Meniskus bez operace

Od: Datum: 07.01.17 11:48 odpovědí: 9 změna: 10.01.17 13:11
avatar

Vracím se k podobné otázce, kterou jsem v minulosti položila. Byla jsem u třech ortopedů a nedoporučili mi artoskopii kolena ani poté, co jsem si doslova vydupala mgn. rezonanci, kde byla zjištěna prasklina a jiné problémy a že jsem jim řekla, že mi to občas lupe v koleně a občas si to musím zpevnit elastickým obvazem. Můj dotaz zní, zda má někdo zkušenosti s podobnou situací a nedal se operovat. Jsem už stará a bojím se, že se to zhorší. Samozřejmě bych byla ráda, kdyby k zákroku nedošlo, ale jak se chránit. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.01.17 12:34
avatar

Jako nechci být nějak vulgární nebo tak něco, ale u lidí Vašeho ročníku by bylo kontraproduktivní provádět podobné operace si myslím, aniž bych byl doktor. Za prvé to není život ohrožující stav, za druhé by se mohly vyskytnout při operaci problémy, které by převýšily výslednou hodnotu. Zkrátka je to nerentabilní. Omlouvám se, že to takhle píšu. Něco jiného je to u lidí v produktivním věku, kteří jsou v pracovní zátěži a tím pádem pro společnost přínosem a u kterých je riziko komplikací minimální. Asi takhle to naše zdravotnictví bere podle mě, jen Vám to doktoři nechtějí takhle říci. Navíc Vaše klouby už nejsou v takové kondici, aby jim operace menisku nějak výrazně přilepšila.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 07.01.17 12:45

Každý z orthopedů vám jistě kromě sdělení stavu vašeho kolene navrhl další léčbu, nebo životosprávu, nebo vám dokonce mohl doporučit vhodnou konzervativní léčbu, počínaje snížením váhy (pokud je to zapotřebí), nošení vhodné obuvi, možná i již vámi používané stahování kolene kompresním elastickým obvazem, možná že v případě zánětu i nějaké protizánětlivé léky, vhodné rehabilitace, fyzikální léčbu, cvičením masáže, mazání, atd. Velmi záleží na zjištění stavu lékařem a odborných vyšetřeních i s použitím moderní zobrazovací techniky a jeho odborných znalostech a zkušenostech, takže laické rady by mohly být nesprávné. Pokud si chcete počíst, jistě jste už našla hodně informací, například třeba i https://en.wikipedia.org/wiki/Tear_of_meniscus a podobné.

Pokud lékař nebo dokonce všichni tři usoudí, že artroskopická operace není vhodná, asi pro to mají své odborné zdůvodnění. Při artroskopické operaci se v podstatě dá do kolene nahlédnout, něco, co tam nepatří nebo je poškozené a dráždí odstranit, případně vypláchnout, apod, ale pokud by bylo nutné koleno operovat, otevřít, byla by to již skutečná ortopedická operace. Možná by vám pomohla i nějaké komplexní lázeňská léčba, možná zklidnění kloubu, možná posilování svalstva nohou, možná... nejlépe vám poradí váš lékař, pokud se nemůžete rozhodnout, které rady jsou pro vás nejlepší, vyberte si rady toho, komu nejvíce důvěřujete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 07.01.17 19:34

Artroskopie znamená tenkou sondu zavedenou k nahlédnutí do kloubního pouzdra, jestli tam necestuje nějaký úlomek menisku, eventuelně ho pak odsát. Nebo odsát tekutinu, výpotek,krev, co tam nepatří. Jestli tam nic neplave nebo "nečvachtá", tak je asi artroskopie zbytečná. Navíc se tím se koleno provždy znesterilní, ten přirozený podtlak se zruší. Když jsem ležela na ortopedii, byly tam i starší pacientky na výměnu kloubů. Každopádně koleno je nejsložitější kloub a na rozdíl od kyčlí, je u něj víc pooperačních komplikací. V našem věku má většina lidí artrozy: sníženou kloubní štěrbinu, vymletou, či rozvlákněnou chrupavku. Chrupavka slepit nejde, pokud tam nějaká je, dá se vyživovat. Zajímavé je, že když má člověk artrozu / opotřebení/ 3. stupně, tak ho to nemusí bolet, nebo naopak ho to bolí hodně. Asi podle místečka, kde chrupavka drhne a jak jsou tam zrovna nervová zakončení. Jestli radu, tak snížit nadváhu, nezůstávat dlouho sedět, vápník se přesouvá do kloubů, které jsou v činnosti.Lidi, co se nehýbou, těm řídnou kosti a pak se zas operace nedoporučuje. Umělý kloub se do "perníku" zasadit nedá . A pokud pohyb, tak plavat nebo jezdit na kole . Koleno souvisí s ledvinami, tak si proplachovat ledviny , více pít čistou vodu, občas urologický čaj , omezit jídla a nápoje, co zatěžují ledviny, jako sůl, uzeniny, masové kostky a vývary, příliš masa, sladkostí, alkoholu i kafe, limonád, coly, .Je to meniskus? Ten když se sekne, tak nohu neskrčíte, nebo nenatáhnete..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.17 19:57
avatar

Bohužel jsem se zatím nedočetla zkušenosti, kdo s tím bojoval nebo bojuje a co mu pomohlo a čeho bych se třeba měla vyvarovat.. Fyzioterapie mi nepomohla, proudy to ještě zhoršily, bylo mi dobře u moře, chápu, že by bylo dobré plavat, jenomže jako onkologická pacientka s velmi sníženou imunitou nemám zrovna souhlas k návštěvě společných bazénů. A to koleno se opravdu někdy podlamuje, projede mi bolest a chvíli se nemohu postavit na nohu.

