jeho cíli. Podvody, korupce... chcete mi říct, že ve středověku byli všichni čestní? Ale houby.

A za třetí se bojím společnosti, která neakceptuje špatné zkušenosti jako součást běhu života. Za všechno klade vinu někomu, protože špatné neexistuje a špatné je vždy způsobeno chybou člověka, kterého za to potrestáme a budeme mít bezchybnou společnost, ve které se nic špatného neděje.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.07.17 12:48

Ztrácíme "smečkovitost". Kdejaká pračlověčí i zvířecí tlupa se chovala vůči svým členům empaticky, protože její členové "věděli" (ono je to částečně podmíněno geneticky), že s tímto chováním přežijí. Nebude náhodou, že podle průzkumů si lidé nejvíce pomáhají v těch nejchudších zemích.

Jen bych připojila drobnou poznámku - nejsou všichni Pražáci Pražáci a je docela možné, že v autě s pražskou RZ sedí soused některého z rozčilených "venkovanů" :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: damandys
Datum: 06.07.17 13:20

Lidé jsou nejen bezohlední, ale i více agresívní. Pokud pustíte paní v MHD, ještě se na Vás rozeřve, že není tak stará a něco v tom smyslu "to je dnes mládež". Často se můžeme setkat se situací, kdy k oknu auta přistoupí muž, kterému se něco nelíbí a místo vysvětlení celé situace rovnou zakřičí: "Mám tě vytáhnout z toho auta?" Není dobré ani dítěti pochválit pejska, protože hned přiletí matka a začne nadávat co si to dovoluji, ať neobtěžuji. Co z toho vyplývá? V dnešní době jsou lidé jen jednotky, od kterých se očekává plné nasazení v práci, emoce, cit a pochvala se dnes nebere. Kdo chválí je divný. Kdo si chce jen tak s někýmn na ulici popovídat, je divný nebo ještě lépe úchyl. Doba je hodně špatná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.17 13:37

Vy se doopravdy setkáváte jenom s takovými, co o nich píšete?

Řekla bych, že dost lidí je běžně slušných, občas se najde někdo sušný "navíc" - ale to je považováno v lepším případě za normální a očekávané, tedy nezajímavé, v horším za slabost. Kdežto když nám někdo subjektivně "ublíží", zapamatujeme si "toho blba" přinejmenším do té doby, než se naskytne možnost to někde vrátit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: damandys
Datum: 06.07.17 14:34

Setkávám se i s příjemnými lidmi, ale na to se tazatelka neptala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.17 15:52
avatar

No mě většinou na silnico naštvou vesničani, kteří přednost u křižovatek řeší jak v jejich prdeli, kdo tam je dřív, tak jí proletí.

Vím, že je to těžké se nenechat nadzvednout primitivisme buranů a nevychovanců, ale nejlepší by bylo zustat v klidu a pokud to jde, vše dokumentovat (kamerou v autě nebo mobilem) a postoupit to policii. Musíme se sami také starat, jaké je to kolem nás.

Ale jsem přesvědčen, že většina lidí je "normálních". Za den v autě potkáte stovky aut, ale když vás nasere jeden kripl, tak si na ty stovky kolemjedoucích nevzpomenete a ten jeden magor vás poznamená na dlouhou dobu, nebo i navždy.

Musí se vymáhat zákon a spravedlnost na těch, který jsou nepřizpůsobivý a ohrožují veřejnost.

Ale nemyslím tím, aby se striktně muselo plošně postihovat každé jetí o pár km/h více, nebo drobné "prohřešky. Ale ty hovada, kde již jde spíše o život.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.17 16:25

Ubývá empatie. Společnost je orientována na trochu jiné hodnoty, než tomu bylo před pár desítkama let. Jestli někomu překážím, ať si trhne. Teď jsem tu já. Úcta a odpovědnost mladým taky nějak uniká.*nevi* Koukám, že píšu jak zapšklý důchodce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.07.17 16:38

Úcta a odpovědnost mladým taky nějak uniká.
Ano - "Dnešní mládež je nevychovaná, mlaská při jídle, nevstane, když vstoupí dospělý, skáče do řeči a nemá k ničemu úctu." Známáý citát, asi budete znát autora ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: donno
Datum: 06.07.17 16:13

jsou bezohlednějši,kdo to kdy viděl hazet vejce na miloše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.17 16:24

Tak tak - hrozně bezohlední. A rovněž vulgární, urážející a mstiví.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sisi®
Datum: 06.07.17 16:21

Hm, jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Tož tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.17 19:05

Může to být afektivní porucha nálady, jsou to chorobné poruchy v osobnosti nemocného. Může být také příčinou drahé posunovadlo, plná peněženka, mladá okrášlená přítelkyně, učedník v politice a.p., je povzbujující, že se na př. v Rakousku čecháčkové převážně v plechovicích chovají daleko rozuměji, klidněji, A nebo pilot za vehiklem může být napraný, případně nahulený. Ovšem to co někteří piloti předvadí před RZP při rychlém převozu to je šmakoun.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.17 19:35

S bezohledností máte možná jen částečnou pravdu. Problém je ve velmi husté dopravě, která stále více houstne tím, jak přibývá aut. Pamatuji na vcelku velkou přísnost bolševické Veřejné bezpečnosti, která často hraničila se šikanou a arogancí, ale lidé si tím dávali větší pozor, aby nepřišli se zamindrákovaným příslušníkem do křížku. Dnes máme policii více méně pro okrasu a tak se stalo hitem dopravy odbočování bez blinkru, parkování na zákazech a nebezpečné jednání řidičů.

