Nesnáším vánoce jsem pohan

Od: Datum: 14.12.16 22:46 odpovědí: 24 změna: 16.12.16 14:06

Připustí si někdo že nám církev vkládá svůj obraz vánoc něž aby přiznala že si ho akorát překroutila ke svojim potřebám? Nebudu zde popisovat původ a historii vánoc to si všichni můžete najít pod pojmem pohanské vánoce,jen mne zarazilo že moje matka hluboce věřící mí řekla po závažné zdravotní události ač hluboce věřící že pochybuje ! Co tedy církev co nám nalhávává nebo návrat ke kořenům bez církevních jidášů?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 14.12.16 22:49

Naopak, klidně můžete být křesťan...

Ohodnoceno: 0x

Od: slovan
Datum: 15.12.16 09:42

Přesně tak. Já bych tazateli také doporučoval raději ten návrat ... nevím, jestli ke kořenům, ale k pravdě určitě.

Vánoce - ani v té komerční, ani v té rituálně náboženské podobě NEJSOU křesťanským svátkem. Viz Bible.

Nejde jen o to, že nevíme přesně kdy se Kristus narodil ( tam lítají ne dny, ale celé týdny ), ale i kdyby to bylo jisté, tak je to úplně jedno, protože on sám řekl, že si máme připomínat jeho smrt - formou společného lámaní chleba a pití vína. O nějakých svých "narozeninách" neříkal nic.

A jediný, do v Bibli "slavil narozeniny" byl faraon a Herodes...

Datum: 14.12.16 23:30

- o co jde? - z církevních svátků se už stejně dávno staly svátky komerční, tak je můžete klidně slavit i jako pohan, ne? Mně osobně se stále více zdají být svátky obžerskými, proto je už nemám ráda. Zvykli jsme si je neslavit vůbec a taky to jde.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.12.16 00:40

Pochybovat i chybovat je lidské. Víra je od slova věřit. Věřit může každý čemu chce. Ale, kdo víru změní, nikdy žádnou neměl. Nerozumím výrazu hluboce věřící, víra je, nebo není. Lidé často spoléhají na pomoc toho, či onoho boha, ale tak to prostě nefunguje, ani nemůže.

Vánoce můžete klidně ignorovat, nikdo vás přece nenutí, abyste je slavil!

Od: balzerka
Datum: 15.12.16 00:59

Já bych to nehrotila. Taky nemusím tu honbu za dárky, utrácení za hlouposti, přejídání,.. Rozumný člověk stráví dny vánoční s blízkými v klidu a pohodě a nejlépe někde na horách.

Datum: 15.12.16 07:51

Už jsem to tady psala, myslím Filipovi. Netěším se na dárky, těším se na to, jak bude se bude ve vzduchu vznášet vůně stromku a smažícího se kapra a cukroví. A také tajemná,kouzelná nálada. Ale hlavně se těším na to, jak bude spolu celá rodina, všichni vymydlení, slavnostně oblečení, všichni se budou usmívat a všem nám bude spolu dobře. A to jsou pro mě Vánoce. ;) Je pravdou, že kde jsou natěšené děti, tak všechno vypadá úplně jinak. Ale kde je rodina s dětmi, která se navzájem miluje, pak jsou to dokonalé Vánoce! *srdce*

A to jsem ateista! :-DAle stejně, bojím se Ho.

Od: honzajs122
Datum: 15.12.16 10:27

Jo, zastavíme se na chvíli a ohlédneme se dozadu a s napětím od slunovratu vyhlížíme sluničko. K tomu rozsvícená města a vesnice, a rozzářené oči našich blízkých, dětí a vnoučat. Čím jsem starší, tím víc hážu materie za hlavu a beru si z toho jenom tu atmosféru, klid a pohodu..

Datum: 15.12.16 16:55

A kdo to je ten Ho? Pro babkazov.

Od: jmlc®
Datum: 15.12.16 16:57

Jakýkoliv název Boha má z pravidla velké písmeno - to znamená "bojím se Boha" - "bojím se Ho"

doplněno 15.12.16 19:45:

Známé rčení "jsem ateista, díky Bohu" - neznáte?

