Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Proč lidé za socialismu volili komunisty?

Od: tomkk® odpovědí: 75 změna:

Může mi nějaký pamětník vysvětlit, proč lidé za socialismu volili v drtivé většině komunisty? Existovala přece Národní fronta i s lidovci a socialisty, tak proč jste jim to nehodili, pokud jste chtěli něco změnit?

(Nechci vyvolávat nějaký politický flame, potřebuji pouze zjistit, v čem byl ten fígl, že komunisté měli přes 99%.)

 

 

75 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ctenar
hodnocení

7x

Dnes jsem nasraný, takže bez servítků :

1. Znárodňování ( ve zcela kapitalistickém, demokratickém Československu ) začal prezident Beneš svým dekretem z října 1945, který vstoupil v platnost tři dny po jeho podepsání ( viz příloha ).

2. Komunisté drtivě vyhráli běžné demokratické volby v roce 1946. Otázka do milionáře - proč?

3. Teprve v únoru 1948 znárodnili zbytek. ( Kecy o "puči" jsou dnes stravitelné akorát pro omladinu ze štědře dotovaných "neziskovek". )

4. Volba komunistů byla pro spoustu lidí gesto vděku, protože se díky nim vymanili z trvalé chudoby, života z ruky do huby a byli konečně odměňováni dle svého pracovního nasazení. Do té doby ( a od té doby ) věc nevídaná.

5. Nemalá část populace pak volila komunisty z pohnutek hloupých, nízkých a odsouzeníhodných, protože to byli ( a jsou ) bytostní přizdisráči, kteří vždy budou volit kohokoli, kdo je zrovna u vesla, lhostejno zda je to Heydrich, komunisté, nebo polistopadoví tuneláři...

Proč lidé za socialismu volili komunisty?

K bodu 4: neumím si představit nikoho, komu komunistrický režim zvednul životní úroveň (z výjimkou komunistických funkcionářů typu "z kopáče tajemníkem").

culdabulda1*

to už je poněkud přes čáru, ne?


doplněno 10.07.17 15:59:

poněkud z toho čiší pohrdání "obyčejnými" lidmi !

Právě naopak, ti co jim říkáte "obyčejní lidé" na komunistický režim dopláceli nejvíc.

btw mně zase vadí a připadá pohrdavé to označení "obyčejní lidé". Nikdo není obyčejný.

bleb

zkuste si přečíst někde,jak se lidé kolikrát obyčejní měli za první republiky.Kolikrát daleko hůř než když přišli komunisti.Jinak by ani nezvítězili ve volbách.Jak museli u ,,slavného,,Bati ve Zlíně makat jako otroci.Příbuzná tam u něj dělala.Mohla by vyprávět,kdyby ještě žila.Všechen ten humbuk okolo něho je jen zase propaganda mocných,kterým se to hodí do krámu.

nikdo*

@jethro: Nejste hlupák, aby jste nechápal proč se čulda ohradila. Takže zřejmě nechápete záměrně.

Rozdíl v postavení onoho "obyčejného" člověka před válkou a po r. 48 byl propastný. A jestli se pletu, a opravdu nevíte o čem hovořím, nemluvte prosím za ty "obyčejné". Nemáte na to tím pádem právo, protože nevíte o kom hovoříte.

Rozdíl v postavení onoho "obyčejného" člověka před válkou a po r. 48 byl. Ale nebylo to díky komunistům. Ten rozdíl byl i v zemích komunismem nezasažených. A tam byl skutečně propastný. Zkuste srovnat příjem a životní úroveň toho vašeho "obyčejného člověka" v západní Evropě a v ČSSR. A pak mluvte.

janm*

jethro

Ano zkuste srovnat životní úroveň občana v ČSSR s bezdomovci na západě, ovšem jistě tím se oni "nechlubili". A zeptejte se východních němců jak to s tou úrovní je. Připouští že nebyla taková jako v záp. německu ovšem dnes by se mnozí kupodivu i vrátili kdyby to šlo, protože zjistili že mnohé věci dnes nemají a mít nebudou.(soc. jistoty) Ono to není s tou "úrovní" tak jednoznačné. V čem tu úroveň hodnotit? Zdravotnictví školství sociální oblast? To jsou všechno věci kde východ prostě vedl. (Zhodnotili nezávisle vzápětí stav před revoluci sami Britové ve své studii) Když se u nás srovnává ta "úroveň" má se na mysli většinou jen spotřební zboží apod., ale to je jen část celku, jen jeden ukazatel. Je třeba zhodnotit vcelku vše a tam už ten západ před revolucí ve srovnání s námi na tom nebyl zdaleka tak dobře.


doplněno 11.07.17 08:42:

A rozdíl v sociální oblasti mezi dnes tolik oslavovanou první republikou a pozdější čssr byl více než propastný. Přímých pamětníků žel ubývá ti co to ale pamatují a zažili na vlastní kůži mluví zcela jasně. Velká bída nezaměstnanost fronty na "chleba" (tehdy se těm nejchudším rozdával chléb viz. m. zesnulá babička)

A ještě k tomu západu x východu, víte že v padesátých letech byl u nás hdp na několikanásobně vyšší úrovni než v jakékoli tehdejší zemi na západě? Ekonomický růst byl tak masivní že v té době západ prakticky zaostával?

