Podpora v mateřství

Od: Datum: 04.01.17 21:27 odpovědí: 4 změna: 05.01.17 10:08

Zdravím chtěl jsem se zeptat má matka narok na nějaký peníze pokud se ji narodí dítě i,když před tím třeba nepracovala nebo míň měsícu než je potřeba? Nebo pokud nemá odpracováno určitý počet měsícu nikdo ji nedá ani korunu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: klus
Datum: 04.01.17 21:54

má matka narok na nějaký peníze pokud se ji narodí dítě
ANO, má nárok. A to od otce dítěte. Ten má zaopatřit matku i své dítě. Nebo jste měl na mysli, že by se o matku i dítě měl postarat stát = my všichni?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.17 22:31
avatar

Peněžitá pomoc v mateřství: Maminka musí být být účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní. Počítá se i doba studia na střední, vyšší odborné, nebo vysoké škole.

Pokud by požadavky nesplnila matka, tak může jít na mateřskou i otec dítěte či manžel matky, který splnil podmínky placení pojištění. Jsou tam určité podmínky, písemné prohlášení apod..

A potom bude brát rodičovský příspěvek - 220 000 korun, který se rozpočítá podle určitých pravidel. Měsíční příspěvek je odstupňován, podle určitých pravidel a splnění podmínek.

Potom maminka dostane porodné, pokud patří do nízkopříjmové skupiny.

Jak je výše uvedeno, tak přispět na těhotenství, porod, výbavičku musí i otec dítěte, otec přispívá i na výživné matky a dítěte. Též se domluví na alimentech, či výše alimentů určí soud.

Když nemůže otec dítěte, je třeba v dlouhodobém komatu, tak nastupují rodiče, tedy prarodiče dítěte z obou stran.

Potom je ještě dávka přídavek na dítě, ale to se bere v potaz průměrný, čistý příjem celé rodiny společně bydlící. A to my nevíme, kde, jak a s kým bude maminka bydlet.

Takže jistě nějaké možnosti jsou, nová maminka bez peněz nezůstane.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rora®
Datum: 05.01.17 10:08

Těch 270 dní musí být splněno za poslední dva roky před nástupem na MD, pojištění musí trvat ke dni nástupu na MD, nebo musí být žena v ochranné lhůtě, která činí tolik dní, kolik činilo poslední zaměstnání, maximálně však 180 dní. Otec může jít na mateřskou až po šestinedělí ženy, resp. tedy šest týdnů po porodu, ovšem zřejmě byla myšlena volba výše rodičovského příspěvku. Pokud žena nemá nárok na PPM, ale otec ano, může si žena zvolit částku rodičovského příspěvku, kterou chce měsíčně pobírat, na základě jeho denního vyměřovacího základu. Pokud by šel otec skutečně na mateřskou dovolenou, tedy vzal si v práci volno, pak by nesměl vykonávat činnost podle pracovní smlouvy, ze které mu MD plyne. Pokud ani jednomu z rodičů nelze stanovit denní vyměřovací základ pro výpočet peněžité pomoci v matšřství, pak náleží rodičovský příspěvek v pevně dané výši 7.600 Kč po dobu devíti měsíců, následně pak 3.800 Kč do čtyř let věku dítěte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.17 22:41
avatar

Nesplní-li matka podmínky pro přiznání PPM, bude mít nárok na rodičovský příspěvek (celkem 220.000 Kč) od porodu do 4 let věku dítěte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.