Potřebujete-li ale v nouzi pomoci, tak se vždy najde někdo ochotný. Nepovažoval bych to za neohleduplnost, ale za hloupost lidí, neb nás je stále více na menším prostoru a že narazíte na podobné pitomce se tím násobí.

Také v minulosti byla přísnější výchova, dnes se mladé generace vedou k samostatnosti a mnoho jich roste jako dříví v lese a díky internetu mají možnost dostatečně se inspirovat jinými pitomci.

Právě jsem se vrátil z Tater a dost mě zarazilo, kolik lidí je omezených, když vám klidně zablokují úzkou cestu, kochají se, ostatní jsou jim naprosto ukradení a dotaz, zda by vás nenechali projít berou jako urážku. Jak chápat jednání paní učitelky na výletě s třídou dětí, která se postaví do dveří restaurace a huláká na druhou úču vegetící na lavičce o padesát metrů dál, aniž by jí přišla divná fronta lidí, kteří chtějí dovnitř i ven?

Zvykejme si, bude hůř, máme-li vzor v prezidentovi.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jofa®
Datum: 08.07.17 08:18

salamos: Chtěl jsem taky přispět svým názorem, ale v podstatě jste to vystihl nejlépe, podle mne ze všech. Co s e týče policie, tak ta je dnes opravdu pro parádu. Vidím je tak akorát v poledne když jdou na oběd. Obejdou na chodníku zaparkované auto a zmizí v restauraci. Každý se může prohánět a jezdit jak chce, protože pravděpodobnost, že bude přistižen se blíží téměř výhře jackpotu ve sportce. Za komunistů jsem projel 80 km /hod. po městě a za dvacet minut jsem měl esenbáka v baráku s lístkem na pokutu. Žádný dokazování radarem, záznamem a moje okecávání, že jsem to nebyl. Zaplatil a příště si dal pozor. A doplní, že nikdy jsem nebyl buzerován za něco co jsem neproved.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 08.07.17 09:04

Máte pravdu, taky mi to tak připadá. Nedávno jsem viděla v centru Prahy dva krasavce v uniformách, jak se fotí s cizinkami, s každou zvlášť a usmívají se. Mají práce až nad hlavu:-D​.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.17 19:10

Ze zahraničních výletů mám několik fotografií usmívajících se policistů - že by té práce měli nad hlavu všude?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vernon
Datum: 09.07.17 21:43
Tak se fotí s cizinci a co? Turisté potom příjdou někam do obchodu a tam se na ně pro změnu prodavačky mračí...
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: damandys
Datum: 09.07.17 21:56

MOžná to nesouvisí s hhlavním otazem, ale musím reagovat. Souhlasím s Vámi, v Tatrách se mi stalo něco podobného. Člověk stal na prostředku turistické cesty, tak jsem se slušně zeptal, jestli mohu projít. A on odpověděl - máte problém?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.17 18:17
avatar

Nejdřív k otázce: Co by jste chtěl od společnosti, kde hlavní a jediné hodnotící kriterium úspěchu jsou peníze?

A k těm autům: tady na vesnici se říká: "jezdíš jako pražák".

A dostal mně jednou jeden řidič, když mu na parkovišti nedalo auto přednost, tak vykoukl z okénka, přečetl značku, a zařval na něj: "tebe omlouvá jen to, že jsi pražák".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.17 19:05

Já bych řekl že je to všechno jenom o lidech... Někde se nadává na Pražáky, jinde na Vyškováky atd. Je to jenom samej nesmysl... Ale celkově společnost poklesla hodně. Zejména mladí jsou mistři světa, jsou arogantní... Nikdo nemá přirozenou autoritu. Vyleze ze školy, dělá managera a je nadčlověk... Mnohdy sice lempl, mnohdy se ani za škody nemusí zodpovídat... Tak Ti jsou vrcholem arogance... Pak už třeba chodci... Jede auto, za ním je velká mezera, ale oni se musí vrhat před jedoucí auto! Mají přeci právo a přednost před autem. Dělají to staří, důchodci, mladí, ale už to začínají dělat i děti. Přeci má 10 leté dítě přednost, tak se prachsprostě vrhne pod jedoucí auto! Chybí cit, počkat až přejede a mám klid... Auto nemusí zbytečně brzdit... Nemusím dýchat prach z obložení (azbest už 10 let není). Beru samozřejmě situaci kdy by se nedalo přejít vůbec... Ale chtěl jsem naznačit, že lidé jsou k sobě neohleduplní... Všichni mají jenom svoje práva...

Ale jedno pondělí se mi stalo že jsem jel z Třebíče do Brna a všichni se chovali na silnici hezky... Pustil jsem třeba v Brně pána s pěkným BMW, poděkoval a já měl opravdu mimořádný den... Škoda že není takový každý. Bohužel!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.17 21:59
avatar

Někteří jsou bezohlední, jiní s IQ tykve. Vyjde to na stejno.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.