 

 

culdabulda1*
hodnocení

2x

- no teď můžou lidi volit kolik stran chtějí - a mohou snad něco změnit? Každej režim si chrání svoji moc všemi dostupnými prostředky !


doplněno 22.06.17 20:36:

- dneska si mocipáni mění loga a vymejvají mozky ve škole i v médiích a za chvíli budou zase stát s těma urnama za dveřmi ! - a běda vám, jestli budete volit něco jiného, nežli demokracii !

Naštěstí mladá generace už volí i jiné strany než jen ty co dávají koblihy anebo jsou v předvolebních grafech na prvním fleku...jen to chce čas než stará generace volící stále stejné ksichy vymře...pak uvidíme zda to něco změní...

hangar:

kdyby to bylo tak jednoduché *smich*

ony ty jiné strany, až se trochu díky mladé generaci prosadí, tak začnou fugovat úplně stejně jako ty současné zavedené.

Neříkám že ne, ale poslední dobou sleduji, kroky pirátské strany kterou jsem nikdy nevolil a musím uznat že se snaží jak celek tak jednotlivci dělat věci jinak, je to většinou složené z mladých lidí a zatím se na to hezky divá...co je v nich ukáže až čas, ale momentálně šlapou svou praci po prstech oněm stále stejným stranám voleným za koblihu a guláš...

hangar:

souhlas, piráti jsou mi taky sympatičtí, ale zároveň bych kobliháře nezavrhoval.

Nezavrhoval...ale jsem si vás/tě vážil...:)

culdabulda1*

hangar

- no to ona vymře každá generace a přežijí se i její hodnoty - jen aby nakonec - při takovém tempu vývoje civilizace - některé hodnoty ještě vůbec zbyly !

 

hodnocení

2x
avatar diesel

Co si pamatuji tak bylo možné volit jen ze dvou stran-KSČ a tuším ČSL (československá strana lidová) nic víc.Takže výběr sice byl ale prd platné stejně jako dnes - je zvolena strany XY s nadpolovičním většinou ale pak strana BC a ZX a AB udělají koalici a najednou mají nadpoloviční většinu*blee*

iz*

+ Československá strana socialistická (sídlila na Václavském náměstí a vydávala "Svobodné slovo"). Z balkonu redakce v roce 1989 mluvil Havel, Malý, zpívala Kubišová, ...

 

jendad
hodnocení

1x

Pamětník nejsu , ale z vyprávění dědy , babičky řeknu jen co mě vysvětlily. Ostatní strany měli spojemé se starým režimem . To znamená strašnou bídu za první republiky , pak mnichovská zrada a fašismus . Oba byli živnostníci a hodně špatně mluvily o němcích , židech . To asi podle vyprávění byl hodně špatná doba kdy byla polovina republiky nezaměstnaná . Děda třeba jezdil do rakouska shánět jakoukoliv práci . Takže když toto zažijete asi budete volit ty co už to nedopustí.

hodnocení

Jasně, tohle chápu, volili je, protože chtěli, ale co těch 70%, co po roce 89 tvrdilo, jak komunisty nesnášeli?

Nebylo na výběr. Byla jen jedna kandidátka, jeden hlasovací lístek, a nehodit ho, znamenalo problémy. Třeba v práci. Nebo se dítě nedostalo na školu. Možností, jak šikanovat občana, má totalitní systém hodně. A většina lidí uvažovala tak: komunisti jsou sice svině, ale když to nehodím, stejně se nic nezmění. Stojí mi to za to?

 

hodnocení

1x
avatar babkazov

Tohle už ti vysvětlili, ale stejně nepochopíš. Nová generace, která roste ve svobodě, naprosto nechápe. Slyší třeba, že nějaká kapela nemohla hrát, umělec nesměl vystupovat, knížka nesměla vyjít, někdo nesměl pracovat, ale byl stíhán za příživnictví a tak atd atd.*cteni* Komunisté, to nevím, jestli vysvětlím. Byli všude. Nebylo to jen ÚV KSČ, ale všichni prezidenti, ministři, všichni soudci, všichni členové VB, všichni ředitelé, náměstci, vedoucí oddělení. Opravdu málo lidí mělo maličkou funkci, aniž by byli ve straně. Byli prostě všude a všichni věděli, že musí držet hubu a krok. Mezi těmi, o kom jsme věděli, že jsou ve straně, byla spousta informátorů, fízlů, udavačů. Anonymní udání se prošetřovalo jako pravdivé, ne jako něco, pod co se někdo zapomněl podepsat. Např. stačilo se znelíbit domovní důvěrnici a nastalo peklo. Pozvání nejméně k vedoucímu oddělení a kravál jako blázen. prémie v háji a hrozba změny místa. *sok* Nevím, kam se všichni ti, kterých jsme se tak báli, ztratili. Fakt nevím!

tiffany*

Babko, v jednom se mýlíte, soudci rozhodně všichni komunisty nebyli, minimálně od r. 1975, a nebylo jich nekomunistů málo, zvláště mezi mladšími, nově nastupujícími ročníky.

