Jak se u vás před Velikonocemi koleduje?

Od: Datum: 03.04.17 06:49 odpovědí: 4 změna: 04.04.17 07:41

Vážení rádci. Prosím o zamyšlení,vzpomínky nebo současné dodržování koledování, náhrada zvonů,tradic. Zajímalo by mne , jestli se u vás rachtá, řechtá nebo jak se tomu u vás říká, kdy se začíná , kolikrát se obchází vesnice, kdy se koleduje-vyrachtává-, případně jaká básnička, koleda se u vás říká? Znám s okolí pár vesnic, kde v rámci jednoho okresu je to úplně jinak. My, jako kluci jsme prvně rachtali ve čtvrtek navečer, pak pátek ráno, v poledne, večer a v sobotu ráno, poledne a odpoledne se koledovalo. Měli jsme hodného pana řídícího, který nás ze školy pouštěl. bylo to náročně, obejít obec trvalo dvě a půl hodiny. A při koledě jen tradiční-hody, hody doprovody,dejte vejce malovaný,nedáte-li malovaný atd. Moje vnučky chodí o pár kilometrů jinde a tam je tradice jak se patří. Partu vede kaprál, má vše na povel a básničku, kterou děti říkají při koladě, jsem poslouchal poprvé v důchodovém věku. V případě zájmu mohu napsat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.04.17 08:57

U nás se chodilo "hrkat"... Hrkači chodili ve čtvrtek odpoledne a večer (tuším 15:00 a 18:00). V pátek ráno před školou (v 6:00) a odpoledne a večer stejně jako ve čtvrtek. Pak ještě v sobotu ráno (6:00) a cca v 10:00 se vyrazilo tzv. "vybírat". Pří normálním hrkání (odpoledne a večer) se procházela celá vesnice (tedy naše část, protože byla rozdělena na dvě části, jelikož v historii vznikla spojením dvou vesnic) a trvalo cca 2 hodiny. Ranní hrkání se chodilo jen po hlavní ulici a zabralo cca 30 - 45 minut (musela se stihnout škola). No a závěrečné "vybírání" zabralo klidně i 4 hodiny. To se chodilo od domu k domu a prakticky v každém jsme dostali nějakou korunu, které se nakonec dělily mezi hrkače dle docházky (kdo nepřišel na nějaké hrkání, dostal o něco méně). Koleda se žádná neříkala, jen se celou dobu hrkalo v rytmu (hr - hr - hrkači). Krom toho se po obě noci chodilo hlídat, aby nás tzv. nevyhrkali kluci ze sousední vsi, protože to bývala nějvětší ostuda, případně jsme sami chodili někoho vyhrkat. Na noční akce chodili starší kluci, protože ne každého pustili. Jinak celé hrkání se neslo ve znamení nepřátelství k okolním vesnicím, takže ač běžně kamarádi, když jsme na sebe během hrkání narazili, neobešlo se to bez urážek, provokací, strkanic, rvaček a střelby prakem.

Kdysi nás chodilo klidně dvacet i třicet, teď jich vidím tak kolem pěti a co jsem si všiml, tak se naše trasa už nedodržuje a kluci to berou celkem fofrem a mají problém držet rytmus. To se občas stalo i nám, ale to vždycky velitel zastavil celou skupinu a začalo se znovu, aby to mělo správný zvuk.

Jinak klasická koleda s koledami (Hody, hody, doprovody, apod.) až v pondělí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.17 05:05

To máme dneska mládež. Velká diskuse okolo prsou sestry, uzené s nimi také slušně zahýbe, ale tradice Velikonoc nic. To jen tak pro usmání, hezké přípravy na Velikonoce, příroda ,aby nás pustila zase ven, přeji všem. Mečík.

Od: maky®
Datum: 04.04.17 07:08
avatar

Před Velikonocemi se u nás nic nedělo, pouze na Velikonoční pondělí. Dříve občas nějaké dítě zazvonilo, ale ted už ani to ne a v ulicích mrtvo.:(​ Vyšupat mne přijdou pouze vnoučata /v pondělí/. :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.17 07:41
avatar

Velikonoce nemám rád. Připadám si, ajko bych chodil od domu k domu žebrat. Takže obvykle přetrpím ty 3 sousedy, ke kterým kvůli dětem musím ze slušnosti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.