Datum: 15.12.16 17:24

Aha,tak v Boha nevěřím,ale bojím se "Ho".

Datum: 15.12.16 17:37

Adetouk, je to tak! *sok*

Od: maky®
Datum: 15.12.16 09:29

Jak píše babkazov, je to na každém, jak to cítí. Je to vaše svobodná vůle, kterou má každý člověk. Věřte, nevěřte, slavte, neslavte...je to každého věc. Ve svém nitru, bez ohledu na okolí, si může každý, kdo o to stojí, vytvořit vánoční atmosféru a kdo je na to citlivý, vnímá pak i nejrůznější druhy energií, které jsou kolem Vánoc hodně silné a přicházejí v určitém sledu hlavně o Stědrém dnu. Malonko odbočím, trochu úsměvná je patnáctá hodina o Štědrém dnu, kdy přichází energie rozhádanosti, všichni jsou již vyšťaveni, jestli se vše dobře stihlo a na nic nezapomnělo, skoro je dobré si v tu dobu dát si punč, který jsme si předem na svátky připravili.:)

Datum: 15.12.16 09:30

Jsem také pohan a slavím slunovrat. Církev byla díky Bohu zbavena své moci, tudíž může překrucovat a nalhávat, co chce. Nikdo mě ne(do)nutí ji poslouchat. *fn*

doplněno 16.12.16 10:48:

...ale jako každý rok se už nemohu dočkat, až bude leden a konzumní šílenství skončí. Podle psychologů jsou vánoce pro Čechy obrovským stresorem. Nejde jen o shánění dárků a úklid příbytku, ale také obavy z častých návštěv neoblíbeného příbuzenstva během vánočního období. Mnoho občanů pak zahání stres nejen kelímky svařáku, ale také antidepresivy. Vánoce prostě nebrat. *slunce*

Datum: 16.12.16 11:08

A to je ten problém - Vánoce mají být o klidu, zastavení sebe samého nad smyslem života či nesmrtelností brouka...rozjímání během adventních týdnů a oslav během Vánočního oktávu. Jakýkoliv stres sem nepatří a lidi si ty problémy dělají sami *bzum*

No a nakonec se to shrne v jednoho viníka - církev za to může, že jsou Vánoce či Chanuka nebo další a další názvy toho období podle jednotlivých náboženství v tento čas...

Datum: 15.12.16 09:46

To,. co jsem napsal ráno se ztratilo, asi to nebylo dost k věci.Chtěl bych jenom tolik. Vánoce si může každý udělat podle svého. Uvnitř v rodině .A komerce může zůstat za dveřmi. I kdyby jen na ten jeden den v roce. Ani církev se do toho našeho pohádkového světa nemusí tahat.To co se mi nelíbí s tím nebude před Vánoci už nikoho obtěžovat.

Datum: 15.12.16 09:54

@luigi - Vánoce, které prožíváte v tyto roky, opravdu nejsou Vánoce církevní. Vše kolem vás, koledy v Adventu, dárky, reklamy - to vše jsou pozůstatky pokusů komunistů zničit tyto svátky. A když to nešlo zničit, snažili se toho využít - komerční účel Vánoc je vidět za každým rohem.

Pravé Vánoce, Advent a vše kolem podle církve má smysl jiný. A vaše tvrzení o "nalhávání cíkrví" - to je obecná antiteistická terminologie. Vy se nějaké církve ptáte? Nebo se církev zastaví před dveřmi, zazvoní a lže vám?

To, co vidíte kolem sebe a považujete za lži, to je zneužívání něčeho krásného k vlastnímu prospěchu. Neděje se tak jen na Vánoce a jen v důchovní sféře...

Datum: 15.12.16 11:00

A co že jste pohan?

Problém celé společnosti, nejen ČR je v přežranosti. Vánoce jako takové jsme si nechali ukrást.

Co jsou opravdu Vánoce? Co jim předchází?

