Kde najít zajímavou práci?

Od: Datum: 13.12.16 10:47 odpovědí: 20 změna: 17.12.16 08:13

ahoj všem,

asi před 2 měsíci jsem se tu na podobné téma ptal poprvé. (spolecnost/ostatní/jak-najit-zajimavou-praci). K následujícímu druhému dotazu a zkusit se zeptat i zde mě inspirovala znalost osudu některých známých lidí (celebrit), kterým pomohla někdy až neuvěřitelná náhoda. Hledám zajímavou práci a věřím, že to "mé" místo někde je, jen o něm nevím. Ze zkušenosti vím, že se dá občas narazit na zajímavou firmičku o které třeba málokdo ví i když není daleko.

Tak tedy: nemáte někdo tip na firmu s pracovištěm v oblasti hranice Středočeského a Ústeckého kraje (okolí měst Litoměřice, Mělník, UL, Lovosice, Kralupy n.Vlt., nebo Roudnice n.L.), která by využila pracovníka mého typu? Jsem celkem univerzální člověk, není mi cizí kancelář ani dílna. Polovina mé praxe je obrábění na CNC strojích různého technologického zaměření a druhá jako konstruktér. Není podmínkou aby to byla práce nějak identická s tou minulou, priorita je zajímavá náplň. Zajímavá náplň je pro mne např. klasický vývoj nějakého výrobku tak jak by se měl dělat: tzn. návrh-prototyp-testy-úpravy-výroba, nebo nejlépe nějaká pestřejší všehochuť jako je kombinace více profesí tak typická pro menší firmy tzn. obrazně: vše od dělníka až po ředitele. Mám VŠ vzdělání (strojní), slušně ovládám německy, jsem manuálně velmi zručný (kutil-postavil jsem si sám např. vlastní CNC frézku apod.), baví mě vymýšlet i manuálně realizovat technická řešení a mám 25let praxe ve výrobním prostředí. (případně mohu někomu napsat více a podrobněji). Mám ale i handicapy: neumím anglicky a nechci a nemůžu denně jezdit do práce 100km popř. pracovat někde v zahraničí!

Díky všem kdo by se chtěli zamyslet a případně mohli dát nějaký tip.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.12.16 11:50
avatar

Dobrý den, nevím, jestli zrovna poradna je dobrým místen na nalezení zajímavé práce. Nezkoušel jste LinkedIn apod. servery? Třeba si vás tam někdo najde... ;) Jinak dle mého nejzajímavější práce je ta, kterou si vytvoříte vy sám. Ale je fakt, že na podnikání každý nemá vlohy, kapitál a někdy to ani nejde. No. Asi tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 13:41

ano, to máte přesně pravdu a pokud jsem ji v životě měl (onu zajímavou práci), zařídil jsem si ji sám. Bohužel jsem do toho nešel sám a to se mi stalo osudným. Dnes už něco začínat od píky nechci - nemám motivaci, sílu a nemám pokračovatele tudíž je nesmyslné tomu zase obětovat osobní život, volný čas...

Nemám známé, strýčky atd... na vlivných místech a tudíž jsem odkázám na vlastní aktivitu, inzerci, pracovní portály atd..., ale tam se to dnes hemží samými anglikanismy pod kterými se skrývá všechno možné jen ne to co hledám. Je to tam samý team leader, project leader, operátor, manager, igeneer apod.. samé "světové" a "in" pozice a skutek utek. Přidavač s lopatou se dnes řekne "operátor manuálního nakládacího zařízení", obyčejný dělník-podržtaška je "operátor ve výrobě" atd... Už jsem z těch operátorů volaaký zmetěný*bzum* *smich*.

P.S. je jasné, že tahle poradna není klasické místo pro tento druh dotazů, ale na druhou stranu, jak píšu v úvodu, proč ne? - náhoda je blbec.

Od: asd1
Datum: 13.12.16 13:51

Proč ne, třeba tě tu někdo objeví.

