Nízké české mzdy

Od: Datum: 13.12.16 10:34 odpovědí: 57 změna: 22.12.16 02:14
avatar

Zdravím. Mnoho občanů si stěžuje na příliš nízké příjmy českých zaměstnanců, hlavně pak příjem svůj. Na tom by nebylo nic divného, ale stále častěji se k nim přidávají i ekonomové a další "zasvěcení". Poukazují především na fakt, že se nyní tuzemskému hospodářství nebývale daří, české pobočky nadnárodních firem prosperují zdaleka nejvíce a neustále narůstá poptávka po zaměstnancích. Přesto zdejší mzdy rostou velmi pomalu, pokud vůbec. Odborníci samozřejmě přinášejí logická vysvětlení, ale určitě i zdejší poradci mají na věc svůj názor. Přeji hezký den.

P. S. Mně můj plat stačí. *slunce*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.12.16 10:55
avatar

Jestli nebude problém spíše v tom, že sice mzdy by byly docela OK, ale to zboží je neúměrně drahé. Hlavně tedy zboží každodenní spotřeby - jídlo apod. Pak se samozřejmě lidem bude jevit jejich mzda malá. Tuhle jsem se ptala prodavačky, která odchází z malého venkovského obchodu pryč za lepším, jaký měla plat... jemně špitla 10 tisíc hrubého. Odečtěte si sociální, zdravotní a zálohu na daň a co jí zůstane na živobytí? Zdá se vám to hodně? Pravděpodobně budete chtít vyprovokovat výživnou debatu, tak jsem zvědavá, jak se vám to podaří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.16 21:50

Proč EET...A mizerné mzdy..


Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 13.12.16 11:09
avatar

Mzdy mohou byt / jsou vyssi, az bude / tam kde je know-how, specificka dovednost nebo zrucnost, nesnadno transportovatelne suroviny a polotovary a pod.

Bezne delnicke pozice v ruznych montovnach, lisovnach a pod. budou vzdy levne, protoze jinak se vyroba presune jinam (dal na vychod) a pozice a mzdy zaniknou uplne. Z vyroby se pri rustu mezd udrzi pouze kusova, velmi specializovana nebo ta hluboce zakorenena - ryze ceska. Zahranicni firmy od tud pri rustu mezd zmizi bez mrknuti oka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanesz
Datum: 13.12.16 12:35
Já dělám v lisovně obyčejnou dělnickou práci a mám 25000. Tudíž nemůžu tvrdit, že je ta práce vždy levná. Na svoji výplatu si nemohu stěžovat, protože zaplatím co musím, koupím si něco pro sebe a ještě mi zbyde část peněz, které si odložím.
Takže s tvrzením, že výše zmíněné práce jsou levné, nesouhlasím.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 13.12.16 13:22
avatar

Tedy mas zhruba cesky prumer.

Samozrejme, ze jsou tyto prace levne. Ze mas cesky prumer neznamena, ze to neni levne. Kdyby nebylo, presune se to tam, kde to levne bude. To je neoblomna zakonitost volneho trhu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 13.12.16 11:11
avatar

Podle mě není nejdůležitější kolik má člověk příjem ale kolik z něj zaplatí za nezbytné výdaje jako jsou bydlení, plyn, elektřina a jídlo a kolik mu potom zůstane na zbytné výdaje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 13.12.16 12:38

Pokud někomu jeho nízká mzda stačí, tak si může být jist, že ty ušetřené peníze si vybere někdo jiný ve firmě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 12:45

To máte těžké, krom služeb už jsou ceny se západem celkem srovnané, ale platy poloviční až třetinové. Už ta představa, jaké to pro Němce asi je, když ho nové auto stojí v přepočtu jen 100 000 Kč a litr benzínu 10 Kč..

Na druhou stranu, kdyby jsme mzdami zcela dohnali západ, tak tu bude klidně 50% nezaměstnanost mladých (jako v Řecku, Španělsku..), protože přestaneme být levnou pracovní silou. Takže by se zdálo, že by to chtělo něco napůl. Jenže to nejde, Německo potřebuje vydělávat mimo jiné na svoje sociální experimenty a velká část firem tu Němcům, či jiným západním společnostem patří.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 13.12.16 12:50

Jak bylo již řečeno, jednak zde mají cizí firmy oproti své domovině "levnější pracovní sílu" a co se týká rize českých firem tak mzdy jsou nízké proto že jsme zkrátka Češi, aneb proč bych měl přidat když nemusím i když můžu a to samé s obchody, proč zlevnit když nemusím i když můžu, tohle je o mentalitě a s tím se nic moc dělat nedá...,ten stálý pocit "nenasycenosti" "hladovosti" tu zkrátka je...


doplněno 13.12.16 16:58:

