Předražené máslo, ale jinak pohoda?

Od: Datum: 05.07.17 13:20 odpovědí: 46 změna: 14.07.17 23:16
avatar

Dobrý den, v jiné otázce zde se již dlouho řeší, proč a zda vůbec je máslo v obchodech předražené. Nejsem zrovna závislák na másle, ale chápu, že to někomu vadí. Jen se divím, že je něco označováno za předražené v tržním hospodářství. Opravdu je máslo tak zásadní potravina? Ostatní potraviny jsou cenově OK? Pokud bude ekonomika "šlapat" a bude tlak na vyšší mzdy, tak není možné, že obchodníci budou všechno zdražovat (když uvidí, že lidé mají více penízků)? Má význam rozčilovat se nad zdražováním nebo se chovat raději tak, že na co nemám (nebo za to nechci vydat tolik peněz), to si nepořídím? Děkuji Vám za názory a zdravím!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.07.17 13:30
avatar

Celkem jsem si na občasné výkyvy cen zvykl, zase se to vrátí k normálu. Před lety to byla vajíčka, teď je to máslo. K přímé konzumaci ho vůbec nekupuju, dávám přednost zdravější Floře. Občas ho koupím na vaření a pečení. Jediné co vadí, je vysoká cena ovoce a zeleniny, i když jejich spotřebu taky nemám moc velkou. Jsem masožravec, takže by mi vadila i vysoká cerna masa a masných výrobků. Nijak zvlášť to ale neřeším, prostě se přizpůsobím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 14:03

Kepler, můžeš mi vysvětlit, v čem je Flora (Rama atd,) zdravější jak máslo? :-D

Ohodnoceno: 9x
 
Datum: 05.07.17 13:43

Já už zažila takového zdražování (a zlevňování - obzvláště lokomotiv *smich*), že mě máslo za padesát nijak nerozhodí. Dokud se bez něj obejdu, fajn, když ho budu nutně potřebovat (třeba pro mrňata), koupím.

Spousta lidí se rozčiluje a pak si často stejně pořídí to, co chce - a nemusí to být jen máslo. Za sebe říkám, že je mi úplně jedno, za co mí bližní utrácejí - zvlášť pokud jim to udělá radost. Na druhou stranu nemám ráda radílky, kteří nejlépe vědí, jak nakládat s cizími penězi - "Ty ne/kupuješ máslo? To já bych radši..." - a ještě se cítí uražení, když si utrácíte po svém.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.07.17 14:01

Děláme to doma víceméně stejně. Koupíme si na co máme a nějaké pohyby cen vcelku neřešíme. A když se nám něco zdá nepřiměřeně drahé, tak to v rámci možností nekupujem.

Všimli jste si vůbec, že šly docela dolů pohonné hmoty? A nikdo na to nenadává. Přitom spotřeba pohonných hmot je jednak daleko vyšší než spotřeba másla a navíc jsou nenahraditelné:-D

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.07.17 15:16
avatar

Máslo kupujem jen občas,a to spíše z nostalgie. Kdysi máslo vonělo,a chutnalo. Takové nové brambory s máslem a podmáslím...Když jsme jezdili na dovolenou do Bulharska tak jsme jej uchovávali v termosce pod vodou aby se nezkazilo. I tehdy bylo drahé. Dnes je to taková to žlutá mastná hmota se slabou chutí másla,která se nezkazí ani za týden v lednici.Něco podobného je i se saláma. Komu salám po týdnu v lednici zezelenal? Tak proč jíst chemii.Nebude se prodávat budou se muset výrobci zamyslet proč nejde na odbyt. Za kvalitní máslo bych si i více připlatil.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.07.17 19:37
avatar

To máš Jiří pravdu. Zrovna dneska jsem vyhrabala v lednici ještě z krámu zabalený salám ten polosuchý Poličan. Kupuji ho málokdy, tak jsem úplně zapomněla že ho tam někde mám. Já ho kupovala určitě před necelými dvěma měsíci. A představte si, že ten salám se tváří jako kdybych ho koupila včera. Vyhodila jsem to, protože v tom musí být taková dávka konzervantů, že se můžu rovnou napít nějakýho toho utrejchu a bude to to samé :-D. Už to nekoupím. Kupovala jsem ho u pultu krájený v Tescu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.07.17 17:16

