Syn je náměsíčný

Od: Datum: 15.02.17 14:04 odpovědí: 16 změna: 16.02.17 18:19

Zdravím rádce. Mám dotaz spíše objektivní. Se synem chci zajít k doktorovi, ale k tématu.

Synovi je 17 let a od svých 12 trpěl náměsíčností. Občasné breptání ze spaní, vstávání a jen procházení. To prý ale doktoři řekli že vymizí postupem času. Tak jsem to zatím nechala. Trvalo to zhruba 3 roky občasně jednou týdně. Několikrát i horší náměsíčnost typu že utíkal po bytě a křičel, hned jsem ho ale vzbudila a šel si lehnout.

Pak když mu bylo 15 tak to jakoby zmizelo. Už se to nevyskytovalo, maximálně jednou za 2 měsíce mluvení ze spaní, ale už to nebyla náměsíčnost. Prostě to zmizelo. Ted je mu 17 a včera v noci jsem dostala panický strach. Syn se zvedl z postele a začal utíkat po bytě a skákat po nábytku jako zvíře. V životě jsem to neviděla. Nemohla jsem ho chytit a v jednu chvíli byl až na té nejvyšší skříni nahoře, rozsvítila jsem a křičela, pak seskočil dolů povzdychl a nic si nepamatoval. Byla to hrůza. Jednou asi ta poseldní fáze v 15ti letech bylo to, že vstal z postele a s křikem letěl k oknu a otevřel si okno. Rychle jsem ho stáhla dolů. Od té doby nic. Okna zapečetěna, nic se nedělo. Pak to doopravdy vymizelo. Syn chodí spát ke kamarádum apod. nic se neděje, náměsíčnost vymizela.

Až teď po dvou letech ze dne na den tohle běsnění.

Syn mi to odůvodnil že se mu zdál sen že se potápěla místnost a on se snažil vyhrabat někam nahoru.

Nikdy neměl úzkost ani jakoukoliv jinou poruchu. Má spoustu kamarádu, přitelkyni a všechno je v pořádku. Nemá problémy ani nic podobného.

Chci s ním zajít už k doktorovi aby se to začlo řešit. Dlouho se to neobbjevilo. Jak se to léčí, jak se postupuje u doktorů? Předepíší se léky? Vůbec nevím co čekat. Měla jsem o něj neskutečný strach.

Doopravdy nemá žádné problémy co by to zpusobovali. Nikdy to nebylo hrozné. Má skvělé známky, všechno v pořádku, jak jsem psala. Takže si nemyslím že by to mohlo být z deprese, z úzkosti či jak.

Děkuji za názor

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.17 14:23

1. Pokud jste to už řešili, měla byste vědět, že v tomto stavu se nedoporučuje budit.

2. Nejspíš podstoupí vyšetření na neurologii, monitoring ve spánku.

3. Vše by vám měl vysvětlit lékař.

M.

Ohodnoceno: 0x

Od: lokomotiva*
Datum: 15.02.17 14:30

To vím že se nemá budit. Jenže když vám vaše dítě skáče po bytě jak nějaké zvíře, otevírá okno tak to ho mám jen tak nechat? To nejde.

Jak takové monitorování ve spánku probíha? nebo spíše jak se do toho spánku syn přivede.

Od: klus
Datum: 15.02.17 14:36

Jednoduše. Jde o spací pokoj, bude tam sám, na hlavě čepici se spousty drátků a stráví na tomto pokoji celou noc. Usne normálně jako doma.

Datum: 15.02.17 14:59

A co z toho zjisti? Jakože co se děje v hlavě... a pak předepíší léky?

Datum: 15.02.17 15:53

Záleží-li Vám na synovu zdraví, NIKDY neřešte zdravotní problém v internetu! Lékaři sem nechodí, kvalitní lékaři neradí přes internet a nikdo z nás, neví, co vyšetření zjistí.

Odhady laiků jsou k ničemu a rady šarlatánů mohou uškodit. Přestaňte "se chystat k lékaři", ale zajděte tam co nejdříve. Jedině on Vám může adekvátně odpovědět.

