Přežili byste to?

Od: Datum: 10.04.17 18:35 odpovědí: 35 změna: 11.04.17 10:38
avatar

Přežili byste tuhle situaci týden a měsíc, v létě i v zimě?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.04.17 18:40
avatar

Zrovna přidám první odpověď - ano, bez problémů, v létě i v zimě, klidně i ten měsíc. Topení mám lokální na dřevo i na uhlí, elekřinu bych si vyráběl elektrocentrálou. Pro vodu ke studánce.

Datum: 10.04.17 19:13
avatar

A co práce? Chodíte do práce? Co tam vyrábíte, je k tomu potřeba elektrika? A co nákup potravin? Kde je koupíte když nebudou fungovat pokladny? A je toho mnohem a mnohem víc. Co třeba lidé v nemocnicích? Bez fungujících přístrojů nepřežijí. Nemohli by se provádět žádné operace, tedy další mrtví. Ono to není jenom o tom, že zalezeme domů, zatopíme v kamnech, chroustat budeme suchary a budeme si svítit petrolejkou...

mluvím teda o výpadku, který by trval déle jak týden až měsíc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.17 21:34
avatar

Od konce
- nemocnice - pokud vím, tak všechna klíčová pracoviště byla v minulosti vybavena dieselagregáty (elektrocentrálami) v rámci Civilní obrany. Jaký je stav dnes netuším - pokud se to po ´89 rozkradlo či zlikvidovalo jako v mnoha klíčových potravináčských firmách, pak by to byl samozřejmě problém
- pekárny a pod. podniky - viz výše, bohužel v mnoha firmách po privatizaci zlikvidováno
- obchody - snad kromě supermarketů by všichni určitě ještě rádi b bleskurychle přešli na papír a tužku, protože jinak by ztratili kšeft
- voda - ano, to by byl problém pro větší města a hlavně pro vyšší domy, osobně bych vodu an pití řešil studánkou, na ostatní donáškou vody z řeky, kterou mám nedaleko
- k práci (živím se převážně rukama jako OSVČ) sice potřebuju elektřinu, ale ne nezbytně - to nejnutnější bych řešil opět vlastní elektrocentrálou (pořizoval jsem si ji právě kvůli tomu, že nikdy nevím, jestli v místě zakázky bude či nebude zdroj elektřiny) , to ostatní nutné klasicky ručním nářadím, co by nebylo akutní by prostě počkalo

Od: satak
Datum: 11.04.17 07:22
A do té centrály vezmete benzín kde...?
Zapomeňte na benzinky...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.17 09:31
avatar

Ano, jeden z největších problémů by dnes bylo palivo (benzin, nafta). Ale předpokládám, že by se velmi rychle najelo na starý osvědčený systém - sudy a ruční čerpadla.
Vzhledem k tomu, že jsem ještě ze starší generace, tak nějakou maličkou zásobu pohonných hmot samozřejmě mám (+ v každém autě mám, tak jako kdysi, neustále plný kanystr s rezervou paliva). Míval jsem slušné zásoby (200 - 400l benzinu doma stále bylo), ale co zavedli ty biosložky, tak jsem to odboural.

Datum: 10.04.17 19:15

Tak oni by to přežili defakto všichni, jak ukazují zkušenosti se zemí, kde měli nějakou přírodní katastrofu a elektřina nešla dlouhodobě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.17 19:24

Ve dvanáctém patře paneláku bez vody, záchoda ... nic moc ..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.04.17 19:31
avatar
Ve meste prezit nejde. Bez elektřiny nepujde voda, odpady. Nelze nakoupit. Ja jsem na vesnici pripraven i na tohle.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.17 19:36
avatar
A jak známo, otázka nezní: Ano/ne, nýbrž kdy?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.17 21:35
avatar

To jsem nějak nepochopil ;)

Datum: 10.04.17 20:00
avatar

S bramborami ve sklepě by se samozřejmě pár dnů přežít dalo. Ale ta studánka... Když si představím celé naše (malé) město u nějakých čtryř místních studánek, nevidím to dobře :).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.17 20:02

Hlavne byste si do nich brzo nas..nakakali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.17 21:17
avatar

Takže plyn by asi taky nešel že?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.17 21:37
avatar

Nejspíš ne (ale třeba mají záložní zdroje elektřiny), protože provoz rozvodu plynu je závislý na elektřině.