Vždyť říkám to jsme "my Češi", na to podnájemní bydlení jsem zapomněl, v ostatních zemích např. Rakousko apod. je podíl lidí žijících v podnájmech prý daleko vyšší, proč je každému jasné. Dva příklady z mého okolí, známý bere +,- minimální mzdu bydlení kde sociálku a kuchyň má "na chodbě" čili jedna cimra pár metrů čtverečních ho stojí bez nějakých drobných polovinu platu, navíc je zvykem že v zimě se tam mizerně topí, protože pronaj. "šetří", takže když mně občas navštíví je rád že se jednou za čas "ohřeje." Další příklad mladá rodina za malý 3+1 v paneláku stáří cca 38 let, na kraji města 5 tisíc, pak to majitelka zvedla na 10 tisíc měsíčně, čili tak to u nás chodí...


doplněno 13.12.16 17:10:

V rámci objektivity ale musím také uvést, znal jsem staršího chlapíka který vlastnil menší starý činžák v němž bydlelo několik sociálně slabších rodin a vím jak citlivě a ohleduplně k otázce nájmu přistupoval vědom si zoufalé situace těch lidí, bral to s humorem a nadhledem a i jinak to byl dobrý člověk s dobrým srdcem, ale to jsou spíše světlé vyjímky...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 14:15
avatar

Mně na platech, resp. výdajích, vadí neúměrně vysoká částka za pronájem. Já dám za bydlení asi 50% příjmu a to je prostě moc (a to je můj byt oproti dalším vybaveným 2+1 v centru levný). I když jsou jinde ceny taky vysoké (severní Španělsko 250€ za pokoj v 5+1 = levné, 600€ za malý byt = levné), bydlení stojí méně, poměrně k platu. A i tak, tam ze zbylé části platu lze vyžít daleko lépe než tady. Pronájem běžného malého bytu (třeba 1+1) by prostě neměl dosahovat 90% výše minimální mzdy. To je přeci hloupost, aby si pracující člověk pomalu nemohl dovolit malý byt pro sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: spiritus
Datum: 13.12.16 15:24

Důvodů je nepřeberné množství, více či méně relevantních, které mají svůj podíl na malinkých mzdách. Osobně vidím zásadní problém ve dvou věcech:

a) Obrovské korporace, často celosvětově působící, které mají schopnost plnit státní kasu, jak na daních tak na reinvesticích, pro ostatní ekonomické subjekty v rámci dané země, jsou prostě zahraničních majitelů, často Německé... Tyhle firmy tu prodávají, vyrábějí díky levné pracovní síle za pár babek ale do ekonomiky toho do naší země teče pramálo, pokud tedy alespoň porovnáme se zemí původu.

b)neschopnost odborů si pořádně dupnout a to jak na úrovni národní, tak především na úrovni nových členských zemí EU. Pokud by se země jako Polsko, Česko a dalších XX s mizivými mzdami dohodlo na spoolečném, koordinovaném postupu v boji o vyšší mzdy, to by potom byla jiná. Prostě například taková Škoda auto by buď zaplatila zaměstnancům cca, střelím 70%(dnes je to tak 30%) toho co musí platit v Německu nebo by to auto musela vyrobit buď v Německu nebo řekněme někde v Číně ale takové auto by zase neprodalo v Česku díky clu a legislativě.


doplněno 13.12.16 15:27:

Chci říct, že o vyšší mzdy si jako národ/y neumíme říct na urovni osobní, odborové ane v rámci EU.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 15:39
avatar

Jedna moje známá byla na stáži v Anglii, s několika lidmi různých národností. Lidé v této partě byli velmi přátelští a tu moji známou dokonce lektor pžádal o doplnění a ukázku z praxe. Ale stalo se, že celá ta parta poseděla v hospůdce a přišla řeč na platy. Když řekla výši svého platu, všichni zmlkli a jakoby se odtáhli. Pak se někdo zaptal jaké má vzdělání a jak dlouhou praxi. Pak na průšvihy, které udělala. Vůbec nikdo z nich nemohl pochopit, proč má tak malý plat. Vysvětlování, že má větší plat než je zvykem a průměr, neuvěřili. Podezření, že něco provedla nebo je naprosto neschopná, stále zůstalo.*sok* Tak nějak se my díváme na Poláky, Ukrajince a Rusy. Jako na neschopné, v neschopné zemi. Příjde nám, že musí být naprosto neschopní a školu snad ani nevystudovali, ale papír si koupili. *sok* Nevím, jestli chápete, o co mi v tomhle vyprávění jde. Je to smutné, ale je to tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: spiritus
Datum: 13.12.16 15:53

Smutné je hlavně to, že si jako součást EU nedokážeme vynutit to, čím se EU chvástala, tj. srovnáváním ekonomické úrovně a s tím souvisí i ta platová úroveň. Místo toho je neustále řeč o nějakých uprchlících, kteřížto mě osobně, jako téma zajímjí asi toliko, jako kde ústí naše kanalizace. Proč hlavně u nás, kde máme tak 5 a půl uprchlíka řešíme samé kraviny, které jsou pro nás bezcenné místo nastolení hodnotných, nosných témat pro naše politiky, které vyžadujeme, jako občané k řešení. Není v tom záměr, ohlupovat mediálně národ?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 17:16
avatar

