Duchodcovske pastorale

Od: Datum: 06.02.17 14:20 odpovědí: 30 změna: 13.02.17 22:51

Je tady hodne jeste čilých "rentieru", ja se uz duchodu nemuzu dočkat, ale jste spokojeni jak jste ocekavali? Kdyz uz nemusite chodi do prace, v kolik rano vstavate? Kteri uz jste matadori - vic jak 5 let v duchodu, nenudite se a bavi vas takovy zivot, nemenili byste...?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.02.17 14:58
avatar

Matador nejsem. Za 14 dní oslavím kromě narozenin i 3 roky v důchodu.

Vstávám okolo 5 - 6 hodiny. Protože jsem tak zvyklá. Jdu na počítač, tou dobou mám klid, přes den už tolik ne. Připravím si snídani a oblečení pro babču, obvykle i čisté ložní prádlo. Musím jej měnit velice často.

Přes den není v zimě co dělat /maličká vesnice/. V létě mě čeká zahrádka a občas i sekačka. Teď jsem šila povlaky na polštářky a napletla jsem si mašlovačky z husích brk.

Důchod není žádná velká sláva, ale jsou lidé, kteří mají i menší. Nejsem rozmařilá a vyjdu s ním. Navíc jej pobíráme s manželem oba dva a ve dvou se přece jen lépe hospodaří, než když je člověk sám. Jen mě mrzí, že nám přidali okolo 3 stovek a politici si přidali od 7 tisíc výš. Je to nepoměr. Tlachají ve sněmovně, nic kloudného takřka nevyplodí a žádný z nich by asi nechtěl umývat pokálenou babičku.

Chybí mi vycházky po okolí, chybí mi parťák pejsek. Ten mi chybí moc. Poslední, labradorák Aron mi umřel v říjnu 2010. Od té doby mít psa nemohu. Ale říkám si: Snad jednou...Taky bych uvítala nějaké cvičení, plavání či vzdělávání pro nás starší. Ale nejblíže se něco podobného pořádá v krajském městě, 20 km od nás. Takže to nejde.

Má to jednu velikou nevýhodu: že mi ten důchod nedali už před 30 lety. To bych si jej, panečku, jinak užívala! *tanec* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 15:21

nakonec...do práce bych nešla ani za horentní plat..to je už vše konečně za mnou..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 15:00

Já jsem v důchodu řádku let..Naprosto se nenudím ,V létě jezdím a dělám si na chatě -na zahradě ,ale nepěstuji mrkev a pod..ale okrasnou zahradu.Mám 2 zahrady .Jednu s ovocnými stromy napůl a i okrasnou kousek od domu.Vezmu psíka a jdeme s proviantem relaxovat a také něco udělat dle potřeby.Na druhou zahradu .kde mám domek zahradní mohu být celé léto je tam vše k bydlení,Ale jsem maniak ..musím pořád něco dělat a vylepšovat tak mám tedy 2 ty zahrady.

Já jsem čekala málem na schodech pošťáka,s důchodem ,,tak jsem se těšila.A to dodnes.Pracovala jsem v těžkém provozu a nyní "odpočívám"...ale nedokázala bych ležet u televize,jako ten můj.

Maluji obrazy jsem ve spolku malířů a tak se bavím přes tu zimu ,,ale i v létě v plenéru.Dříve jsem jezdila k moři ,,ale už mne to nebaví.Mám na zahradě bazén ,tak mi to stačí.

Jen aby bylo zdraví,,,děti jsou dospělé,vnoučata také jasou to všichni muzikanti , a tak teď také přes zimu chodím na plesy --ale jen tak mezi muzikanty ,setkávám se tam s našemi zpěváky ,,takže žiji i kulturou.Do divadla nechodím. Takže jak to shrnu --není nic lepšího -než důchod.Ale to je každého věc-jak si to zařídí a jaké má koníčky a to zdravíčko.I když ten důchod není jako plat...ale jde to. @


doplněno 06.02.17 15:19:

