1x

Objasněte, proč neplatíte poplatky

Od: Datum: 09.06.17 12:08 odpovědí: 58 změna: 16.06.17 02:13

Tak už máme doma druhý dopis - nejdříve český rozhlas, dnes česká televize.

"Objasněte, prosím, proč neplatíte televizní poplatky"

Važení - máte doma televizi? (před tím dopis "rádio") Pokud ano, Vaše jméno by mělo být uloženo v evidenci plátců televizních (rozhlasových) poplatků, kde ale není.

... bla bla bla ... - černý pasažér... bla bla... vyplňte prohlášení nebo zaplaťte...

A z druhé strany listu:

Proč jsem dostal/a tento dopis, když poplatky platím/e?

Příjemcem tohoto dopisu jste proto, že jsme vaše jméno nenalezli v databázi plátců, přestože jste na dané adrese odběratelem elektrické energie.

To jako česká televize/rozhlas kupují databáze lidí od dodavatele energií? Je toto možné - právně korektní?

TV sice mám, ale nemám přijímač - TV je jen jako monitor pro playstation - přesto podle předchozích 10ti mailů se stejným oddělením platit musím. Proto i platím - ale energie jsou napsané na manželku.

Otevírám tedy diskusi na toto téma - TV/Rozhlas - poplatky, ale hlavně právní korektnost získávání databáze lidí - adresy a ročník narození.

Nadávat můžeme spolu, ale rád bych i za právní názory, např. od IVZEZ či dalších, co mají zkušenost v této otázce "prodeje duší".

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.06.17 12:19

Musí každý odběratel elektřiny odvádět koncesionářské poplatky?

http://www.cenyenergie.cz/mus…ionarske-poplatky/#/promo-ele

Předávání osobních údajů Českému rozhlasu a České televizi za účelem vybírání rozhlasových a televizních poplatků

http://www.oou.cz/dotazy/rozhlasatelevize

V obojím je, myslím, dostatečné vysvětlení.

Ohodnoceno: 8x

Od: jmlc®
Datum: 09.06.17 13:39

Hmmm, nemůžu jinak než uznat kvalitu této odpovědi. Je vidět, že mé schopnosti dohledávání jsou stále ve vývinu :)

Datum: 09.06.17 13:42

Díky - to se zlepší. Nejhorších je prvních sto let :)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.06.17 14:07

Odpověď Jedubabičky je jasná.

Zdůrazním (ne každý čtenář se podívá i do odkazů), že nejde o prodej databází, ale že jsou dodavatelé energií povinni poskytnout ČRo i ČT jména, adresy a data narození svých zákazníků (a pochybuji, že by jim někdo uhradil i jen náklady, které s tím vzniknou).

Podle mne je to slušně řečeno lumpárna, hrozně mne to štve, ale nic s tím nenadělám. (Podobných "skvostů" lze bohužel v našich zákonech najít víc.)

Ke koncesionářskému poplatku: Poplatek se platí za vlastnictví přístroje, nikoliv za to, k čemu se přístroj používá. Jestli vlastníte televizor, jste povinen poplatek hradit bez ohledu na to, k čemu jej používáte.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 09.06.17 15:43

Ivzez a ještě zajímavější bylo, že já, jako majitel bytu s trvalou adresou v tomto bytě, jsem tento pronajímala a bydlela na chalupě, kde se konces. popl. platili 1X. A skočili na mě, že neplatím. Ač televizor (starý) jsem půjčila nájemnici, která taky platila. Takže za dvě televize jsme platili 3x. *smich*

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.06.17 17:49

Podle mne v tom tenkrát měli nepořádek. Bylo by mělo stačit napsat čestné prohlášení (případně i doložit výpisem ze SIPO apod.), že jako domácnost už koncesionářský poplatek hradíte.

Domácnost (nepodnikající FO) hradí poplatek pouze za jeden přístroj i v případě, že má několik přístrojů doma, další na chatě či chalupě, další v autě, ...).