Děkuji všem za přínosné podněty. Odborníci v souvislosti nejen s výší mezd, ale tuzemskou životní úrovní obecně, která ovšem z výše příjmů vychází, citují stále dokola několik důvodů, vezmeme to od nejkratšího:

1. Gigantická korupce, zejména při zadávání veřejných zakázek.

2. a) Směšné odbory.

b) Často kritizujeme zahraniční firmy, že doma platí zaměstnancům jako mourovatí, ale našinec na jejich tuzemské pobočce dostane almužnu. To je ovšem (mimo jiné) způsobeno slabými odbory, díky nimž se chová úplně stejně i zaměstnavatel český, působící také na "Západě". V Synthesii dostane zaměstnanec v průměru (bez managementu) 24 000 Kč Br. Jeho kolega v SKW Piesteritz dostane v přepočtu pětinásobek, podle parity kupní síly trojnásobek. Produktivita práce je v SKW pouze 1,5x vyšší oproti Synthesii. Obě firmy patří Agrofertu.

3. a) Jak naznačuje výše kolega, zahraniční firmy vše podstatné (vývoj) činí doma, v ČR provozují nanejvýš lacinou montovnu. Čest několika výjimkám, ale ty to nespasí.

b) Vláda dělá vše pro to, aby tomu tak zůstalo. Systém pobídek je zařízen jakožto nabídka levné pracovní síly. Menší citace: Jak už bylo řečeno, z hlediska statistiky a makroekonomických ukazatelů česká ekonomika roste. Přesto je Česko – třeba i mezi Portugalci nebo Řeky, jejichž hospodářství vrávorá na hranici zhroucení – vnímáno jako chudá země. Vina padá na politické reprezentace, které na mezinárodní úrovni neumějí Česko prodat jinak než jako pověstnou montovnu a skladiště. Výmluvně to dokazuje strategie, jíž se česká exekutiva řídí při vyjednávání podmínek pro zahraniční společnosti otvírající v Česku nové provozy. Loni v květnu nabyla účinnosti novela zákona o investičních pobídkách. Mimo jiné významně zmírňuje podmínky pro získání státní podpory pro investice, rozšiřuje okruh okresů, v nichž lze dotace a úlevy čerpat, nebo snižuje minimální požadovaný počet nově vytvořených pracovních míst u činností s vysokou přidanou hodnotou. Jako by tím vláda dávala najevo, že už neví, jak k nám investice nalákat. Jako by nestačilo, že u nás lidé pracují za pověstnou hubičku. *nevi*

Od: slovan
Datum: 13.12.16 19:50

K bodu 2 : co tvoří "sílu" odborů? Jak se chcete zastávat zaměstnanců, když se místo nich pouštíte do ponižujících diskuzí s psychopatickým vedením firmy a to jediné, co po zaměstnancích chcete, aby se jednou za dva roky někde na 10 minut shromáždili, postáli tam a aspoň mlčky dali najevo svou podporu. Ale když se dotyčná akce uskuteční tak tam příjdou dva, tři lidi a zbytek postává u mašin nebo se jde sprchovat do šaten... Tohle však není chyba odborářů, ale mění se mentalita lidí ! Češi v posledních několika set letech rozhodně nepatřili mezi hrdinné národy, ale to co se děje teď nemá obdoby... Staří jsou připosraní a mladí jsou už dokonce tak blbí, že odbory považují za "nějaký komunistický nesmysl nebo co", aniž by tušili, že první odbory vznikly v USA a že s většinou zaměstnavatelů v kapitalismu se nedá vyjednávat pomocí nějakého vysvětlování, přemlouvání a uctivě prosit, aby dodržovali aspoň Zákoník práce... To už se nebavím o nějakých výhodách nebo zvyšování mezd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 13.12.16 20:05

slovan

Tak to s vámi musím souhlasit, je tomu tak, dle mého to znamená že lidé ještě úplně nespadli "na úsměv", až upadnou a bude pozdě, pak teprve pochopí na co ty odbory jsou. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 18:26

Co drží platy nízko jsou také na daních podvádějící živnostníci (já vím, že nepodvádí skoro nikdo) a ti co dělají na švarcsystém. Nemusí vydělat na plné daně, stačí jim vydělat jen na sebe. Jsou tedy levní a levné jsou i služby. Celkově je pak proto u nás relativně levno a není takový tlak na zvyšování platů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 18:29

Každý má jen to, co si vybojuje. Chytráci zahodili, co jim vybojovali předkové a dobrovolně se stali otroky cizáků. A ještě si nechávají vykládat, že bojovat za slušný život je neslušné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 18:37

V Německu je 160 patentů na milion obyvatel ročně, v ČR jen 4,2. Proto jsem montovna a ne špička v oboru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 18:50

Kdo si u nás může dovolit něco patentovat a patent udržovat?


