Nejste přihlášen/a.
Když mi bylo šestnáct, měl jsem podobné problémy, k tomu jsem ještě chodil dost za školu. Ve škole mamce navrhli, aby mě vzala k psychologovi. Měl jsem tehdy z toho taky hrůzu, že do mě budou ládovat prášky, nasadí svěrací kazajku a podobný nesmysly. Psycholog je něco jako kamarád, tak se ho neboj. Toho svýho si dodnes pamatuju. Skvělý člověk. Jedna návštěva u něj mi výrazně změnila život. A mým rodičům vlastně taky.
Rodiče za tebe odpovídají. To, co zařídili, je v této situaci to nejlepší, co pro tebe mohou udělat. Nemůžeš utíkat před problémy. Sestra tě omluví a co dál, a co potom? Tvoje chování je nestandartní. Řešte to, neutíkej. Dostal by ses ještě do větších problémů. Zatím jsi toho nadrobil víc než dost.
Možná, že z pohledu tvého kamaráda jsi hnusnej byl ty k němu, tak se nediv, že tě odpálkoval.
Sestra udělala dobře a že nemá děti není relevantní. Jednou jí za to možná poděkujete.
Pokud před problémy utíkáte, těžko byste nějaký vyřešil sám.
Konzultace s psychologem Vám má pomoci. Neznamená, že budete brát prášky. Neznamená, že Vás zavřou do léčebny. Už vůbec nemá nic společného s prací či řidičákem. Její přínos je právě v tom, že se případné hospitalizaci a s ní spojenými neduhy můžete vyhnout, než si život dočista pokálíte.
Zdravím. Píšeš, že jsi smutnej, že dobře nevíš co se životem, že ani moc nespíš. To se tak někdy člověku přihodí. A ty máš štěstí, že máš sestru a rodiče a je vidět, že oni by ti rádi pomohli a poradili, ale sami nevědí jak. A je přeci normální jít k doktorovi, který poradit umí a ví jak pomoct. Nemysli, že jsi na světě jediný, kdo najednou sám neví, jak věci řešit a má trápení. Když máš angínu, taky se netrápíš doma sám s horečkou a jdeš k doktorovi, krerý si ví s angínou rady. Uvidíš, že se ti uleví. Držím palce. Ida
Pokud se v životě objeví problém (a nebude to jednou), máte dvě možnosti. Jedna je obejít ho, zaleknout se, vrátit se - prostě se mu vyhnout a problém neřešit. Druhá a ta správná je problém vyřešit. Vyřešení tohoto problému člověka posune dál. Někdy mu zvedne sebevědomí, někdy ukáže správný směr, někdy smysl života...
Souhlasím - lékař je v této chvíli nejlepší možné řešení. Jedná se o normální rozhovor se studovaným člověkem, specialistou, který takové problémy řeší denně. Nebojte se mu svěřit své bolesti - pokud neporadí hned, i tak se vám velmi uleví. Jistě budete mít jiný pocit za týden...
Držíme palce !
Takhle to dopadá když někdo nemusí nic dělat a tak se fláká a vymýšlí kraviny. A klidně řeknu jak to pokračuje: psycholog, prášky, ztloustnutí a apatie, do konce života po blázincích a v invalidním důchodě... A přitom by stačilo jako dřív pár facek a pořádně práce.
Příčinou všeho ale asi bude spíš přejídání se svinstvy, která mají prokazatelně vliv na mozkovou činnost. Sám se zamysli, co pravidelně jíš. Slazené limonády, coly? K tomu samé sladkosti nebo rychlé občerstvení, žádný pohyb? Důsledkem podobně nevhodné stravy v dospívání bývá akutní nedostatek železa a poškození vyvíjejícího se mozku. Psychofarmaka sice železo dodají, ale bohužel i celkově utlumí, takže stav nezlepší. Zkus si najít nějaký cíl, začni číst knihy, něco dělej, třeba běž ven a běhej kolem baráku do padnutí. Buď se prostě sebereš, zapřeš se a začneš se se životem ihned rvát, nebo skončíš jako naprostá nula. Teď je okamžik kdy si ještě můžeš vybrat, později už to nebude možné.
