VŠCHT vs. PřF UK

Od: Datum: 04.02.17 17:37 odpovědí: 19 změna: 07.03.17 17:11
Dobrý den, jsem studentkou osmiletého gymnázia, ve škole mi to jde bez nějakých mnoha hodin strávených v knihách, baví mě hlavně chemie a matematika a chtěla byvh něco v tomto smyslu studovat i dále. Jelikož jsem z Prahy, tak v úvahu nejvíce připadají PřF UK (obory Medicinální chemie nebo Klinická a toxikologická analýza) a VŠCHT (Analytická a fyzikální chemie, Výroba a syntéza léčiv). Byla bych ráda za všechny postřehy, které se týkají, jak ohledně studia, náročnosti, přístupu učitelů, možnosti volnočasových aktivit, tak ohledně budoucího uplatnění, platových podmínek. Mockrát děkuji za každou odpověď. :)
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.02.17 18:27
avatar

Úspěšná žačka osmiletého gymnázia jistě ví, že studentkou se stane až na VŠ. Předpokládala bych, že ví i to, že ohledně budoucího uplatnění, platu (mzdy), volnočasových aktivit apod. bude vše záležet jen a jen na ní.

Bude-li ke všemu přistupovat systémem "najděte mi" apod., nijak daleko se nedostane...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kaccan
Datum: 04.02.17 20:12
Dobrý den,
děkuji za vaši odpověď, samozřejmě nečekám, že mi po škole práce sama přiletí do klína. Svou otázku jsem spíše směřovala na studenty či absolventy těchto škol, zda by se nesvěřili s nějakým vlastním pohledem, na dni otevřených dveří si každá škola vychvaluje tu svou :)
Datum: 04.02.17 22:24
avatar

Oficiálně možná bude studentkou až na vysoké škole, ale naprosto běžně jsou u nás za studenty označováni i žáci středních škol, takže bych tak nerýpala. ;))

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 12:30
avatar

Ne vše, co je běžné, je i správné...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kaccan
Datum: 05.02.17 15:17
Když jsem psala tento příspěvek, rozhodně jsem nevolila slovo "student", abych se nějak povyšovala nebo něco podobného, ale právě proto, že je to běžné označení a nepřišlo mi na tom nic špatného
Datum: 04.02.17 23:12

ja jakozto absolvent VSCHT, vrele tuto skolu doporucuju. Ale je to tezky, urcite tu budou lidi, kteri zase budou doporucovat opak. Pokud nevite, dejte si prihlasky na obe dve a pokud se dostanete na obe, tak az pak bych resil detailne, ktera skola bude pro vas lepsi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kaccan
Datum: 05.02.17 14:59
Děkuji vám za odpověď :) na gymplu jsem v předposledním ročníku, takže ještě nějaký čas na rozhodnutí mám :D máte pravdu, reálně uvažuji o podání přihlašek na obě školy. Mohu mít konkrétní dotaz? Kolik času jste zhruba strávil učením a přípravou?
Datum: 05.02.17 00:55

To je těžká otázka. Mezi studenty UK a VŠCHT zuří tak trochu válka, protože se od věků snaží přijít na to, která škola je lepší a nikdy se na tom nedohodnou. Já jsem si vybral UK. Rozhodně toho nelituji, měl jsem dobré důvody pro tuto volbu. Ale asi pro někoho může být VŠCHT lepší volba. To velmi záleží na tom, co pak chceš v životě dělat. Důležitým aspektem také je, jestli chceš zůstat v ČR. Pokud se člověk později rozhodne pokračovat ve studiích na nějaké prestižní zahraniční univerzitě, bývá podmínkou, aby přišel z "internationally recognized university". To UK rozhodně je, o VŠCHT jsem nikdy v žádném mezinárodním hodnocení neviděl ani zmínku, jakkoli to je bezesporu kvalitní škola.
Obecně se ale mezi těmito dvěma školami se nedá úplně šlápnout vedle. Když upřesníš svou vizi budoucího povolání, budu ti asi schopen lépe poradit. Nicméně možná ještě více než nad volbou školy bych se zamyslel nad volbou oboru. Ty mají často "fancy" názvy, ale nechápu, jak se má s nimi potom člověk živit. Je opravdu moc důležité si nevybírat jen podle názvu oboru, ale dobře vědět o čem skutešně je a na jakou práci tě má připravit.