Datum: 10.04.17 21:36

Z pohledu přežití je daleko lepší být ve městě, protože zde bude koncentrovaná pomoc a člověk bude mít v případě ohrožení života větší šanci, než když bude někde na samotě.

Z pohledu komfortu může být lepší vesnický baráček, kde vše funguje jako před 100lety.


doplněno 10.04.17 21:44:

Srovnávat energetický blackout a 2. světovou válku je mimo. Úplně mimo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.04.17 21:42
avatar

Tím městem bych si nebyl tak jistý, jak ukázaly zkušenosti předků za II.SV, i když je fakt, že tenkrát se ještě na vesnicích chovaly krávy (takže bylo mléko), hospodařilo se takřka v každém baráku (takže byly bramborya obilí = mouka = chleba), chovalo se drobné zvířectvo.

Od: mp*
Datum: 11.04.17 03:13

Pomoc nebude žádná, a pokud příjde nějaká krize, tak nejhůř se budou mít lidé v městě (ono už je to dneska, a to je Praha moje rodné město, ještě že už tam nepracuji a ani vlastně nebydlím). Čím dál od civilizace, tim pak lépe. A to nejsou nějaké výmysly. Kdo si dneska myslí, že nějaká státní pomoc mu může pomoct, tak je velký naiva. Jen s vyjímkou zdravotnictví a hasičů. Policajti vůbec ani náhodou. Když je vidím, jak chytají v autech za miliony na Strakonické, kde je debilní padesátka, místo toho, aby, když mají silné vozy a možnost chytat opravdové piráty, kteří prasí, to nedělají, tak nevím, jestli se mám rozčilovat, nebo jestli to není nějaký vyšší účel (nasrat slušný lidi). Naše záchranka má velice vysoký kredit. Ale za krize by stejně nastaly problémy.


doplněno 11.04.17 03:26:

Pro spravedlnost ještě musím jmenovat vojáky, Ti mě taky připadají v současné době, kdy nikdo nikoho nenutí smrdět na vojně 2 roky, a jsou to profesionálové - hlavně teda ve smyslu, že jsou placeni, ne jako my za pár korun žoldu, a myslím, že i něco umí, to je rozdíl učit něco na socialistické vojně negramotného Čechoslováka, než někoho, kdo si to dneska fakt vybere a ví proč (Uniforma už zase sluší). Ten se to naučí tisíckrát rychleji. Proto taky slušné státy pochopily, že vojna musí být v míru jen dobrovolná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.17 22:25
avatar

V létě asi ano. Ale v zimě ne. I když by se člověk musel snažit. Dojít na dřevo a zatopit někde v kamnech. Asi kotel v prádelně. No, jídlo bych asi na měsíc neměla. Největší problém byste měli lidé ve městech. Již za pár čtvrthodinek byste měli ucpané stoupačky fekáliemi.

Na vesnici by se to vyřešilo kyblíkem a hnojištěm, kdo má les za zády tak lopatkou. Příroda a zahrada by nám poděkovala, protože toto hnojivo jí velmi schází. To chemie nikdy nemůže nahradit.

Svíčky a sirky mám, ale telefon by byl asi brzy vybitý, sítě by fungovaly? Možná, že by nebylo špatné mít nějaké solární věcičky do domácnosti. Solární nabíječky, zapichovací světýlka, vak na teplou vodu na sprchování, ale zase tu vodu někde vzít --- studně, potok, budou dobré sudy na dešťovou vodu, v zimě problém ...největší problém by byl ale s masem a jídlem všeobecně... dopadli bychom jako v knížkách... museli bychom se ozbrojit a buďto loupit, nebo se bránit...*smich*

A také by se vrátili bubeneníci a vyvolávači na náves?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 11.04.17 02:57