Od: balzerka
Datum: 07.01.17 20:33

Ne na ortopedii, ale na odd. rehabilitace zajděte! Lékař vás vyšetří, poradí a vypíše vám např.elektroléčbu, zábaly, cvičení, masáže, magnety, cvičení v bazénu...Tam budete docházet podle rozpisu, a platí to pojišťovna.


doplněno 07.01.17 20:36:

Promiňte, nečetla jsem předchozí. Rovnou jsem sedla a pokračovala. Píšete onkol. pacientka. Koleno s tím snad nesouvisí?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.17 12:23
avatar

ne

Od: klus
Datum: 07.01.17 20:52

mi to občas lupe v koleně a občas si to musím zpevnit elastickým obvazem.
Buďte ráda, že jenom občas a to nemyslím ve zlém. U vašich vrstevníků je to běžná věc a byli by za vaše občasné lupání rádi. Jsou k dostání dobré ortézky, nepadají a neškrtí jak obvazy. Nepíšete co pro nezhoršování stavu děláte? Chodíte hodně plavat?

Mgn rezonance ukázala příčinu a to samé by zjistili na artoskopii. Tedy k čemu potřebujete duplicitní potvrzení vaší diagnózy? Zatím neexistuje lepidlo, že by při art. vám prasklinu zalepili. Je to jen na vašem způsobu života za jak dlouho půjdete ( zdali vůbec) na totálku.

Více bacilů chytnete v MHD než na bazénu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 08.01.17 13:59
avatar

aja1946 napsala jsem vám do vzkazů :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 10.01.17 13:11

Píšete, že vám občas lupe v koleně a že se koleno opravdu někdy podlamuje, projede mi bolest a chvíli se nemohu postavit na nohu.

Někoho koleno bolí ve dne při chůzi nebo i v klidu, ale pokud může v klidu spát a bolest po celou noc ho nebudí, nebo vzbudí pouze při přetočení v posteli, je to ještě dobré, lze se tomu přizpůsobit. Orthoped nebo revmatolog na tyto potíže doporučuje různou fyzikální léčbu, ultrazvuk, koupele (je jich více druhů, je dobré si nechat poradit do odborníka než zkoušet jód /pozor na případné alergie/, různé bylinkové přísady, například Čertův dráp Harpagophytum procumben, meduňku, apod., perličkovou koupel), někomu od bolesti ulevuje léčba pulzním magnetickým polem, ale ta neléčí, pouze jako doplňková léčba potlačuje vnímání bolesti, výborné jsou různé lázeňské procedury s léčivým bahnem, různá cvičení, masáže, atd. atd.

V domácím prostředí si někteří lidé pomáhají vlastním mazáním, promasírováváním a rozcvičování namazeného kolene různými krémy, obyčejnou indulonou, nebo různými dalšími reklamou doporučovanými krémy, které ale mohou víc uškodit než pomoci. Prý je vhodný i krém z vepřového sádla s konopím nebo starý recept proti revmatismu používající olivový olej zahřátý na asi padesát stupňů a v něm se vylouhuje sušený heřmánek, olej se dá do tmavé láhve a při léčbě se trochu nakape na koleno (nejvýše půl kávové lžičky, jinak je všechno kolem mastné) a pak se tento olej roztírá po kolenu a asi tak půl hodinky při současném mírném ohýbání a narovnávání kolene jemně vmasírovává do pokožky, pak se překryje mikrotenovým sáčkem aby se od oleje neumazal nábytek a oblečení, a nechá třeba půl dne působit. Někomu to pomahá, jinému to může vadit, že prý heřmánek vysušuje, ale i takovéto rady se k vašemu sluchu možná dostanou, takže jim moc nevěřte, konzultujte je s lékařem, máte tři ortopedy a jistě i obvodního lékaře, jejich rady jsou ty správné.


doplněno 11.01.17 13:42:

Také je dobré začít od bot. Na bolavé koleno s artrozou a zničeným meniskem se osvědčily bílé prestige, ty mají měkký došlap, dobře drží nohu. Černé ne, ty mají jinak tuhou podrážku.

Nohy v teple, na noc třeba i teplé ponožky, například spací ponožky Boma, nebo jakékoliv teplé. Přes den také nohy v teple, což je v zimě u žen, které chodí v sukni třeba změnit, chodit v kalhotech a pod ně si ještě dát třeba i tepláky.

Při promasírovávání kolene klidně jemně zatlačte a prsty projíždějte všechny záhyby kolene, zjistíte, že si vyhmatáte všechny možné prohlubně, kosti, klouby i jabko, a při pohybech kolenem zjistíte, kde to křupe a kde to jde volně. Když přidáte i hlazení a promasírovávání lýtka od paty až po koleno, zjistíte, kde vám to dělá dobře.

Pokud by vám ošetřující lékař doporučil lázně, asi by to byly lázně s teplou slatinou (rašeninou, bahnem), je to úžasné léčivé, o volbě lázní se tu už diskutovalo.

Další zajímavá pomůcka jsou nordic walking hole, zvyknout si na sportovní lehké procházky rytmickou chůzí s holemi, není to nic ponižujícího, ale když si hodíte čelenku na hlavu, sportovní oděv, reflexní pásku na rukáv a večer na hlavu čelovku, tak budete jak se dnes říká in.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.