V létě dělám džemy ,mám moc malin,,take i dám v rodině pak,rybíz,,jen ho nerada obírám. Meruňky ,,jabloně,,ze kterých nechám vypálit u nás zvaný Kalvados a to také příležitostně rozdám.Lezu po stromech tedy ještě i po střeše chatky ,,ugrilujeme si občas něco a tak se těším na každé léto.Už aby tady bylo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: slivovice
Datum: 06.02.17 15:56

Taky pálíme u pana Jelena a říkáme tomu Jelínkova slivovice. A co jí včera na tanečku padlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 1953
Datum: 06.02.17 16:36

Rok v penzi a rychle se zvykne, když mám práci naučil jsem se říkat, zítra je také den...Nakonec toho času je víc na své koníčky a jiné požitky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: slivovice
Datum: 06.02.17 21:31

Třeba taky.

Díky za každé ráno kdy se probudím

Nebo

Zítra bude lépe. Co to je platné, když vstanu tak je zase dnes.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 17:44
avatar

Já mám důchod bídný, tak při něm pořád podnikám a podnikat budu, dokud budu schopná. Naštěstí můžu pracovat doma, jinak bych tolik aktivit ani nemohla stihnout a v mém věku by se mi už ani nechtělo ráno brzy vstávat a jezdit někam do práce. Někdy špatně spím, některou noc vůbec a pak padnu přes den, to bych si jako zaměstnanec dovolit nemohla. Když mi není dobře, tak se vymarodím, škoda jen, že stejně tomu doktorovi musím, že to nezvládnu jen s acylpyrinem. Hlídám vnoučata a jen tak nepřestanu, na cestě je třetí. Mám větší pozemek, většinou okrasnou zahradu, hustě osázený vším možným, vč. růz. rabat, aby manžel měl k sekání jen minimum plochy. Na druhou stranu pak já půl roku nedělám pomalu nic jiného, než lezu po zahradě a pleju. Stříhám i stromy, neboť manžel se k tomu staví, jako by byl dement. Prostě ho k tomu nedonutím, protože se rozhodl, že by to nezvládl a basta. Ob rok zavařuju, co se dá, dělám džemy, kečupy, kompoty, nakládám okurky, mám skleník s rajčaty, okurkami a vínem, borůvky, rybízy, maliny, ovoc. stromy. Občas vyrazíme k moři, ale většinou trávíme všechen čas na zahradě u bazénu, někdy se jedeme projet na kolech. Mám elektrokolo, abych s cukrovkou stíhala do kopce a tak už netrpím, ale užívám si to. Velký barák zabere taky hodně času při úklidu, obzvl. když máme psa a kocoura, kterým říkám migranti, protože pořád lezou ven a domů, prostě permanentně buzerují a domů nosí bordel. Nemáme totiž okna, všude pouze prosklené dvoukřídlé dveře, jak pootevřu, už jsou venku. V zimě spravuju na mašině, čtu, víc jsem na noťasu a doháním resty od jara do podzimu. Taky přes zimu hodně marodím, od operace před 30ti lety všechno chytnu, jsem přecitlivělá na bakterie. Občas jedu na nějaký zajímavý seminář, studuju růz. duchovní směry i léč. techniky, celý rok při práci poslouchám odborné přednášky ze sluchátek. Manžel chodí taky do práce, ač je v důchodu, ale trochu mírněji, než dříve a spíš proto, aby doma nezačal hnít a odcházet před očima. Oni ti chlapi nemají doma ten záhul, jako ženské a dost rychle sejdou, pokud nemají nějaký koníček, nebo vl. dílnu, kde kutí. Prostě se prací udržuje fit a mezi lidmi. Hodně času tráví na noťasu. Rozhodně se nenudíme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 18:06
avatar

10 let v důchodu a neměnila bych ani náhodou. Na nudu a nemoce nemám čas. ;) Když se ráno probudím kolem sedmé hodiny, uvařím si kafe a koukám a on už je zase večer. Tak rychle mi den uteče. Ale jsem aktivní a nudu jsem nepoznala vlastně nikdy, nudit se neumím. Peníze mi nechybí. Naštěstí. Takže žádné strachy a hurá do důchodu. *placni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 18:12
avatar