 

hodnocení

1x
avatar babkazov

Nad tím vším, co jsme ti všichni napsali, se jako mrak vznášel strach. Strach měli nestraníci, straníci, funkcionáři i ti nejvyšší. Strach jeden z druhého. Proto to mohlo fungovat.

jofa*

K volbám jste jít nemusel. Samozřejmě, nesměl jste po nikom nic chtít. Znal jsem takových několik ve svém okolí.

tedy já jsem strach neměla z ničeho,,bylo dobře,,ale teď to bude si myslím hrůza ve všem,

Strach bude ze všeho? Staří lidé mají strach ze všeho. Jen se rozhlédněte a poslouchejte, co staří věští za hrůzy. Před starým člověkem když řeknete: "To je dnes krásný den!" tak odpoví "Ale na zítřek hlásí bouřky. Varovali v televizi, že příjde hrůza." Neumějí se radovat ani z te chvíle, kterou dnešek je. Děsí se deště, děsí se sucha, děsí se pokroku, děsí se zítřka. Naprosto nesmyslně se děsí všeho!

Mladí se nemají čeho bát. Nebojí se. A všeho? To vůbec!


doplněno 28.06.17 17:08:

Zapomněla jsem oslovit a tím dát najevo, že reaguji na Zavináče.


doplněno 29.06.17 10:12:

Zavináči, bude to asi o tom, že každá máme jiné zkušenosti. ;) Krásné léto vám přeji z celého srdce *slunce*

babkazov tak to s vámi nesouhlasím,,jsem již delší dobu v důchodu a takhle vůbec neuvažuji.Pokud zavedete řeč na počasí,tak vám každý odpoví A co vám mají odpovědět?Jé to jsem ráda ,že se bude fajn dýchat při vedru? a naopak,.Proč by se neuměli radovat-nechápu..kde to žijete ..v hospicu?Já se raduji ze všeho,,ale vy také nejste maladice jak vás čtu,tak nevím-co máte proti starší generaci.

Mladí se boí bych řekla já ,,,bojí se hypoték a co bude dál,,z čeho vyžijí a vůbec -je dtaho a tedy bude ještě více,,Včera jsem mluvila s prodavačkou z Tesca cca 50 let tak ta říkala že bude hůř,důchody a pod..Tudíš -že se bojí.Mladí hodně mladí -ti mají v hlavně zeleno a téměř nevidí dopředu...žijí u rodičů a je jim Ok.

Já jak jsem psala jsem starší a nebojím se...jedině o vnuky já již mám celkem své odžité -nic nepotřebuji vše mám..Vy se také nemáte špatně..Jezdíte na dovolené ,,mladí se zadluží někteří a není jich málo --aby něco také si užili

Mladí se mají bát co přijde ..viz přistěhovalci a jiné ...vy s tím souhlasíte? I když bylo jak bylo- bylo v určitém směru pro život důležité lépe.


doplněno 29.06.17 09:54:

Jo,,pokud jsem se spletla ohledně těch dovolených tak to byl jiný název nicku babajaga,,,,,Ale určutě si nebudete na dovču,pokud byjste jela půjčovat,,,,zdravím

ben®

Dobrý den, ona ta (n)ostalgie je zrádná věc - po přečtení některých příspěvků zde by mohl být mladý člověk zachvácen myšlenkou komunisty volit i letos. No, možná bude budoucí vláda "koblihová a nahoře s třešničkou." Tazatel snad promine, že ač zde nechtěl politickou debatu, tak to dopadlo jako vždy. Zdravím!

culdabulda1*

zavinac

- no tak holt měli všichni strach, jak tady čtu - alespoň byl ale pořádek, což se o dnešku říct nedá !


doplněno 28.06.17 17:13:

magdon

- v podstatě souhlas - jenže pořádek se moc po dobrém udržet nedá ! - V každém režimu ! budou lidé, kterým se zavedená pravidla líbit nebudou, ať budou jakkoliv rozumná, nebo dokonce spravedlivá - co s takovými lidmi teda !... - jen koukněte na některá společenství tady u nás. Nevěřím, že byste tak moc souhlasil s jejich svobodou na Váš úkor.

Takže to je těžké - nejideálnější by bylo - vybrat z každého režimu jen to dobré - ale i pak by se stejně našli rebelové, kteří by proti režimu protestovali, o tom jsem přesvědčena.

To jo, v tom s Vámi souhlasím. Pořádek si komunisti vydupat dovedli. Často i násilím. Zvlášť pak třeba Stalin. A Hitler vlastně taky.

 

figurek*
hodnocení

1x

je fakt, že já jsem byl u komunistických voleb jen jednou, ale ledaco jsem pochopil. Jako kdybys dnes dostal volební obálku a v ní jen jeden lístek se seznamem kandidátů a náhradníků. Tak nějak se očekávalo, že obálku vezmeš a jak ti ji podali, tak ji hodíš do urny. Ono to totiž bylo celkem jedno. Někoho nezvolit byla pouze teoretická možnost, protože to by nejméně půlka lidí musela za plentu a tihle všichni by museli škrtnout toho samého kandidáta. Pak by tenhle kandidát nebyl zvolen a místo něj by nastoupil první náhradník.

