5xOpět zdražení

Od: Datum: 09.12.09 07:35 odpovědí: 89 změna: 10.12.09 21:12

Tak to dopadá, když před 20 lety tehdy patnáctileté děti určovaly, kdy má odejít prezident, kdy má přijít a kdo jím má být... Jaká bude odpoved lidí nyní na další téměř neúnosné zdražení?


avatar
administrátor uzavřel tuto otázku
Využívám přestávky v odpovědích, která nastala a uzavírám tuto otázku. Jak je vidět jsou zde uživatelé různorodí a každý má svůj pohled na věc. Předpokládám, že je dobře, protože se tak dostává v jiných otázkách objektivnější názor resp. rada.Věřím, že jste se před Vánoci nerozhádali a naopak Vás tato otázka obohatila o jiný pohled druhých.Takže přeji všem pěkné Vánoce a krásné svátky! *palec*
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dusatka*
Datum: 09.12.09 08:05
 

Zdražení čeho máte na mysli? Poslední údaj statistického úřadu hovoří o deflaci 0,2% (říjen 2009 k říjnu 2008).

Stýská se Vám po ČSSR?

 
Datum: 09.12.09 08:20
 

Mluvim o vecech od 1.1.2010... Jinak k te deflaci, stasistika jsou jen čísla nic nevypovídající o životní úrovni a spokojenosti obyvatel. Ale jinak verim, ze hromada lidi je spokojena s tim co dnes je a druha romada jen proto, aby nemuseli priznati ze za 20 let se krome technickeho vyvoje, ktery je vseobecne ve svete, prakticky nic zásadního nezmenilo. Bohuzel jen dodám, že faktické důsledky minulých 20 let se naplno projeví až budou naše děti a naši vnuci dospelí. Asi nebudou mít na dobu vlády generace jejich rodičů dobré vzpomínky. Nicméně je to můj názor a už 20 let mám na něj ve "svobodné" zemi právo. A za svobodu slova prece všichni bojovali.

Datum: 09.12.09 08:09
 
avatar

"děti" na něco upozornili, dospělí to provedli. Odpovědnost je tedy jinde.

Nelíbí se Vám to? Proč jste se pro boha nezapojil a pasivně z křesla sledoval co se děje? Teď se dívíte, ale nic jste pro to neudělal. Kde je tedy problem?

Nejlehčí je nic nedělat a jen remcat!

 
Datum: 09.12.09 08:18
 
avatar

Máte na mysli benzín? Kdyby byla zachována jeho poměrná cena z roku 1989, stál by dneska litr okolo 80 korun...

 
Datum: 09.12.09 08:19
 
avatar

jen pro moji zvědavost je to poměr k ceně rohlíku nebo průměrnému platu?

doplněno 09.12.09 08:20:

šmarjá, určo k platu. Jdu si dát rohlík ke snídani :-D

 
Od: celp®
Datum: 09.12.09 08:54
 

K průměrnému platu kde?

 
Od: axus®
Datum: 09.12.09 09:08
 
avatar

K prumernemu platu v Ceske republice*palec*

 
Od: pt*
Datum: 09.12.09 12:29
 

stany, Vaše otázkaje: ...Jaká bude odpoved lidí nyní na další téměř neúnosné zdražení?...

Kdo je zvyklý utrácet nad míru svých možností, to bude muset změnit. Myslím, že moc lidí neumí šetřit. Já se mám opravdu dobře nyní, než někdy před 20 lety a více. My jsme v domácnosti nastavili určitou úroveň, dle možností. Když se sešlo víc peněz, dali jsme stranou, abychom měli kam sáhnout v případě nemoci atp. Nikdy jsme nejeli takříkajíc na doraz, vždy jsme se drželi víc při zemi. Dokázali jsme si odpustit věci, které nebyly nezbytné k životu. Asi jsem ze staré školy. Ale jak píše strejc o benzínu, dalo by se srovnávat dál. tato debeta bude mít možná zase vyhrocené dvě strany, pro a proti a každý si bude tvrdit svoje

 
Od: pt®
Datum: 09.12.09 22:49
 
avatar

No ještě, že jste se omluvil, já mám dnes volno.PT

 
Od: jirbar*
Datum: 09.12.09 10:08
 

Tenhle argument je třeba podpořit. Inflace od roku 1989 se blíží k pětinásobku. Já sám mám ještě v nádrži benzin (spíš vodu, dlouho nejezdím) koupený za 2 Kč/litr. Nevím kolik stál v roce 1989, ale 16 Kč/ litr určitě ne.