V televizi dělali sondu ,jaký salám je kvalitní,,,,byl tam i ten váš..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 19:30

Satam

Kde to žiješ (v republice), že šly ceny PHM docela dolů a kolik to je"docela"?!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 14:43

Dnes rano jsem byla nakoupit "za kopeckama",minuly tyden maslo za 1,49E dnes 1,79E.Vsechny,bez rozdilu znacky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 21:39

U nás stojí méně zahraniční, než vyrobené u nás!*zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 18:10
avatar
Jo pohoda , diky bohu maslo jen trosku a to mas pod salam. Ale i to se da nahradit horcici. Takze pohoda. Koupim maslo a mame ho klidne 2mesice.
Maslo slo nahoru. Zelenina zas dolu , tak budu jist vice zeleniny . Ty cenou jsou fakt nahlavu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 05.07.17 18:22
avatar

Dobrý den, děkuji za dosavadní příspěvky. Zdá se, že máslo je strategická a důležitá potravina. Pro mě je to spíše pečivo a chléb - čerstvé to nemusím mít ani namazané máslem a stejně je lepší majonéza . Zdravím!

Datum: 05.07.17 18:32
avatar

Nepořizovat to, co člověku připadá drahé, lze jen do určité míry. Např. právě to máslo je podle mne (i podle mé lékařky) nenahraditelné.

Flóra, Rama ani žádný jiný tuk není zdravější než máslo. Snad s výjimkou některých olejů → ovšem ty nemají stejné použití...

Pokud jde o ceny → občas se dá počkat na "akci" a nakoupit do zádoby (do mrazáku). Před nějakou dobou jsem takhle "potkala" máslo za "socialistickou cenu" 12 Kč za 250 g...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bmbx®
Datum: 05.07.17 18:41

Nahrazováním másla rostlinnými tuky zvýšilo výskyt alergiků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 05.07.17 19:32

Nejen alergiků, všechny ty "tuhé rostlinné tuky" jsou vlastně jen hydrogenací tekutých rostl. tuků, nasytí se vodíkem a vznikne "ztužený tuhý produkt". Toto se využívalo za války neboť bylo nedostatek másla, po válce se s tím mělo přestat, šlo pouze o východisko "z nouze", ovšem ujalo se to a tak se s tím více méně pokračovalo. Dosud se ale přesně úplně neví jaké účinky na zdraví tyto "ztužené tuky" mají, poslední dobou se jim spíše přiznávají nepříznivé účinky na vzdory reklamám.


doplněno 05.07.17 19:47:

Jinak přímo k otázce, kupuji pouze to na co mám, nebo toho prostě kupuji málo (např. to máslo, spotřeba u mně není velká) na co vysloveně nemám nekupuji ale ceny jinak neřeším u nás je drahé totiž asi téměř vše, nelze také srovnávat ceny naše se zahraničními neboť tam mají zase lidé úplně jiné platové mzdové podmínky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.07.17 20:21

Takto to musí člověk dělat s většinou potravin, jedině v akci to koupit a počkat na další.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 19:27
avatar

Dobrý den. No já máslo kupuju, mám doma malé dítě. Ale i mně více chutná než umělohmotné tuky typu Rama, Flora apod. Ale já jsem tvor, co všeobecně málo mastí. Takže, i kdyby máslo stálo třebas 70 Kč, tak ho koupím a ušetřím na něčem jiném. A zdá se mi, že jídlo je drahé tak nějak všechno...anebo mám málo peněz. Toť otázka, no. Moje drahá polovička má více peněz než já a sedí si na nich a chrtí, naštěstí ne už​ u mně...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.07.17 19:38

Bez másla i margarínů se téměř obejdu. Snad jen občas, kdy mě honí mlsná na rohlík s máslem a medem - ale to je tak málokdy, že si klidně koupím jednoporcový balíček. Ano, v přepočtu vyjde dráž, než kostka, ale jednou za kvartál to unesu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 19:52

Začnu tím, že při vaření je máslo nezastupitelné a končím tím, že se postupně zvedají ceny výrobků, které obsahují máslo. A kdo z vás si přelévá ovocné knedlíky něčím jiným než máslem?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 20:04

Zase - kolik másla je potřeba na jednu porci? Respektive kolik stojí ten plátek?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 20:08

Pokud se vaří pro celou rodinu, kostka másla padne. Pokud si koupí babička máslo na chléb, může mít kostku másla na celý měsíc. Stačí ji, když s máslem zalepí díry ve chlebu. Asi tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 20:14

Fajn - celá rodina = průměrně čtyři osoby. Kostka másla za 50,- Kč = 12,50 na osobu - a to počítám i na vaření, ne jen na omaštění oběda.

