Je mi příšerně

Od: Datum: 02.02.17 17:27 odpovědí: 15 změna: 02.02.17 20:20

Cítím se hrozně. Měl jsem na účtu nějaké peníze, které jsem sice pomalinku utrácel, ale kontrolovatelně. Byl to takový můj polštář. Před pár dny přišel dost velký nečekaný výdaj, který mi můj účet téměř smazal. Nemám vůbec žádné peníze. Potřebuji uhradit nějaký nedoplatek na zdravotním a sociálním za minulý rok, dále silniční daň, která měla být už předevčírem, pak nějaká jiná pojištění a brzo příjde splátka úvěru. Jsem tak nervózní z nedostatku financí, že mi vůbec nejde pracovat. Demotivační na mé práci je i to, že už za ní žádné finance nedostanu - aktuální zakázku dělám spíše jako protislužbu. Je mi 25 a stále bydlím u mamky. Vlastní bydlení jsem si už koupil a k přestěhování mi chybí cca 20 tis. do dokončení rekonstrukce a asi 10 dní práce. Vypadá to ale, že se k tomu dostanu až za hodně dloho, protože se do domku nemám ani jak dopravit. Nemám ani kapku benzínu. Nechápu jak to mohlo takhle dojít. Zase jsem někomu jak blb věřil. Je i několik lidí, kteří mi peníze dluží, ale to je stále to samé - plno výmluv. Nejde to moc ani po dobrím ani po zlém. Včera nastala dokonce tak výjimečná situace, že mě dlužník fyzicky napadl - chtěl mě škrtit a vydíral mi. V tyto chvíle si uvědomuji, jak mi strašně chybí někdo komu bych se mohl v klidu svěřit a případné patálie řešit společně. Nikoho takového nemám. Sem doma, mám nějakou neziskovou práci na pc, která mi vůbec nejde. Je mi trochu do breku. Přemýšlím jak dosáhnout nějaké finanční injekce, ale nic mě nenapadá. Nevím co bych prodal (auto nemá žádnou hodnotu). Šel bych na nějakou brigádu, ale nic moc nabídka, ale hlavně už jsem ve fázi kdy se neumím přetvařovat a chovat se příjemně. Tvářím se tak jak se cítím - nas...ě.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 02.02.17 17:32
avatar

Jaký máte obor? Alespoň bychom mohli zkusit poradit... ale takto obecně se moc radit nedá... Druhotná platební neschopnost je velmi častý problém.


doplněno 02.02.17 17:43:

Ve stavebnictví je to zvláště složité - já byl hodně důvěřivý a dával zálohy - 170 tis v mínusu (na úvěr, takže v reálu celkem 250tis!). Materiálu půlka, práce skoro žádná nebo vadná, borec na úřadu a s exekucemi na adresu rodičů - když měl peníze, šel to prohrát do automatů a opít se... Zedníci, které "najímal" nikdy nedostali zaplaceno. Dnes tento "živnostník" jezdí po republice a kde ho neznají, tam se zastaví, slíbí levně opravit či postavit, nabere zálohy a zmizí...

Rada pro vás vlastně v tomto oboru není - snad jen zkusit nějakého přímého zaměstnavatele (ne na smlouvu a ŽL). Aktuální problém zkusit překlenout nějakou americkou hypotékou nebo díky rodině (pokud je to možné).

Bohužel - nikdo z bank či slušných podniků vám nyní nepůjčí. Půjčky nabídnou jen vyčůránci, co se těší na exekuce a násobky výdělku... pozor na ně!


doplněno 02.02.17 17:44:

Jo a k těm státním institucím - musíte s nimi komunikovat - domluvit se na splátkovém kalendáři atd - jinak bude problém jedině větší !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pett
Datum: 02.02.17 17:35

Stavebnictví


doplněno 02.02.17 17:50:

jmlc: Přesně tak. Nechci si brát nějaký úvěr na zaplacení dluhů. Drobné částky státu snad brzy zaplatím, ale se zdravotní a sociální chci jednat a vysvětlit situaci.

Datum: 02.02.17 17:37
avatar

Šel bych na nějakou brigádu, ale nic moc nabídka... tak když potřebujete peníze, tak každá brigáda dobrá!

Proč kupovat barák, když nemáte nikoho, o koho se opřít? Slečna, se kterou budete plánovat život?

Jedině odstěhovat sebe i mamku do domku, přece nebudete bydlet každý sám, a její byt pronajímat nebo prodat.

Platit vše na vakrát je zcela zbytečné.