Tak co? Jasné? Nemělo smysl někoho škrtat, protože ať jsi dělal co jsi dělal, volil jsi stejné lidi schválené tou hlavní politickou stranou. V tomto byla hlavní finta komunistického volebního systému a proto vždycky měli těch 99 procent.

 

ben®
hodnocení

1x
avatar ben

Dobrý den, vzpomínám si na krátký socialistický vtip - termín voleb bude odložen, protože na ÚV KSČ nemohou nalézt výsledky . Zdravím!

 

ben®
hodnocení

0x
avatar ben

Dobrý den, nevzpomínám si, že by bylo více hlasovacích lístků - myslím, že byl jen jeden (společný). A jít za plentu a něco tam upravovat se moc nehodilo a nemělo by to význam (jen by si člověk kádrově pohoršil). Ty socialistické volby nemůžete srovnávat s dneškem. Já jsem jim říkal souhlasenky s komunisty. Zdravím!


doplněno 22.06.17 15:27:

tomkk - byl to strach z totalitního režimu, o sebe a své blízké. Kdo nešel k volbám mohl mít problémy.

Nebyla to volba dobrovolná, resp. chtěná, ale člověk šel volit, aby po něm režim nešel.


doplněno 22.06.17 15:44:

tomkk - volič se musel prokázat OP a celá volební komise ho sledovala. Nikdo nemohl vědět, kdo z nich si udělá třeba poznámku o tom, že volič šel za plentu a jaké to bude mít následky. On už mohl mít problém i ten, kdo se k volbám nedostavil. Strach je mocný a na tom byl ten režim postavený.

hodnocení

Mám to chápat tak, že se lidé báli jít za plentu, aby se neznelíbili? V tom byl jediný problém?


doplněno 22.06.17 15:34:

Ano, nejit k volbám problém byl, to si pamatuji od rodičů (a klidně by volby mohly být povinné i dnes), ale co lidem bránilo zakroužkovat jinou stranu? Báli se, že volby nejsou anonymní? Alespoň co pamatuji, tak v 80 letech už z nich moc srach nešel, tak mi to nejde na rozum.

Protože opravdu nebylo co kroužkovat. Dostals jeden lístek s jedním jménem kandidáta jedné strany a ten jsi musel hodit do urny. Nehodit nebo jít za plentu = problém v práci, problém při přijímání dětí na školu, problémy jinde.

Souhlasím, že pro ty, co to nepamatují, je to těžko pochopitelné.

iz*

Nevím, jsetli to platilo hned od roku 1948, ale v pozdějších letech si člověk mohl na NV v místě bydliště vyžádat "voličský průkaz" (názvem si nejsem úplně jista, ale fungovalo to stejně, jako dnešní voličský průkaz).

Stačilo říct, že budu mimo Prahu → něco si ke mně poznamenali a mou účast u voleb už pak nikdo nijak neověřoval ani nekontroloval.

Využívala jsem to v 80. letech, předtím jsem o této možnosti nevěděla. Škoda...

Zakroužkovat jinou stranu nešlo, protože nebylo na výběr. Na lístku se dala pouze vyškrtnout jednotlivá jména. Jednou jsem to udělala, potom už jsem k volbám nechodila.

 

atreus*
hodnocení

0x

Protože byla tzv. jednotná kandidátka Národní fronty. Takže třeba u voleb do České národní rady byl v daném volebním obvodu (třeba polovina okresu) jeden lístek, na něm bylo jedno jméno.

Takže celkově byl navržen (a zvolen) určitý počet členů KSČ, několik ČSS, ČSL, určitý počet nestraníků.

hodnocení

Aha, o toto mi šlo, takže fyzicky se tedy jiné strany na hlasovací lístek vůbec nedostaly? Ale pokud nějaký nekomunista zvolen byl,.jak se na lístek dostal? A byl potom také na lístku sám a v daném okrese pak prostě zvolili socialistu?

atreus*

Prostě orgán Národní fronty (na návrh KSČ) rozhodl, že třeba v Hodoníně bude kandidovat zástupce strany lidové. Toto jedno jméno bylo na lístku a všichni ho zvolili.

 

hodnocení

0x
avatar axus

Ze studijnich duvodu doporucuji si precist zakon 75/1948Sb. o Volbach do Narodniho shromazdeni.

KSC dorpedu urcila vysledky = stanovila tzv. kandidatky a volby nespocivali ve volbe mezi politickymi programy, ale prakticky pouze v odsouhlaseni daneho kandidata, pripadne k vyberu jednoho z nekolika, pokud jich bylo ve volicskem obvodu vice. Volby jako takove byly pouze divadlo, k vytvoreni iluze demokraticnosti.

Napr. na vojne si vojaci si stoupli do fronty a postupne pred urnou dostavali do ruky listek, ktery obratem vhazovali do urny.


doplněno 22.06.17 16:18:

Nekomunista (nikoliv smyslenim) mohl byt zvolen za jednu ze schvalenych stran patricich do Nardoni fronty.