Často se potkávám s masem v akci - když bych ho pořídila za nižší cenu, zbylo by například na to máslo (co ho nekupuji).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 20:21

Chceš se mnou dále diskutovat na toto téma?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.17 07:07

Snad ani ne - obejdu se bez tématu i bez másla ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 21:08
avatar

No, já celkově moc neremcám, jen se podivuji. A někdy se ani nepodivuji, jen vrtím hlavou. A poslední dobou vrtím hlavou celkem často. A je mi to k ničemu. Takže Bene, hlasuji pro nerozčilování. A zkuste i omezit to vrtění hlavou, nedělá to dobře krční páteři.

Máslo běžně nepotřebuji, kostka by mi vydržela rok. Když peču, nedělám toho kvanta, takže jednorázový dražší nákup ustojím. Pokud dražší máslo bude znamenat i kvalitnější (ale tomu nikdo nevěří, že?), ať klidně stojí třeba stovku. Už dávno nekupuji cenově výhodné potraviny. Kupuji to, co potřebuji. Když na to nemám, nekoupím to. Takže pokud teď hned budu potřebovat máslo a výplata je ještě daleko, tak si třeba nedopřeju banány. Tečka. M.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.07.17 07:09

Když na to nemám, nekoupím to.

Což je přesně to, co spousta lidí ne snad nechápe, ale nedělá - radši budou skuhrat, jak je to drahé, ale oni se bez toho prostě a jednoduše neobejdou. A zdaleka to neníjen ušmudlaná kostka másla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 23:17
avatar

Četla jsem, že teď, když krize pominula, plánují řetězce zrušit veškeré akce - a bude hůř! Máslo prý bude stát 70 Kč, ale třeba je to jen poplašná zpráva, uvidíme. S tou kvalitou potravin a jejich trvanlivostí je to docela katastrofa. Dneska, aby člověk koukal spíš na to, co nekupovat, než kupovat. Máslo kupuji minimálně, jednak moc nemastím, druhak ani nesmím. Rozhodně jsem ale přestala používat Flóru a ostatní umělé tuky, i když mi lékař máslo zakázal. Ta cena je dost vysoká a běžně nakupuji potraviny co nejvýhodněji, takže kupuji běžně jen to, co potřebuji, na jiném to tedy nenaženu. Samozřejmě ho koupím a o to více utratím. Prostě je to tak, ale radost z toho nemám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 06.07.17 16:29

Zkrátka a dobře, vždycky si "něco" vymyslí aby si na něčem "namastili kapsy" to mně vůbec nepřekvapuje takže jednou to bude "nedostatek tuku v mléce" pak to bude "nedostatkový česnek" pak si vymyslí "nedostatkové jablko" a další a další "nesmysly" které "vědecky podloží" aby zdůvodnili proč musí nasadit tak vysokou cenu. Je to vše manipulace s lidmi nic víc, patří sem i vyvolávání různých "fóbií" "o nedostatku toho či onoho" aby lidé "rychle a ve velkém kupovali" apod., a tak stále dokola.Většina zdražení je většinou jen "hra obchodníků" , jednou vás "utáhnou na tom" pak zas na "onom", když to nebude máslo vymyslí si další jakoukoliv jinou věc, to jsou "obchodníčci."

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.17 16:33

Jednoduchá reakce - už se tu taky o tom psalo. Když na to nemám, buď to nekoupím nebo ušetřím jinde.