doplněno 13.12.16 20:20:

Pokud si něco patentuje firma, pak myslíte tu německou, že? České tu nejsou ..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 20:13

Když ten patent stojí za to, tak kdokoliv. Navíc patenty může podávat i firma. Ale ten rozdíl je tak markantní, že to ovlivňuje celou ekonomiku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 13.12.16 18:42

Tady máte dobrý komentář o nízkých mzdách

http://blog.aktualne.cz/blogy/ivan-stern.php?itemid=28527

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 19:21

To asi nebude dobrý příklad.Produktivita práce je prostě jen to, co dělník zvládne udělat za časový úsek, např. za jednu hodinu.Myslíte si, že dělník v Německu dělá za stejný časový úsek čtyřikrát nebo pětkrát víc? Samozřejmě, že ne,spíš u nás se dělá kolikrát i víc...Ideální srovnání je třeba Škoda-auto a VW.Dělníci v obou fabrikách dělají tutéž činnost (např. montáž), ale ve VW berou za stejnou práci 4x více...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: handwork
Datum: 13.12.16 19:38

Taky přidám jednu zkušenost.Není důvod přidat na platu,vždyť máte valorizaci každý rok,aspoň u nás.Jestli se vám to nelíbí bežte do automobilky,tak bylo opovězeno.Já vám nemůžu dát plat jako v Německu.Stále se honí produktivita vytváří grafy,ale podmínky jako v mateřské firmě nikde.Taky proč, když to tady taky vyrobí za nízké náklady.*frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 19:50

No, v tom je právě ta naše slabina - nedokážeme si pořádně dupnout a říct si o více peněz.Nejenom že třeba Německo nedoháníme, ale ono se nám ještě vzdaluje...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 20:35

Bydlím blízko Škoda - Kvasiny, kde jsou vysoké mzdy. Sváží lidé autobusy i z 40 km vzdálených míst i z Polska. Okolní firmy bojují s nedostatkem pracovníků, ale mzdy nikde nezvýší. Lidé jím utíkají, dokonce i několik zdravotních sester odešlo pracovat do škodovky. Stále to nechápu, že nikde není alespoň malá snaha platy zvýšit, místní noviny jsou stále plné nabídek práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.16 22:06

No do Kvasin nedávno přijel autobus dělníků ze škodováckého závodu na Ukrajině a co víc - dovezli tam i několik dělníků z pobočky škodovky z indického Aurangabádu...Tady už je asi něco opravdu špatně...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: offroader
Datum: 19.12.16 20:35

To myslíte vážně s těmi dělníky z Indie a Ukrajiny nebo si děláte srandu?*ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 14.12.16 22:35

1/ Tuhle jsem četl, že pan Sobotka z ČSSD objíždí firmy a apeluje na podnikatele, aby přidali svým zaměstnancům.

2/ Pokud něco umíte a začnete podnikat, přibude vám spousta starostí. Starost o zaměstnance, odvody, účetnictví, atd. Ne každý má na to žaludek. Mnohdy je lepší se nechat zaměstnat jako zaměstnanec za míň peněz a mít méně starostí.

3/ Podívejte se na náš školní systém. Tam jsou určité rezervy v přípravě mladých lidí na budoucí povolání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.16 23:31

To je fajn, že Sobotka apeluje na podnikatele aby přidali zaměstnancům..Mně se líbí, že se politici nedávno dohadovali, jestli minimální mzda bude 9500 nebo 10000 Kč (nevím přesné částky) , ale ona by klidně minimiální mzda mohla být 20000Kč, možná i víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sssd
Datum: 14.12.16 23:45

Mě by zajímala jedna věc a to,jestli třeba i Polsku se rozprodal všechen průmysl do ciziny,jestli byli také tak hloupí.A ted děláme levnou výrobní sílu cizákům a miliardy zisku jdou z republiky ven do ciziny.Proč se prodal Prazdroj,když mohl přinést miliardy zisku každý rok republice a místo toho jdou všechny peníze každý rok do ciziny?Kdo z tohoto prodeje měl prospěch a komu to šlo do kapsy?A mnoho jiných pochybných prodejů

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.16 06:44

To víte, naše vládnoucí garnitury od roku ´89 postupně vše rozprodaly, takže to podle toho taky vypadá.S Merkelovou, co se imigrace týče, vůbec nesouhlasím, ale ona ani její předchůdci si nechali klíčové firmy (VW apod.). U nás co se neprodalo, tak se rozkradlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sssd
Datum: 15.12.16 10:29

nejlepší by bylo tuhle pakáž,co to způsobila,poslat za vlastizradu do kriminálu.Dojde k tomu někdy?Asi ne.Tahle verbež hlavně z Prahy se dnes topí v blahobytu a má moc a vliv