Nejsem si jista u té nájemnice. Myslím si, že pokud měla televizor zapůjčen od osoby, která poplatek hradila, neměla povinnost poplatek hradit (nevlastnila žádný přístroj). [Možná ještě někdo doplní nebo upřesní.]

Od: pepr®
Datum: 09.06.17 23:28

Pronajímám v létě chatu, kde je televize. Musím platit televizní poplatek?
Pokud někdo pronajímá chatu a je podnikatelem, který má na tuto činnost vydaný živnostenský list, je povinen za tuto televizi platit, protože je jako fyzická osoba podnikající používá tv přijímač k podnikatelské činnosti.
Pokud někdo pronajímá chatu či jinou nemovitost bez živnostenského oprávnění na tuto činnost, tj. pokud vedle pronájmu nejsou pronajímatelem poskytovány žádné další služby, pak nemusí z tv přijímače v pronajímané nemovitosti platit poplatek, pokud je již evidován jako poplatník fyzická osoba - domácnost.
Pokud ale nájemce takovéto nemovitosti tento přijímač užívá déle než 30 dní a není evidovaným poplatníkem v místě svého trvalého bydliště, pak je povinností tohoto nájemce se přihlásit k placení televizního poplatku. zdroj

Datum: 09.06.17 12:51

Podobný dopis nám přišel před pár roky taky.Tak jsem jim napsala ,že se oba poplatky platí .Tak ať se podívají pořádně na číslo domu u platící osoby a co má placení poplatků společného s placením elektřiny.Už nám další dopis nepřišel.

Od: vilik
Datum: 09.06.17 13:02
Máte právo zprostit se placení čestným prohlášením, že nevlastníte TV přijímač.
Pochybuju, že by někdy došlo na domovní prohlídku, ovšem v případě vlastnictví přijímače je postup nelegální. To musí každý posoudit podle svého svědomí sám. Pokud byste chtěl zákon dodržet, nic vám nebrání odhlásit se a za ušetřené peníze zakoupit na hry kvalitní monitor. Tak bych postupoval já.
doplněno 09.06.17 13:15: Jinak ty maily nemohly vyznít ve váš prospěch. V zákoně 348/2005 je to hned ve druhém paragrafu. Počítá se i přístroj upravený k jinému účelu, takže byste platil i v případě, že byste měl v TV vložené akvárium. Logiku v tom tedy hledat nemůžeme.

Datum: 10.06.17 01:39

Zákon 348/2005 Sb. v platném znění stanoví, že předmětem televizního poplatku, tedy televizním přijímačem, je zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání bez ohledu na způsob příjmu.

Vykuchaná televize s akvárkem není technicky způsobilá k reprodukci tv.

To upravené k jiným účelům se bude vztahovat třeba na zde v diskuzi zmíněné použití jako monitor k PC. Nebo třeba použití jako zobrazovač k DVD přehrávači.

Od: krtek66
Datum: 09.06.17 13:15
na tole téma už bylo kdysi x vtipů tohle je jeden z nich:Uživatel: "Proč bych měl platit nějakej poplatek za vypalovačku a média, když nebudu nic krást?" Zákonodárce: "Protože máte nástroj." Uživatel: "Tak to mě zavřete za znásilnění sousedky!" Zákonodárce: "Vy jste znásilnil sousedku?" Uživatel: "Ne, ale mám nástroj!"a takhle je to i s tou TV pro PS...prostě napsat..nemám TV..mě to taky onehda přišlo, ale je fakt, že já TV nemám...napsal jsem: byt v rekonstrukci, elektrika je na nářadí a svícení nazdar...:)

Datum: 09.06.17 15:52

Tak si po troškách čtu nějaké informace. A nestačím se divit.

PČR, Obce atd - příjmy z daní či pokut vezmou, dají státu a žádají si o příspěvek na základní potřeby (blbou propisku). ČT nebo ČR jsou něco víc. Prý bez vlivu politiků... "Zdrojem financí pro médium je přímá nebo nepřímá daň, poplatek koncesionáře nebo dotace."