Co se týče náročnosti, pokud jsi geniální, nebude to zadarmo, ale bude ti to připadat celkem v pohodě. Pokud jsi normální smrtelník (rozuměj chytrý normální smrtelník), bude to dřina. To by tě ale nemělo odradit. Není to tak, že bychom neměli čas na nic jiného než na školu, ale je třeba jí obětovat hodně. Důležité je, aby sis byla jistá, že to chceš dělat a šla do toho naplno. Bez toho to nejde. Pro lidi, kteří jdou na výšku jen proto, aby měli nějaký ten titul, jsou tady jiné VŠ, které hrají jinou ligu než UK a kvalitní obory VŠCHT.

K přístupu učitelů asi nemohu příliš říct. Liší se to člověk od člověka. Jestli máš nějaké konkrétní otázky, tak sem s nimi.

Uplatnění záleží na konkrétním oboru a především na kvalitě studenta. Dobrých lidí je všude málo, špatných všude moc.

Platové podmínky asi ještě nedokážu úplně dobře odhadnout, ale nedělal bych si iluze.

Neváhej se zeptat, pokud ještě něco chceš vědět. ;)

P.S. Doufám, že není problém s tím, že jsem zvolil tykání.

P.P.S. Po 100 letech se podívám sem na poradnu a najdu zde toto. Haluz. :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mon*
Datum: 05.02.17 14:40
Chci se taky hlasit na UK přesněji obor "Biochemie" achtela bych se zeptat jestli by se z tohoto oboru dalo jit i krome Mgr studia biochemie, treba na Mgr studium "Medicinalni chemie" nebo "Toxikologicka analýza" a co ma asi nejvetsi uplatneni?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 04:46

Ahoj,

otázka co má největší uplatnění je záludná věc. Jak již jsem psal, záleží na tom, co chceš potom dělat. Myslím, že člověk by neměl něco studovat, aby si podle toho potom vybral práci, nýbrž by si měl říct, co chce v životě dělat a podle toho studovat.

Proč chceš studovat Biochemii a potom přestoupit na jeden z dalších oborů, které uvádíš? Proč je nestudovat rovnou?

Já neznám každý obor. Ale na stránkách fakulty bude určitě k dispozici jejich detailní popis včetně potencionálního upltanění.

Jediné co mohu říct je, že obor Biochemie prý na UK není nic moc. Úplně přesně tomu nerozumím, ale mají nějak své vlastní vedení a prý to není to pravé ořechové. Takže buď biochemii na VŠCHT (případně jiné škole), anebo vybírat mezi zbývajícími obory. :)

Jestli se chceš ještě na něco zeptat, tak se ptej. :) Jinak přeji hodně zdaru. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kaccan
Datum: 05.02.17 15:14
Mockrát ti děkuji, že sis našel čas na takovou krásniu a dlouhou odpověď :D (tykání mi nevadí, doufám, že ho mohu použít i já)
Po škole bych asi nejradši zůstala v ČR, takže to mou otázku nijak nezužuje :D i když i na některých oborech VŠCHT se dá dostat titul EuroBakaláře.
Někde jsem slyšela, že z VŠCHT většina absolventů najde uplatnění ve velkých firmách, zato z PřF UK spíše v malých, myslíš, že by to mohla být pravda?
Nyní uvažuji nad obory Medicinální chemie nebo Klinická a toxikologická analýza na UK a Analytická a fyzikální chemie nebo Syntéza a výroba léčiv na VŠCHT. Mohu mít další dotaz, který konkrétní obor jsi studoval ty?
Na Dni otevřených dveří PřF UK říkali, že mají individuálnější přístup ke studentům, že je neberou jen jako beztvarou masu lidí, a myslím, že to asi pravda bude, ale na druhou stranu si nemyslím, že na VŠCHT jsou učitelé tak strašní. Asi všude se najde nějaký ten nevrlý učitel :D
Ještě jednou děkuji za odpověď a přeji hezký den :)
Datum: 06.02.17 04:31

Samozřejmě, že mi můžeš tykat. Co bych to byl za člověka, kdybych ti tykal a nechal si vykat. :-D

Asi se dá říct, že větší část absolventů VŠCHT pracuje ve větších firmách. Ale to podle mě není podstatné. Podstatné je, co v těch firmách chceš dělat. VŠCHT je na rozdíl od UK technická škola. Tedy pokud chceš pracovat v chemickém průmyslu, VŠCHT je jasná volba. UK je orientovaná na spíše na budoucí vědce. Ale určitě to neznamená, že po VŠCHT nemůžeš dělat vědu, anebo že se z UK nedostaneš do žádné velké firmy.