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 15.12.16 10:55

Při pohledu do historie je prokázané, že Československo ukradlo veškerý majetek občanům. Po léta se téměř nic z tohoto majetku nijak neudržovalo a až dosloužil, nokdo to neřešel. Pak přišel rok 1989 a zplundrovaný majetek se vracel někdy majitelům. Fabriky bez kloudného výrobního programu někdo zakoupil a buď se to chytlo nebo nebo. Rozprodávání starých fabrik zase tak super nebylo. Naše zastaralé výrobky nikdo nechtěl. A levné suroviny z SSSR už k nám nechodily a nastlila se světová cana. Tím skončilo dotování a už záleželo na každém majiteli co a jak. vesměs. Rozkrást něco, co není možná umíte vy, běžně to ale je ekonomický zázrak... Ale vaše nesmyslné řeči pořád někdo zveřejňuje a doufá, že jsou pamětníci na tom s pamětí špatně a už si napamatují, že za dřinu bylo pár šupů a na blbou televizi byly fronty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.16 11:00
avatar

Vanad, nic ve zlém, s veškerou úctou, ale píšete to, co všichni víme. Jen nevíme, jak donutit vládnoucí skupinu lidí, aby nedovolila ten hnůj, který se z našeho státu stává.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sssd
Datum: 15.12.16 11:13

babkazov,jak ten hnůj nedovolit?Prostě zase opakovat pražskou defenestraci.Vyházet tu sebranku z oken do Jeleního příkopu.*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sssd
Datum: 15.12.16 11:07

vedete jen demagogické a hloupé řeči.Komu sloužíte?Kapitalismus u nás mohl normálně existovat,i kdyby se vše norozprodalo a nerrozkradlo.Viz třeba škoda transportation.Tu chtěli pražáci také rozprodat do ciziny.A dnes má srovnatelné výrobky z cizinou.A bylo by spousta jiných,nebýt ziskuchtivých všehoschopných lidí.Sposta podniků by se časem stala konkurenceschopnými s cizinou,výhoda by byla nízká cena výrobků.Místo toho si někdo namastil kapsy

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 15.12.16 11:29

p. vanad !

Ano asi máte pravdu. Jak píšete občanům se zabavil veškerý majetek , ale nic se z republiky neztratilo, tak jak nyní po navrácení veškerého majetku občanům. Dnes většina tohoto majetku slouží úplně někomu jinému než našim občanům a naší republice a nebo byl likvidován.

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 15.12.16 11:49

Co se mohlo ztratit, když tady nic moc nebylo? Budovy byly po původních majitelích, výrobní program stagnoval, pracně získané devizy šly na podporu Kuby a dalších rozvojových zemí. Rusáci se nemaháli se splácením dluhů vůči nám a ještě pak chtěli světové ceny za suroviny a energie. Tedy nic slavného. Přestavba byla ekonomická nutnost, jinak jsme šli to kytek ja Venezuela dnes ! Jestli si vůbec něco pamatujete, tak musíte vědět, že nebylo nic. Akumulátor do aut, pneumatiky, maso ve frontě ve čtvrtek, shánení toaleťáku, Brufen na černo z jugoslávie, barevný televizor za úplatek v elektře, jízdní kola stejně tak, aj. aj. aj. Práce ve fabrikách přímo za trest, protože nebyly peníze na automatické stroje a lidská práce byla za pusu. Nástroje ve výdejně nebyly a tak se vyrábělo čím bylo. Přitom západní odběratelé trvali na kvalitě a termínech, což nešlo dohromady. Prostě jeden velký chaos. Naštěstí se to zvrtlo a dnes je pohoda. Což je dobře. Za nesouhlas s okupací našeho státu rusákama byla má máma vyhozena ze špitálu s pozice zdravotní sestry a musela jít na pás. Tak jestli to byla podle vás skvělá doba, tak už nemám co dodat.

PS: ukradený majetek musel být těmi okradnutými lidmi tak jako tak v případě úvěrů od tehdejších bank zaplacen, i když tito lidé byli zbaveni veškerého majetku, byli vysídleni do pohraničí s oblibou v zimních měsících do domů zničených válkou. Tady není na komunistech nic k obhajobě, spíše jsme je mlěti trestat za drzost, kterou dnes stále mají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.16 22:03
avatar

