Nejste přihlášen/a.
Reaguji na výrok pana ministra Pilného a vydím to jednoznačně.
1. Tradice života v Evropě jsou křesťanské tradice. 2. Základní stavební jednotkou státu je rodina z muže a ženy. Přijmeme li tyto dvě teze, pak nemusíme řešit podporu přistěhovalectví a podporu cizích náboženství. Už od dětství budou naše kroky směřovat k životu v utužování rodinných klanú, tím pádem , kdo je třikrát rozvedený a má pět dětí pokaždé s jinou to společensky i finančně neunese. Párům stejného pohlaví dáme právo na život, ale ne na rovnocenné parametry s klasickou rodinou.
Zatím mne víc nenapadá, můžete vy.
Děsím se doby, kdy budu na někom závislá. V době, kdy jsem se starala o téměř devadesátiletou matku, tak už jsem sama na tom byla tak, že jsem ji nezvedla. Je to práce, která hodně vyčerpává fyzicky i psychicky. Jeden to časem nezvládne a nemá-li po ruce příbuzného, tak si přibere pečovatelku, půjčí pomůcky, přikupuje plíny a tak se vyčerpává i finančně. Nastoupila sice do domova důchodců, ale byla tam nešťastná, tak jsem si ji brávala domů. A když to trvá roky, tak to zas nemusí ustát partner. To už nebudu vykládat...
Stát nahnal mladé ženy po 2. světové válce do práce, k budování vlasti a hospodářství zničené válkou.
Stalo se to normální, že žena odkládala své malé děti do jeslí, nebo mateřských školek. Většina mužů neměla takový plat, aby uživili svoji rodinu. Mnohdy byl strop dvě děti. A ženin, sice menší výdělek, byly peníze, se kterými se počítalo.
Stát je ten, který nastaví pravidla a tím ovlivní svoji politiku porodnosti, počtu dětí v rodině, chování k rodičům a pod.
Mnoho žen se velice dobře uplatnilo ve svých profesích a ve svém profesním životě byly užitečné a splnily si svoje ambice, a též nenahraditelné. Mnohé dokázaly skloubit kariéru i péči o domácnost.
Nelze ale po matce 4,5,6, dětí chtít, aby chodila na plný úvazek do zaměstnání. Dříve nebyly automatické pračky, jednorázové pleny a jiné pomůcky, oblečení se shánělo, stály fronty, získávalo po známostech.
Stát může podpořit porodnost a to pobídkou v nějaké formě. Daňové úlevy, přídavky, příspěvky, nebo navýšení platů živitelům rodiny, je možné uvažovat o daru při svatbě do nového života, v dobrých časech i přidělení bytu při narození dítěte, čí jen ke svatbě. Hudba minulosti, či budoucnosti /ta budoucnost spíše ne, než ano/. Co zafungovalo byla 30 000 půjčka za Husákovy vlády.
Zatím to stát vzal za špatný konec. Platí peníze na dávkách, sociálních dávkách, a jiných příspěvků neměstnaným lidem, samoživitelkám, nesezdaným lidem, homosexuálním párům a podobně jiným nestandartním občanům.
Nemá pro rodinnou politiku - svatba, bydlení, děti, výchova v kompletní rodině do dospělosti.
Bydlení v malých bytech nedává šanci, že bude více generací bydlet pospolu. Byly takové vlaštovky, že se začaly stavět vícegenerační byty se 2 sociálními zařízeními a více pokoji. Ale není jich mnoho. Nebo stavět velký byt a vedle menší, garzonku. Aby byla rodina poblízku, na dosah, ale ne nutně v jednom bytě.
Bohužel, minulý režim odboural soužití více generací /kromě větších rodinných domků na vesnici, kde bylo zvykem dole staří a nahoře mladí/ a nahnal mladé lidi do paneláků. Samozřejmě, každý byl v té době rád, že má svoje bydlení a že se osamostatní.
Znáte ten vtip - Co je to domov důchodců? To je pomsta za jesle.