Můj obor se jmenuje jen Chemie. Specializaci si pak volíme až při magisterském studiu. Ano vím, že uvažuješ nad těmito obory, ale klíčovou otázkou je, jakou práci chceš dělat, až dostuduješ.

Určitě bych neřekl, že učitelé na VŠCHT jsou strašní. Občas tam chodím ve volném čase na přednášky a někteří přednášející jsou excelentní. Jak je přístup individuální nebo ne, nemohu objektivně posoudit. Protože obor, v rámci kterého tam chodím, VŠCHT považuje za svůj nejlepší. Mají tam nejlepší studenty (a malý počet) a hodně si je hýčkají. Takže na těch přednáškách je třeba ani ne 20 lidí. Ale to se určitě nedá říct o celé škole. VŠCHT má například takový zvláštní zvyk nabrat více studentů, než je jejich kapacita a postupně pak ty horší z nich vyházet. Takže ze začátku to tam vypadá tak, že se studenti nemůžou vlézt do přednáškové místnosti, sedí na zemi a tak podobně. To nutně neznamená, že výuka nemusí být kvalitní. Něco podobného jsem viděl i na Imperial College London, která je momentálně hodnocena jako 9. nejlepší škola na světě. Ale mně osobně se takový přístup ke studentům protiví. Řekl bych, že na UK ten osobnější přístup bude spočívat prostě v tom, že je nás tam méně.

Jinak myslím, že je určitě možné se po domluvě přijít podívat na běžnou výuku, pokud teda myslíš, že by ti to nějak pomohlo v rozhodování.

Mimochodem dělala jsi někdy nějaké chemické soutěže? Pomáhá to při přijímačkách.

Opravdu se asi nedá určit, která škola je lepší. Záleží na tom, co přesně od ní čekáš.

Taky přeji hezký den. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kaccan
Datum: 06.02.17 21:55
Díky, že trávíš čas tím, abys mi odpověděl :D
Můžu se zeptat, jaký magisterský obor chceš dále studovat? A jakou máš představu o svém budoucím zaměstnání? :)
Vím, že se nedá určit, která škola je lepší. Nyní je hlavně na mně, co chci po škole dělat a podle toho se rozhodnout. Ale děkuji za cenné rady a postřehy :).
P.S. Chodí se po zkouškovým hned zase do školy, nebo je tam nějaká pauza?
Zatím ahoj.
Datum: 07.02.17 01:20

Jako mnoho dalších lidí jsem si těžkým rozhodováním mezi VŠCHT a UK taky prošel, takže rád pomůžu. ;)

Chci studovat organickou chemii. Chci dělat ve výzkumu. Ideálně se věnovat katalýze, případně si dokážu představit, že bych například vymýšlel syntézy léčiv pro nějakou farmaceutickou firmu.

Po zkouškovém se chodí zase hned so školy. Ale je na tobě, jak rychle zkoušky uděláš. Jinými slovy můžeš mít vše rychle za sebou a tím pádem máš do začátku školy volno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kaccan
Datum: 08.02.17 15:31
Tak díky moc :)
Kdybych třeba ještě něco chtěla vědět, tak bych napsala :D
Ahoj

 

Datum: 09.02.17 23:35

A co farmacie? Počítej, že VŠCHT je dost těžká.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kaccan
Datum: 13.02.17 15:48
Zpočátku mě to lákalo, ale bohužel je to jen v Hradci, a dojíždět se mi moc nechce ...
Od: very
Datum: 13.02.17 15:49
Myslíš, že můžu tyto školy studovat, i s minimálními znalostmi fyziky?
 
Datum: 07.03.17 17:11

Záleží na oboru, ale pravděpodobně se fyzice nevyhneš. Tím neříkám, že bys je studovat nemohla, spíš, že by bylo vhodné se na fyziku zaměřit, dokud máš čas.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.