Snížené dávky na bydlení 2017

Od: Datum: 06.02.17 10:03 odpovědí: 35 změna: 09.03.17 15:56

Paní na sociálce mně vypočetla o 300Kč menší příspěvek na bydlení, údajně to tak pro rok 2017 je. Jsem už dávno ve starobním důchodu. Jen mě tak napadlo, že je to docela dobrý trik. Přidat důchodcům 200Kč na důchod a 300 vzít na příspěvku na bydlení. Příspěvek na bydlení tak klesne hned 2x. Samotným snížením a ještě následkem drobného zvýšení starobního důchodu. To je zajímavý trik vlády do voleb, jak hlásat přidáváme důchodcům ale v celkovém součtu ještě důchodcům peníze vzít.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.02.17 11:10
avatar

Příspěvek na bydlení = rozdíl mezi 30 % (v Praze 35 %) příjmů žadatele a normativními náklady na bydlení odstupňovanými podle velkosti obce.

Zvýší-li se příjem, sníží se příspěvek na bydlení (případně další dávky) a naopak. Zvýšení důchodu nelze přičítat k částce, o kterou se příspěvek snížil.

Normativní náklady na bydlení se upravují i v závislosti na cenách energií. Příspěvek na bydlení nelze posuzovat jako absolutní částku, vždy je potřeba jej posuzovat se souvisejícími věcmi → zvýšením důchodů, snížení cen energií, ...

[Zkuste si to ještě jednou propočíst. Já bych naopak měla radost, že větší část svých potřeb uhradím bez pomoci státu...]

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alkon
Datum: 06.02.17 11:32

Příspěvek na bydlení se vypočítává mj. podle výše příjmu a nákladu na bydlení. Pokud se zvýšil příjem (důchod) a nebo za poslední čtvrtletí byly náklady na bydlení nižší tak se není čemu divit, že i přiznaná výše příspěvku na bydlení byla snížená. Ono někdy stačí i to, že v posledním čtvrtletí byl vyplacený nějaký přeplatek např. za elektřinu, plyn atp.. Buďme rádi, že nám stát vůbec nějaký příspěvek na bydlení vyplácí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.03.17 13:59

Moje maminka má opravdu radost po vychování 4 dětí a to celý život pracovala, že je neustále na stejné výši svých příjmů a musí chodit žebrat na sociálku.Proboha, jakou z toho může mít radost? Vy jste naprosto zcestná a bez empatie ke starému člověku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.17 14:27

Já vychovala "jen" 3 děti, také jsem celý život pracovala. Ale na sociálku nechodím, prostě jsem měla několik let 2 zaměstnání (když děti studovaly - jsou po necelých 2 letech, všechny mají VŠ a to takového zaměření, že se dalo přivydělat max. o prázdninách). Ale už dávno jsem pochopila, že pomocnou ruku spolehlivě najdete na konci svého ramene. Jsem také bez empatie?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.17 15:24

Mladá paní, z Vašeho příspěvku soudím, že jste mladá, tudíž můžete pracovat. Moje máma v 85 letech nemůže. To nemůžete srovnávat. A to pracovala v i v důchodu, já také. Takže nejsme líné! Přesto je na tom tak, jak je.Také to máte těžké. A ve Vaší situaci, kdy jste dřela aby jste dětem poskytla to, co potřebují by jste těžko mohla dávat mamince třeba 2 tisíce na bydlení. Já bych mohla, ale nevezme si ani korunu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.17 15:35

Jen tak pro doplnění. To, že jste příkladná máma není empatie, ale vrozená schopnost. Empatie je nutná i při výchově, ale vyšší stupeň empatie se dá posoudit v případě, jak se dokážete vžít do problému toho druhého a pochopit ho. Z vaší odpovědi to necítím. Mějte se hezky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 09.03.17 15:04
A jak se vy 4 sourozenci o maminku staráte, že musí chodit po sociálce? Nebo stále platí to, že jedna matka se postará o 10 dětí, ale 10 dětí se nepostará o jednu matku?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.17 15:19