Stát by musel finančně dotovat rodiny, které by se staraly o staré rodiny. A nejenom finančně, ale aby měly i podmínky, vybavení /postele, zvedáky/ na dosah pomocný personál /sestry, lékařskou pomoc, rehabilitační/ a též odlehčovací pomocné organizace. Něco funguje i dnes, ale většinou to jsou placené služby.
A bohužel zatím je důchodový systém nastaven tak, že musíte vydělávat dost velké peníze a mít dostatek počtu odpracovaných let, abyste v důchodu měl vypočten trošku solidní důchod. I když to krácení je velmi, velmi velké.
Člověk, který se dostane do sociálních problémů a skončí někde dole, má velmi špatnou šanci se vydrápat nahoru. Ano, občas se to podaří. Časté dotazy zde na poradně jsou toho důkazem.
Jak ženy po mateřské /nástup do původní pozice/, ale i před /nárok na mateřskou, rodičovskou/, nárok na podporu při nezaměstnanosti, délka podpory a po jejím skončení, či sociálních dávek z čeho být živ.
Situace je špatná, nějaká podpora tu je, ale obyčejnému občanu jenom v určitých mantinelech. Musíme se snažit všichni.
Pokud se ale dozvídáme o neustálých podvodech, intrikách, nepravostech, špatných rozhodnutí, podplácení, úniků peněz, tak vidíme, že se neměří všem stejnou měrou.
Jako kdysi - jsme si rovni, ale někdo je rovnější.
Ale otázka zněla křesťanské hodnoty - a to je rodina, funkční rodina. A dnes je valná většina rodin v rozkladu. Jak chcete péči o nemohoucí rodiče přenést na rozvedenou ženu /muže/, opuštěnou, neprovdanou? Na to musí být dva, aby byli sobě oporou. A to bychom se mohli ještě zamyslet, co s rodinou /jednotlivcem/ udělá, když se narodí postižené dítě.
Je to kruh. Rodina by měla mít více dětí, aby když rodiče ovdoví a jsou ještě potřební prarodiče, tak pomohou právě třeba již dospělí vnuci, vnučky. Takhle by to mělo asi funguvovat. Mít více dětí a držet pohromadě.
Ale pořád mě vychází, že to je i moc státu, jak vede, dohlíží a podporuje svůj lid, svůj národ, svoje obyvatelstvo.
Rodina se dostala na kraj zájmu státu. Větší síly politici věnují EU, vztahům mezi státy, dodržování práv po celém světě, globalizaci, energetickým hrozbám, ekologii, oteplování, humanitárním věcem, pomoci celému světu, integraci, dodržování práv utiskovaným a desítkám, stovkám jiných věcí. Myslím, že politika a vměšování USA, Francie, UK a jiných států neudělala nikomu nic pozitivního. A následky ponese velká část obyvatel této zeměkoule.
I na této poradně jsou lidé, kteří dlouhodobě pečují o své prarodiče, či nemocné děti. Každopádně jich je velmi málo. A jen oni ví, jak je to náročné, mohli by sami napsat, jak je to vyčerpávající a jak jim stát pomáhá.
Omlouvám se za delší příspěvek a že jsem semlela vše dohromady. Ale ono to je všechno spolu provázané.
Ono i s těmi pomocnými službami je to peklo a sehnat někoho téměř nemožné. Psala jsem to tu několikrát, s partnerem se staráme o jeho babičku, co má v domku byt pod námi. Je na vozíku těžce inkontinentní. Chodí jí domácí péče 3x týdně. Ale oni namažou nohy a namasírují záda, ale jestli má na zadku proleženiny, to se nepodívají. Pojedeme na týden na dovolenou, jedinou v roce, takže už od dubna sháním někoho, kdo by 2x denně za babkou zašel a vyměnil jí plenu a pochopitelně umyl podělaný zadek. A všechny tyhle placené služby podávají léky, měří tlak, vyměňují obvazy, ale sehnat někoho, kdo by babce umyl zadek je nadlidský úkol. Nakonec snad přijdou sestry z domácí péče, ale jedna návštěva bude stát 200Kč, tedy 400Kč na den, s tím že o víkendu příplatek 50Kč. Práce všeho všudy čtvrt hodiny 2x denně. To by se mi taky líbilo, mít hodinový plat 800Kč.