Zapracuj na angličtině, ve strojařině je důležitá (VŠ strojař neumí anglicky?!)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 14:15

studoval jsem v době kdy byla v kurzu trochu jiná řeč (ruština) *smich*.

Od: ctenar*
Datum: 13.12.16 21:45

Anglicky dnes umí kdejaký jouda (nebo si to myslí), ale pokud je mi známo, tak o lidi se solidní němčiny je slušná rvačka. U takových pozic angličtina většinou není důležitá, jestli je vůbec vyžadována. Na to tam mají ty joudy. Proč se bavit s německým/rakouským obchodním partnerem/dodavatel/odběratelem/zákazníkem anglicky, když se můžete bavit německy?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 21:42

aktualizace

Od: slovan
Datum: 14.12.16 09:58

V republice kde je problém najít vůbec nějakou práci si ještě vymýšlet, že chci "zajímavou" práci, to je buď příznak reziduí z minulého režimu, nebo ovlivnění současným sluníčkovým spin doctoringem.

Vím o lidech, kteří mají vzdělání i zkušenosti srovnatelné s tvými a sedí už rok na pracáku, protože :

- pracák ví, že práce není a že počet uchazečů násobně převyšuje počet volných míst, takže zkušenost moje i mých známých říká, že ÚP nikomu, koho znám, práci nenašel. Smyslem ÚP je zaměstnat několik tisíc lidí, kteří by jinak museli být na pracáku. Smyslem ÚP není nacházet práci nezaměstnaným.

- nepomůže ani rekvalifikace, protože na co se chceš rekvalifikovat, když se na každé místo hlásí 10 až 90 lidí?

- zaměstnavatelé na odpovědi většinou nereagují, takže nedojde ani k počáteční komunikaci a vyjasnění požadavků

- zejména pro techniky je obrovský problém se dostat přes personalistku, protože ta často není schopna rozeznat zkušeného, cenného profíka, neumí ho vyzpovídat na odborné úrovni, ale bude se ho ptát na hovadiny, a dumat nad jeho vlasy, botami, parfémem, košilí, mobilem, autem, koníčky a vůbec všemi podstatnými věcmi pro výkon odborné, technické profese... Je pak jen velmi slabou útěchou, že tyhle kravky za tři měsíce inzerují stejnou pozici znovu, protože mladý šampónek, kterého tam vzala místo vás se prostě neosvědčil, ale vám už se nikdo neozve... A za půl roku totéž... Takže vám nedají ani šanci se osvědčit / neosvědčit. ( To, že by firma vyměnila naivní husu na téhle pozici se stává jen vyjímečně. )

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.16 10:20

Tvůj příspěvek není odpovědí na mou otázku a to co si já "dovoluji" hledat je moje věc, ale musím říct, že máš 110% pravdu a přesně to je také má dosavadní zkušenost a tak to přesně je! A to i přes to, že mají všichni plnou hubu řečí o momentální konjunktuře a poptávce po hromadě pracovních sil. Tvou odpověď si snad i schovám - situaci bych nepopsal lépe...bohužel...


doplněno 14.12.16 10:50:

a je to tu: Novinky.cz dnes:

"Strojírenské firmy postrádají u absolventů praxi a chuť pracovat" ;)

Od: ctenar*
Datum: 15.12.16 00:09

Strojírenské firmy postrádají u absolventů praxi
Takovýto názor mě vždycky dokáže vytočit. Jak může mít absolvent praxi, když teprve absolvoval (proto je to absolvent!) školu? *bum*

Ti, které jsem znal a měli praxi, chodili do práce místo do školy (do školy jen na to povinné minimum), takže jim chybělo to hlubší pochopení problémů a většina jich stejně pracovala na pozicích, kde se nevyžadovali znalosti na úrovni jejich absolvovaných ročníků na VŠ (překreslování výkresů do AutoCADu, když už někdo dělal ve strojařské firmě).