Už jsem odpověděla, že žádná máma si od dětí peníze nevezme, pomáháme jí tedy vším možným, ale peníze nikdy nepřijme. To jsou jen povídačky, že se 10 dětí o mámu nepostará. Vy by jste si od dětí, které to mají také těžké, já sama už jsem v důchodu také, brala peníze? Je to nepřirozené a žádnou takovou mámu neznám. Vy jo? Je to pro ni nepřirozené a kdyby měla chodit nevím kam, tak my to nebudeme. Prostě nechce za žádnou cenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 09.03.17 15:56

No vidíte a moje máma si ode mě peníze klidně vezme. Vzala i když jsem byla na mateřské. Byla už v důchodu, ale dost mladá a zdravá na to, aby mohla dělat nenáročnou práci recepční, kterou dělala před odchodem do důchodu. Nikdy nám NIC rodiče nedali. Ani k maturitě, ani k 18ti nám, ani k narození dítěte, ani k narození druhého dítěte. Někteří rodiče třeba platí celou svatbu, mojí ségře smrkli 10tis. Dárky pro vnoučata k Vánocům si kupujeme se ségrou sami a našim je dáváme, ať je zabalí a dětem předají. Moji rodiče nemají nejmenší důchod a bydlí ve svém, neplatí komerční nájem. Ale jsou a byli finančně negramotní.

Ono to lze udělat i jinak, než jí cpát přímo peníze. Nepíšete nic o celé situaci, takže lze vařit jen z vody. Třeba jí lze udělat 2x do měsíce velký nákup, aby to nebyly přímo peníze, platit nájem nebo některou z energií, nemusí nutně bydlet sama, může u některého z dětí, to je pak najednou peněz, že senior neví co s nimi. Může jistě brát příspěvek na člověka nad 80let, na nějaký stupeň nemohoucnosti...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: dylin
Datum: 06.02.17 11:41
Fascinuje me uz u nekolikateho prispevku (ale je to casto videt i v diskuzich jinde), jak si spousta lidi mysli, ze stat je neco virtualniho, kde je hromada penez, na ktere ma kazdy narok a je jedno kolik. Jsou to penize, ktere bere stat vsem z jejich prace, jejich nemovitosti atd. Tak budte rada, ze jste rada a ani tu nezminujte tu oranzovou verbez, ktera tuhle mentalitu cpe uz nekolik let pres predvolebni bilboardy lidem do hlav. Neni to zasazene do realneho ekonomickeho ramce.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: alkon
Datum: 06.02.17 12:46

dylin: Mne zase zaráží jak někteří lidí závidí jiným, že dostávají nějaké příspěvky od státu. Pokud má někdo oprávněně na nějaký příspěvek od státu nárok tak proč by si o něho nemohl požádat. Je dost lidí kteří nejsou na tom finančně zrovna nejlépe, např. důchodcí a invalidi a tak je dobře, že jím stát alespoň trochu finančně pomůže. Ne každý má dostatečně vysoké příjmy nebo možnost si vydělat tolik aby mu to stačilo na běžné (ne luxusní) životní potřeby. Mají-li se státní peníze utrácet, za přehnaně vysoké platy našich politiků, za řešení různých často zbytečných kauz a sporů atp., tak proč by se nemohlo rozdát nějaké peníze i těm kteří na tom nejsou finančně zrovna nejlépe?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dylin
Datum: 06.02.17 12:55
Tak urcite je to zavist :D jeden rok mi mesicne zbyvalo na vlastni potrebu 2000 po zaplaceni vseho nutneho... Mel jsem narok a nesel jsem si pozadat, protoze nejsem sobec. A to jsem bydlel s bedynkou od bananu a spal na nafukacce. Ted uz ziju jako clovek a jsem hrdy, ze nejsem lempl. Mam tedy zavidet, ze nekdo dostane prispevek, ktery sem mohl mit ja k dobru pri vyplate, kdyby mi nedanili vyplatu vic jak ve stredoveku?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: alkon
Datum: 06.02.17 13:56