Jinak já upřímně doufám, že moje rodiče zemřou náhle na nějakou cévní příhodu (jako všichni prarodiče) aniž bych se o ně musela starat. Po třičtvrtě roce starání o babičku jsem už psychicky vyčerpaná a děsím se toho, že nejdřív se budu pár let starat o babku, pak o svoje rodiče a pak nastoupí někdo kdo se bude starat o mně.
Jinak já upřímně doufám, že moje rodiče zemřou náhle na nějakou cévní příhodu (jako všichni prarodiče) aniž bych se o ně musela starat. Po třičtvrtě roce starání o babičku jsem už psychicky vyčerpaná a děsím se toho, že nejdřív se budu pár let starat o babku, pak o svoje rodiče a pak nastoupí někdo kdo se bude starat o mně. Žena má přes 25 let RS a poslední 3 roky už jen leží a jediné co zvládne je mluvit. Jak píšete, domácí péče se postará jen o to nejnutnější, protože mají vymezený čas na jednoho pacienta (klienta), který dostanou zaplacený. U "roztroušenkářů" měli 90 minut na jednoho pacienta, ale od nového roku to snížili na 60 minut, protože nemají sestřičky k pacientům! Proč asi? Z jejich vyprávění kolikrát člověk žasne, jak se někteří rodinní příslušníci starají o své blízké, nechají je doma bez dozoru a ten čeká na příchod sestry z domácí péče, aby ho přebalila, umyla atd., za ten vyměřený čas se vůbec nedostanou k těm věcem, kvůli kterým "domácí péče" přišla (cvičení, kontrola tlaku, léky a další). Docela vás chápu, že jste psychicky vyčerpaná, já to absolvuji od r.2011, bez dovolené, volna a nyní mi začala marodit matka a k té se vůbec nedostanu, protože v době návštěvy "domácí péče" mám 3x v týdnu cca 45 minut na nákup, poštu. O chození k doktorovi se svými problémy, to také nehrozí. Ale přát si, aby mi blízcí (žena, matka) zemřely na nějakou rychlou nemoc, to musíte mít hodně silný žaludek! Měl jsem dvě možnosti, při diagnóze ženiny nemoci, rozvést se, nebo s ní zůstat? Vybral jsem si to druhé a i když je to stále horší a horší, tak toho nelituji! Vychovali jsme dva syny, letos mě jeden udělal dědkem a svou budoucnost vůbec neplánuji, protože při 24 hodin. péči to nelze! Jen děkuji soudruhům poslancům, za oddálení odchodu do důchodu, protože bez práce, nejsou koláče, snad mi rozumíte, co tím myslím? Asi by zde bylo trefnější přísloví, pro dobrotu na žebrotu! Jen pevně doufám, že mě žena nepřežije?
Až zemřu, chtěl bych odejít klidně ve spánku, jako můj děda a ne křičíc s vlasy zježenými hrůzou, jako cestující v jeho autobusu.
Ano část, kterou jsme zvládli převést na vnuka, mého partnera. Proto se taky bez keců starám (ačkoliv mi tu nepatří ani klika od dveří), i když velké nákupy dělám už asi 10let, co tu bydlím. Tedy bez keců, stěžuju si všude možně, je to taková moje ventilace, ale babce nedám nic znát, to je samé to nevadí, dáme to dopořádku. Na rozdíl od jejích dětí, které na ní už léta jen ječejí. Tak snad může být spokojená, že barák dala tomu, kdo se stará nejvíc a nešoupl jí hned do LDNky, což chtěla udělat její dcera, když byla bábina na podzim v nemocnici. Ale nevíme, jak dlouho to zvládneme. Dokud si stoupne a dokud jsem doma na rodičáku, tak to jde.
