Karel Kryl

Od: Datum: 11.04.17 18:18 odpovědí: 19 změna: 14.04.17 21:37
Dobry den mohl by mi zde nekdo rict vlastni osobni nazory a celkovy pohled na písničkáře a básníka KARLA KRYLA. Dekuji. Brose

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.04.17 18:46

Nenahraditelný, je ho škoda. Takových, kdyby bylo více.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 11.04.17 18:46

Dle mého malého názoru to byl idealista, který byl smutný z reality. Po revoluci tajně doufal, že si ho "Vašek" vezme jako poradce na Hrad a když pak viděl, jakou pakáž si tam natáhl, tak z toho byl smutný a všechno moc prožíval a proto taky tak brzy zemřel.

Ohodnoceno: 6x

Datum: 14.04.17 14:19

Dajko, líp to vyjádřit nejde.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.04.17 18:50

Já bych řekla, že byl právě nadčasový realista. Toto se odráží i v jeho písních. (například píseň Demokracie) Zpíval pravdu a za tu jej vyhnali a byl nepohodlný. Byl vlastenec.

Je ho škoda, že tak brzy odešel, ale jeho písně zůstanou nesmrtelné.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 11.04.17 18:53

Geniální básník, férový chlap, na jehož rodině se podepsali komunisti. V době, kdy jsme byli obsazeni Rusákama, nás držely nad vodou jeho písničky, které znám dodnes. Žil od normalizace v Německu. Po r. 1989 čekal, že si ho Havel vezme, jako poradce a těžko nesl, jakým lidem dal Havel přednost. Kryl měl na to, měl zkušenosti ze zahraničí. Malý vzrůstem, ale velká osobnost

doplněno 11.04.17 18:56:

Dajko, opravdu jsem Tvůj příspěvek nečetla. Když jsem nad to sedla, ještě tu nebylo nic.

doplněno 11.04.17 20:46:

Idealista nebyl, naopak.

Datum: 11.04.17 19:03

mě okouzluje jeho poetický básnický styl (bez ohledu na politiku)

Datum: 11.04.17 20:11

mám rád jeho texty a hudbu. KK zpíval o něčem nad čím začnete přemýšlet. to není jako dnes, kdy na píseň stačí pět nesmyslných slov. sám si jich většinu hraji občas na kytaru, když odložím tu metalovou

Od: mp*
Datum: 11.04.17 22:11

Za totality naše (tím mám na mysli mě a mé kamarády) ikona. Bohužel po revoluci se projevila jeho nesnášenlivá povaha. Taky na to zemřel - srdce. Možná někteří léčitelé mají pravdu. Čest jeho památce!

Datum: 12.04.17 14:58

mp. Nesnášenlivá povaha... No, jak se to vezme. On uměl velice rychle celého člověka zrengenovat ;). Dostal se Ti do nejtajnějších částí Tvého nitra. Uměl odhalit přetvářku. Takže to neměl nijak lehké. Viděl, kam to tady všechno spěje a nekonečně moc mu to vadilo. Zjišťoval, že jde opět pouze jen a jen o koryta. A nebyl z těch, co k tomu mlčí. Jestli to je právě ta nesnášenlivost... *nevi*, tak ho docela chápu.

Ohodnoceno: 3x

Od: kruc
Datum: 11.04.17 23:07

Osobně jsem ho poznal. Mám ho rád.

Datum: 12.04.17 00:18

Spoluobčan, který mi v pubertě v 2.polovině 80.let pomáhal prostřednictvím štvavé vysílačky a tisíckrát přehrávaných kazet formovat můj světonázor.

On už začátkem 90.let viděl, to co jsme my většinou pochopili až po letech. Doporučuju knihy Půlkacíř a Země lhostejnost (kterou zdramatizovali i v pražském Švandově divadle).

Přidám jeho názory na politiky:

"Václav Klaus - já se bojím computerů. K tomu nemám co říct.

Miloš Zeman - veliký člověk ... je tak zamilován do pointy, že by za ni prodal babičku. Za elegantní výrok vymění možná i politický názor. ...Má na to - stejně na to má i Václav Klaus. Ale oba potřebují poradce, kteří je budou kopat do nohy a připomínat : nejste tak krásní, jak se vám zdá."

Karle, chybíš nám ...