To, že jsi nežádal o příspěvek na bydlení i když jsi možná měl na něho nárok je tvoje věc. To, že možná nejksi lempl a dokážeš se o sebe postarat i bez příspěvku od státu je jen dobře. To ale neznamená, že úplně všichni by na tom měli být stejně. Ono né každý je schopen nebo má možnost si vydělat dost na normální běžné životní potřeby a nemusí se vždy jednat pouze o samé lemply i když i takoví jsou mezi námi. Je třeba si uvědomit, že jsou mezi námi i důchodci s nízkými důchody nebo invalidi s omezenou možnosti výdělku a proč by ji stát nemohl alespoň trochu finančně pomoct. Je zarážející co všechno někteří dokážou lidém závidět.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.02.17 13:59
avatar

Alkon, to je omyl, nikdo nikomu žádné dávky nezávidí (pochybuji i o tom, že je u nás závist tak rozšířená, jak nejen zde někteří lidé píší → já neznám nikoho, kdo by "uměl závidět").

Problém, který zmiňujete → že existují lidé, kteří mají problém s úhradou základních potřeb (např. právě to bydlení), by se podle mne měl řešit úplně jinak.

Jak je možné, že rodiny, v nichž oba rodiče pracují, musí žádat o dávky? Jakto, že někteří zaměstnavatelé tak špatně hodnotí zaměstnance za práci, že to potom musíme dohánět dormou různých dávek (= že dotujeme zaměstnavatele)?

Totéž "v bleděmodrém" je u důchodů → proč lidé, kteří celý živost hradili důchodové (později sociální) pojištění, potřebují pomoc státu k úhradě základních potřeb?

Ale to by bylo na dlouhou diskuzi...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: alkon
Datum: 06.02.17 14:36

ivzez: Situace je bohužel taková jaká je a nevyřeší se vše jen tak ze dne na den. Ano mělo by se to řešit úplně jinak, ale ne všechno jde vyřešit jen tak jednoduše. Není proto možné nebo by to nebylo dobré jen tak zrušit státní finanční podporu těch kteří ji opravdu potřebují. Je dobré, že stát se dokáže alespoň částečně finančně postarat o ty kteří tu pomoc potřebuji. Ne každý má možnost pracovat a vydělávat nemalé peníze (invalidi, starší lidé), ale to někteří nejsou ochotní brát v úvahu.

Pojud jde o tu závist tak dívat se na všechny kdo oprávněně berou od státu nějaké finanční dávky kako na nějaké lemply kterým se nechce pracovat a nebo se neumí o sebe postarat, tak v tom vidím určitou dávku závisti. Proč by měl někdo dostávat od státu nějaké peníze když já je nedostávám, tak takové názory mi připadají být závistivé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 17:38
avatar

Já tam závist necítím. Podle mne si více lidí uvědomuje, že je problém jinde, ale bohužel se ne vždy obrátí tam, kam by se obrátit měli a "dávají to sežrat" těm, kdo jsou na pomoci nás všech závislí.

Právě kvůli tomu o tom píšu → to, že se někteří lidé neobejdou bez pomoci státu, není (většinou) jejich chyba, tu je často potřeba hledat jinde.


doplněno 07.02.17 13:48:

Já jsem nemínila jít za zaměstnavatelem, ale na změnu systému. Totéž u důchodů.

Většinou se v těchto diskuzích nezapojuji, protože se v nich řada odpovídajících obrací protu žadatelům o dávky, aniž by se nad problémem hlouběji zamyslela. Tady jsem udělala výjimku, protože mi názory přijdou slušnější.

Ale ani v tom případě nebývá důvodem takových reakcí závist (Vaši obrat "Proč by měl někdo dostávat od státu nějaké peníze když já je nedostávám" jsem – pokud si dobře vzpomínám – viděla jenom u Vás...).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alkon
Datum: 06.02.17 22:37

ivzez: Asi to každý vnímáme trochu jinak. Já určitou míru závisti v tom jak se někteří ne příliš dobře dívají na pobírající příspěvek na bydlení vnímám.