Ve se necháváte "utáhnout"? často

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 06.07.17 16:44

Osobně žádné akce "slevy" ani "zdražení" nesleduji, koupím pouze to co opravdu potřebuji v nezbytném množství, pokud je mezi takovými produkty i něco dražšího rozmyslím si zda na to mám pak pořídím nebo nemám pak nepořídím. (ve starověku byl "obchod" brán tak trochu jako taková "malinká zlodějinka" a ono to tak v podstatě stále je, takže není co řešit)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.17 16:59
avatar

@jedubabicko: tentokrát mi to nedá. Vy považujete nedostatek, a vysoké ceny jsou nedostatek, za pokrok? Já ne. Já to považuji za krok zpátky.


doplněno 09.07.17 14:16:

@jedubabicka: Moc dobře víte, že tenhle Váš argument neplatí. Použiju stejný: Když jsme začínali péci před asi třemi-čtyřmi roky, stála kostka másla 23kč. V akci byla i za 17kč. Dnes je za 49kč. To je za cca 4 roky, 100% zdražení. Nevšiml jsem si, že bych za ty tři roky bral o 100% větší výplatu. Tož tak. Na blbý argument, jiný blbý argument.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.17 19:31

Ovšem zvyšování platů pokrok je, že? Jenomže ono to spolu souvisí.


doplněno 09.07.17 14:58:

Ad nikdo - kdyby většina zboží zdražila o 100 % a mzdy se nehnuly, pak možná. Ale vy se točíte jen na té kostce másla. Takže už se mi dál o dvaceti dekách omastku dohadovat nechce ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.17 17:25
avatar

Takže stejný argument od vás je korektní a stejný ode mně ne? No dobře tak jiný. Považujete nárůst ceny másla o 100% za běžný tržní výkyv?

Já ne. Já v tom vidím záměr, jak vydělat. Jak získat dvojnásobek peněz za stejné množství výrobku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.17 20:18
avatar

Přátelé, pokud sledujete dění ve veřejném životě, tak vrcholu jsme již dosáhli, a vše se bude jenom pomalu horšit.

Pokud přidají státním zaměstnancům, na Nový rok důchodcům, tak se vše opět zdraží a suma sumárum nebudeme z přidání nic mít.

Zubaři nejsou, zdravotní sestry, lékaři nejsou, pedagogičtí zaměstnanci nejsou, chybí horníci, zámečníci, pracovníci na stavbách, kvalitní vyučení řemeslníci, prý i uklízečky atd.

Něco se doplní zahraniční pracovní silou.

Vlivem sucha a zničeného zemědělství, zastavování ploch s ornicí sklady a zase jenom sklady /kdo jezdí okolo větších měst, Prahy, skladových zón, ví z vlastní zkušenosti/ se více potravin musí dovézt i z jiných kontinentů /co na to ekologie a zelení/ a zde se opět nastartují změny. Ceny a poletí raketově nahoru.

Záchrana by mohla přijít od vesničanů. Budeme se vracet k záhumenkům a pěstování pro svoji potřebu ovoce a zeleniny, drobného domácího zvířectva včetně vajec? Zabezpečím sebe a všechny svoje potomky s rodinami a přebytek prodám. Myslím, že tohle se již nevrátí. ALE - ráda bych to viděla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 07.07.17 20:24
avatar

ono to tak vypadá, ale jako vesničan musím dopsat:

Poslední roky počasí likviduje veškerou snahu. Na 20ti stromech úroda v jednotkách - tipne si někdo přesné číslo?

Brambory snad pětina úrody, okurky žádné, jahody tři dny a dost, co jsme zkoušeli zalévat, sežrali hraboši...

Rodina v okolí se navzájem částečně dotuje- pokud má jedna rodina štěstí s meruňkami na jednom stromku v zahrádce, po kilech rozváží po okrese, aby každý měl alespoň jednou za rok meruňkové knedlíky... Jeden strom višní - jedna várka sirupů pro 3 domácnosti...

Na prodej NIC není !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.07.17 06:23
avatar

Dobrý den, dnes jsem našel článek, ve kterém je celý problém ohledně másla popsán. Zdá se, že nikoliv sůl, ale máslo nad zlato . Zdravím!

https://www.novinky.cz/ekonom…ou-blizi-se-k-50-korunam.html


doplněno 06.07.17 23:37:

pohanka - ano, pečivo nebo chléb s hustou majonézou mám rád. Ovšem, já majonézu miluji, tak se není proč divit. Navíc, majonéza není tak škodlivá, jak se dříve tvrdilo (a hlavně je to jedno, když je to dobré).


doplněno 07.07.17 20:36:

pohanka - ano, nové vařené brambory s majonézou jsou také bašta. A dobré je i rajče s majonézou.