Musím souhlasit s IVZEZ - uzákoněná sviňárna... nadlidi, pravomoce jako finančák... Kdyby si tak každý podnikatel mohl "vypůjčit" databáze jiných firem ...

A zrovna dnes vyskočí i článek https://domaci.ihned.cz/c1-65761660-inspektori-coi-budou-vystupovat-pod-skrytou-identitou-z-kontroloru-se-stane-nova-forma-policie-varuje-opozice?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed

Datum: 09.06.17 16:35

Vážení kolik lidí by platilo koncesionářské poplatky dobrovolně? Těch výmluv,tv nebo rádio sice mám ale jej nepoužívam.Večér pak sedí u tv přes den poslouchá rádío.Jestli chci používat něčí výrobek tak bych měl platit.Na tv přístrojích jde poslouchat i rozhlas.Je to podobné jak od pekaře odebírat rohlíky a neplatit.Proto jsou tyto zákony.

Datum: 09.06.17 16:42

I když jsem dva roky byl bez TV (vůbec nechyběla..), platil jsem. Pak jsem měl TV od tchýně "darem" - za pár let byl zmíněný přechod -digitalizace. Od té doby zase bez TV. Přesto dál platím...

Nelíbí se mi ale ten způsob vymáhání - resp. získávání dat. IVZEZ to výše popisuje perfektně. Je to prostě sviňárna, že někdo má taková privilegia získávat kontakty při dnešní problematice "souhlasů se zpracováním osobních údajů".

Datum: 09.06.17 17:57

Aby toho nebylo málo: ČRo má právo na informace o plátcích koncesionářského poplatku od ČT a vyzvat je k platbě i za rozhlas.

Nové TV přijímače poskytují i možnost sledování rozhlasového vysílání. Každý, kdo má takový přijímač, je povinen platit ČT i ČRo, přestože třeba rádio vůbec neposlouchá, ani si je nemínil pořídit...

Datum: 09.06.17 18:18

Ivzes jak sleduji tuto ukřivděnou debatu tak mě napadá kolik lidí by dobrovolně platilo. V každé televizi jde poslouchat i rozhlas,proto nepotřebuji rozhlasový přijímač.Je rozhlasový a televizní signál. Z poplatku se hradí i přenos signálu.Bez vysílaču,zesilovaču signálu i obsluhy včetně ukízeček by nám byly přístroje na nic.Poraďte jak jinak přimnět lidi aby za tyto služby dobrovolně zaplatili.

Datum: 09.06.17 18:43

Ten směr otázky je zcela jiný. A víte @jirko2, že se platí jen české televizi a českému rozhlasu? Ostatní TV a rádia jsou komerční. Ruku na srdce - jde to v rádiu či TV poznat?

V ČT seriály z dob komunismu, pohádky a filmy pro pamětníky... co mají navíc oproti jiným stanicím? Že nemají reklamy? Mají - jen to je jako sponzoři, TV prodej atd.

Od: jenda2
Datum: 09.06.17 19:21

Poplatky jsou pouze veřejnoprávní organizace jako ČT a Český rozhlas. Soukromé stanice platí za přenos signálu a nemají z poplatků vůbec nic. Bez poplatků by se tedy signál soukromých stanic šířil stále dál. Proč bych platil za něco, co nesleduji? To je státem nařízená další daň ať tomu říká kde kdo jinak. Poplatník nemůže ovlivnit hospodaření ČT, která vyrobí stejný program mnohem dráž než komerční TV. A nikoho to netrápí. Je to tedy další bezedná díra na peníze.

Datum: 09.06.17 19:29

A proč musím platit soukromým stanicím, když je taky nesleduji?

Datum: 09.06.17 19:32

? komu?

doplněno 09.06.17 19:47:

Myslíte tím nákup věcí, které jsou v reklamě? Ale já mám možnost si vybrat - jestli koupit colu s reklamou nebo pít vodu se sirupem... Jestli si koupit pilu u mountfieldu nebo v obchodě přes ulici...