Rozhodně na toto téma doporučuji přečíst si SCI-FI romám od Ondřeje Neffa - TMA. Tam je popsaný docela uvěřitelný scénář, jak by to mohlo být. Samozřejmě je to fikce. Ale pokud se to stane, tak přežijí jen sportovně, funkčně a reálně uvažující a myslící lidé. Určitě to nebudou ti, kteří se dneska vznášejí na obláčku všeobecné dobroty a korektnosti, drže svůj telefon neustále ve střehu, aby zachytil jejich úžasné momentky z jejich života. To bude tvrdý boj. Kdo je připraven, není ohrožen. Sám bych si docela přál, aby taková doba přišla (i když bych byl asi osobně první mrtvý), protože stejně jinak zdegenerujeme. Ale co je horší?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 11.04.17 07:25
avatar

"mp", píšete, byl by to tvrdý boj, ano to by byl. Hlavně bez vody by to byl konec. Prostě konec, pro někoho dřív, pro druhého později, ale konec pro všechny. Lidé by se rvali a možná i zabíjeli pro kousek žvance, krámy by byly vykradéné, ale co dál? Bez vody je to konec a té je už dnes pomálu a hlavně se s ní strašně plýtvá...*plac*


doplněno 11.04.17 12:34:

jsou příběhy, kdy hladomor donutil jíst i své mrtvé děti (pád letadla, kdy matka po kouscích snědla i těla svých zmrzlých dětí, chlapečků. Nakonec byla po několika měsících zachráněna, vdala se a měla děti), pohledám ten příběh...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.17 08:27
avatar

Vidíte a nedávno proběhl nějaký sociální výzkum, jak by to vypadalo, kdyby se lidi dozvěděli, že Země bude do x měsíců zničená a všichni umřou. Čekalo se přesně to, co píšete - boj o potravu, bytí atd. A jak to dopadlo ve skutečnosti? Neskutečná vlna solidarity, pomoci, pochopení a dobrých skutků.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.04.17 08:57

kolikoli. Jenže to byl pouze průzkum. Tam Tě opravdu nic netlačí, nemáš hlad, nemáš žízeň. Je to právě obraz toho, že lidé vůbec netuší, co by se dělo. Neumí si představit, jaké to je žít bez "výdobytků" civilizace ;). Realita je naprosto jiná. Tohle je krásně vidět na různých táborech o přežití. Tam už je na účastnících vidět, jak kdo je připraven. 70% lidí tím, jak by jim vypli internet, tak by byli naprosto mimo. Těm by nezbylo nic jiného, než krást, protože jinak nic neznají. Rozdělat oheň bez zapalovače - problém, obstarat pitnou vodu v přírodě - problém, vědět, co se dá z rostlin v lese a na louce sníst - problém, umět si udělat spaní, tak aby mi bylo teplo a nepršelo na mě - problém...

Víte, co je paradoxní? Z různých studií, výzkumů, zkušeností vychází, že nejlépe by si s danou situací poradili děti, pak ženy a nakonec teprve muži. Mluvíme jak o fyzické stránce, tak i psychické.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.04.17 09:15
avatar

Byl to průzkum ne formou dotazů, ale formou jakési videohry. Nevím název té hry, ale je to velký otevřený svět typu Second Life, kde toto provedli. Čekali, že naopak budou hráči ještě víc "odvázaní", protože věděli, že je za to chování nečeká žádný právní postih.

Protože ono se a první pohled zdá, že je to o tom internetu, televizi a mobilech, ale ve skutečnosti by na tyhle věci lidi zapomněli velice rychle, když by zjistili, že např. nemocnice nemají energii. Skoro každý má v rodině nebo mezi známými někoho, kdo je nemocný a odkázaný na pomoc baterie, elektřiny a podobně (ať už dialýza nebo nějaké operace). Takže místo toho, aby se lidi vydali hned krást a rabovat (hromadně), tak by se naopak spojily a vznikala by různá azylová centra. Lidi se v tomhle příšerně podceňují. Vemte si, že jsou i mnohé případy z praxe, kdy místo paniky a destrukce se lidi v případě ohrožení spojili a díky spolupráci měli mnohem větší šanci na přežití. To, že v televizi a novinách je samá válka a vraždění, tak neznamená, že to je tak i doopravdy. Vlastně, na Zemi se nikdy nežilo tak dobře jako teď - a není to rychlým připojením ani Facebookem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.17 09:52

Kolikoli. Stále to byla jenom hra. Hele, já koukám na Ostrov. Jo, jasně, jsou tady na to negativní názory. Nikomu je neberu. Podle mě tam ale vidíš to, jak se lidé mění jenom proto, že je málo jídla. Vidíš tam, co jsou schopni kvůli jídlu udělat. Zradit. A znovu je to jenom hra.