vanad: vidíte to příliš černě a jednostranně. Nebudu tady psát, že to bylo lepší, taková debata nemá smysl. Vezmu vaše argumenty a podívám se na ně z druhé stránky. Zaprvé, v roce 1989 jsme byli bez zahraničních dluhů. Navíc s pohledávkami. Budovy po původních majitelích. Zaprvé sloužily a nebylo potřeba stavět, ve spoustě z nich, pod vedením světových firem, které je koupily, se vyrábí dodnes, 27 let po revoluci. To, že o ně byla během velké a malé privatizace rvačka je fakt, který nevidí jen ignorant. Kdyby tomu tak nebylo, neměla by většina tehdejších fabrik, dnes zahraniční majitele. Že nebyly auta a náhradní díly do nich? Ano. Zato ale fungovala veřejná doprava, ať autobusy nebo vlaky. Dostal jste se kam bylo potřeba a kdy bylo potřeba. Za jednotné jízdné, za jednu jízdenku, která platila až do cíle. Ne jako dnes, kdy musíte mít na jednu cestu dvě až tři různé jízdenky, do některých vlaků vás nevezmou, protože jsou plné. Já jsem začal potřebovat auto, až když omezili spoje a zdražili jízdné. Do té doby, jsem auto nepotřeboval. Maso, no jo, byl jen bůček a takové dobroty jako svíčkovou a zadní hovězí byly podpultové. Zeptal jste se někdy proč? Protože byly cenově dostupné a lidi na ti měli. Dnes? Svíčkovou a zdní hovězí mají všude. Za 500kč kilo, si ji málokdo koupí. Oblíbené téma hajzlpapír. Ano nebyl. Asi půl roku, když vyhořela fabrika v Harmanci, která tenkrát toaleťák vyráběla. Zkuste dnes sehnat do měsíce dvou, tří, tisíce tun toaleťáku. Nemáte šanci. Žádná fabrika na světě nemá takové kapacity aby dokázala bez problémů vyzásobit okamžitě takový výpadek na trhu. I kdyby na to republika měla tenkrát peníze, neměla šanci. Že nebyly některé léky, suroviny, nástroje? Ano nebyly, mohli jsme koupit jen to, na co jsme měli. A že jsme neměli? Slyšel jste třeba někdy pojem doložka nejvyšších výhod? Schválně zapátrejte na internetu, kdy jsme ji jako stát dostali. No a odpovězte si sám, proč jsme ji nemohli mít předtím. O strojí ve výrobě něco vím, pár fabrik jsem prošel, a vím, že měli jak staré plečky, tak ty nejmodernější automatické mašiny.

Takže: každá mince má dvě strany. Nemá smysl se přesvědčovat co bylo lepší. Každý z nás, na to má jiný názor, to je jasné. Ale nesnáším, když se fakta překrucují a z dílčích fakt, se dělají fakta obecně platná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 15.12.16 10:56

Když všemu rozumíte, proč jste si Prazdroj nekoupil sám?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 15.12.16 11:13

Já se dívám na problém nizkých mezd takto:

Ve světě jsou formulovány různé způsoby hospodaření - politiky. Ve světě se rovněž tyto formy uplatňují. Ve větě jsou velmoci, které hospodaří některou z těchto forem. Velmoc nezbytně potřebuje z jakéhokoliv důvodu tuto svoji politiku si ubránit a zachovat. Aby spolehlivě tak učinila potřebuje nezdytně spokojenost ve své společnosti, spokojenost svých občanů. To proto, že postoj občanů (jijich spokojenost, či naopak se stávajícím stavem) je jedním z nezbytných předpokladů zachování stavu - nic neměnit a nebo změnit.

Aby bylo docíleno tohoto stavu, nezbytně musí velmoc ve své zemi nabízet lepší životní podmínky svým příslušníkům, než mohou nabízet ostatní, uplatňující jinou politiku. K tomu nezbyně - jinak to neni možné, musí na těch ostatních získat prostředky pro svoje občany, aby jim mohli přilepšit. Dovedene si představit, jak by to dopadlo s kterýmkoliv režimem , který by lépe neuspokojoval své občany, zejména jedná-li se o velmoc?

K naplňění těchto pricipů slouží různá politická a ekononická opatření, včetně lží a nepravd. Například měnový kurz, podnikání v regionech kde si mohou dovolit nižší mzdy , daňové raje, podnikání tam kde se daří únikům daní, zaměstnávání pracovníků jiných zemí apod.

Zdravím -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.16 11:24

Co nejvíce brzdí růst platů. Nesmyslné vysoké zdanění práce.

Prodavačka co má dnes 10tis čistého stojí zaměstnavatele 15500Kč.

Řekne si, firmě se daří, tak jim přihodím 5tis kč.

A prodavačka dostane 15tis čistého. Ale zaměstnavatel už musí najít 25200Kč.

To je prakticky 50% zdanění navýšené mzdy. Stát se chová hůře, než pasák.

Když spočítáme veškeré zdanění, tak zaměstnanec nakonec může skutečně nakládat max. 20% ze své přidané hodnoty na trhu. min 80% drží v ruce stát.

Není na tomto něco špatně?


doplněno 15.12.16 11:49:

Jo některé řetězce měli tak vysoké zisky, že v ČR prodělali kalhoty a utekli. Ano některé zase vydělávají. Ale to neznamená, že vydělané peníze se mají projíst a firma nemá myslet na budoucnost.

Stát má minimálně 50% podíl na nízkých mzdách.

To že Sobotka objíždí tyto zaměstnavatele a lobuje za zvýšení mezd je směšné. Protože on defakto lobuje za státní aparát, aby dostal větší daně. To je jako objíždět se sbírkou na potřebné a 1/2 polovinu si hned nechat pro sebe.