Zákonné poplatky jsou nařízené daně - přitom poplatek za TV daní není... je to poplatek za držení něčeho, který nejde státu. Daň z nemovitostí je za vlastnictví nemovitosti - jde státu, ten pak rozděluje. Zákonný poplatek za TV jde jen čistě ČT... Nemám možnost si vybrat - mám možnost jen zaplatit.

Datum: 09.06.17 19:44

Komerčním televizím. Kupováním výrobků z reklamy. Komerční televize je prodavač reklamy. A o tu je vyšší cena výrobků ..

doplněno 09.06.17 19:50:

To, že si mohu vybrat nic nemění na tom, že platím za něco, co nechci a neodebírám.

Na ČT mi nevadí poplatky, ale to, že lže.

Datum: 09.06.17 19:58
Reklamy najdete ve všech časopisech, novinách, billboardech, na dresech sportovců, na závodních autech, motorkách, na sportovních stadionech a mnoha jiných veřejných místech. Taky můžete říct, že na fotbal nechodíte, noviny a časopisy nečtete. Prodejce musí dát o sobě vědět a reklamu a inzerci musí zaplatit. Samozřejmě je to součást jeho nákladů a promítne se do ceny výrobků. Takhle to je a bude v celém světě.

Datum: 09.06.17 20:01

Ano. A jeden z prodavačů reklamy je komerční televize. Platíme ji stejně, jako ČT ..

Datum: 09.06.17 21:18

V tom případě ČT platíme dvakrát. Sice nemají reklamy, ale tzv. sponzory, tedy je to vlastně totožné a také zde se navyšuje cena služby nebo výrobku díky platbě za uvedení na obrazovce a plus tedy ony koncesionářské poplatky.

Mimochodem argument existence státní televize se zakládá na tom, že tato má vyvážené, nezaujaté, nejednostranné, nezávislé zpravodajství a pořady. Jaká je skutečnost může každý posoudit sám.

Datum: 09.06.17 20:05

Za to platíme v různém zboží a službách všichni - týdně cca 2 kg, někdy i víc, letáků na jeden jediný dům. Návrh, barevný tisk, materiál, roznos - taky z našich kapsiček.

Od: jenda2
Datum: 09.06.17 21:01

Soukromým stanicím neplatíte žádné poplatky. Jak jste k tomu dospěl?

Datum: 09.06.17 21:10

@jendo2 - je tím myšleno, že když prodává někdo Fantu, dá do TV reklamu, tu si naúčtuje do nákladů, takže 0,0001Kč zaplatíte při nákupu Fanty právě na účely reklamy v komerční TV. A jelikož jsou reklamy vlastně na všechno, a taky všude, část peněz z čehokoliv nakoupeného je vlastně investicí do komerčních TV.

Já s tím sice nesouhlasím, ale je to jen můj názor.

Datum: 09.06.17 18:12

Za to, co v tv dávají a za tu spoustu reklam lje to svinstvo, navíc já radio nemám a 20 let jsem ho neposlouchala, protože špatně slyším, nosím sluchátka a jsem ráda zapár pořadů v tv s titulky. a odepsali mil že ho mám určitě v tv nebo mobilu.

Od: haf
Datum: 09.06.17 19:34

Ono staci, kdyz mate internet a musite platit, protoze na netu mate moznost sledovat TV i poslouchat radio :)

Datum: 09.06.17 23:18

Nestačí!

Osobní počítač (bez televizní karty) a mobilní telefon nejsou televizním přijímačem ve smyslu cit. zákona a nepodléhají platbě televizního poplatku.

Datum: 10.06.17 02:39

Na streemované vysílání se koncesionářský poplatek nevztahuje. Jedině, že byste TV signál přijímal prostřednictvím televizní karty.

Datum: 09.06.17 22:48

Ale přátelé, proč se takto dohadovat a vyviňovat.

