Studentský příspěvek

Od: Datum: 26.02.13 22:05 odpovědí: 5 změna: 27.02.13 16:06

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat jak je to se studentským příspěvkem jestli někdo nevíte? Co se pro to musí udělat nebo komu se to vyplácí či v jaké výši to je. Děkuji ;)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 26.02.13 22:22
Studentsky prispevek na co? Jestli myslis prispevek na ubytovani, tak na nej maji pravo vsichmi studenti verejnych VS. Jeho velikost urcuje skola, ale byva to kolem 800/mesic
.plati se kvartalne, zpetne. Nebo to tak bylo na CVUT.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: prostejatojsem
Datum: 26.02.13 22:29

NN myslim i když je člověk na sš protože u nás dost spolužáků dostává :)

Datum: 27.02.13 08:57
avatar

Toto slyším prvně a podle mě žádný studentský příspěvek od státu neexistuje. Pokud jste ze sociálně slabé rodiny tak ano existují různé soc. dávky ale studentský příspěvek neznám. Říkáte, že ho berou spolužácí tak se zeptejte přímo jich oč jde.

doplněno 27.02.13 09:01:

(zdroj. www.sociálka.eu)

Studenti, tedy všichni kdo navštěvují střední, vysokou nebo vyšší odbornou školu či jiné formy studia mají nárok na nejrůznější sociální dávky pro studenty. Pojďme se podívat na jednotlivé dávky, abyste věděli, na co máte nárok a o co si požádat


Dávky pro studenty: Přídavek na dítě

Základní sociální dávky, na které mají nárok studenti, jsou pochopitelně přídavky na dítě. Na ty je nárok až do 26 roků věku a dostanou jej všechny nezaopatřené děti. Podmínkou pro získání této dávky je to, že celkové příjmy rodiny nepřesáhnou částku 2,4 násobek životního minima. (podívejte se jaké je životní minimum v roce 2011).

Pro získání této sociální dávky, stačí podat žádost na sociální úřad, doložit potvrzení o studiu a také doložit příjmy všech osob, které budou posuzovány při rozhodování o nároku na přídavky.

Výše, jakou mají přídavky na dítě v roce 2011 je 700 Kč (pro studenty ve věku 15 až 26 roků)


Další sociální dávky pro studenty

Mezi další přídavky a podpora pro studenty patří například i sirotčí důchod. Ten se týká především těch dětí a studentů, u kterých došlo k úmrtní jedno (nebo obou rodičů). Podmínkou pro získání sirotčího důchodu je to, aby dítě (student) byl nezaopatřený. Pokud tedy zůstane naživu jeden z rodičů, který se o studenta může i nadále starat, tak na tento typ dávky nárok nevzniká. Na tento důchod je také nárok nejdéle do 26 roků.

Výše, jakou má sirotčí důchod je 2170 Kč měsíčně. Případně je výše sirotčího důchodu stanovena jako 40% ze starobního důchodu nebo z invalidního důchodu, který měl zemřelý rodič v době smrti.


Jiné přídavky pro studenty

Další formou podpory pro nezaopatřené studenty od státu může být i sociální příplatek (doplatek do životního minima). Na ten má student (stejně jako kterákoliv jiná osoba) nárok, pokud jeho příjmy nedosahují částky životního minima. Životní minimum pro jednotlivce v roce 2011 je stanoveno na částku 3126 Kč. Pro výpočet životní minimum je rozhodující, jestli je student posuzován jako samostatná osoba, nebo jestli je posuzován v rámci rodiny nebo s jinými osobami ve společné domácnosti.

Pokud pak příjmy studenty nedosahují částky životního minima, může požádat o přiznání dávky doplatek do životního minima. Za příjmy se ale považují i všechny další dávky jako například přídavek na dítě.

Další formou podpory od státu pak může být přídavek na bydlení. Podmínkou pro získání této dávky je ale to, že žadatel musí být vlastníkem bytu (nebo zde být v nájmu) a musí zde mít trvalé bydliště. Příspěvek na bydlení na koleji do toho tedy nespadá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.13 12:05
avatar

Každá škola to má jinak, ale většinou to bývá kolem 2,500 - 3 500 kč. Tento příspěvek, uvedený coby příspěvek na bydlení, se vyplácí většinou před Vánocemi za zinní semestr a kolem dubna-května za semestr letní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.13 16:06
avatar


Martino, student je na SŠ, a i tak by se ho to týkalo pokud by měl 18 let a bydlel (trvalé bydliště) ve svém nebo pronajatém bytě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.