Firmy musí pochopit, že absolvent není hotový profesionál, ale člověk, který vedle zkušeného profesionála za dva roky v odborníka vyroste. Kdyby to profesionál už byl přímo ze školy, tak by mu přece firmy nenabízeli absolventský plat, že ano? *ee*

Připomíná mi to inzeráty typu "Přijmete 18-letou vyučenou servírku s 10 lety praxe" *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.16 09:34

Ok, pokud je to myšleno jako výtka či stížnost je to opravdu trochu uhozené. Pokud je to jen konstatování stavu - už to tak uhozené být nemusí, protože každý kdo má o odor skutečný zájem a chce mít dobrý pracovní start může (dobrovolně) praxi v nějakém rozsahu, při studiu popř. o prázdninách, z vlastní iniciativy absolvovat. Už i v "mé době" také někteří studenti už za studia spolupracovali s výrobními podniky na řešení nějakých úkolů (oni "pomvědi" ze známého českého filmu :)). Osobně jsem toto také dělal, ale chápu že dnes je jiná doba a i zde se zmiňuje, že na každé místo je řada uchazečů tzn., že zájem o brigádníky z řad studujících je relativně malý, ale nemožné to není. Spíš bych to viděl opravdu na malou chuť jak se píše v titulku na Novinkách.cz ...

Od: ctenar*
Datum: 17.12.16 08:13

Já dodnes pořádně nepochopil, kdy tu praxi jako mají dělat. Když se škola dělá pořádně, tak je to 5 dní v týdnu, 9 hodin denně, 9 měsíců v roce. Znal jsem lidi, co to seřízli na 12-14 hodin týdně (tedy 2 dny v týdnu) a 7 měsíců v roce, ale asi si každý umí představit, jak tomu oboru pak rozuměli.

To nám ponechává 3 měsíce přes léto, kdy je ve firmách kvůli dovoleným takový zmatek, že nikdo pořádně neví co druhý právě dělá. Najít tedy praxi v oboru, zapracovat se do problému a něčím na úrovni přispět ... hodně štěstí.

Jestli existují kvalitní absolventi s nějakou kvalitní praxí, tak to jsou opravdu jen čestné výjimky a rozhodně to nemůže být považováno za nějaký nový normál.

Pro představu: jako absolvent se studentskou praxí v oboru v Německu a asi dvěma malými projekty pro české firmy, jsem po absolvování po dlouhém shánění sehnal práci v našem velkém městě za zhruba 60% tehdejšího běžného platu. Praxe nikoho nezajímala (mimo obor práce, před dlouhou dobou) a můj obor byl "trošku mimo co by potřebovali" (úplně bez problémů jsem se asi za 3 týdny plně zapracoval - opravdu to bylo pro mě tak jednoduché). Takže asi tolik k plácání manažerů do novin a realitě života.

Toto mnoho let staré povídání ale nepřispívá k vyřešení vašeho dotazu, proto s ním končím.

Snad jen dodám, že dnes se možná říká, že chybí "pracovití absolventi s praxí", tenkrát zase že chybí "absolventi s tou správnou kvalifikací". Osobně si myslím o přijímacích vedoucích, že neví, co chtějí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: axus®
Datum: 14.12.16 11:21
avatar

Sorry trochu za OT, ale reagovat musim.

- zaměstnavatelé na odpovědi většinou nereagují...

- zejména pro techniky je obrovský problém se dostat přes personalistku

Ja mam zkusenost takovou, ze do firem chodi stale desitky zivotopisu. HR je tridi a preposilaji vedoucim oddeleni k posouzeni, podle toho, jak v zivotopisu nebo motivacnim dopisu je poznat, kam se dotycny hlasi, nebo kde by mohl byt uzitecny.

Samozrejme, ze HR neumi zcela posoudit kvalifikovanost, urcite to ale neni tak, ze HR zajimaji jejich vlasy nebo boty. To je vycucane z prstu.