Stejně všichni sledujeme aspoň občas televizi, stejně tak posloucháme rozhlas, potažmo rádia. Nikdo z vás mě nepřesvědčí, že má doma jen konzoli na hry a panel v podobě plnohodnotného TV přijímače jen jako jejich zobrazovač. Je to trochu pokrytectví, zkrátka je na to zákon, a proto platíme. Resp. platit máme. Otázka deportace a přerozdělování (překupování) našich osobních dat, je jen daň za pohodlný život v současné spotřební společnosti.

doplněno 10.06.17 00:07:

to lee: "A zase mám jenom skříňku, a žádný programy (zjednodušeně, IMHO autora příspěvku). Proč pořád do kola? Jako daně, tak informace..

Ohodnoceno: 2x

Od: lee
Datum: 09.06.17 23:26
Mám televizi (skříňku) ale nemám ji napojenou na anténu. Náš RD ani žádnou anténu nemá. Nemám na tv naladěné žádné kanály a používám ji jen jako zobrazovací medium. Přesto platim páč vlastním aparát. A přijde mi to dost ubohé. Protože za ten brak co v televizi běží mi přijde líto každé koruny. A to včetně veřejnoprávní televize, která začíná sklouzávat do seriálů a reality show, případně se zmuze na opakování Chlapci a chlapi, My všichni školou povinni a Chobotnicky
doplněno 09.06.17 23:39: Mimo jiné znám několik cizinců, kteří tu bydlí a cesky neumí. Opravdu myslíte, že sleduji televizi? Maximálně satelit, který si platí. Nechť si Ct udělá nějakou pojistku a půjde naladit jen těm, kdo platí... Stejně jako třeba u kabelovky. Jenze to by byli asi překvapení, jak málo korunek by se jim prikutalelo. Tohle je totiž obravsky výhodné. Nic pro Vás nevysilame? Koho to zajímá? Jen pěkně platte. Je na to zákon. Jakteziva jsem neposlouchala Český rozhlas... V autě mám jedine CD

Datum: 10.06.17 23:09

Pojistka není technicky možná. Respektive je, ČT by musela by být placeným kanálem, ale to by znamenalo, že by všichni dostali dešifrovací kartu případně settopbox, náklady na celou tu režiji by byly nesmírné.

Datum: 10.06.17 02:41

Dokud jsem televizor měla, poplatek jsem platila. Teď ji nemám a nesleduji ji ani občas. Obejdu se bez ní i bez "konzole na hry a panelu"...

Datum: 10.06.17 14:37

Přes to jste povinná platit kons.poplatek.

Datum: 16.06.17 01:02

To je omyl, řádně jsem se odhlásila. Pročtěte si zákon.

Od: ctenar
Datum: 10.06.17 14:24

Odpovědi na původní otázku se zdají být cenným studijním materiálem pro nejednoho sociologa, politologa, psychologa, atd. Zejména dobře ukazují českou povahu, v několika podobách, ale pokaždé jakoby se stejným výsledkem : hrbí se a šlapou dál ( i když se jde špatným směrem ).

Samozřejmě, že tyto poplatky v současné podobě jsou megasvinstvo. Samozřejmě, že ČT ani ČRo už dávno neplní svou veřejnoprávní funkci, ale staly se kulturní žumpou a tlampačem propagandy. Místo, aby informovali, tak deformují, cenzurují, překrucují, dle zadání určité mafie, která stojí v jejich zákulisí.

Dále podezřívá lidi z podvádění, zneužívá osobní údaje a argumentuje absudní úvahou, že každý kdo odebírá elektřinu tak je zřejmě i divákem ČT...

A i když jsou reakce Čechů různé ( od souhlasu, který navzdory své "legislativní podloženosti" spíše připomíná Stockholmský syndrom, přes pochybnosti, až po mírné nadávky ) tak v konečném výsledku nakonec 9 milionů lidí jen "demokraticky" pokrčí rameny se slovy : "co já sám zmůžu"...

P.S.

Já sám poplatky neplatím, neb jsem televizi prodal a písemně odhlašoval kolem roku 2008. Přesto mi loni taky přišel papír, že když od té doby svítím, tak jistě mám někde i tajnou televizi na které napjatě a nelegálně sleduji pořady ČT... Hnus, velebnosti...