Bylo jich mozna dva tucty, volenych ale tak pet sest. Socialisticky svaz mladeze, lidovci, Svaz zen,...

Ale samozrejme i onen zvoleny - predem peclive vybrany nekomunista byl komunista jak poleno. Jen byl registrovany v jine strane.

I z toho duvodu nemelo KSC nikdyoficialni podporu 100% (narozdil treba od dnesni KSP v KLDR).

 

hodnocení

0x
avatar ringo

Jednou jsem byl nějaký vytočený /spíš nas.../ kvůli práci a zasek sem se, že k volbám nejdu.

Zazvonili i s urnou, já že nemám čas...a už to začalo. Vyhrožování spojené s výčitkami a vlastně celá škála keců co by kdybych nevolil. Hodil jsem to tam. Měl jsem malé děti a hrdina nebyl. A tak to měla myslím většina lidí.

Jo jo, taky za mnou přišli. Celá komise. Měl jsem angínu a tak jsem si myslel, že se volbám vyhnu. Nevyhnul! Zazvonili, já otevřel, oni mi ve dveřích vrazili do ruky jeden hlasovací lístek a pod nos bedýnku se škvírou. Přečíst lístek mi nedovolili (nebyl prý čas) a vřele mi doporučili, ať nedělám blbosti a hodím ho tam. Hodil jsem. Za problémy, které by nystaly, kdybych nehodil, mi to nestálo.

 

hodnocení

0x
avatar bimbam

Byl jeden volební lístek. Ano, určitě na něm byl i nějaký lidovec a socialista, ale "přijatelní". Na volebním lístku bylo samozřejmě i mnoho lidí z různých svazů Národní fronty. Takže tam byl nějaký zahrádkář. Samozřejmě zahrádkář komunista. Byl ta i nějaký myslivec. Samozřejmě myslivec komunista. Členka svazu žen. Také zároveň komunistka. Atd. Nejít k volbám si dovolili jen lidé už dávno nějak "odepsaní", kterým nemohl režim nijak ublížit. Třeba bezdětný kostelník.

 

radarbrdycz*
hodnocení

0x

To je podobné, jako by se někdo zeptal, proč stále dokola v Rusku volí za prezidenta Putina.

Co je zajímavé je konec režimu. Po jistých politických změnách v centru USSR se nastartoval rozpad východního bloku a komunistické režimy padaly jako švestky po dešti. Komunisti v ČSSR si potřebovali zajistit hlavně beztrestost a hladký přechod do nové éry. Proto vznikla "Sametová revoluce".

Ne všude to šlo podle plánu, např. v Rumunsku se střílelo a jezdili tanky.

 

cechacek*
hodnocení

0x

Nejsem pamětník, ale úspěšný chalán musí se vždy orientovat, po hedvábném sametu část rudochů zahodila rudé knížky, začali kapitalisticky podnikat, neb se rojila jejich schopnost do jiných stran a straniček do modrého, růžového, svatého a dalšího ptactva, kde je v demokracii svobodně dlouhá léta opět občané volí i když v menších procentech.

 

fran56ris*
hodnocení

0x

Já jsem volil na vojně ( poprvé ) .Ten den byl na oběd řízek . A k volbám se šlo tzv. "Jako jeden muž " dobrovolný *smich* nástup, dobrovolný *smich* odchod k volební místnosti.Dobrovolně *smich* jsme hodili lístky do urny.A potom jsme měli dobrovolné *ee* volno, které jsme dobrovolně *tuc*strávili na kavalci.Ten den nebyly vycházky, protože se nadřízení báli, abychom se nedobrovolně ožrali.*cert*

iz*

Ve dny voleb byl zakázán prodej alkoholu, aby někdo nenarušil jejich důstojný průběh. Myslím, že "nadřízení" neměli obavy z alkoholu...

fran56ris*

Pokud mi pamět slouží, tak alkohol se po 18.hodině v den voleb prodával normálně.Protože lampasáci , co bydleli na ubytovně,tak přišli ožralí,jako obvykle.:-P

A to platilo i v letech následujících, víme? *bzum*

iz*

Paměť je zrádná, já si zase pamatuji na zákaz prodeje alkoholu na pátek i sobotu. I to, že se kolegové v práci domlouvali, kdo "pitivo" obstará předem.

I lampasáci mohli mít zásoby...