Dobrý den
Co se týká chození žen do práce, nešlo o "socialistický výmysl" podívejte se na západ od našich hranic, nevidím v tom rozdíl, rovněž tak bydlení mladí/staří odděleně rovněž nejde o socialistický výmysl a panelová sídliště jsou po celém světě, že by všude byli komunisté? To sotva. Nadávalo se na zestátnění drobných zemědělců, podívejte se na západ od našich hranic vedle drobných vedou ti co se spojili ve větší celky. "S jednou kravičkou a malým políčkem dnes opravdu nikdo nevystačí leda že je "hobby" sedlák. Zkrátka a dobře za jisté věci komunisté opravdu nemohou jde to "vývojem doby" a to napříč celým světem. Ty trendy "kojit dítě co nejdéle", "rodit doma" "učit děti doma"zažívají takový rozmach ve větší míře zase až v současné době bez ohledu na to kde komunisti byli a kde ne.
A k příspěvku tazatele, pozor na to aby stát pod "křesťanskými hodnotami" neměl na mysli to, co praktikují v některých islámských zemích tzn. zbavit se povinnosti dát lidem po celoživotní práci zasloužený důchod s tím aby se postarali jejich děti, tam kde tento systém funguje zoufale plodí do relativní bídy po osmi deseti potomcích protože tam platí: "čím víc dětí tím větší šance že se o ně někdo postará. Pochopitelně nikomu není bráněno v tom, aby se o své rodiče postaral v rámci svých možností, znovu ale opakuji pozor na to aby "šikovní politici" nevykradli státní kasu natolik aby nedávali lidem žádné důchody a omlouvali to poukazem na "křesťanské základy". Dále je třeba si uvědomit, že jsou lidé, kteří vyžadují 24 hodinovou péči (krmení přebalování polohování přenášení léky, apod.) a to někdy po dobu mnoha let, je jasné že toto prostě není v silách každého člověka. (pokud budu mít tolik peněz že nebudu muset do práce proč ne)
Stále "brečí" že není peněz na důchody. Zajímavé je, že před 89 takový problém nebyl, čím to? Za V.Klause se totiž "otevřela možnost sahat do peněz na důchody určených", hádejte kam se ty peníze najednou poděly? Samozřejmě spoříme-li si k důchodu je to OK stát by toho ale neměl opět zneužívat k tomu, aby poctivě (a několikrát) danění občané byli po celoživotní práci okradeni o svůj důchod.
Co se týká vyplácení "podpor" na jedné straně a prodlužování odchodu do důchodu na straně druhé. Tento problém má jednoduché řešení. Odchod do důchodu by se měl naopak snížit tzn. umožnit lidem odcházet do důchodu dříve s tím, že uvolněná místa by byla zaplněna adepty z úřadů práce. Výsledek by přinesl dvojí plody, většina lidí by pracovala a na důchod by důchodcům vydělala a stát by ušetřil dosti peněz za podpory jejichž vyplácení by podstatně kleslo. Vymlouvat se na klesající demografickou křivku je nesmysl vzhledem k růstu produktivity práce (automatizace mechanizace, již dnes je třeba na jednu a touž práci podstatně méně lidí než tomu bylo před 30 lety) Pobídka k práci by neměla vycházet ze snižování podpor nýbrž z motivace zaměstnavatelů k placení vyšších mezd (daňové úlevy apod.)
Proč to nelze?
Nelze to proto že je snahou peníze na důchody "zneužívat". Peníze od pracujících plynoucí do důchodového systému nejsou pro nikoho zajímavé když se použijí na něco jiného pak ano. Jak to udělat? Co možná oddálit odchod lidí do důchodu, výplata důchodů se pak podstatně zkrátí, někteří se ho nedožijí (stát ušetří peníze) Motivovat lidi k tomu aby si pokud možno na důchod "našetřili sami" (nízké důchody stát opět ušetří peníze) Namluvit lidem že "klesající porodnost" není schopna zajistit dostatek pracovníků. Akorát si nespočítali kolik vyplatí na podporách.(to je snad jediné ztrátové, anebo možná se to tak státu více oplatí)
U homosexuality je to jasné, tolerovat ano, dávat za vzor ne, je třeba si uvědomit že jde o "animalitu" a z té by se neměla dělat norma. Jinak nelze samozřejmě nikomu zakázat jeho orientaci.