Víte co? Důchod je skvělá věc, když je člověk zdravý a má energii. Jakmile něco z těchle dvou věcí chybí, je to na pytel! *placni* Po odchodu do důchodu si jeden užívá. Dospí se, dodělá resty, raduje se, jako v pátek navečer, kdy ví. že se zítra do práce nejde. Ale když vypadne z toho pracovního kolotoče a přibudou roky, pak je to nedobré. Ale záleží na každém, co v hlavě nosí, na co neměl čas a teď ho má. Většinou mužští. Ženy se věnovaly rodině a domácnosti a tak moc koníčků nemají. Nějaké čtení, křížovky, rodina, děti, vnukové. Chvíli je to fajn a chvíli na grc. ;) Už přemýšlejte, co budete dělat, až budete mít spousty času. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 19:20
avatar

Babko, já třeba vnoučata nemám a děti mám velké. A přesto mne baví svět a mám co dělat, i když se nemotám kolem malých dětí. A abych pravdu řekla, vůbec mi to nechybí. Sousedka má zrovna malé vnouče a vůbec jí to nezávidím. Pořád nějaké problémy s mladýma a děckem. Ona už je v důchodu a přesto stále pracuje, protože má problémy s financema. Ono to je velice individuální. To se opravdu nedá soudit a říkat jak to prožívá, protože každý je jiný. To máš nakonec pravdu. Takže tady každý může odpovědět podle svého, ale jestli jsou tyto odpovědi nějak platné, to teda nevím. Asi ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 20:26

Můj děda šel k doktorovi s dotazem, můžu si ještě užívat, lékař doporučil, ano ale jenom léky.

A dědo co je důchod, smutná vzpomínka na plat.

Dědo co máš raději soulož nebo vánoce, no soulož, ale vánoce jsou častější

Ohodnoceno: 0x
 
Od: redu
Datum: 06.02.17 21:08

V důchodu jsem už nějaký ten pátek. Dokud jsem hlídala vnoučata a poté mohla chodit na brigády, jakž takž jsem vyžila. Brigády už nejsou, dojíždění není možné. Z velmi malého důchodu si nemohu dovolit vůbec nic, takže je to pouhé živoření. Radím, dobře si rozmyslete, zda do důchodu odejdete. Záleží na jeho výši a i na tom, kde a jak bydlíte. Je to můj názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 21:59

Důchod by se mi líbil, kdyby věk nebyl spojený s problémy. Za všechny zmíním zdravotní stav, opotřebení organizmu a nevyhovující finanční situace. Dokud jsem mohla pracovat, bylo mi líp.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: duchod
Datum: 06.02.17 22:17

Když člověk myslí na důchod s předstihem, zajistí si vyhovující bydlení ( pro případ i bezbariérové), žije v páru s průměrnými důchody, tak je to bezva. V životě mi nebylo lépe. Nejdříve měly přednost děti, pak dům, pak VŠ studia, pak pomoct zajistit dětem samostatné bydlení atd. Než se nadějete jste v důchodu a konečně čas i peníze jsou jen pro vás. Doma bez jakékoliv činosti (nepočítám knihy atd) vydržíme dva dny v týdnu. Pětkrát v týdnu děláme společně něco z tohoto - zahrada, zvířátka, seno, dřevo, kolo, lyže, bazén, sauna, přiměřená turistika, zájmové kroužky každý sám. Vždy večer vařím na další den, abych nestála přes den u plotny. V loňském roce jsme dohromady zvládli i 4 operace ( já říkám "oprava našich těl"), byli jsme si oporou. . Jednou do měsíce vymýšlíme akce s vnoučaty.

Těšte se do důchodu, nemá to chybu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: green
Datum: 07.02.17 13:19

Dekuji za reakce, tesim se uz tak moc, ze chci jit do predcasneho duchodu, abych si uzil nezavislosti co nejvic, dokud jsem jeste celkem fit. Renta bude sice zkracena, ale budu ji mit jen jako pojistku pro pripad nouze, jinak mam dost penez na zivobyti a pokud budu rozumne investovat, nedostatek snad nehrozi. Jen se trochu obavam, aby ta euforie nevyprchala po par letech, jsem bez pribuzenstva, vetsina uz nezije nebo je daleko, kolegove maji sve rodiny a sve starosti, takze budu v šedesátce prakticky zacinat novy zivot. Mohl bych si treba najit mladou zenu a zalozit novou rodinu, nebo spis jen pritelkyni, samostatnou a nezavislou, na cestovani a traveni volneho casu... Potreboval bych videt budoucnost ...