 

hodnocení

0x
avatar magdon

Pan Miroslav Šimek kdysi napsal povídku (tuším, že se jmenovala "Pupák poslancem"), ze které je krásný úryvek:

" Blíží se volby. Proč to tajit!? Vždyť my Vás k těm volbám potřebujeme! Vždyť Vy rozhodnete, jestli zvítězí strana, nebo strana".


doplněno 23.06.17 14:04:

Tak tady je to v originálu. :)

 

hodnocení

Díky všem za odpovědi. Těch cca 99,6% stále vypadá jako ohromný úspěch ve vybudování loajality. Protože i když ty volby příliš svobodné nebyly, tak byla možnost nevolit, nebo pro ty méně statečné vhodit jako výraz vzdoru neplatný lístek. No a pokud se nepodvádělo při sčítání, tak to zřejmě prakticky nikdo neudělal (to už se zdá, že větší procento lidí si trouflo emigrovat, než bojkotovat volby). Jistě, lidé co měli co ztratit byli logicky opatrní, ale pak to znamenalo, že přestože tehdy na režim nadával kde kdo, tak ve skutečnosti těch 99,6% mělo co ztratit, což je vlastně pro ten systém docela pozitivní.

tomkk - "...těch 99,6% mělo co ztratit,"

Ono je pro nezúčastněného prakticky nemožné pochopit, co všechno bylo zkryté pod tím slovem "co" (ztratit). Za tím krátkým slůvkem se totiž skrývalo obrovské množství možností. Například konec kariéry (umělci neměli šanci se uplatnit, zpěváci si už nezazpívali), zastavený postup v zaměstnání (někdy i s přeřazením na horší práci), doživotní šikana od vládnoucích, definitivní zákaz výjezdu do zahraničí (a nemuselo to být zrovna do SNR, ale třeba do Jugoslávie), děti takového "nevoliče" neměli šanci se dostat na střední školu (o vysoké ani nemluvě), Učitelka z mateřské školy se 2 maturitama skončila jako pomocná síla v mlékárnách (konkrétní příklad ze života)... Takže co ztratit měl prakticky každý, a riskovat se to nevyplácelo.. Komunisti si vždycka dokázali něco najít.

nikdo*

Magdone, Každý? Co jsem mohl já ztratit? Jako obyčejný dělňas, který se po každé šichtě musel drhnout od hlavy po paty od šmíru? Co mi mohli udělat? Prd. Nikdy jsem nebyl hrdina, ale když za mnou přišli, abych podepsal antichartu, měli smůlu. Nepodepsal jsem. Protože mi ji nedali přečíst. Proč bych podepisoval něco proti něčemu, co jsem nečetl. A jestli jsem si udělal někde černý puntík? To mi bylo jedno. Z toho kanálu pod mašinou, mě neměli kam vyhodit.

Když utekli bráchové na západ, tak jsem byl u výslechu. Ten probíhal asi tak, že se mně zeptali, jestli vím, proč utekli. když jsem začal vyprávět něco o ambicích mladých, a zhacených plánech tady, tak výslech rychle ukončili, poděkovali mi a nechali mně jít.

Když nám padal barák na hlavu, a tehdejší OPBH s tím nechtěl nic dělat, až to vyvrcholilo rozhodnutím hygieny o vystěhování všech nájemníků z celého domu. Ale byty nebyly. Furt nebyly. Až jsem se jednou nakrknul a když vedoucí úloha strany, tak vedoucí úloha strany, a jako nestraník, jsem to vzal na tehdejším okresním sekretariátu KSČ, od vrátného až po okresního tajemníka. No a najednou byty jako zázrakem byly. Pro všechny.

Do ciziny jsem nejezdil? Na tu jsem neměl. Samizdat se ke mně nikdy nedostal, asi jsem nebyl tehdejší "cílová skupina". Kádrová rezerva jsem nikdy nebyl. A teď mi Magdone řekni, proč bych je tehdy nevolil?

nikdo - Neležel jsem sice pod mašinou ve šmíru, ale jezdil jsem po elektrárnách a rozvodnách jako montér. Takže taky žádný superflek. Ovšem i tak bylo o co přijít. Kupříkladu o možnost umístit děti do mateřské školy (kterou jsem mimochodem musel osobně budovat o víkendech v "akci Z"). Taky třeba o možnost získání obyčejné telefonní linky (pro problémové lidi údajně nebyla kapacita v ústředně, je zvláštní, že těsně po revoluci dostal telefon i ten kdo o něj nežádal). A dalo by se pokračovat...

nikdo*

Magdone, no a vidíš. Na našich dvou případech, lze krásně ilustrovat hloubku problému. Zatímco ty jsi se bál - pociťoval jsi ten útlak, nebo jsi se s ním v nějaké podobě setkal, já ani jedno z toho nepoznal. Nebál jsem se jich, a nikdy jsem se osobně s nikým takovým, jako ty nesetkal.

Co z toho vyplývá? Možná např. to, že zdaleka nešlo o obecný, široce rozšířený jev. Že spousta lidí šíří dnes, tak jako tehdy šuškandu. Trochu z vypočítavosti, trochu ze zloby, a trochu kdoví proč. Ty případy se určitě stávaly, nemám důvod nevěřit svědkům, kteří je vyprávějí, ale mám dojem, že jich tolik nebylo. Nevím, kterých dvou skupin bylo víc, mých nebo tvých, ostatně to taky není důležité. Důležité je, že byly, že existovaly ty dvě skupiny lidí. Těch co se báli, protože MOŽNÁ měli proč, a ti co se nebáli, protože MOŽNÁ žili v blahé nevědomosti, že by se měli bát?