Datum: 10.06.17 14:45

Vy televizor nemáte, ale přesně víte, že ČT a ČRo se staly kulturní žumpou a tlampačem propagandy. Místo, aby informovaly, tak deformují, cenzurují, překrucují, dle zadání určité mafie, která stojí v jejich zákulisí. Hm, to je zajímavé. A která je prosím ta mafie, o které se zmiňujete?

Datum: 10.06.17 22:36

Vaše reakce je poplatná alá "Hospodské tlachy." Tři roky jsem neměl signál TV, byť jsem vlastnil přijímač a ten snad dvakrát měsíčně použil na přehrání DVD a přesto jsem platil koncesionářské poplatky. Ač jsem nesledoval a více než deset let nesleduji zpravodajství natož stupidní reality show či americké krváky, hystericky odmítám vzít do rukou bulvár, tak není možnost úniku před mediální masáží, která se na nás valí ze všech možných i nepředpokládatelných směrů. Nikdy jsem nevzal do rukou Blesk a představte si, vím co se tam píše za obludnosti. Už třeba jen z diskuse kolegů v práci. Tedy vaše argumentace je zcela mimo mísu, nebo lépe "hloupá." Co se mafie týká, tak i zde je odpověď velmi jednoduchá. Kdo se dnes a denně projevuje ve všech sdělovacích prostředcích, serverech nebo i reklamě? Bohaté politické strany, které si mohou dovolit zaplatit cokoliv a kohokoliv a to především ubohého Českého novináře. Ano, zde je ta mafie - finančně zajištěné pol. strany a jejich sponzoři.

Od: napad
Datum: 10.06.17 14:33

Já bych to navrhoval s TV a ČRO poplatky zařídit jinak:

varianta 1 Zavedl bych roční povinnou daň za každou domácnost ve výši 2000 Kč na podporu veřejnoprávních médií a koncesionářské poplatky bych pro FO zrušil. Nic by se nevymáhalo a administrativa na straně médií by byla podstatně nižší. Nezáleželo by na vlastnictví přístrojů. Jednalo by se o podporu médií. Zamestnancům by vždy ve výplatě za leden daň zaměstnavatel strhl a ostatní by si jí zapracovali do daňovách přiznání.

Od daně by byly osvobozeny neslyšící, nevodomí, osoby v hmotné nouzi a domácnosti složené výlučně s osob strarších 65 let, tedy důchodci. Dále by byly svobozeny ženy samoživitelky na mateřské nebo rodičovské dovolené, osoby vb LDN a osoby v uprchlických táborech, vězeních, dětských domovech. Osoby pobývající v dlohodobě zahraničí (minimálně však tři měsíce) by platili jen alikvotní část daně a to za dobu po kterou se zdržovali v ČR.

Daň by vybíral finanční úřad a jednou ročně by ji v určitém poměru přerozdělil televizi a rozhlasu.

varianta 2 Koncesionářské poplatky pro fyzické osoby bych zrušil bez náhrady a zavedl podíl reklamy jako na komerčních stanicích. Pouze v době zpráv by se nesměla reklama vysílat.

Od: haf
Datum: 10.06.17 15:46

Napad mate dobrej, ale do roku 2020 ma byt podle narizeni EU internet zdarma vsude pro vsechny, potom by mohly byt i tyhle stupidni poplatky zruseny, treba se dockáme :)

Datum: 14.06.17 11:21
Varianta 1 je "naprosto perfektní" a stále si nejsem jistá, jestli to měl být žert. Tedy např. moje matka, můj partner a já bychom zaplatili 6000,- ročně za podporu veřejnoprávním médiím, ačkoliv ani jeden TV nesledujeme. Jako jediná z této trojice mám přístroj, ačkoliv bez napojení na anténu, pouze jako zobrazovač a platím tedy zatím jen já. Oproti tomu lidé, co televizi sledují ve velkém - důchodci, matky na RD a jejich děti a sociálně slabí by byli osvobozeni. Vážně super nápad *zed*
A víte co je zajímavé? Ve svém předchozím zaměstnání jsem navštívila spoustu domácnosti těch, co byli na hranici bídy. A jedna věc je v 80% spojovala. Taaaakhle velká televize přes půlku obýváku. Možná by mohli prodat ten krám a ten ušetřený čas strávit trochu smysluplněji.