Vezmi takový blackout ve světě. Co se stalo? Ihned rabování ve velkém. Možná je tady velký rozdíl v tom, jaká část země je postižena. Jak velké město. Na menších městech si lidé budou pomáhat. Velkoměsta - tam o tom pochybuji. Umím si živě představit situaci, kdy by jim někdo řekl, že tohle je například poslední vlak, který je odveze do bezpečí. Nedělěj si iluze, že by to probíhalo dobře. Bohužel.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.04.17 10:02
avatar

To souhlasím, že na menších městech to asi bude lepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.17 10:17

Samotný blackout určitě není spouštěč rabování. V evropě jich několik bylo a žádné se nekonalo.

Většinou je ale blackout již následek nefungujícího státu. Např. Argentina po roce 1999, kdy stát již vůbec nefungoval, peníze ztráceli hodnotu a lidé se museli postarat sami o sebe. Pak nastaná rabování, znásilňování, vraždy atd. Lidem jde o život. Není zde žádná koordinovaná pomoc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 11.04.17 09:36

Kolikoli znáte tu o Sluníčku? Sluníčko, Sluníčko, popojdi maličko, stojíš tam u cesty stane se n...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 11.04.17 09:34

Třeba s tím plýtváním vody je to přesně ten blud určitého TYPU LIDÍ (jako i že dojde ropa, uhlí, lidi se přemnoží, že bude nedostatek potravy, že bude teplo, že vymřou zvířátka, že vyhynou pralesy a tak). Logicky voda na naší zemi koluje, ta nikam nemizí, ani se jí neplýtvá, to jsou jenom kecy, voda v řekách odteče do moří a oceánů, cestou se ještě vyčistí, tam se zase odpaří a ve formě deště zase spadne na zem, Kde neprší, a není voda, není ani vhodné místo k životu, takže by se tam ani nikdo chytrý neměl zdržovat. Každý si pak brání své území. Někdo přežije, někdo ne. Ale když tak koukám na mapu, tak třeba Sibiř a Kanada jsou rozlehlá území, tam se múže oteplovat ještě dlouho a furt tam bude zima. A vody dost. Co takový Bajkal?


doplněno 11.04.17 09:40:

A co kdyžpříjde doba ledová, to bude vody dost, ale zase poměrně zima, a to už se stalo několikrát a bez zásahu člověka. To je fakt.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.17 10:38
avatar

Příroda je velmi dobře nastavena a k přemnožení lidí určitě nedojde (o to se příroda postará - něco jako s dinosaury), voda taky nedojde (vždyť už teď lze získávat pitnou vodu z moře/špinavé vody), a než dojde ropa nebo uhlí, tak se vymyslí nějaký efektivnější zdroj paliva. Doby ledové už byly a člověk je přežil, přežije i tu další. Opravdu se lidstvo v tomhle podceňuje. Kdyby šlo do tuhého, tak nebojte, ona se objeví nějaká choroba nebo katastrofa, která se o "špatné lidstvo" postará mnohem lépe než to, že nejede internet. Zapomínáte, že internet máme plošně teprve tak 20 let. Elektriku něco přes 100. Jasně, asi bude ze začátku panika a nepokoje, ale časem se lidi přizpůsobí, tak jako už mnohokrát. Ostatně na tom je založen celý úspěch homo sapiens, které nemá dobrý zrak, sluch, čich ani rychle neběhá a nemá velkou sílu. V adaptaci na krizové situace je lidský úspěch.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 11.04.17 04:47
avatar

Naštěstí dost věcí napovídá tomu, že ten článek je blbost jako většina věcí z tohoto zdroje. Co bych jen dělal bez denního přísunu hentai! S jídlem a topením by to šlo, voda by ovšem už byla teď o něco horší problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.17 08:47
avatar