Kdo nás rozsoudí? Obávám se, že nikdo, teda ne já, ale žádný ze žijících zúčastněných. A proč to celé píšu? Snad proto, abych hájil tu druhou polovinu pravdy, která tak často nezaznívá.

janm*

nikdo

To mi trochu připomnělo, otec ještě hluboko před revolucí vystoupil ze strany, příbuzní ho varovali "jaké hrůzy" nás všechny čekají, jak budou problémy v zaměstnání ve škole...A víte co se nám stalo? Vůbec nic, až tedy na nějaké "hudrování" jakéhosi komunistického aparátčíka nad "ztrátou" stranické legitimace, ale to bylo řečí to bylo vztyčených varovných prstů jak bychom měli mít všichni "v kalhotech" :) Levice je pro mně levice pravici vůbec nemusím, nechápu proč se stále vytahuje tato naše minulost když je dnes každý spokojený šťastný, buďte tedy rádi že je to za námi a žijte blaze :)

Páni, střízkivě reálný pohled :)v*palec*

culdabulda1*

- kde berete to přesvědčení, že byli všichni v minulém režimu utiskovaní a nesvobodní a dobře se měli jen STBáci, udavači a soudruzi? - to mi hlava nebere !

hodnocení

A kde jsem toto napsal? Nic takového si nemyslím. Ta svoboda se pouze přelila do jiných oblastí života a mezi jiné skupiny lidí.

jofa*

Ta svoboda se pouze přelila do jiných oblastí života a mezi jiné skupiny lidí. Docela dobře jste to jednou větou vystihl. Že si každý zvolí, nebo nezvolí toho svého, je většinou stejně každému platné jako mrtvému zimník.

radarbrdycz*

Tak, tak, všichni soudruzi si byli rovni. Jen někteří, s čistým kádrovým profilem, si byli o chlup rovnější.

culdabulda1*

- no tak jako i dneska ...

Rado, co to je čistý kádrový profil? A ten někomu něco usnadnil? To nemyslíte váženě! Vzpomeňte si, co vrcholoví komunisti dělali! Ty jejich chaty, lovy, žranice, chlastačky! To jak holič, který neuměl správně česky, dělal kádrováka, pasák krav-ošetřovatel skotu, byl ve funkci předsedy MNV (toho jsem zažila třebas já) Jaký kádrový profil? Jen to, kdo ho podržel! To se počítalo.

Pan STROPNICKÝ NEBYL NA VOJNĚ A CO DĚLÁ,

Já jsem se měla dobře,,teď je více strachu z budousnosti,,dřive to nebylo. ,,Byl klid,m,ěla jsem práci ,peníze i na dovolenou i 2x ročně k moři,,Máte se dneska lépe?,,že jsou všude markety -to vám stačí? a pokud se to týká voleb..stejně dneska nevíte koho volit --neznáte je .

zavinac - Tenkrát jsem se měl průměrně. Strach z budoucnosti jsem neměl tenkrát, a nemám ani teď. Měl jsem zaručenou práci, peněz tak akorát, abych uživil rodinu. Dovolená u moře nepřicházela v úvahu. Ano, dnes se mám nesrovnatelně líp. O práci se ale musím starat sám (už ne, za pár dní mě čeká důchod). Na dovolenou můžu kdykoliv a prakticky kamkoliv (půjčku si na to brát nemusím). V marketech nakupuju nerad, ale jiná možnost někdy není (slevy a akce nevyhledávám). Radši bych volil jiný způsob nakupování. Koho budu volit vím naprosto přesně a na rozdíl od "tenkrát" to záleží jen a jen na mně.

Tenkrát jsem si neztěžoval, protože to bylo "o hubu". Dnes si neztěžuju, protože nemám důvod. *frajer*

culdabulda1*

zavinac

- já jsem taky moc ráda, že jsem si ten život prožila i užila ! převážně za komoušů - po stalinských 50-letech už to tady bylo dobré, i když jsme neměli ty supermarkety a plné regály šmejdů !

Ale bylo tady bezpečno, všichni měli práci a rozhodně hlady neumírali. Režim vadil jenom takovým Kocábům, Halíkům a podobným, kteří rozhodně neměli nikdy na mysli blaho lidí, ale svoje - jak nám to po sametu při rozkrádání a devastování republiky předvedli !

Ovšem - dnes jsou dávno jiné podmínky, jiný svět, jiné politické i společenské poměry, lidi mají jiné myšlení a jiné nároky, takže je zbytečné nípat se v minulosti. K čemu to má být dobré a proč lidi raději neřeší budoucnost, to nechápu !

I kdyby měli komunisti a režim na svědomí ještě více lidí - udělali i věci dobré, ale současná propaganda využívá jenom ty špatné a programy politických stran jsou vlastně založeny jenom na antikomunismu, až je to směšné ! - tím více se, alespoň myslím, lidi obracejí proti nim. A vlastně ani nevím, jestli mám současné generaci závidět, anebo ji spíš litovat. Ono se správně říká, že každý krajíc má dvě strany (nebo taknějak) ...


doplněno 28.06.17 14:04:

vlastně každá mince má dvě strany ...