Datum: 14.06.17 11:24

a ten ušetřený čas strávit trochu smysluplněji.
Například?

Datum: 14.06.17 11:40
Například místo tupého čučení na obraz se zaregistrovat do knihovny a číst nebo chodit ven na procházky, co se dětí týče tak s nimi smysluplněji pracovat a ne jen s nimi "být". Neříkám, že TV je vyloženě špatná, že tam není nikdy nic dobrého, ano jsou naučné pořady a samozřejmě děti mohou vidět pohádku. Jen jsem sama zjistila, že bez televize se dá docela dobře žít a tedy myslím, že velké omezení jejího užívání by nikomu neuškodilo. Schválně se zkuste poptat dětí, kolik jich čte. Kdo hraje s rodiči pexeso, společenské hry, komu rodiče povídají, ukazují... Já chodila do knihovny od 8 let a určitě to na mě nemělo negativní vliv. Dnes když čtu v práci maily, to by jeden zaplakal. Nejde jen o pravopisné chyby, ale také o neschopnost se vyjádřit, sestavit kloudný odstavec. Moji příbuzní učí na ZŠ a o tomto problému jsme mnohokrát hovořili a sami potvrdili, že děti nečtou a jejich písemný projev se horší, stejně tak i mluvený - neznají význam trochu starších slov, se kterými by se setkali třeba ve starších pohádkách. Zato přiblblé japonské animaláky znají všichni.
Mojí babičce je 77 a televizi zapíná minimálně. Sleduje AZ kvíz a pořady typu Cestománie. Za to si ale hodně čte, luští křížovky, sudoku... Aspoň trochu si bystří mozek.
Beru televizi u lidí nemocných a nemohoucích...

Datum: 14.06.17 11:58

O tom čtení už jsem taky slyšela, stejně jako o tom, že se rodiče až tak nevěnují dětem. Naštěstí jen slyšela, u nás to chodí jinak.

Na druhou stranu - každý si hledá svoji zábavu. Vášnivého turistu taky těžko donutíte, aby si ve slunečném jarním odpoledni četl a někteří prostě víc, než předžvýkané TV vysílání nepoberou. Bude to souviset i s tím, že/proč jsou "na hraně".

Datum: 10.06.17 23:15

ČT není placeným kanálem. Je to veřejnoprávní televize. Je to médium, které je veřejné, ale není státní. Je na státu nezávislé, může vysílat i takové zprávy, které poškozují vládu. To třeba státní televize v Rusku (kterou platí stát) nemůže. Neplatíte za její produkci, ale za její nezávislost. Já například Český rozhlas poslouchám hodně.

Datum: 14.06.17 12:41

Vysílání ČT je nezávislé na českém státu - tak by to bylo přesnější.
Mimochodem - jeví se mi poněkud zcestnou myslenka, že by jacísi Novináři měli být nadlidmi a za peníze někoho jiného mohli hlásat své lži. A je jedno, zda je platí stát nebo soukromý vlastník.
Já by uvítal, kdyby si každý svou propagandu podepisoval.

Situace našich (a nejen našich) médií poněkud připomíná časy husitské, kdy kdejaký povaleč nafukoval davům hlavy svou pravdou zjevenou ..

Od: anonym0
Datum: 16.06.17 02:13

Jak muze byt nezavisla na statu, kdyz ji prave stat zajistuje penize na provoz zakonem o poplatcich?

Od: mnd®
Datum: 10.06.17 23:37

Nic objasňovat nebudu.Jedině soudu.Já neplatím a hotovo.K tomu mám své důvody které si obhájím i před senátem.A to je mi skoro padesát let.