Datum: 07.07.17 20:24
avatar

Já ji také mám ráda, hlavně na vajíčku, natvrdo vařeném, s podkladem bramborového salátu /ruské vejce, henri vejce/. Nebo jenom vařené brambory a k nim místo másla tu majolku. Ale jenom na chleba, bez ničeho jiného /když to je jenom ten olej a na 1 kilo majonézy je norma jeden žloutek/, No dejte si Bene, když to chutná.

Nebo si udělejte alespoň vajíčkový salát, mladou cibulku, anebo hodně pažitky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.17 19:15
avatar

Máslo musí bejt, i kdyby na chleba nebylo.

Máslo, sádlo, vejce.

A to kvalitní Jihočeské, nebo krájené domácí. Co si dáte na brambory s tvarohem, ovocné knedlíky? Do bramborové kaše. Na čem si opečete houskový knedlík /s vejci/, na topinku, do česnečky, bramboračky, guláš? Jenom sádlo.

Na chleba s máslem a na tom pokrájené rajče. I jenom máslo a posolit.

Prostě to žádný kunerol nenahradí. Podle mne, nejsou ani zdravé, ačkoliv nám reklama tvrdí opak.

Uvedený chleba s majolkou místo másla opravdu? Z čeho se skládá majolka - je to olej a trošku to běželo okolo vajec.+ příchuť a konzervanty. Ne, děkuji, nechci. Raději výpečky z bůčku! A když už zahřešit, tak smažák s bramborem a tatarkou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.07.17 19:13
avatar

Nu, pravda jest, ale takový toustík opečený na pánvičce hezky do chrumkava, zleva zprava se pořád dá vydržet ne? :) A ta vůně... Vždyť se máslo nejí jako maso...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.17 20:28
avatar

Toustík na másle? Jestli jsem příspěvek pochopila dobře? Topinka spíše na sádle, ale je tam jedna výjimka, mohlo by se na přepuštěném másle. Je sice dražší /výrobní náklady/, ale věřím, že to nemusí být špatné.

Zatím okolo přepuštěného másla chodím jako mlsný kocour, nenašla jsem odvahu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 07.07.17 20:31

pohanka:

zasadní rozdíl jestli toustík na másle nebo na sádle bych řekl je, zdali se jedná o toustík z tmavého nebo světlého chleba

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.17 20:37
avatar

Asi jsem to napsal špatně, toustík je něco jiného, než klasická, poctivá, česká topinka, opečená na sádle a potřená česnekem.

U těch toustů je potom možné volit různé varianty /na sucho, na tuku/, ale chuťově je to o něčem jiném. Je ale pravda, že tak dvakrát za rok si dělám tousty plněné v toustovači a tousty potírám zvenku máslem, a uvnitř tedy k zelenině a šunce přidávám i tu majolku. Takže ta majolka je i u mne kupodivu přece jenom častěji.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: fer®
Datum: 07.07.17 22:37

Na chleba s máslem a rajčetem přidat navrch trošku kysané smetany a posypat jemně nakrájenou cibulí - to je v horku vynikající večeře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.07.17 17:21

Já kupuji jedoině máslo,,kupovala jsem i ty Ramy a pod,,ale přestala jsem ,,Je to velký chuťový rozdíl ..Jsou ty tuky bez chuti a nevěřím tomu,že jsou "zdravější"...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.07.17 12:59
avatar

Před pár lety zase podobně vystřelily vejce, a za pár týdnů se dostaly téměř na původní cenu. Tak trh prostě funguje.

A pokud chytíte v akci levnou šlehačku, můžete si udělat máslo sami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anik
Datum: 14.07.17 23:16
Ahoj.
Nevím, jestli to někdo už psal, ale smetana momentálně zdražuje. Můj otec mluvil o tom, že máslo vyšplhá na cenu až 70Kč. Nevím, jak moc je to pravda, ale snad pomohlo... Jo a ještě - Mohlo by to vydržet až do konce prázdnin, možná až konec září...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.