 

hodnocení

0x
avatar babkazov

Tomkk, podívejte se na seriál "Povídej" Je hodně dobrý a veskrze pravdivý. Mladým to příjde jako hodně za vlasy přitažené, ale ne. Je to všecičko pravda pravdoucí. Přesně to takhle bylo.

 

jan2
hodnocení

0x

Zkus se třeba trochu podrobněji zajímat o dění Severní Korei a ten "fígl" možná pochopíš.

 

mecik*
hodnocení

0x

Ještě jednu maličkost. Nebylo možné k volbám nejít, problémy v práci , doma. Jeden člověk u nás na vsi se naštval a že je volit nebude, před koncem stanovené volební doby se opekovaně místním rozhlasem ozývalo- k volbám se ještě nedostavil soudruh ... Tenkrát jsme všichni měli tu čest být společnými druhy. A někde si zarebelovat? Většinou se našel někdo, kdo se potřeboval po cizím hřbetě posunout výš.


doplněno 05.07.17 03:57:

A když my bylo v práci sděleno, že bez červené knížky nemám šanci na platový postup, jejich papír jsem vzal, popsal jsem tam, jak můj otec, kulak, těžce na soukromém pracoval a jak mu tenhle režim pomohl. Průkaz jsem nedostal, v práci jsem skončil a soudruzi přišli o věrného spolubojovníka.

 

bleb
hodnocení

0x

Všechny tyto odpovedi jsou nepřesné.Vzpomínám si,že asi rok před revolucí za komunistů jsem sám s překvapením zíral na noviny Mladou Frontu,kde byli vyfoceni a jmenováni nekomunističtí poslanci.Už si nevzpomínám,jaká to byla strana.A sama KSČ si už schválila,že od roku 1990 zruší vedoucí úlohu komunistů v ústavě.Jenže se už k tomu nedostali,byl převrat.Takže i kdyby nebyl převrat v roce 1989,tak by komunisti sami zrušili vedoucí úlohu KSČ ve státě.Takže kdyby nebyla revoluce,komunisti by už stejně neměli podle ústavy od roku 1990 převahu,protože lidi by volili i jiné strany a nebyl by alespon rozkradený veškerý průmysl a alespon by jsme nedělali cizákům pitomce za pár korun a podniky by zůstali v drtivé převaze české.


doplněno 05.07.17 06:45:

A v 80.letech se už ani nepožadovalo,aby děti,která jdou na školu,měli rodiče v KSČ.Maso bylo taky,ne jak někteří píší,že nebylo.Jen třeba vzácností byly játra,ledvinky.Pomeranče byly,ale jen takové tvrdé z Kuby.

janm*

Ano, je to v podstatě asi tak jak psal "bleb" ono vlastně kdyby "revoluce nebyla" tak by vlastně "stejně byla" režim by vlastně postupně "rozpustili" sami straníci protože v CCCP právě probíhala "perestrojka" byla to doba kdy se hledaly nové cesty "kudy jít". Ještě bych chtěl připomenout, že se také chystaly do tisku nejrůznější "zapovězené knihy" čili cenzura také povolila ještě před revolucí, soukromé podnikání bylo tuším povoleno už v 86? Možná by ale tato "druhá revoluce" byla "pozvolnější" čímž by se opravdu jak také výše psáno možná tolik "nerozkradlo" více věcí by třebas zůstalo v našich rukou. Zajímavé to bylo také v tom SSSR, tam se totiž při referendu v dev. letech většina vyslovila pro zachování svazu jako takového, nestalo se tak, lidé tam byli také v domnění že "jdou za Gorbačovem" ale při tom v nestřežené chvilce se k moci dostali "pučisté" s Jelcinem a stalo se co se stalo.

bleb

a již kolikrát bylo řečeno,že co se nepodařilo Hitlerovi,to se povedlo bandě v našem vlastním státě.Všude je už Němec a nic není české

janm*

Žel, když jsou mezi námi lidé kteří za nějaké to "pozlátko" a "mrzký peníz" prodají i "vlastní babičku" (jak já říkám) tak co chtít...


doplněno 05.07.17 19:04:

(jak já taky někdy říkám, rozdíl mezi Čechem a Němcem je v tom, že Čech si prostě do "svého hnízda nadělá" ale Němec ne, snad jen teď s těmi přistěhovalci)

mecik*

Jsme bohužel ,jako národ bez hrdosti. Umíme být někdy i nepochopitelně proradní,dokážeme pro korunu být falešní, dokážeme být strašně s odpuštěním nenažraní, jít za mamonem přes mrtvoly, nestačí nám slušný příjem, musíme mít miliardy i za cenu ,že přestaneme být Čechy, že to naše České prodáme. Tak tomu bylo za komunistů, s doslechu i za Hitlera a je tomu i dnes s tím, že na to máme dnes lepší zákony .Za rudých jsme chtěli mít klid, tak jsme neprotestovali, za těch současných nás pracující hodnotí natolik, abychom si nemohli moc vyskakovat.A zase je tu to, jsem schopný, budu se mít lépe než ostatní, ale tii ostatní mi musí nastavit záda, abych mohl nahoru.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]