Férové by bylo, kdyby řekl, že 10tis jako plat je málo a posunul hranici minimálního zdanění. Takže navýšení platu prodavačky o 5tis. kč, by zaměstnavatele nestálo 2x tolik.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sssd
Datum: 15.12.16 11:34

andelck-jak jste na to přišel?S tou prodavačkou?Víte jaké zisky má třeba Kaufland a podobní?Toto nebrzdí nízké platy.Brzdí to vychytralé nadnárodní podniky.firmy i někteří soukromníci,firmy z jednoduchého pravidla-co bych dal víc,když mi k tomu nemůže nikdo donutit zákonem, nebo stávkou?Víte jaký zisky mají cizí firmy u nás?O tom se Vám ani nezdá.Takže dají jen to,co musí.A mastí si kapsy a čecháček dře a dře za pro ně za pár šupů

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.16 20:48

Kaufland měl minulý super rok a dosáhl zisku 2,1mld. (lepší je už pouze Lidl). Všichni ostatní jsou na tom hůře.

Má cca 13500 zaměstnanců.

Kdyby veškerý svůj zisk dal zaměstnancům, tak to vychází na zvýšení superhrubé mzdy o 13tis kč.

To znamená, že prodavačka, která teď bere 10tis čistého, by po rozdělení 2,1mld brala 16 709Kč. Ostatní sežere stát.

A teď otázka. Může si dovolit i ten nejlepší na trhu nevydělávat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.16 20:59
avatar

Podotýkám, že Lidl i Kaufland mají stejného majitele, zaměstnavatelského tyrana jménem Dieter Schwarz. Znepokojivé zprávy o jeho brutálních metodách samozřejmě pocházejí z Islámské republiky Německo, osud českých Untermenschen nikoho nezajímá...ačkoliv by je možná mohlo potěšit, že Schwarz dává těžkou sodu i manažerům, nikoliv pouze poskokům v prodejnách. *nevi*

Od: miro®
Datum: 15.12.16 13:00

Nepodporuji, že je to dobře.

Přiznejme, že ve společnosti, v repuiblice ve státě je mnoho-velmi mnoho zájmů, které jsou společnými zájmy většiny, společnosti, všech. Aby tyto zájmy uspokojivaly společnost ( minimálně většinu společnosti), musi to někdo řídit - korigovat. Npř. obrana, bezpečnost, řešení přestupků a trestné činnost, sport, kultůra a další, ale také vytváření pravidel-zákonů. To je úkol vlády, kterou jsme si na tento úkol zvolili. Je to hlavním úkolem politiky. Aby vláda mohla takto činit, musí mít k dispozici prostředky. Tyto prostředky se získávají hlavně z daní. Poté už jde jen o to, na co a jakým způsobem tyto prostředky vláda realizuje. Trestuhodné je, když vláda výnosy z daní používá v rozporu s vědomím plátců a jejich zájmy. Toto by měli odsuzovat především plátci, čímž by se určitě vytvářel prostor na snižování daní, snižování potřebných prostředků pro vládnutí.

Hezký den -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 15.12.16 21:21

@miro Souhlasím, pěkně jste to napsal.

1/ Bohužel nám vznikla nová úřednická šlechta. Občan a jeho blaho je někde na posledním místě žebříčku. Ministerstva nejsou motivována s prostředky z daní šetřit, spíše se předhánějí, kdo si víc naplánuje na příští rok. Kontrolní mechanizmy nefungují.

2/ Kde je příležitost vysát ze státu nějaké peníze, tam se hned najde nějaký úředníček, který tomu pomůže. Vzpomeňme na elektronické zdravotní knížky pro VZP, solární barony, privatizace, přidělování státních zakázek bez výběrového řízení, dohazování míst ve státní správě známým, atd.

3/ Taky jste si všimli, že se u nás cesty opravují když venku prší a je zima? A že stavba jednoho kilometru dálnice u nás stojí víc než v Německu?

4/ Zákony u nás a v Německu. U nás spíše právní džungle.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zit
Datum: 15.12.16 12:33

Jsem pokladní ve firmě 19 let,práce je dost,na výplatu mám čistého okolo 15.500,00 i s prémiemi.Pracuji s velkými částkami peněz,velkou zodpovědností.Z platu musím ještě ušetřit.Děs. Šéfové mají okolo 100 tisíc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sssd
Datum: 15.12.16 20:12

proč šéfům-otrokářům neřeknete,že chcete přidat 4000,jinak končíte?Za takovou odpovědnou práci brát tohle je opravdu nestoudné.Určitě se jim vyplatí přidat,než zaučovat novou pokladní.4000 je pro ně pakatel.Jen se nebát.Tito lidé jsou už mimo.Žijí v jiném,zhýralém světě a jsou zvyklí,že jiní na dřou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 16.12.16 11:11

K tomu bych dodal:

Ano přesně tak to funguje : Jsi-li nespokojen tak to nemusíš dělat ! Jsi-li nespokojen s cenou tak to nemusíš kupovat i když se jedná o nezbytné potřeby k životu, stejně jako je potřaba pracovat ! Jsem přesvědčen, ze je jen vyjímkou a to jen u některých profesí ( manažeři, ředitelé, vysoce profesní pracovníci a pod), kterým nezaměstnaní nemohou svojí nabídkou práce konkurovat. K nahrazení běžných profesí, kterých je nejvíce, slouží nezaměstnaní, kteří jsou ochotni pracovat za nižší ohodnocení, jen aby se uživili. A proto, že je jich nejvíce, jsou největším zdrojem vydatnějších zisků.