Datum: 08.02.17 06:23
avatar

Pěkně si to užívejte, hlavně, pokud budete hledat tu mladou přítelkyni, pozor, aby to nebyla zlatokopka. Není každá špatná, ale ruku na srdce, která mladice žije s šedesátníkem jen tak z čisté lásky? Tím spíš, že jste zajištěn a nemáte žádné dědice. Půjdou po Vás, jako vosy po lízátku.

A že jsme v šedesáti už kapánek opotřebovaní, o tom žádná diskuze. Tak pozor na to.

To snad raději členství v klubu šachistů, turistů, cyklistů nebo králíkářů /podle záliby.../:-D Nebo si najít nějakou sobě rovnou věkem. To ale většinou staří muži nechtějí. Jaga.

Znala jsem dobře zajištěného dědouška, 65 let, vdovec, zbláznil se do 35 leté rozvedené dámičky. Byla pěkná, ale když šli spolu, vypadal jak její otec. Tajili to, kvůli jeho dospělým dětem, ty se bály o majetek. Přesto dědka neuhlídaly. Vytahala z něj hodně peněz, kupoval kostýmky, lodičky, šperky... A když umřel, nepřišla mu ani na kremaci. Byla právě s novým šamstrem u moře. Rozhodně neztrácela čas. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: duchod
Datum: 08.02.17 13:40

Nazývat pána v 65 letech dědouškem/dědkem je (jak to říci) nefér k tazateli, zvláště když je to čupr chlap s elánem do života a ne s károvanýma papučema. Podle dotazu tazatele mám takový dojem, že ještě dlouho jeho chování tomuto oslovení nebude odpovídat. Pro každého aktivní život v důchodu nekončí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.17 09:33
avatar

Asi se na mě vrhnete jako supi, ale existuje i jiný pohled na důchod.

Pořád jen nářky na peníze. A co samotné matky s dětmi kterým chlap neplatí? Umíte si představit jak žijou? Nebo pracující s minimálním platem. Těm nestačí jedny tepláky na celý den, jako důchodcům. Uklohnit si doma jídlo z - co dům dal - taky nejde. Když moje bývalá manželka řekla mé matce kolik bere, tak jí seřvala na tři doby proč jí lže, protože její důchod byl podstatně větší.

Další pohled je v tom, kdy šli dnešní důchodci do důchodu? Relativně zdraví a čilí. Moje děti půjdou po kolenou, nebo skončí v invalidním.

Chci tím vším říct, že dnešní důchodci se mají velmi dobře a ani si to neuvědomují. Jen brblají. Teda ne všichni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.17 18:35

Ringo původně jsem chtěla napsat jak já jsem na tom z časem , s koníčky , čas který trávím s vnoučaty , s prací na chatě a v bytě . Ale pokusím se vám napsat na vaši trochu naivní představu o potřebách důchodce.Nejsem taková babička v teplácích, dederonové zástěře , se šátkem na hlavě a teplých ponožkách.I když mám svá leta, jsem poválečná generace. Chodím hezky oblečená, jezdím autem, chodím k holiči, na pedikuru , chodím mezi lidi. Celý život jsem poctivě pracovala a to pouze na třech místech.Navíc jsem dělala brigády a v neděli u nás v domě kde byla restaurace jsem prodávala zmrzlinu.Mám tři děti av 70 až 90 letechbyly malé platy a když chcete aby děti sportovaly, studovaly, chodily na jazyky tak to jsem se musela hodně točit.Taky jsem na ně byla sama a těch pár korun od otce dětí bylo zanedbatelné.A podle toho můj důchod není žádná horentní částka. A 10 let jsem při důchodu chodila do práce , nebrblám ale upřímně říkám že za naši práci máme malé důchody. Po zaplacení všech plateb měsíčně bych si nebýt mé jedné dcery , která mi finančně přispívá moc nevyskakovala. A nezapomente že v našich letech jsou už zdravotní potíže, což vy mladí zatím nemáte. Musíte se víc snažit. Nekouřit , najít si brigádu a brzy ráno vstávat aby jste vše stíhali. držím palce Korina

