1xZisky trzby

Od: Datum: 30.12.16 13:37 odpovědí: 2 změna: 30.12.16 15:32

Dobrý deň

Chcem sa opytat.. Len zo zaujimavosti.. ked pozeram svoju firmu na internete co sa tyka ziskova pod.. Firma mala trzbu priklad 893 555€ za rok 2015 ale zisk -93 598€ ... Ako to je možne? Ako sa tržby vypočíta zisk? Trzba je celkovo trebars co firma preda a od toho ked sa odpocitaju naklady na nakup, tak to je zisk? Znamena to, ze firma je v zklze? Ako je mozne, ze sa majitel vozi na novom aute a ma na vyplaty, ked jeho zisk ide do minusu?

DAkujem


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 30.12.16 15:04
Ano. Trzby je vse, co firma proda. A od toho se odectou naklady a dalsi polozky (treba odpisy) . A klidne vysledek muze byt minus. A proc? Protoze treba firma letos vice investovala, nedarilo se jina podobne. Ucetnictvi firmy je trochu jine, nez vase doma u stolu po vyplate.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.12.16 15:32

Tržby lze zjednodušeně definovat jako výnosy z prodeje.

Tedy tržby tvoří pouze část celkových výnosů a to Tržby za prodej zboží (I.) + Výkony (II.) + Tržby z prodeje dlouhodobého majetku a materiálu (III.) + Tržby z prodeje cenných papírů a podílů (VI.).

V tržbách tedy nejsou zahrnuty výnosy, které firmy vznikají, aniž by musela něco prodat (to jsou zejména - Ostatní provozní výnosy (IV.), Převod provozních výnosů (V.), Výnosy z dlouhodobého finančního majetku (VII.), Výnosy z krátkodobého finančního majetku (VIII.), Výnosy z přecenění cenných papírů a derivátů (IX.), Výnosové úroky (X.), Ostatní finanční výnosy (XI.), Převod finančních výnosů (XII.) a Mimořádné výnosy (XIII.))

Zisk je definován jako výnosy - náklady

Toto poskytuje základ pro odpovědi na Vaše dotazy:

· Firma mala trzbu priklad 893 555€ za rok 2015 ale zisk -93 598€ ... Ako to je možne?

Je to jednoduše proto, že firma prodala zboží (služby atd.) za méně než kolik byly její celkové náklady v daném roce.

· Ako sa tržby vypočíta zisk?

Zisk se vypočte tak, že se od celkových výnosů odečtou celkové náklady

· Trzba je celkovo trebars co firma preda a od toho ked sa odpocitaju naklady na nakup, tak to je zisk?

Takto to není. Zisk = výnosy – náklady .

Už jsem vše popsal, že tržby jsou pouze částí výnosů (tedy celkové výnosy firmy zpravidla jsou větší)

Náklady jsou také pojmem širším a obsahují nejen náklady na nákup zboží. Tedy náklady obsahují minimálně tyto položky:

spotřeba surovin a materiálu

odpisy

mzdové a ostatní osobní náklady

finanční náklady.

Znamena to, ze firma je v zklze?

Záporný zisk firmy nutně neznamená, že by firma krachovala nebo se jí vysloveně nedařilo. Zisk jako takový je pouze jeden z mnoha ukazatelů finanční analýzy podniku a z mého pohledu ne zrovna ten nejlepší.

Zdraví firmy je nutné posuzovat komplexně. Pro tuto potřebu se využívají různé ukazatele, např. ukazatele likvidity, rentability, obratu, aktivity nebo finanční zadluženosti a struktury.

Ako je mozne, ze sa majitel vozi na novom aute a ma na vyplaty, ked jeho zisk ide do minusu?

Pokud již dobře chápete pojem zisk, je Vám již jasné že mzdy zaměstnanců jsou náklady, které způsobují pokles zisku, Stejně tak nové auto pokud ho majitel pořídil jako firemní auto, zvyšuje odpisy a tudíž snižuje zisk.

Mnoho zejména menších podnikatelů v rámci daňové optimalizace záměrně uměle zvyšuje náklady, aby poklesl zisk a firma tak nemusela platit daň ze zisku.

Tou hlavní otázkou, zda má / nemá firma na výplaty, není ani tak výše zisku, jako cash flow podniku – zjednodušeně, zda má firma na účtech a v hotovosti dostatek peněz na výplaty. (je potřeba uvědomit si, že ani vysoký zisk toto nemusí zaručit – existuje mnoho firem, které vykazují slušný zisk, ale nemají dostatek finančních prostředků na úhrady svých závazků) – zde jen upozorním na významný rozdíl pojmu výnosy a příjmy, a výdaje a náklady ( více např. zde - http://www.businessvize.cz/fi…akladni-pojmy-ktere-se-pletou)

Mnoho firem využívá cizí kapitál, např. půjčky apod. (což z pohledu podnikové ekonomie je mnohdy i výhodné a jistá míra zadluženosti též není znakem špatného fungování firmy, ba naopak). Cízí kapitál (zjednodušeně půjčku) můžete využít právě na financování nového auta nebo klidně dočasně i na výplaty mezd. Nákladem půjčky jsou pak úroky, které jako jediné snižují zisk. I proto lze mít nízký zisk a dobré cash flow.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.