Jak se ukazuje, naši politici dosáhli přesně to, co avizovali. Nůžky se otvírají. Bohatí bohatnou, chudí chudnou. A co je nejhorší, střední třída mizí, ti, kteří drží ekonomiku a dobrou, slušnou životní úroveň, se po-s-tupně přesouvají právě do té bídné, spodní třídy.


doplněno 02.02.17 17:41:

Platit vše na dvakrát...oprava

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pett
Datum: 02.02.17 17:46

Neflákám se. Často dělám od 6:00 do 21:00. Občas si říkám, že půjdu na nějakou brigádu, když jsem ve finanční tísní, ale den už prostě má jen 24 h. Kdybych chtěl tak mám ve svém oboru zakázek na několik let dopředu, ale je to na dlouhé lokte. S platební morálkou všech zúčastněných je to všelijaké. A navíc díky všemu co jsem v práci zažil, už svůj obor docela nenávidím. Nadšení z dob studia je dávno pryč.

Proč kupovat barák? To je asi trochu mimo téma. Hold mi připadá smysluplnější platit 6 tis. bance než 9 tis. za pronájem.

Mamka žije v nájmu, takže ani prodej ani pronájem bytu není možný. A přestěhovat se s mamkou do mého domku byl můj životní sen, který mě motivoval po celou dobu stavby ...:-D

Datum: 02.02.17 18:19
avatar

Potom si ale ,,pett,, protiřečíte. V zadání píšete ke konci, že byste šel na brigádu..., ale teď odpovídáte, že docela makáte a nemáte na brigádu čas. Když den má 24 hodin. Reaguji jenom na to, co jste napsal.

Píšete, že dlužíte za zdravotní a sociální platbu. Já jsem si myslela, že to jsou zálohové platby a tedy se platí zálohově každý měsíc. Manželovi, co podnikal, tak vždycky přišla obálka s 12ti složenkami, aby každý měsíc posílal předepsanou platbu. Ale píšete, že jste měl polštář a z toho platil postupně drobné vydání, tak jste měl možnost z toho hradit? Nevím ale, jak to je dnes, asi jste měl jiný systém. Požádejte zatím o výpomoc mamku, nebo někoho blízkého v příbuzenstvu. Tak, jak to vyřešil partner ,,pb,,.

Pokud máte obor stavebnictví, tak Vám ale rozumím, že jste se rozhodl pro domek, o tom žádná. Naopak, byla by škoda nevyužít svých znalostí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pett
Datum: 02.02.17 18:38

Omlouvám se, pokud jsem reagoval příliš útočně...

Jde o to, že si už dlouho říkám, že chci se svou prací skončit. Tato práce mi více bere, než dává - snažím se každému vyhovět, aby byl každý spokojen, ale na úkor mě. Ukončení této činnosti je ale složité - jedná se o rozjetý vlak. Zakázky se táhnou dlouhou dobu a navzájem se prolínají, takže nejde jen tak skončit. Ohledně brigády - no to je můj takový výkřik. Jako, že bych šel třeba vyrovnávat zboží přes noc a přes den si dělal svoje. Je ale jasné, že to není možné, že nějaký spánek je potřeba. Nicméně v prosinci a lednu jsem právě jednu brigádku měl - jen na pár hodin v noci. Zaplaceno jsem ale nedostal ani kč. Z toho právě vzniklo ono napadení a vydírání, když jsem si šel pro peníze. To mě psychicky moc nepřidalo.

Zdravotní a sociální se skutečně platí zálohově každý měsíc. Nicméně jeden rok jsem to vše zaplatil až na konci prosince včetně všech penále (důvodem byly nejasnosti v nějakých dokumentech se kterými si úřednice nevěděli rady,...). Nicméně díky tomu jsem věděl, kolik peněz včetně penále mě bude čekat uhradit. Do poloviny roku 2016 jsem zálohy poctivě platil, ale v tu dobu se mi sešli 3 neplatící zákazníci, a tak jsem musel uhradit všechny náklady s nimi spojené (zdravotní a sociální jsem neplatil s tím, že zaplatím ke konci roku vč. malého penále). Na náklady těch neplatičů jsem si musel už tehdy v rodině finančně vypomoci. Do konce roku jsem makal co to šlo a zmíněný finanční polštář jsem měl připraven s nějakou rezervou na doplacení zdrávky a socky, ale... zase se mi podělalo plno věcí najednou a je z toho problém.