Z těchto důvodů se současný způsob hospodaření ( tržní ) neobejde bez nezaměstnaných , kteří jsou podporování na hranici přežití z prostředků daňových poplatníků. Nebyli-li by nezaměstnamí , žijících na úkor ekonomicky činných tak by tržní princip s pracovní silou nemohl existovat. Jaký by to mělo vliv na zisky a koho si sami zaspekulujme.

Z těchto důvodů jak uvádím, musí existvat nezaměstnaní, kteří udržují nízké ohodnocení práce ( nízké mzdy ), aby na druhé straně byly vytvářeny progresivní zisky. Smutné je to, že nezaměstnanost je odůvodňován neochotou pracovat a podporována státními dávkami v nezaměstnanosti z prostředků těch kteří pracují. Ne ze zisků těch, kteří si je přivlastňují.

-miro

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jaaaaaaaaaaaa
Datum: 16.12.16 11:20

19 let- ehm. proč jste se za tu dobu nevypracovala na vyšší pozici? mohla jste mít taky 100.000,-Kč... místo vás tam mohl za 15 a půl být někdo jiný...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 16.12.16 11:57

Abych nebyl subjektivní, dle mého známého který žije od 60 let ve "Švýcarech" jsou lidé (pokladní uklízečky apod.) v marketech v ČR placeni "dost špatně" dle něj kdyby pracovali na stejné pozici "u nich" měli by se daleko lépe, dle jeho vyjádření jde o "žebrácké mzdy"...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: sds
Datum: 16.12.16 15:54

jaaaa,na takovou pozici,aby jsi měl 100 000 za měsíc se málokdo vypracuje!Hodně často je to jen proto,že má zazobané rodiče,takže má kapitál nebo je to hajzlík,který je včehoschopný a schopný takových věcí a sviňáren,jakých by obyčejný člověk nebyl schopný.Nebo si prostě nakradl,protože měl styky a známosti.Proč skoro žádný poslanec nechce,aby se přiznával majetek?Protože pak by polovina z nich byla v kriminále.Existuje vědecká studie ,že nejvíce procent psychopatů ¨se nachází mezi manažery.Bylo to i na teletextu.Víc není co dodat .Existují i tací,kteří se na to vypracovali od nuly bez kradení.Ale věřím tomu,že je jich menšina.Bohužel

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.16 11:43

Zrovna tuším včera vyšel článek ohledně srovnání hrubých mezd napříč EU. ČR podle tohoto článku vyzněla poměrně špatně. Už po přečtení první části bylo jasné, že je to článek na nic. Srovnával totiž hrušky a jablka. V některých státech se nemaskuje část mzdy za odvody zaměstnavatele, aby vláda vypadala lépe před hloupější části voličů. Pro srovnání by se tedy musela použít naše superhrubá mzda. Už z toho pohledu by ČR musela být výše, než bylo v článku uvedeno.

Srovnání mezd je ale poměrně na nic, pokud se nezohlední náklady. Výdaje netvoří jen předměty denní potřeby, které nejsou zdaleka všechny levnější než u nás, jak se snaží někteří tvrdit. A i když nebudete využívat sféru služeb, která je nepoměrně dražší, stejně vás život zde vyjde levněji než kupříkladu v tom zmíněném Německu. Srovnáte-li příjmy a výdaje z tohoto pohledu, dostanete se plus mínus na průměr EU (vychází to cca 7 % pod průměrem).

Na jednu stranu to není nějaká velká hitparáda, ale zase ani tragédie, jak často slýcháváme. A uvědomte si také jednu věc - ze 7 lidí náhodně vybraných z celého světa bude 1 člověk, který se má lépe než vy, 1 člověk, který je na tom stejně a 5 dalších, kteří jsou na tom hůře. Ovšem je to samozřejmě pouze statistika - o vás konkrétně to nic nevypovídá.

Koneckonců - nejdůležitější je být zdravý. To ostatní se dá nějak zařídit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.16 07:37
avatar

České zaměstnanecké odbory samozřejmě trpí komunistickou minulostí - svou i celostátní. Stačí se jen ozvat a ihned jsou zaměstnavateli ukřičeny, že chtějí vrátit "komunismus". V takové atmosféře se pochopitelně špatně vyjednává. To vše bez ohledu na to, co si o samotné existenci odborů myslíme. *nevi*

Od: sds
Datum: 22.12.16 02:14
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.