Proč talíř praskl

Od: Datum: 27.12.16 10:53 odpovědí: 13 změna: 28.12.16 14:26
Včera nám zničehonic nic praskl talíř, který byl ve skříni - slyšeli jsme prasknutí - zůstal držet pohromadě,jen část vnitřku vypadla. Jak je to možné?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: maky®
Datum: 27.12.16 11:02
avatar

Neleželo na talíři něco těžkého?Máme talíře v kuchyni v lince, do skříně je nedáváme. Je možné, že byl naprasklý a jestli na něm ležela nějaká těžká věc, nevím, co ve skříni skladujete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: na
Datum: 27.12.16 11:28
Tou skříní jsem myslela linku...nebylo na něm vůbec nic a je nový asi půl roku.
Datum: 27.12.16 11:42
avatar

Dejte pozor, nejspíše vám začnou praskat i ty ostatní. Nemáte ještě účet? To je na reklamaci. ;) Já jsem měla skleněné hrnce, asi 2 roky. Jednou, když jsem jeden, se zajícem v základu na smetanovou omáčku, vyndala z trouby, asi po deseti minutách se ozvalo lupnutí a vypadlo dno. Všechna tekutina vytekla. Už jsem v něm pekla mnohokrát a stavěla na rošt na sporáku také mnohokrát a nikdy se nic nestalo. Myslela jsem, že někde byla kapička vody, že za to můžu. Ale asi za týden jsem vytáhla poklici z něho a najednou. lup a vypadlo dno z té poklice. Nic v ni nebylo a já ji držela v ruce. Prostě obě věci, ze stejného materiálu, se rozhodly a ukončily funkčnost.


doplněno 27.12.16 11:51:

ja1, ta moje příhoda se skleněným hrncem byla z konce 60tých let. A tenkrát kurvítka ještě nebyly. Ale dneska jsou! A fakt fungují! *plac*Myslím si, že je to vada materiálu, který je určen pro horké potraviny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja1
Datum: 27.12.16 11:43

Kurvítka už i v talíři?*sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.16 12:03

Nee, to jen soudruzi z Číny někde udělali chybu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 27.12.16 12:37

Soudruzi z Číny špatně vyžíhali nebo rychle chladili, pak vzniká vnitřní pnutí a talíř či sklenice na víno zanedlouho praskne...


doplněno 27.12.16 12:41:

Ono taky, produkt se musí prodávat, tak to může být i záměr, alias kurvítko.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.16 13:23

Nekvalitní, my máme doma stejné. Byla to sada i s velkým kulatým talířem jakoby tácem, ten je celý jaksi vylisovaný nakřivo - jeden okraj je menší, no, ale z těch talířů už zbylo jen pár a ty ostatní takhle divně pukaly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.16 13:33

Je to znamení. :)

A nebo jste o Vánocích velmi nahlas zpívali koledy. *smich*

Tyhle talíře máme léta taky. Jsou prakticky skleněné, vemi tvrdé a skoro nerozbitné. Což ale znamená, že jestli tam byl z výroby nějaký kaz, nebo ťukanec, tak stačí k prasknutí jen slabý náraz, nebo tepelné pnutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.16 21:48
avatar

Zdravím. Sklo obecně snáší jakkoliv prudké zvyšování teploty, ale prudké ochlazování nikoliv. Skleněný talíř praskne ze 3 příčin. 1) Jak psal již někdo výš, pokud při výrobě nebyl talíř vychlazen pozvolna předepsané hodiny v chladící peci nebo nebyl chlazen v peci bůbec (čert ví, jaké postupy pro zlevnění výroby Číňané používají), stačí třeba malý průvan, nebo taky nějaký otřes (projíždějící náklaďák pod okny) a talíř vlivem vnitřního pnutí praskne. 2) Nebo pokud se dostala nějaká nečistota (většinou neroztavený kamínek sklářského písku) nebo taky vzduchová bublinka (to nejčastěji) do ještě tekuté skloviny, v tom místě je pak jiné pnutí a výrobek - talíř praskne. 3) Každý skleněný výrobek má i své povrchové pnutí (přestože sklo vypadá jako pevná látka, ve skutečnosti je to "kapalina"), a pokud dojde k porušení tohoto povrchového pnutí, mechanicky (třeba pilkovým nožem při krájení tuhého masa) vznikne rýha, která následně způsobí prasknutí. K prasknutí dochází někdy hned, ale někdy až po několika letech. Ida

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 27.12.16 22:19

Zažila jsem kdysi, jak mi ve školní jídelně explodovala kompotová miska. Sama od sebe, prázdná / dojezeno/. Když jsem to někde vyprávěla, našel se člověk, kterému takhle bouchla tlustostěnná sklenička na sto malých krychliček. Prý existuje nějaké vnitřní pnutí v materiálech už od výroby. Tam se prý nějak nepřetavily nějaké ty mřížky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fjvf
Datum: 28.12.16 03:06
Přesně tenhle skleněný talíř mi jednou praskl v ruce, když jsem na něm nesla jídlo. Prostě jdu a najednou držím jen okraj talíře a zbytek na zemi. Střepy jsem z nohy preparovala pěkně dlouho.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ila
Datum: 28.12.16 14:19

Kdyby se to stalo mně,tak jak se znám,příčítala bych to nějakému znamení.Že se jako něco stane. *ua*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarina
Datum: 28.12.16 14:26
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.