Vedoucim oddeleni tedy chodi zivotopisy. Vedouci oddeleni ale maji spoustu vlastni prace a na ty zivotopisi si musi vysetrit cas. A to neni vzdy tak jednoduche. A pokud skutecne nekoho hledaji, pak si ten cas musi vysetrit dostatecny, aby mohli kandidaty skutecne zhodnotit. Tu a tam se samozrejme stane, ze CV zapadnou v navalu dalsich povinosti. I pokud ale nezapadnou, vedouci kdyz vybiraji, potrebuji srovnani vice kandidatu. Chte nechte tedy musi vyckavat, az maji srovnani a pak se rozhodnou, koho si nechaji pozvat. Kdyz uz se rozhodnou nekoho pozvat, musi si totiz byt jisti, ze ho skutecne pozvat chteji. Kandidat musi skutecne zaujmout. Z jednoducheho duvodu a to, ze opet plati, ze vedouci nemaji cele dny na to vybavovat se s kandidaty, zatimco jejich dalsi prace jim stoji.

Na HR se tedy vrati koho jo a koho ne. Cely tenhle proces je tedy z principu zdlouhavy, zabira spoustu casu a kdo to nezna, ten to nepochopi.

To jestli se pak HR zpet pri zamitnuti ozvou nebo ne uz je vec jina a samozrejme je to i vizitka dane firmy.

-

Ale abych odpovedel na otazku. Z dotazu jde prakticky o okoli dalnice D8. Co takhle Aero Vodochody?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.16 11:43

možná máte v něčem pravdu oba, ale mé zkušenosti potvrzují spíš Slovana. Velmi často nepřejdete ani přes vrátnici či recepci, můžete tam nechat maximálně CV. Co se s ním dál děje nevím, ale nikdy se nikdo v tomto případě neozval. Teorii o "šampóncích" potvrzuje zase článek na Novinkách.cz, který uvádím v doplňku atd...

Ano, Aero je případný předmět mého zájmu, ale... V profesním životě mám leccos za sebou (střední podnikání, živnost, zaměstnání ve velké firmě, malé firmě, zahraniční firmě, atd...) a něčím jsem byl nadšen a něčím zhnusen. Zatím mám možnost hledat, tak hledám přednostně to co by mi vyhovovalo. Až tu možnost mít nebudu budu muset nastoupit třeba i tam kam se mi příliš z nějakého důvodu nechce. Nebudu vypisovat důvody, ale molochy typu Aero moc nepreferuji.

Od: axus®
Datum: 14.12.16 12:05
avatar

To je tezky. Sice nechapu, co je na Aeru molochovateho, ale rozumim tomu tedy tak, ze hledas nejakou malou firmicku, kde budete idealne vseho vsudy tri vcetne reditele, monteru a uklizecky?

Takove firmicky ale zrovna na stromech nerostou a kdyz uz nejaka je, jsou velmi casto ridinneho typu, postavene na jednom konkretnim cloveku a pod.

Mozna je take otazka, jestli Ty sam vubec vis co chces. Co presne hledas? Jakou praci? Jakou pozici?

Pises strasne neurcite o ZAJIMAVE PRACI. Co to je zajimava prace? Je zajimava prace vyrabet sroubecky, ktere se pak pouziji v letadle, nebo je zajimava prace vyrabet letadla?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.16 12:17

odpovědi tohoto typu jsem tak trochu čekal: jak někdo nebere úplně všechno, hned neví co chce že? Nechci tady debatovat na úplně jiné téma než jsem založil...

Od: axus®
Datum: 14.12.16 13:15
avatar

jak někdo nebere úplně všechno, hned neví co chce že?
Psal sem to snad nekde? Pouze se z Tebe snazim vytahnout, co vlastne za praci hledas, jestli to vis Ty sam? Konkretne.