Na pohodlí a na to dobré, si člověk strašně rychle zvykne. A tak se stane, že třeba si děti vůbec neumí představit, jak přežijí letní tábor bez fénu a gelu na vlasy. Jasně, že je to hodně přitažené za vlasy. Ale ti starší vědí, jak přežít. Mají v paměti dny a místa, bez ústředního topení, s dlouhými výpadky elektřiny a vody. S nedostatkem potravy. Nemyslete si, že paneláky nedávají možnost. Šlo by z toho vyjít s holým životem. Sice s odřenýma ušima, ale dalo. ;) "Nemůžeš-li zvládnout situaci, musíš změnit postoj k ní." Tak nějak to bylo, že?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janm®
Datum: 11.04.17 09:13

Dobrý den

Co se týká tepla tam by problém nebyl, palivo (uhlí) doplňuji 1x ročně , mám i zásobu dřeva (na podpal) připočtu-li k tomu ještě "rezervy" (palivo /uhlí brikety/ na které většinou nesahám) pak s teplem jsem soběstačný více než 1 rok bez nutnosti jakéhokoliv vnějšího vstupu.(nás.kamna+ teplá voda lázeňská kamna, která ale umí i na elektřinu dle potřeby) Co se týká vody mám studnu. Čili zbývají potraviny a ta elektřina. Pokud bych měl u domku i malé hospodářství jako tomu bylo v minulosti pak by bylo i něco málo potravin, ty by asi nestačily ale kratší dobu by se na tom dalo přežít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.17 09:51
avatar

Tuhle otázku jsem sem dával proto, že sem si, když sem ji četl, vzpomněl na to, jak před několika lety nedaleko od nás vypadla elektřina a nakupující lidi zůstali přes 3 hodiny uvězněni v supermarketu, protože nešly pokladny a taky nikdo nedokázal otevřít žádné dveře. Druhý případ, zase pro změnu o teple, byl když v opatovické elektrárně spadla ta střecha a půlka Hradce Králové, Pardubic a okolní městečka mrzla (bylo to v zimě), tedy domy napojené na dálkové topení.
Dalším důvodem otázky byla výzva v Německu, aby si lidé udělali zásoby vody a jídla aspoň na týden. Dnes je totiž spousta lidí zvyklých žít doslova "z ruky do huby" a i jen 1 den zavřené obchody jsou pro ně pomalu nepřekonatelný problém.
A posledním důvodem byla nedávná diskuse tady, kdy se řešilo tzv. vetešnictví - "ono by se to ještě někdy mohlo hodit". To taky pochází z dob našich předků - mít rezervy, mít kam sáhnout v případě potřeby.
Zajímalo mne tedy, jak to mají ostatní a jak by je pád elektrické sítě, na které je dnes závislé takřka všechno, dostal či nedostal do problémů.

Od: janm®
Datum: 11.04.17 10:18

K tomu uvedu malou zkušenost. Pamatuji jak u nás v ulici v zimě vypadla elektřina, bylo to sice jen na pár hodin ale v tu chvíli se všude rozhostila zvláštní atmosféra, celá ulice ztichla, jen moje kamínka dále v klidu pracovala a hřála, i to je důvod proč si je "držím" palivo ať jakékoliv se totiž zajišťuje dopředu a v dostatečné míře (alespoń u mně) a tudíž je tu jistá "částečná" nezávislost tzn. sice musíte někde "z venku" sehnat nebo koupit, ale pak už je vám celou topnou sezonu (počítám osobně cca 7-8 měsíců) jedno zda-li v tomto ohledu půjde proud nebo někdo nezavře kohoutek s plynem. Je velkou chybou EU že chce aby 99,9% lidí bylo v budoucnu závislých jen na elektřině, plynu, či dálkovém teple, stačí malý jednodenní výpadek v době mrazů a neřešitelný problém je na světě...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.17 10:24

Automatické posuvné dveře se dají normálně otevřít i bez elektřiny. To že někdo čeká 3 hodiny v obchodě, když nefungovali pokladny je jeho boj. Následně by se prodejce přizpůsobil a fungoval by prodej i bez elektřiny. Nedávno díky chybě v systému při zavedení EET čekali lidé v Lidlu také i nějakou tu hodinu. A přežili to.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.