Pokud to chcete vzít z náboženského hlediska, tak nejsou vánoce ale doba adventní. Tedy období, kdy jsme usebrání a rozjímáme nad příchodem spasitele, který se má narodit a který Nás má vykoupit z věčného hříchu. V době adventní, nejen že nemá hrát hudba, ale dělají se i sebezápory. Tedy že si odříkáme něco, co je pro nás lahůdkou. Někdo televize, jiný maso každý den, další počítač...atd. Tudíž, v adventu by měl nastat naopak klid. Nehrají se žádné koledy, ty mají slavnostně zaznít až od půlnoci 24.12 tedy 25.12.

Do té doby je klid.

A to že se přežiráte, víte, kdysi lidé tolik nejedli. Měli chléb namazaný sádlem...žádné chipsy, bagety a kde co. Proto, se o Vánocích hodovalo a bylo až 7 chodů jídel atd.

Abych řekl pravdu, já si nenchám šáhnout ani na advent ani na vánoce a těším se na ně každý rok. Nejsme totiž ve shonu ale užíváme si tu atmosféru.

Co mě mrzí je to, že již od 27.12. neslyšíte koledy ale novoroční písně, byť doba vánoční trvá do třech králů.

Asi tolik. Tolik k přesycené společnosti, kdy jeden druhého se snaží předstihnout ve světelné výzdobě. Smutné ale je to tak. Místo toho aby se lidé nad stávajícím rokem zamysleli a přemýšleli co se to vlastně děje o těch vánocích, tak jen uklízí, pečou tuny cukroví a předhání se ve výzdobě a nákupu dárku.

Datum: 15.12.16 11:03

A ještě bych rád připomněl jedno smutné výročí. Vzpomeňte na to o 24.12. i vy, kteří vánoce nemáte rádi či jimi pohrdáte. Letos to bude totiž sto let, kdy byly na frontě velké války naposled slavené svátky vánočni s protivníky. Pravda, už to nebude v takové míře, jelikož v roce 1915 byla vydaná výstraha, že každý kdo se zovu pokusí slavit společné vánoce s nepřítelem, bude zastřelen.

A tak vzpomeňte na ty, kteří se nezalekli, a naposledy oslavili vánoce s nepřítelem a za pár dní byli popraveni.

Čest jejich památce.

Datum: 15.12.16 11:25

Jak se říká, všeho s mírou. Jednou jsou vánoce tady, tak je si udělám podle svého. Rodina dostane dárky, ovšem žádné sračky na půjčku, slušně se chováme celý rok a tak nám nějaké přetvařování nedělá potíže. Církev stejně kecá, protože Ježíš se narodil na jaře a vánoce se slaví v prosinci, aby to vyšlo tak nějak na slunovrat, který slavili pohané. Kvůli tomu ale nebudu vše zatracovat. Do kostela nechodím, ale víru v Boha mi nikdo nevezme, ačkoliv jsem v životě zažila dost a celé novodobé šílení kolem vánoc je opravdu nechutné. ovšem nenechám se tím otrávit.

Od: pt®
Datum: 15.12.16 12:51

"dajka", tu informaci, že se Ježíš Kristus narodil najaře jsem prvně četla v "Knize zjevení" od Clarence Larkina, což byl babtistický kazatel. Ihned mně to praštilo do očí, protože v Bibli se píše, že Ježíš kázal 3 1/2 roku a najaře o Velikonoce zemřel a byl vzkříšen. Pokud mu najaře, kdy byl ukřižován, bylo 33 a 1/2 roku, musel se narodit napodzim. Slunovrat se slavil v Egyptě, což je tedy kolem 25. prosince, pak mně vychází, že Vánoce jsou spojením dvou odlišných věcí a jsou tudíž pohanského původu. Je pravda, co píše "slovan", že pán Ježíš před svou smrtí jedl s učedlníky "Poslední večeři", při které jim říká: "to čiňte na mou památku" a tak se to píše v Bibli. Takže Vánoce jsou spíš svátky pro děti, ale ne historicky pravdivé...*klik* *cteni* *houpy*

doplněno 15.12.16 15:08:

"jmlc", právě, mně jde o historická fakta, ale Vánoce jsou svátky o tom žádná, lidé se na ně většinou těší už k vůli dětem... Ale pokud máte nějakou studii, ráda si ji přečtu, však je času dost, až budete mít náladu, předem díky...