Ano to, že se někteří lidé neobejdou bez pomoci státu většinou není jejich chyba, ale nic moc se proti tomu nedá dělat. Jít za zaměstnavatelem a žádat ho o zvýšení mzdy nemá příliš význam, protože ten může odpovědět stylem "když se ti nelíbí tak můžeš odejít jinam kde ti možná budou platit více". Žádat stát o zvýšení důchodu také nemá význam, protože stát se spíše dívá jak důchody důchodcům snížit a nejlépe by jim je neplatil vůbec.


doplněno 07.02.17 20:51:

ivzez: Změna systému to je dlouhodobý proces který se nevyřeší jen tak v dohledné době. Ať se ten systém změní jakkoliv tak vždy bude někomu nevýhovovat. Asi půjde těžko nařídit zaměstnavatelům kolik mají platit zaměstnancům tak aby jim pak stát nemusel vyplácet různé příspěvky. Nízké důchody stát asi liém jen tak nezvýší nebo jen o nějakou směšnou zanedbatelnou částku.

S tím "Proč by měl někdo dostávat od státu nějaké peníze když já je nedostávám" jsem to myslel tak, že i když to nikdo přímo takto nenapsal, tak z některých příspěvku to tak trochu vyplývá, že je to takto více či méně myslené.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.17 22:17
avatar

Ano, změna systému je dlouhodobý proces. Proto by bylo dobré místo "nadávání na poměry" začít usilovat o změnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alkon
Datum: 07.02.17 22:44

My obyčejnií lide nemáme příliš možnost něco změnit. Téměř o všem rozhodují politici a oni si většinou o všem rozhodují tak jak jím to vyhovuje a nebo nad zákony ani příliš nepřemýšlí a pak je několikrát pozměňují, opravuji nebo nakonec i zruší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.17 14:08

Co myslíte, co se stalo, že člověk, který celý život pracoval se dostane v době, kdy nemá šanci něco změnit ve svůj prospěch do sociálních dávek? Za to může právě ten stát, který tak hrdě bráníte ! Také budete stará a budete muset vyžít z toho, jak jste pracovala. Znám ženské, které celý život dřely v kravíně a mají důchod necelých 9 tisíc. A pracovat se muselo, ne jako dnes, že plno lidí žije z různých podvodů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 13:39
avatar
Bohuzel , tyto pravidla plati pro vsechny.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 21:06

Příspěvek na bydlení se vypočítává zpětně, tak jak už to mohla paní úřednice vypočítat dopředu snížení? A záleží na příjmech a výdajích, ale ty se asi při pobírání důchodu moc nemění, že?! To je ta naše vláda, chvástají se jak přidávají, přidají almužnu a pak ji seberou, hlavně, že sobě si schválí tisíce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alkon
Datum: 06.02.17 22:57

Důchody se zvýšují stylem, že těm co mají vyšší důchody přidají více, tak aby na tom příliš nezuboželi a těm co mají důchody nízké jen málo aby z toho příliš nezbohatli. Stát radějí mnohým lidém vyplácí příspěvek na bydlení než aby jim zajistil vyšší příjmy což možná vyjde i dráž, protože i ta administrativa okolo toho stojí asi nemalé peníze.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.02.17 19:22
avatar

Určitě ještě nebyl stanoven příspěvek na bydlení za rok 1917.Příspěvek se stanoví z dodaných údajů za poslední čtvrtletí 1916 a teprve v této době je možno za toto čtvrtletí dostat vyrozumění o výšce podpory.Na konci roku byl vyplacen dodatečný důchod,takže příjmy budou určitě vyšší.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alkon
Datum: 07.02.17 20:21

jabraka: Nějak si pleteš roky (1917 a 1916) a píšeš nesmysly o dodatečném důchodu na konci roku. Já o žádném dodatečném důchodu nic nevím a nic takového mi na konci roku vyplácené nebylo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.02.17 07:08
avatar
Pani nam tady tak trosku lže. Pokud má snížené bydlení o 300 , tak v minulem čtvrtletí měla o 900 kc menší naklady nebo přeplatek. Nadavat na system a u toho zkreslovat praudu je u nas běžne. Bohužel
P.s. zvýšene duchody se projevi pozdeji.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janabalastikova
Datum: 07.02.17 10:59

Paní nám nelže. Žádná vratka nebyla.