Nesouhlasím s vámi. Bohužel musím jít, rozepíšu se o tom později, ale to co popisujete, nebude dotyčnému prostě stačit. Potřebuje psychoterapii.
Pokud máte normální hladinu "náladových" hormonů a zdravý způsob myšlení, tak vám procházka nebo námaha stačí. Ale v tomhle případě to nestačí. Předpokládám že vyrostl v nějaké stálé frustraci nebo stresu, která prostě způsobila nerovnováhu těch hormonů. Procházka by ho akorát sklíčila, že ztrácí čas něčím banálním jako je procházka, zatímco by měl řešit něco jiného (zažil jsem to).
Ano, dlouhodobé braní léků není úplně zdravé (benzodiazepiny jsou návykové, starší antidepresiva byly kardiotoxické), ale tyhle léky se zpravidla berou krátkodobě jednotky měsíců a základem léčby je psychoterapie. Jen v případech, kdy jde o skutečné psychiatrické nemoci - tedy je tam nějaká skutečná patologie, zpravidla nerovnováha těch náladových hormonů způsobená sníženou nebo zvýšenou čiností některých žláz nebo částí mozku (mluvíme o skutečných nemocech jako je prává deprese, bipolární porucha, schizofrenie), tam lékařská věda musí jen projevy tlumit celá léta, přičiny je potřeba vyzkoumat a trvá to desetiletí.
V běžnějších případech se nasadí medikace na pár týdnů nebo měsíců, ale hlavním nástrojem je psychoterapie, která umožní pacientovi nahlížet na svět jinak. Sám by to ten dotyčný nikdy nedokázal. To mu pomůže mít se rád a celé to začne fungovat. Medikace jen usnadní pacientovi vnímat celou terapii bez úzkostí a špatné nálady a celý proces se tím zkrátí třeba na polovinu.
K tomu psychiatrovi určitě běž. Pomůže ti a uleví se ti. Oni moc dobře vědí, jsou to tvoji nejbližší, proč tě tam posílají. Když máš navíc problémy se spánkem, tak to opravdu běž. Může z toho být později něco vážnějšího a léčbě se stejně nevyhneš. Čím dřív to budeš řešit, tím dřív se z toho dostaneš. Problémy se spánkem je vážná věc a znamená to, že není něco v pořádku buď s psychikou nebo s něčím jiným. Může to být i začátek nějaké vážné duševní nemoci.
Dneska už dávno neplatí, že návštěva u psychiatra je nějaký cejch, co se nedá smýt. Řidičák by ti nedali, pokud by se zjistilo, že máš třeba sklony přejiždět lidi nebo tak něco, ale na to nevypadáš. Pokud už nechceš být smutný a ubližovat si, tak psychiatra navštiv, pomůže ti. Pokud se chceš dál trápit, úzkosti nespat, tak tam nechoď, ale bude to horší a horší. Tohle jsou stavy ze kterých se vlastní silou skoro nedá dostat.
Ne nutně. U lidí, kteří si ubližují nebo se pokouší zabít, se začíná většinou u psychiatra. Neznamená to, že je blázen nebo má nějakou těžkou psychopatologii (i když samořejmě může mít), ale psychiatr může nasadit léky, které rychle pomůžou, Kořen problému ale nevyřeší. Ten vyřeší psychoterapie. Léky se s psychoterapií často kombinují, léky potlačí úzkost a umožní pacientovi lépe vnímat a přijímat tu psychoterapii.
Jinak samozřejmě platí, že psycholog pozná, že dotyčný potřebuje péči psychiatra a naopak.
Jinak samozejmě může se léčit i u psychologa bez léků a možná to bude i stačit, ale ten psychiatr tu nejlepší cestu pozná. Ale hodně záleží i na tom psychiatrovi samotném.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.