Datum: 02.02.17 19:11
avatar

Ne, ne, vůbec se neomlouvejte, člověk hledá všude možně nějaké řešení a pomoc. A věřím, že ta nepříjemnost s brigádou člověku nepřidá, tak to byl pěknej hajzl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 02.02.17 17:47

Nevěšte hlavu, ne nadarmo se říká, dokud nejde o život, jde o hovno a peníze budou, my nebudem. Před pár dny přišel domů partner s tím, že ztratil tržbu. Přes 60tis. Pojistka na blbost se na to nevztahuje, musel to zaplatit ze svého. Za 12 let co dělá s penězi se mu to nestalo. Máme dvě auta na leasing, dvě děti, jedno čerstvé miminko, tedy můj příjem chybí. Byl z toho hodně špatný, já zcela v klidu. Proč? Každý den se bojím, že se mi někde na silnicích zabije, takže prachy vem čert. Fakt dokud nejde o život, jde o HOVNO. Peníze si půjčil v rodine, za pár měsíců je bezúročně splatí a nic se neděje. Dokud má člověk zdraví, jeden druhého, kde bydlet a co jít, nemá nedostatek. Že jsme přišli o peníze, není žádná tragedie. Tak si zkuste představit nějakou opravdovou tragedii v rodině a zjistíte, jak dobře na tom jste.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pett
Datum: 02.02.17 17:54

Souhlasím. Obdivuji každého, kdo dokáže mít v podobných nesnázích ještě rodinu. Mám pocit, že se jen těžko dokážu postarat o sebe, natož o případné děti.

Od: xjcys
Datum: 02.02.17 18:20
Jo, taky se mi podařila v práci udělat chyba za 15000. Ještě nevím, jestli to budu muset platit, ale přesně si říkám, že kdyby jo, tak jsou to jen peníze.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.17 18:40
avatar

Naprostý souhlas.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.17 18:27
avatar

S penězi to je bída i u nás. Já narozdíl od tebe mám rodinu (manželku + 2 děti), ale s penězma jsme na tom podobně jako ty. Tak nějak žijeme od výplaty k výplatě. Někdy si říkám, že člověk vydělává pouze a jenom na poplatky. Po zaplacení hypotéky, elektřiny, internetu, pojištění,tv a radiopoplatků, toho moc nezbývá. Do toho děcka neustále potřebují nové hadry a boty, školkovné, obědy apod. Do toho má furt někdo svátky a narozeniny (další výdaje). Když se podaří něco málo našetřit, tak se posere auto (už jsem do něj za poslední rok narval 25 tisíc), pak se člověk zase zmátoří a ihned přijdou složenky na zaplacení daně z pozemků, úhrada vodného, popelnice apod.)

No může člověk něco ušetřit? Sice ti neporadím, ale chápu tě. Taky mě to občas leze na nervy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pett
Datum: 02.02.17 18:46

Přesně tak, když vysvítne malé světlo naděje, že je vše poplacené, tak je potřeba na autě udělat nové brzdy, koupit gumy, STK atd. Za chvilku příjde vyúčtování za elektřinu, a tak pořád dokola.

Jak už jsem říkal - obdivuji každého kdo to zvládne navíc s vlastní rodinou. Zvláštní je, že mám pocit, že ve společnosti jsem jeden z mála podobně žijící. Všichni řeší dovolené, lyžování, drahé koncerty a festivaly a v hospodách nechávají tisícovky. No možná to jen vidím ze špatného úhlu. Nicméně byl jsem přáteli osloven jestli bych s nimi jel v létě na Sri Lanku, no jako sorry, ale to si prostě dopřát nesmím pokud nechci insolvence či exekuce. Oni na to mají a ten kdo nemá si asi půjčí.

Datum: 02.02.17 20:20
avatar

No, je to už 5 let, co jsem byl u moře. To byla svatební cesta a od té doby jsem nebyl nikde (když nepočítám čundr s kamarády). Rozhodně nejsi jediný, kdo je na tom finančně špatně. Nejhorší je, že ceny prakticky všeho strmě stoupají, díky dobré ekonomické situaci, ale platy jaksi silně zadrhávají. Snad se to jednoho dne zlepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.02.17 20:15

Můj starý příbuzný má názor, zlomyslní komunisté měli zadrátovanou republiku, přiškrcené cestování i podnikání, slovutní kapitalističtí demokraté dávají volný prostor, kde se uplatní drbani, slibotechnové, podvodníci a spol., slušní většinou ostrouhají, jako v džungli, silnější požírá slabšího.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.