Ohodnoceno: 6x

Datum: 12.04.17 00:36
Jeho pořad na Svobodné Evropě kde hrál ostatní emigrantské folkaře to bylo něco, nač jsem se vždycky těšil. A když pak v Krylogii, popisoval okolností za kterých vznikaly jeho písničky, slintal jsem blahem. Po letech se mi podařilo krylogii stáhnout, poslouchat to, vrátily se mi ty chvíle u krátkovlnného rádia pískajícího rudšskými rušičkami.
Ohodnoceno: 2x

Od: ctenar
Datum: 13.04.17 14:37

Krátce po převratu 1989 se všechny jeho LP desky objevily legálně na českém trhu. Vedle těch starých (Bratříčkem počínaje a Dopisy konče) pak dokonce i ty novější - Tekuté písky 1990 a Monology 1992. Ty už vzbudily takovou nelibost nově vznikající oligarchie (tvořené havlisty, chartisty a narychlo přeorientovanými vexláky), že Krylovo DVD "Kdo jsem...?" 1993 už mu musel vydat malý nezávislý vydavatel ze Slovenska (bylo po rozbití Československa). V ČR se nenašel NIKDO...! Na DVD "Kdo jsem" tehdy právě poprvé vyšla ona známá poslední Krylova píseň "Demokracie rozkvétá..." No, a pak začaly Krylovy LP desky a CD-čka záhadně mizet postupně z trhu. Prostě nebyly k sehnání a zmizely z nabídky velkoobchodní sítě. Pátral jsem po tom proč, neboť jsem byl tenkrát majitelem poměrně velké a zavedené kamenné prodejny s hudebními nosiči LP-MC-CD-VHS-DVD a zákazníci projevovali stálý zájem. Až Karlův bratr Jan mi jednou při jisté příležitosti na můj přímý dotaz sdělil, že Krylovy desky nejsou v distribuci, protože všechna "práva" k nim drží vdova po Karlovi, paní Marlen. A M.Krylová si údajně nepřeje, aby se Krylovy desky už prodávaly, protože už je prý "jiná doba", a dnešním Čechům by ta Karlova tvorba už prý nic neřekla... Asi jí tohle také NĚKDO "poradil"... Bylo to ke konci devadesátých let min. století.
CD-čka od Karla Kryla se pak na trhu objevila až po vtažení ČR do žaláře EU, když už bylo takříkajíc "vymalováno"... A taky už tu byla éra formátu MP3 a ADSL internetu - takže CD a DVD už málokoho zajímala, ze zřejmých důvodů. To jen tak na okraj - důležité bylo, že "NĚKDO" měl již hned po Karlově smrti zájem, aby jeho tvorba zmizela a upadla v zapomnění!

http://www.zvedavec.org/naokr…-kryle-promin.htm#aktualizace

http://www.zvedavec.org/komen…l-prvni-mucednik-4-odboje.htm

Od: jofa®
Datum: 13.04.17 15:08

Karel Kryl ze své emigrace v Německu dobře věděl, že i kapitalismus má své mínusy a snažil se, aby jsme se vyvarovali některých unáhlemých rozhodnutí a omylů. Když viděl, jak komunisté přivádějí (pro sebe) nastupující kapitalistícký systém k "dokonalosti", tak se z toho chudák zhroutil.

Od: kryl
Datum: 13.04.17 21:52

Vlastní názor? Ubožák stejně jako Pilarová.Ještě ať odejde Gott a Zagorka a jím podobní a uvolní se místo pro ty mladší zpěváky.Tihle starci jen berou peníze a když se chce prosadit mladej,tak ho jen ,,utlučujou,,.Proč se nedává šance mladým a lepším zpěvákům? Jo,starej fousatej Gott je O.K,ale mladá nadaná zpěvačka je K.O.?

Datum: 13.04.17 21:56

"kryl" Taky názor *zed*

Datum: 13.04.17 22:57

Poslouchal jsem ho z vysílání ze západu a po přebarvení rudých sviní na jiné barvy mi bylo líto, že takovéhle lidi zadupali do země, u něj doslova. Nic bych se nedivil, že to nebyla přirozená smrt. Protože když se STB nyní hemží v nejvyšších kruzích, tak tenkrát mohli ze strachu dělat různé věci, aby smazali svoji prašivou rudou minulost. Nyní to už žehlí nakradenejma penězma a lidi jdou za nimi zase jako ovce, kterým nabídnete trochu žrádla.

Smrt všem rudejm, a především těm co se převlíkli jako prašivý hadi.

Od: bmbx®
Datum: 14.04.17 04:06

vykuk:

Já osobně si myslím, že Kryl vadil po hadrovce přebarveným i nepřebarvaným nejmíň, jen mě nenapadá jak nazvat a definovat lidi, kterým opravdu vadil.

Datum: 14.04.17 21:37

Já myslím, že v písničce "Demokracie", jasně ukázal, kdo, a co Krylovi vadil.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.