 
Datum: 10.12.09 14:00
 

Ale ceny vseho ostatniho by musely zustat z roku 1989

Datum: 09.12.09 09:09
 

Ono by občas neuškodilo se podívat na dokumenty o dobách před dvaceti lety o tom, jak se lidem žilo. Mám pocit, že spousta idí má hrozně krátkou paměť. To už jste zapoměl, na ty zvěrstva, co se tu děly? Jak se zacházelo s lidmi? Jaká byla životní úroveň vetšiny obyvatel?

Vy jste však mluvil o zdržování. Víte ekonomika funguje určitým způsobem. Nic není zadarmo a ty peníze se musí někde vzít. Životní úroveň stoupá . Tady však už stojí za zvážení, jestli si nežijeme dost nad poměry - zkrátka chceme čím dál více. Je to ted problém nás, lidí. Dokud budeme mít spotřebu a nároky takové, jako dnes, tak se nic nezmění. Víte dnešní doba je taková, že nutí člověka na sobě pracovat. Nic není zadarmo (ačkoli nejmenovaná politická strana se snaží profitovat na tom, že lidem říká, že mají něco zadarmo - např. dopravu dětí do škol ve středočeském kraji - no ale, že je to z našich kapes a už se nedostane třeba na potřebné sociální projekty o tom už mlčí...). Myslím tedy, že člověk, který něco umí, vzdělává se, zkrátka na sobě pracuje, tak si místo v dnešní společnosti najde a určitě si bude žít na slušné životní úrovni. Já osobně nemám ráda takové ty typy lidí, kteří jdou denně do hospody, tam si dají svých pět piv a přitom nadávají, jak se měly za komunistů dobře. Tak tyhle lidi jsou pro mě odstrašujícím příkladem... Umí jenom kecat a chlastat pivo. Zkusme se tedy zamyslet nad sebou samými a přemýšlet v souvislostech.

 
Od: dusatka*
Datum: 09.12.09 09:15
 

Ano. Nejlepší by totiž bylo získat výhody kapitalismu při zachování výhod socialismu. Proto se tak často setkáváme s názorem, že na něco, např. "bezplatné" zdravotnictví, "máme nárok", protože je to v nás tak hluboce zakořeněno. Ve skutečnosi zdravotnictví vůbec není bezplatné, jen ty peníze nejdou z našich kapes tak přímo, abychom si je lépe hlídali. Podívejte se do USA, a uvidíte, že zdravotní pojištění zdaleka není samozřejmost. Musíme se naučit zodpovídat sami za sebe, protože KSČ už se o nás starat nebude.

 
Datum: 10.12.09 14:42
 

Vážená, když se podívám do toho Vašeho slavného USA, vidím děti v pračce, žáky 5. tříd střílet na učitele a své spolužáky, války drogových gangů v ulicích, policejní brutalitu atd. Nejsem si jistý, jestli bych chtěl aby to u nás vypadalo jak v USA... Co se týče bezplatného zdravotnictví, o tom jsem psal už výše...

Od: jirbar*
Datum: 09.12.09 10:13
 

No nevím kolik Ti je co pamatuješ, ale asi bych se mírnil ve výrazech. Ono se ale dobře podléhá vymývání mozku. Vymývalo se tenkrát, vymývá se znova. Nebo snad chceš abych poukazoval na dnešní "zvěrstva". Ne všichni co třeba bydlí pod mostem za to mohou sami.

 
Datum: 09.12.09 10:34
 

Víte můj děděeček byl úspěšný živnostník a to se v tehdejších dobách nenosilo... Co s ním komunisti udělaly vám tu nechci vyprávět - to si jistě domyslíte sami. Jisté je, že dědu jsem nikdy nepoznala - zemřel poměrně mladý... A důvod jeho smrti? Podívejte se na ty dokumenty z té doby a třeba ván dojde o jakých zvěrstvěch jsem se zmiňovala...