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.17 20:06
avatar

Nejsem mladý, i když ještě ne v důchodě. Nicméně rád vzpomínám na práci před rokem 1989, kdy jsem přišel do práce, vzal slamník a do svačiny se ještě dospal. Po obědě se koupila flaška a už se nedělalo. V kancelářích to bylo ještě horší, takže důchody oproti práci královské. Netvrdím, že to tak bylo všude, ale v drtivé většině ano. Taky nekouřím, ale dvě práce bych nezvládl v dnešní otrokářské době.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.17 20:53
avatar

ringo

- kde jste to probůh dělal? - to je zase nějaká propaganda?


doplněno 08.02.17 23:53:

- a kde tedy na to všechno komouši brali? - když nikdo nic nedělal a přesto se všichni slušně uživili? a ještě se někteří dokonce měli i dobře?


doplněno 09.02.17 00:17:

- že by už tenkrát bylo taky tolik neziskovek a pobíračů sociálních dávek, jako je dnes?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.17 23:41
avatar

Bylo to ve všech mojich zaměstnáních do revoluce i všude co jsem znal z doslechu. Paměť mám dobrou. Neznáte paradoxy socialismu?

1. Každý měl práci.

2. I když měl každý práci, nikdo nic nedělal.

3. I když nikdo nic nedělal, plán se plnil na 110%.

4. I kdyžý se plán plnil, nikde nic nebylo.

5. I když nikde nic nebylo, měli všichni všechno.

6. I když měli všichni všechno, přece všichni kradli.

7. I když všichni kradli, nikde nic nechybělo

To jen tak z hlavy namátkou...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.17 22:51
avatar

Také by mne zajímalo, kde jste tehdy pracoval. Já znám jenom zaměstnání, kde se pracovalo po celou pracovní dobu → i u všech známých...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 09.02.17 08:54

ringo,,,,,tak to tedy jsem ještě neslyšela,aby někdo chrápal takovou dobu v práci.Já jsem pracovala na jeřábu,ale spát jsem tam tedy nemohla . a pokud jste spal v práci,tak asi jste nebyl k ničemu a vaše práce také ,,byl jste tedy naprosto zbytečný tvor,,,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.17 13:08
avatar

Ani ne, za ty prachy jsem se nadřel dost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.17 20:16
avatar

Korino, moc bych všem důchodcům přála víc peněz. Moje babička je nesmírně šetřivý člověk a sama vidím, jak občas vystačí jen těžko. Taky si dopřeje pedikůru, dovolenou, auto a dobré, zdravé a kvalitní jídlo, ale musí na to ušetřit na jiných položkách a naštěstí bydlí ve svém. Ale moc bych všem, kdo si na důchody stěžují, vzkázala toto: stěžujete si na výši svého důchodu někomu, kdo třeba nikdy žádný nedostane, a pokud ano, tak v ještě směšnější výši, než máte vy teď. Hm? *plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.17 08:56

neufro,,,když budu celý život d+ělat to hnědé smrduté ,,tak taky takový důchod si zasloužím...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.17 20:41
avatar

ringo,myslíte si,že jsme měli kdysi na mateřské velké peníze?Manžel ještě nedonesl výplatu a já ji už měla rozpočítanou Kdyby mi nevypomohla manželova maminka důchodkyně,tak jsme se šli pást.mamina

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.17 20:51

Mamino to máte pravdu , já měla první děcko v roce 68 a mateřská byla 860 kč a muž byl na vojně a správa mě posílala 650 kč. . bydlela jsem v podnájmu a vše na mimino si řídila sama., Nikdo mi nepomáhal, kolikrát jsem dojídala po malém kaši a polévku , aby on měl ovoce, sunar atd.Pračku obyč. pujčenou , lednici a telku žádnou.Muž v tom roce 68 byl pořád převelován , no žádné radosti to ve 20 letech nebyly...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.17 23:42
avatar

To je vlastně pravda. To se fakt nezmněnilo. Matky které se starají o budoucnost národa jsou na tom nejhůř.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.