To prece neni jine tema. To je logicka otazka na Tvuj neurcity dotaz o zajimave praci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.16 14:06

OK, snažil jsem se velmi stručně nastínit co a v jakém oboru hledám, nechtěl jsem psát romány, které odradí od přečtení (i tak je to dlouhé), nebo podrobnosti, které stejně nepadnou na úrodnou půdu. Pro toho koho by to zajímalo jsem nabídl možnost podrobnějšího infa (viz. výše). Pro mne je zajímavé třeba toto:

pestřejší práce nejlépe v oblasti vývoje sofistikovanějších výrobků, která by v ideálním případě mohla zahrnovat kompletní činnost od návrhu řešení a tvorby příslušné potřebné dokumentace přes výrobu prototypu k realizaci výroby vlastního výrobku. Uvítal bych možnost aktivně se účastnit celého tohoto procesu po technické popř. i organizační stránce tzn. že by daná práce mohla, kromě té odborné, zahrnovat např. i jednání se zákazníky, zařizování kooperací, zajišťování pomůcek, materiálu, administrativní činnost apod... Není mou podmínkou, aby práce byla nutně v oboru výroby strojírenské. Uvítal bych i možnost práce v jiném odvětví průmyslu např. potravinářského, chemického, výroby stavebních prvků atd..., kde se používají nějaká strojní zařízení jako výrobní linky či jakákoliv technologická zařízení, která je třeba udržovat, opravovat, nebo vylepšovat tzn. vyžadují nějakou komplexní péči, které bych byl schopen se účastnit např. i manuálně. (úryvek z mého CV :)).

Provozoval jsem menší firmu se společníky, kteří byli víceméně jen investory, takže jsem dělal vše (práce na CNC strojích, konstruktérská práce v CADu, technologické postupy, nákup materiálu, kooperace, jednání se zákazníky, cenové nabídky, částečně administrativu atd...) a to mě velmi bavilo. Toto se ale asi jinde než ve vlastním najít nedá, takže alespoň něco tomuto charakteru podobného. To je také jeden z důvodů proč ne (zatím) Aero. Takové firmy tento potenciál nevyužijí, nepotřebují a tudíž ho ani nezaplatí! Nastoupíš jako konstruktér přípravků (momentálně hledají) a co budeš dělat? 9 hodin dřepět u compu a honit myš po stole a až to doděláš dostaneš to samé v bledě modrém a tak dokola. Z toho jsem utekl, protože jsem z toho měl už depky! Nezáživné, monotónní, nudné...na jedno kopyto.

Od: axus®
Datum: 14.12.16 15:01
avatar

Chapu. Proste vyvojova a zaroven vyrobni firma a navic mala, kde toho jeden clovek dela vic. To skutecne aby clovek v severozapadnich Cechach pohledal. Bohuzel nevim o zadne v Tebou udavane lokalite a ve vetsich je samozrejme tlak na specialisty na jednotlive ukoly, o kterych pises.

Co ale takhle Praha? To uz neni zas az tak daleko. MB Tech, Porsche Engineering, Ricardo, Siemens, GE Aviation, ted nove Bombardier a dalsi...vsechno vyvojove kancelare od A-Z, o molochy se podle mne nejedna - alespon v ramci pracoviste, i kdyz nektere muzou mit moloch v zadech, coz ale zase muze byt vyhoda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.16 15:36

no, někam muset budu. Posledních 10 let (po rozchodu se společníky) jsem dělal něco, co mě příliš nebavilo a už to nejde. Měl jsem z toho i psychické problémy. Uvažuju i o totální změně, někteří odborníci (psychologové) to dokonce doporučují, zkusit něco úplně jiného. Dost mě baví i kutilství, manuální práce - dělám si vše na domu sám: pohledové zdivo, zámkovky, sádrokarton, štuky..., samozřejmě běžné opravy-údržbu. Napadlo mě už se tím i živit, ale 1) se mi zdá škoda zahodit nabyté odborné dovednosti původní profese a 2) nedokážu odhadnout jestli by to bylo na malém městě a okolí k uživení. Praha je pro mne už trochu z ruky a navíc při dnešní katastrofické dopravní situaci ... po D8 OK, ale pak ...*ee*.

No nic..., díky za účast :).

Datum: 15.12.16 10:31

aktualizace

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.