 
Od: jirbar*
Datum: 09.12.09 12:47
 

Co s tím chcete říci. Můj otec byl živnostník a vím co s ním udělali. A přežili jsme to. Taky vím, že mu živnost i materiál sice mizerně zaplatili, ale zaplatili. Děda byl rolník. Devět dětí z toho většina dřela na poli. Taky ho nahnali do JZD. Časem byli rádi. Matka by se nedožila ani tolik kolik se dožila, neboť by se sedřela.

No a na těchto praktikách se podílel i otec jednoho soudce. Sám i celá rodina ortodoxní komunistická rodina.Tomu soudci je již přes 70 u soudu nemá co dělat a přesto pořád předává své komunistické zkušenosti. Byla to ODS která nastavila jejich neodvolatelnost a nějak jim to moc vyhovovalo, že tam tito lidi zůstali. Ostatně vidíme jak se v Plzni produkují právníci a případně budoucí soudci.

V základních ustanoveních OZ je že se má rozhodovat morálně či tak nějak. Ovšem morálka tam není specifikovaná. Možná že morálka je podvádět, jak si představuje sám předseda Legislativní komise v Parlamentu Marek Benda.

No a ten soudce v roce 2002 rozhodl že mám doplatit jistý majetek v cenách roku 2002, přestože byl již na základě jeho rozsudku zaplacen již v roce 1988.

Zjistil totiž že v roce 2002 byl majetek dražší než v roce 1988. Na moji námitku že zaplacená částka v roce 1988 se musí valorizovat, rozhodl že to není třeba, takže jsem skoro vše platil znova. A to jsem měl kliku, že inflace nebyla v tisících procent jako jinde.

A jaké z toho mám ponaučení.Komunisti nás okradli, ale teprve tu největší krádež spáchali komunističtí všehoschopní soudci, kteří mohou nadále soudit. No a všechny další orgány rozhodly, že se případem nemohou zabývat, neboť se jednalo o rozhodnutí nezávislého soudce.

Tak nějak bych zapoměl, že to další placení šlo ku prospěchu jedné soudkyni, bývalé komunistce.

 
Datum: 10.12.09 14:51
 

Na dnes oceněné bratry Mašínovy jsem rozhodně nezapomněl a rodiny těch zmasakrovaných lidí jistě taky ne... Ale dnes se za takové hrdinství dávají metály... Životní úroven byla jistě nižší ( ale to i v celém světě ), zkrátka pokrok je pokrok a to nejen v technice. To, co dneska považujeme za vrchol techniky, to bude za pár let naprostý standard nebo dokonce omyl své doby, srovnáváte nesrovnatelné. Co jde srovnávat, je hospodaření státu, stát vydával tehdy za stejné věci za jaké vydává ted a ted se možná pletu, ale za 40 let hospodaření komunistů jistě nebyl shodek více jak bilion ( 1 000 000 000 000 doufám že jsem to napsal dobře ) korun, který je na 20 let vlád. A naše děti a vnuci se rozhodně mají na co těšit

Od: lidka*
Datum: 09.12.09 10:20
 

Kdyby to v té naší zemičce bylo před dvaceti roky po ekonomické stránce tak dobré, jak si někteří myslí - určitě by se strana a vláda jen tak vedoucí moci nezřekla a držela by se u moci i za cenu použití síly. Oni to měli moc dobře spočítané a věděli, že je to neudržitelný stav nejen u nás, ale i v celé RVHP. Nakonec, vždyť se pro ně tolik moc nezměnilo, jenom je ta moc trochu "tajemná". *bum*

doplněno 09.12.09 10:30:

Ale to neznamená, že jsem spokojená s dnešním stavem - to v žádném případě. *stop*I když se mám díky těm 20 rokům, kdy se nekoukalo jenom na členství, ale i na odbornost, celkem dobře. A jsem spokojená i se svým důchodem. A k tomu bydlení pod mostem? Pokud se člověk "nerozcapoval" a zajistil si bydlení, tak si myslím, že pod mostem spát nemusí. Ovšem když spoléhal na to, že mu stát bude věčně dotovat bydlení v obecních bytech, tak má asi smůlu.

doplněno 09.12.09 13:08:

V poslední větě jsem zapomněla slůvko - jenom je ta jejich moc . . . .