Datum: 14.06.17 10:27

Nová info:

Pokud Váš televizní přijímač nebude obsahovat televizní tuner, není považován za televizní přijímač a můžete se z evidence televizních poplatků odhlásit.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Renáta Horová

referentka evidence

Správa a vymáhání TV poplatků

doplněno 14.06.17 12:27:

Jak je zřejmé, tuto info jsem dostal od pracovníce zaměřené na vymáhání a správu TV poplatků. Výše jsou reakce jako "musíte platit, i když TV nemáte" nebo "Když bude vykuchaná TV a v ní akvárko, musíte platit" - tj. opravdu nemusíte...

Poplatky akceptuji v případě rozhlasu - ČR poslouchám často a pomáhá mi třeba na cestách s dopravním zpravodajstvím. Proto i já sem tam zavolám k nějakému problému na dálnici či při uzavírce...

TV bych platil bez keců, pokud by to byl jediný příjem a forma zpravodajství byla nezávislá. Častou zaujatost však vidím v mnoha směrech. Bílý rasizmus, prosazování názorů některých stran, mlžení ... často až zvláštní "neprofesionalita" komentátorů. Toto se mi nelíbí a dívám se pouze na internetové vysílání ČT4sport v počítači. Proto sice platím, ale spokojen nejsem.

Datum: 14.06.17 10:47

No, nová informace... OK, máte nějaké stanovisko černé na bílém. Ale o tom samém píše @pepr o kilometr výše: zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání

Pokud nemá tuner, není způsobilé. Navíc, vzhledem k tomu, že nám analog před šesti lety definitivně vypli, TV tuner by dle mého mít mohla - analogový. Informace tedy není technicky korektní.

Datum: 14.06.17 11:12

Prosímvás, to je zase diskuze. Já jsem starší kus, milionové příjmy nemám, ale už mě život naučil, že handrkovat se o pár korun je úplně nanic a v konečném důsledku to škodí nejvíce mně. Vždy mě fascinují lidi, kteří se třeba snaží ušetřit na topení, celý rok mlátí někde dřevo, aby neplatili moc za plyn a nakonec ty ušetřené peníze prošustrují za hovadiny a stejně jim nic nezbyde. Čím více se budete snažit něco nebo někoho odrbat, tím více se vám to vrátí. Bohužel to asi dvě třetiny lidí nechápe.

Datum: 14.06.17 11:18

Někdo možná šetří třeba na tom topení právě proto, aby mohl ušetřené korunky prošustrovávat. O tom, co je nebo není "hovadina" si rozhoduje jen a jen on.

Datum: 14.06.17 11:32

Takže vy jste ta třetina, no nic.

Datum: 14.06.17 11:38

Vám nějak významně vadí, že lidé utrácejí za "hovadiny"?

Datum: 16.06.17 01:24

dajka: A že platíte 1620,-Kč ročně za něco co možná ani nesledujete Vám nevadí? Asi jste bohatá a můžete si to dovolit.

Jsou i lidi co počítají každou korunu a televizor nemají.Rádio nemám,neposlouchám a ještě se mi nestalo,že bych za padesát let dostal dopis o neplacení.

Nechápu Vás - proč házíte všechny do jednoho pytle a proč si myslíte,že chce každý někoho odrbat? Máte nějaké důkazy,že někdo je lepšejšší jak vaše rodina a sežene si lacinější dřevo na topení jako vy a proto závidíte? si to zajistěte taky.

Datum: 16.06.17 01:32

KDYŽ JSTE TOTO NAPSALA,TAK JSTE BYLA Opilá?

Od: dajka®

Datum: 14.06.17 11:12

odpovědět [nahlásit]

Prosímvás, to je zase diskuze. Já jsem starší kus, milionové příjmy nemám, ale už mě život naučil, že handrkovat se o pár korun je úplně nanic a v konečném důsledku to škodí nejvíce mně. Vždy mě fascinují lidi, kteří se třeba snaží ušetřit na topení, celý rok mlátí někde dřevo, aby neplatili moc za plyn a nakonec ty ušetřené peníze prošustrují za hovadiny a stejně jim nic nezbyde. Čím více se budete snažit něco nebo někoho odrbat, tím více se vám to vrátí. Bohužel to asi dvě třetiny lidí nechápe.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.