doplněno 15.12.16 16:44:

"jmlc", děkuji za odkazy, každý odkaz se kloní k jinému závěru. Když budu vycházet od těhotné Alžběty, která byla v 6 mt, když bylo Mario oznámeno, že počne syna, byl by to ten prosinec. Ale nikde není psáno, že okamžitě od zvěstování, byla Marie těhotná, ani kdy porodila. To už lze vycházet jen z faktů, které známe a to, kdy Ježíš zemřel a jak dlouho kázal. Pokud vycházíme z faktu, že JK zemřel najaře a bylo mu 33 a půl roku, tak se narodil napodzim. Ještě vezměme v potaz jednu skutečnost a to bylo sčítání lidu, kdy se Josef s těhotnou Marií dostal do Betléma. Asi by byl nerozum sezvávat lidi ke sčítání lidu v zimě, kdy jsou zhoršené přírodní podmínky a chladno a kdy je třeba hledat místo k ubytování atd. atd. je velice pravděpodobné, že se JK narodil koncem září nebo začátkrm října...Ale zcela jistě to není pro křesťany tak důležité datum, jako jeho smrt, kdy JK zemřel a tak vykoupil a spasil svět...

Datum: 15.12.16 13:59

@pt - Ježíš se narodil a v ten den byla na nebi "i přes den" jasně vidět kometa - tuto komentu astrologové našli a vypočítali, že ono narození bylo o pár let dříve. Kristovy roky tedy jsou cca. 37-8 let - ale nemám extra chuť danou studii hledat... nemá význam řešit, když lidi slavící Vánoce začínají slavit v září a 25. prosince "je po svátcích".

Pro křesťany je to tak nějak naopak - Vánoční svátky - oktáv - začíná v noci 24. prosince...

doplněno 15.12.16 16:23:

aha, tak to měla být dezinformace :)

nebo ne?

debata nahozené na net http://zpravy.idnes.cz/kresta…x?c=A071222_183428_domaci_adb

vs. názor

http://farnost-cesky-meran.cz…sta-a-urceni-naseho-letopoctu

Ale i další ... nicméně pro mne jako pro katolíka je toto naprosto zbytečné zjišťování - faktem je, že se nedohadují "zda byl", ale "kdy se narodil" - pro ateisty možná zásah do jejich teorií ... *smich*

Datum: 15.12.16 20:57
Cirkev neresi 99% lidi a vanoce hlavne propaguji obchody. Tam se na vanoce prosustruji miliardy.
Prave vanoce jsou jinde a kdo chce si to najde. Jenze malo kdo chce, dnes je jina doba.

Datum: 16.12.16 07:17

Honzo, svatá pravda. Ale za tu hysterii nemohou jen obchody. Ony pouze vyhověly poptávce, s vidinou výdělků. Je to jejich úkol. *palec* Vánoce jsou jakousi podivnou, davovou hysterií. Všimněte si, kolik lidí začíná mluvit o Vánocích už nějak v říjnu. Dokonce i tady byla, tou dobou, otázka na Vánoce. Zblbnou i normálně rozumné ženské. Tehdy jsem odpovídala, že by měl člověk žít tím co je teď. Přítomností. Všímat si krásy žloutnoucího listí a tak. ;) Srandovní je, když paní domů, po rozdání dárků padne na gauč nebo do postele, spokojeně se usměje a řekne: "Vánoce!" Ale ono už je po nich! Tak zas až za rok! Začneme dříve. V září, ať si to užijeme.:-D

Datum: 16.12.16 14:06

Já osobně vánoce ráda mám, ale co Jehovisté? Moji kamarádky syn si vzal jehovistku a nic se u nich neslaví , vánoce, narozeniny ani svátek . Jsou na vánoce i velikonoce na svém shromáždění zpívají a modlí se. Ať si dělají co se jim líbí ale je mi líto těch dětí, žádné dárečky a co ve škole? besídky společná výroba dárků a povídání si o vánocích. Hlavně ve školce!Smysl jejich víry nechápu...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.