A ještě bych doplnila - jak v Cimrmanovi - nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí . . . .po roce 1989 se většina bála přiznat členství v KSČ - dneska už se s tím málem chlubí. I třeba že vystudovali v Moskvě? Možná, je pro EU mezinárodní studium přínosné. ;) Můžeme se potom divit, že to jde od deseti k pěti a zdražuje se? Dneska se projednává státní rozpočet. Jak to asi dopadne? *ee* Podnikatelé a domácnosti by takto hospodařit nemohli. Většina z nás ví, že neúměrné zadlužování je cesta do pekel! *cert*

 
Od: jirbar*
Datum: 09.12.09 12:57
 

Vždyť to není pravda. Lidi přicházejí o vlasní majetky. Jistěže vlastní hloupostí, ale v dobré víře. Vždy se najde nějaký fikaný podvodník, které je o to připraví a soud nakonec rozhodne, že je to v souladu se zákonem.

Jdou na ulici i v případě nájemního bydlení, když privatizovaný majitel vyhrabe, že před 40 lety udělal pracovník Bytového podniku v nájemní smlouvě chybu a soud rozhodne, že nájemní smlouva je od počátku neplatná.

Je to tzv. rozhodování v rozporu s dobrými mravy.

Ale co chtít od těch soudců bývalých komunistů kterých tam je pořád víc než polovina.

 
Od: miro®
Datum: 09.12.09 10:22
 
Zdravím diskutéry. I já bych se mohl velmi zaujatě dívat na dnešní skutečnosti a pravidla hry společnosti. Ne. Pokusím se , ale o pár nezaujatých zamyšlení.
Já stojím na straně stanyho.Ano dá se s velkou zaujatostí hodnotit , kritizovat , pomlouval a hanit. Největší chybou považuji , že minulost hodnotíme dnešními nároky.Jestli takto budeme postupovat , odsuzujeme i ty kteří nám dali život , snad jen kromě těch , kteří dnes přiznávají jak tehdy škodili a diví se , že nebyli po vůli.Dnešní doba si může dovolit těchto škodlivých elementů nevšímat v proklamované svobodě slova.Doba si to s nimi vyřídí ekonomicky- třeba jim nedá možnost si vydělat apod.
Peníze se musí někde vzít , jak zdůrazňuje axus. Ano. Od koho se ale mohou brát? Od bank , boháčů , tiskáren cenin a nebo snad od těch , kteří za ně vyprodukovali nějaké hodnoty , které přinášejí hodnoty další?. A v tom není dnešní doba košer - že ti kteří peníze vyrábějí produkcí hodnot , jsou na tom nejhůře ze všech zúčastněných. Která koruna má větší cenu? Ta která byla vydělána lidskou prací a nebo ta která byla získána různými jinými způsoby , příživnictvím na této lidské práci.? Takto tedy přemýšlím o souvislostech.
Ještě ke zdravotnictví a pod. Jistě , zdravotnictví , ale i např. státní správa nejsou zdarma. Proč ale musím ve zdravotnictví i ve státní správě platit 2x i vícekrát.Odvádím zdravotní pojištěni a daně a když jdu k lékaři a do lékárny musím zaplatit podruhé a potřetí. Potřebuji-li na Obecním úřadě ověřit podpis , musím opět podruhé přispět na státní správu . Požaduji-li vydání řidičského průkazu po úspěšných zkouškách , musím opět přispět a mnoho dalších.
Bankovnictví o tom není ani radno mluvit. Vložím-li vklad do banky - v podstatě jsem své peníze bance půjčil , ony s nimi podnikají . Sami si zhodnoťme rozdíl ve výnosech (úroky) obou stran pro případ , že jste půjčili bance a nebo když banka půjčí klientovi.. Mohou zisky banky takto získané mít hodnotu srovnatelnou s původní hodnotou vyprodukovaných hodnot? Toto je jeden faktor vedoucí ke krizi .
Mohli bychom dále , nezaujatě rozvíjet teorie s pohledem na praxi , jednotlivých forem života a hospodaření ve společnosti.

miro

 
Od: axus®
Datum: 09.12.09 10:32
 
avatar

Ja bych rad zduraznil, ze jsem nic nezduraznoval. Zduraznovala Antynka.