Datum: 07.02.17 13:52
avatar

A porovnala jste si náklady na bydlení za II. a za III. čtvrtletí? Nebyly náklady na bydlení v II. čtvrtletí vyšší než ve III. čtvrtletí? (Nesnížili např. dodavatelé zálohy na energie?)

Fidonet má pravdu v tom, že zvýšení důchodů se promítne až do dalšího čtvrtletí (až v žádosti od 1. dubna, k níž budete dokládat příjmy za leden až březen).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rora®
Datum: 07.02.17 08:54

Tak předně bychom měli být rádi za to, že náš stát je takto štědrý a rozdává spoustu dávek. Taky by vás mohl odkázat na rodinu, neboť první pomoc by měla přicházet právě od ní. Stát má být až posledním záchytným sítem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janabalastikova
Datum: 07.02.17 11:01

To nám o té spoustě dávek a její výši, řekněte něco konkrétněji. Na rodinu jistě odkázat stát může, potom ale sociální, důchodové...pojištění postrádá smysl...Neuvěřitelné, kolik zjednodušených pohledů dnes mladí mají. Rodina, myšleno mladí dnes mají, co dělat, aby s platy, které dnes jsou vůbec vyšli.

Datum: 09.03.17 14:16

Vy si paní myslíte, že ta stará máma si od nás něco vezme? Trvá na každé koruně vyúčtování, co jí nakoupíme, nic nechce zadarmo. To není jako dnes. A vy by jste si od svých dětí něco brala? Myslím peníze, nemluvím o nějakém jídle nebo malé pozornosti, dárku. Je to proti přírodě, matky své děti od narození chrání a pomáhají, nechtějí si brát nic. Já mám tři děti a byla by mi hanba, něco si brát. A co důstojnost? Když bych celý život dřela, pak chodit žebrat ! To se dnes nenosí, každý odrbe toho největšího chudáka. Důchody se také zvyšují rychleji těm s vyššími příjmy, takže není divu, že pomalu v 90 letech jsou babičky samoživitelky na dávkách. A mladí jim to vyčítají. Styďte se !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alkon
Datum: 07.02.17 12:55

Paní musela dostat od ÚP "Oznámení o změně výše dávky státní sociální podpory" na kterém je mj. uvedené, že "V případě Vašeho nesouhlasu s postupem výše uvedeného úřadu můžete podat písemně námitku do 30 dnů ode dne výplaty první splátky opakované měsíční dávky po jejím přiznání," Pokud si paní myslí, že ÚP nepostupoval správně při výpočtu výše příspěvku na bydlení tak může proti tomu podat námítku.

Na http://www.penize.cz/kalkulac…prispevek-na-bydleni#prispbyd je kalkulačka na vypočítání příspěvku na bydlení. Když jsem si to nyní zpočítal tak mi to vypočítalo pro rok 2017 o 127 Kč méně než pro rok 2016. Z toho by vyplývalo, že asi byly nějaké změny a od 1.1.2017 byl příspěvek na bydlení o něco snížený. To by možná mohlo být vysvětlením proč paní snížili ten příspěvek na bydlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od:
Datum: 07.02.17 16:05

Od 1. 1. 2017 došlo ke změně normativních nákladů na bydlení (jsou nižší než v roce 2016) a proto také došlo ke změně výše příspěvku na bydlení.

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-449#p2-1

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janabalastikova
Datum: 07.02.17 17:06

To bude ono, děkuji.

Datum: 07.02.17 22:43
avatar

Do normativních nákladů se promítá vývoj cen v posledním roce a odhad pro další rok. Pokud se mění ceny, je podle mne logická i změna normativních nákladů na bydlení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.