K problematickým náboženským směrům. Mělo by být dáno jasně na srozumněnou, že jakmile někde v našem státě provedou jakoukoliv trestnou činnost (např. bombový útok, vraždy ze cti apod.) budou okamžitě postaveni mimo zákon, zakázáni, motlitebny chrámy uzavřeny příp. zbourány a hlásit se k dané ideologii veřejně bude bráno jako trestný čin. Cizinci kteří budou na dané víře trvat vyhostit. A to bez ohledu na to, "že ostatní příslušníci dané víry" za to "nemohou". (viz. např. Islám) Takto by to mělo být provedeno v celé Evropě, a to by jste viděli jak by se "uklidnili".
Vzpomínám si na jednu zřejmě rozhlasovou debatu se sociology. Rozpad tradiční rodiny prý započal v 19. stol., kdy otcové začali hromadně pracovat mimo domov. Tím, že ve 20. stol. začaly mimo domov pracovat i matky, se to jen dokončilo. Jaké je ale řešení, to nevím. Dítě pro správnou výchovu potřebuje oba rodiče - ideální by tedy bylo, aby celá rodina pracovala např. na poli (mimochodem, já jsem v takovém prostředí vyrostla a stěžovat si rozhodně nemohu). Ale kolik lidí to tak může dělat?
Ildika
Nepochybně jde o "daň" za industrializaci, za jistý pokrok, ovšem jsem toho názoru, že by to šlo docela dobře i jinak. Vycházím z toho, že zde kdysi byly jisté starověké civilizace, dle jistých artefaktů na jisté poměrně vysoké technické úrovni (některé věci nedokážeme ještě ani dnes) kde se ale nenalezly naopak "věci" které pokládáme za nezbytné dnes. (Např. vezměte si jen cestování za prací sportem kulturou apod., zdá se jakoby to dříve měli "centralizovanější" více "místně orientované" tzn. dálkové cesty "spojení" jen v nutné míře apod.) Ale to by se musela celá společnost "překopat" dělat věci jinak vycházet z jiných axiomů celá filosofie přístupu k životu a člověku jako takovému by se musela změnit. (vč. zp. myšlení hodnot apod.)
- a ti, kteří nemají děti, se budou střílet? - ne, že by mi to nějak zvlášť vadilo až budu nemocná a bezmocná !
culdabulda
Nebojte, jisté věci vyjdou téměř na stejno, je-li člověk těžce nemohoucí pak navštíví-li vás známí někdo z rodiny či vlastní děti pak to sice jistě "potěší" nicméně situaci příliš "nezmění." A něco ze života, jak to někdy chodí i s dětmi, mám známého po těžké mrtvici a nejvíce ho navštěvuji já, pak pár jeho dobrých přátel občas synovec ale vlastní (již dospělé) děti? A takových případů je jistě víc. Navíc, jak já říkám někdo má odchod "za odměnu" (rychle nečekaně, z čista jasna, bez špitálů hospiců )
Nicméně, když jste zmínila to "zastřelení" tak mohl-li bych si vybrat způsob odchodu, bral bych to jednoznačně místo ležení někde ve špitálu a hledění do stropu několik let, to mi věřte, neboť to je opravdu "za trest"..
Jeden náš známý se zastřelil. Byl 20 let rozvedený a bydlel sám. Přes 65 mu bylo. V bytě se zastřelil a byl zřejmě nemocen. Sice měl syna, ale nevím, jak často se scházeli. Docela to byl šok. Znala jsem ho od dětství a neřekla bych to do něj. Nevypadal nešťastně a byl společenský.
Buď o rodiče nebo o děti.
Pokud mají děti třiceti až pětatřicetiletí, pak mají novorozeně a současně šedesáti až sedmdesátileté rodiče.
Mimochodem, bláboly pana Pilného nestojí za komentář.
A zvyšování věku odchodu do důchodu je cesta k úsporám. Protože lidé jsou a budou od padesátky nezaměstnaní, prodlouží se podíl této doby do výpočtu výše důchodu a tím se ušetří. Od padesátky na mizerné podpoře a od pětasedmdesáti na mizerném důchodě ..
Nadějné vyhlídky ..
- na jednu stranu se uměle prodlužuje život všem přestárlým a života-neschopným jedincům a na druhou stranu na to nemáme, jak finančně, tak psychicky. To za pokrok moc nepovažuju, možná to zní krutě, ale je to pravda.