 
Datum: 09.12.09 10:42
 
avatar

s první částí o nárocích souhlasím, to by byla chyba. Netuším jak moc trváte na vyprodukovaných hodnotách, které jsem pochopil, že máte na mysli materiální. Co duchovní? Myslíte, že by bez prachatého manažera bylo co vyrábět a bez schopného prachatého obchodníka jak prodávat? já si to nemyslím. Pokud tu budeme diskutovat, kdo je jak bohatý na úkor druhého, tak se blížíme zpět k socialismu, aby všichni měli stejně ;) Proč by nepodnikavý měl mít stejně jako snaživý? Samozřejmě tu narážíme na nepoctivé, kterých tu máme mnoho. Zákony je nepostihnou a to je největší průser.

Ty zdvojené, ztrojené a bůh ví jak -ené poplatky je potřeba vnímat jinak. Platím všechna pojištění a daně... a platím všechny ty poplatky, kdybych je neplatil, tak původní daně by byly dvoj, troj a bůh ví kolika -násobné ;)

 
Od: jirbar*
Datum: 09.12.09 13:02
 

Naprostý souhlas. Mnou vyprodukované hodnoty svěřím bance. Banka s nimá má podnikat a dále je zhodnocovat a se mnou se o případný zisk rozdělit.

Opak je pravdou. Banka si ponechá veškerý zisk a ještě si z mého vloženého kapitálu přikrade. Čemu se pak divit, že výdělky v bankovnictví jsou nejvyšší. Myslím že vyšší než u lékařů.

 
Od: qwert*
Datum: 09.12.09 22:18
 

Tak proč to té bance svěřujete? *nevi*

 
Od: jirbar*
Datum: 09.12.09 22:31
 

Protože dneska už prakticky každý zaměstnavatel, když již dá výplatu, tak jedině na bankovní účet.

 
Datum: 09.12.09 23:19
 
avatar
Nic k tématu ale jen doplním že dnes jsou (mBank a jí podobné) alternativy, které nejedou podlé starého sedři zakázníka ale dle USA standardů nic neplatíš, pokud chceš můžeš i získat..doporučím prostudovat, taky jsem se naštval..a vyřešil to.
S pozdravem adam.
Ostatním, je zvláštní jak cokoliv z doby kdy právo bylo slabikář komančů vzplane v plannou diskuzi..:D
 
Od: dusatka*
Datum: 09.12.09 10:47
 

Tak já doplňuji, že se mi v žádném případě po ČSSR nestýská, ale spokojená rozhodně taky nejsem. Nelíbí se mi, že se v tomto státě plýtvá penězi, které pak jinde chybí, že je zde určitá skupina občanů podporována v tom, aby nepracovala a žila ze sociálních dávek a že pravicová vláda místo podpory podnikání podnikatele ničí. Neboť některá její rozhodnutí považuji pro drobné živnostníky až za likvidační. Obzvláště mě nadchlo, že zaměstnanci, který si platí vysoké pojistné a za kterého já platím vysoké pojistné, ještě musím platit pracovní neschopnost. A přitom ze zaměstnanců dělají blbce, když tvrdí, že daň z příjmů je 15% - a někteří opravdu netuší, že je to blud. Když už si tu tedy tak stěžujeme ;)

doplněno 09.12.09 10:48:

Ale abychom to nezamluvili, jaké zdražení se chystá? Abych se připravila.

 
Datum: 09.12.09 10:49
 

Souhlasím s Dusatkou - doba není ideální a peníze by se měly přerozdělovat jinak, ale do doby před dvaceti lety bych se nevrátila ani za nic.

 
Od: qwert*
Datum: 09.12.09 22:20
 

ŹÁDNÉ PŘEROZDĚLOVÁNÍ!

Je to okrádání schopných a podpora flákačů. Ke skutečně potřebným se dostane kulový prd.

SÁM NEJLÉPE VÍM, CO UDĚLAT S MÝMI PENĚZI!.

 
Datum: 10.12.09 14:36
 

Já bych se také nevrátil o 20 let zpět, už pro ten pokrok - pocitace, mobily, auta atd., nicméně at byla doba jaká chtěla, byly státní finance přerozdělovány poněkud efektivněji. Proto si stát mohl dovolit bezpatné zdravotnictví, ve školách učební pomůcky a sešity na celý rok zdarma napr. Nyní se platí daně stejně, sociální i zdravotní taky, tak proč nyní musíme doplácet na něco, co nefunguje a co bylo dřív zdarma. