Teplota mrznutí v PET lahvi se sycenou vodou

Od: Datum: 19.12.16 07:12 odpovědí: 7 změna: 19.12.16 20:34

Zdravím.

Chci si nechat ověřit svou domněnku, že není nebezpečné nechat v zimě v autě nakoupená balení perlivé vody v PET lahvích, protože při tom tlaku, který v nich je, je teplota tuhnutí mnohem nižší než při normálním tlaku.

Vůbec nikdy jsem se vážně nezajímal o fyziku, jen mi nejde do hlavy, proč mi to nikdy v autě nemrzlo, když bylo výrazně pod nulou, přičemž vím, že teplota tání a tuhnutí je závislá na tlaku.

Také jsem slyšel, že při uspořádání zboží v kamionu se řidiči rozhodují mj. podle toho, jestli voda je sycená, protože taková vydrží tlak (to je ale zřejmé, ta teplota tuhnutí až tak ne).

Pakliže mám pravdu, má někdo představu, kolik by ta teplota tuhnutí v tom případě mohla být?

Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.12.16 13:03

http://vesmir.cz/wp-content/u…ds/2014/07/fazovy-diagram.png
Na obrázku je fázový diagram vody. Podel něj pro tlaky, které přicházejí do úvahy v PET lahvi, voda tuhne pořád při stejné teplotě, tj. kolem 0°C.

Od: jackal
Datum: 19.12.16 14:36

To je velice kvalitní reakce, děkuji.

Mohu ještě vědět, jaké jsou ty tlaky, které přicházejí v úvahu v PET lahvi? Díky.

Datum: 19.12.16 20:25
V pneumatice Fabie je cca 2.1 baru. V pet lahvi víc nebude. Voda tuhne stále při 0 stupních až do tlaku několika stovek barů.
To, co tu kolegové popisují, nesouvisí s tlakem ale s absencí krystalizačních jader. Čistá a nehybně klidná voda se dá podchladit hluboko pod nulu a zůstat tekutá. Ale stačí s ní zatrepat nebo do ní něco hodit a rázem zkrystalizuje - zmrzne. Na YouTube je na to téma spousta žertovných videjí.
Datum: 19.12.16 20:34

Dal bych bod, ale tady nelze. Tak alespoň *hej*.

Datum: 19.12.16 13:06

Mívali jsme venku na balkoně do - 10, problém občas byl že PET flaška se při zamrznutí přizpůsobila - roztáhla - ale při přestěhování do tepla po chvíli praskla

Od: belpir
Datum: 19.12.16 15:19

Rovněž nejsem zběhlý ve fyzice a talk minerálky v pet lahvi se mi nepodařilo nikde vygooglit. Nicméně bod tuhnutí je přímo závislý na tlaku. Tzn čím je tlak vyšší tím se snižuje i teplota, při které se voda mění v led.

Např na tomto

videu je voda v pet lahvi ochalzena na -18 °C aniž by zmrzla, pak dojde vlivem nárazového snížení tlaku uvnitř lahve k mrznutí.

Wikipedie:

"U čisté vody se teplota tuhnutí označuje běžným termínem bod tuhnutí či bod mrazu (tj. teplota, při níž voda mrzne či zamrzává, ta činí za normálních atmosférických podmínek přibližně nula stupňů Celsia)."

Podařilo se mi najít, že např PET lahev od CocaColy je dimenzována na 11 atmosfér, ale předpokládám že CocaCola je balena s nižším tlakem.

Datum: 19.12.16 15:26

Nevím, při kolika stupních se tak stává, ale mám zkušenost, že sycená voda v uzavřené PETce, je v mrazu ještě normálně tekutá, ale při povolení uzávěru (poklesu tlaku) okamžitě v celém obsahu promrzá.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.