Nechtěla bych, aby se o mě děti musely starat dlouhé roky. Dala bych přednost LDN a rychlému konci.
Je chyba myslet si, že děti mají povinnost postarat se o rodiče - mají povinnost postavit na nohy svoje vlastní potomky.
Povinnost to možná není ale slušnost od slušně vychovaných dětí. Myslíte, že 95 letá babička, dědeček nic necítí, nevnímá, nesměje se? Tak Vás pozvu domů a uvidíte, že i takový člověk je na světě rád. A není moje matka vyjímka. Prodělala tolik nemocí a úrazů, že by to možná zdraví chlap nevydržel. Tady mají ženy ode mne obdiv co dokáží. Neházejte flintu do žita, dokud žijete, žijeme.
O tom dost pochybuji, to je jediné, z čeho bychom si měli vzít příklad z východních států. Tady spíše velká část dětí očekává pomoc od rodičů, rodiče dávají a když nemohou, vztahy ochladnou. Viz přeplněné ldnky, domovy důchodců apod.
Se starými lidmi byl problém vždycky. Nejen dnes. Říkáme a myslíme kdysi , ale vůbec nevíme, co bylo kdysi. Máme v paměti babičku B.Němcové, která žila v rodině dcery a byla užitečná. To je ale román, fantazie na papíře a pak na plátně. Snad nikdy to tak nebylo! Mladí museli na pole, později na pole a do fabriky. Měli co dělat, aby obstarali, uživili sebe a děcka. Že staříci bývali na výminku? Ano, ale nebylo nikoho, kdo by se postaral. Nikdo neměl čas. Táta o svém dětství moc nemluvil, ale jednou říkal, že ho máma v zimě poslala s miskou polívky ke stařečkům do výminku. Oba staří lidé byli v postelích, netopili a v celé místnosti byla na stěnách námraza na prst vysoká. Ta představa mě pronásleduje.
Janm, se závěrem, že staří lidé jsou při životě udržování uměle, souhlasím. Věřím, že mě sejme lokalka včas. Říkám to sice ze srandy, ale myslím to vážně.
Ano, dříve byly a kupodivu ještě jsou (má známý pro svou babičku) "výměnky", také bývali "ležáci". OVŠEM, dnes oproti době např. před sto a více lety je zde jeden podstatný rozdíl. Dříve totiž nebyla ještě lék. péče tak rozvitá a tudíž velmi mnoho těch co jsou dnes udržováni "uměle" při životě mohlo "zavčas" odejít. Problém dneška je, že je smrti bráněno "ad absurdum" = zbytečné utrpení.
Babičce v díle B. Němcové bylo 55 let ..
Mimochodem výminek je od slova vymínit. Staří, když předávali grunt potomkovi, vymínili si, že nějakou část mohou nadosmrti užívat, případně i něco služeb k tomu. Oni ho předávali za života, ne dědictvím. Taky mohli mladého nechat podruhovat až do své smrti. Potom by se ale nenaučil hospodařit a staří by to taky namnoze nezvládali.
BabkozOvy: Taky se říkalo:
Jedna matka deset dětí uživí, ale deset dětí jednu matku ne ..
ra252, představte si, že při troše dobré vůle, já bych mohla být její matkou. Tedy matkou babičky. Drdůlek, loktuška, kapsáře.
Jenže, jak víte, v jakém stavu obyvalelé výminku byli? A kolik rodin mělo grunt, statek a výminek? Kapku vzpomínkový optimizmus z čítanek a kalendářů.
Ad ra252 - Staří, když předávali grunt potomkovi, vymínili si, že nějakou část mohou nadosmrti užívat, případně i něco služeb k tomu.
Kolik bylo těch, co měli grunt k předání?
Zmínil jsem to kvůli slovu výminek .
Ovšem situace, kdy 70 let po válce není země schopná uživit své obyvatelstvo a to v nedůstojných podmínkách vymírá, je poněkud smutná.
A odkazy na středověk to tak nějak nevylepší ..
Jenže to dělá obyvatelstvo země sousední.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.