Datum: 15.02.17 16:00

Samozřejmě nad tim ani nepomyslim. K doktorovi jsem uz objednana a co nejdrive tam pujdeme .Chtěla jsem spíše vědet co čekat zda je to vážně nebo ne.

Datum: 15.02.17 17:05

To je přece to, co Vám NIKDO bez řádného vyšetření nemůže sdělit.

Od: sennn
Datum: 15.02.17 16:04

A jak prospívá v normálním,tedy bdělém životě? Vše je OK?

Datum: 15.02.17 16:08

Naprosto. Žádný problém nikde není. V bdělém dnu normálně vše v pořádku. V noci už dva roky nic nedělal až ted. takže to není nějak časté. Oproti 14roku života kdy to měl 2x do týdne tak ted to má 1x za 2 roky zhruba.

Datum: 15.02.17 16:24

Určitě to začněte řešit – já jsem se setkala se dvěma lidmi, kteří trpí/trpěli náměsíčností. Jedna z nich, coby 12letá, vylezla v tomto stavu na střechu (bydleli v podkroví) a vlezla do širokého nepoužívaného komína. Propadla celým domem a skončila s polámanýma nohama. Druhá doplatila životem na to, že se ve spánku pokoušela chodit po venkovním okenním parapetu patrového bytu. Opravdu bych to neodkládala.

doplněno 15.02.17 17:21:

No, třeba té druhé známé bylo ke 30, když z tohoto důvodu spadla z okna... Takže ono to zřejmě má tendence s věkem slábnout, ovšem ne tak hned. Musím ale říct, že to její rodiče, ani později ona, nikdy neřešili, neléčila se, protože tyto záchvaty mívala velmi-velmi zřídka a poměrně slabé. Potom nechala večer otevřené okno kvůli větrání a ráno už nebyla mezi živými. :( Pod lékařským dohledem by se to podle mne určitě nestalo...

Datum: 15.02.17 16:54

To vím. A tohle je samozřejmé jít na vyšetření. Jen se modlím (i syn) aby to nebylo nějaké drastické. Aby se prostě to vyléčilo. Tak přecejenom měl to denně, pak týdně, měsíčně ted to neměl dva roky až ted se něco vyskytlo. Takže jak už lékaři říkali. Postupem jak stárne tak to mizí.

Datum: 15.02.17 17:15

Máte s tim nějake zkusenosti?

V pondeli hned jdeme k doktorovi. Ted to bohuzel nejde.

Datum: 15.02.17 23:35

Znám dost lidí, kteří byli v dětství náměsíční, alespoň párkrát. Tohle se mi už zdá vážnější. Navštivte lékaře, asi synovi vyšetří spánek, jak je uvedeno výše, pravděpodobně budou nějakou fázi spánku pak tlumit léky, aby nespal tak tvrdě.

Od: jirka22
Datum: 15.02.17 23:38
to se mi nezdá že by doslova skákal po skříních

Datum: 16.02.17 14:00

Dobře. Jako syn nikdy neměl nic vážného, tohle bylo poprvé takové extrémní, ale nebyl náměsíčný skutečně už dva roky. Další noc ted kterou spal byla v pořádku, jakoby se nic nedělo.

A bohužel. Skákal po skříních nevim jak je to možné ale prostě běžel po celém pokoji a než jsem rozsvítila byl až u stropu na skříni jak nějaké zvíře. Pak se probral seskočil dolů a byl trošku v šoku vydýchal se a šli jsme si lehnout.

Od: jonasek
Datum: 16.02.17 18:19

Je potřeba zajistit pokoj, nábytek a další věci v bytě, které mohou být nebezpečné. Nejhorší je to ve starých cihlových budovách, kde mají náměsíční lidé snahu vyjít na půdu a chodit po střechách. Na závěr důležitá rada, hlídejte Měsíc! Pokud je v úplňku je větší pravděpodobnost, že bude spící člověk náměsíčný.

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.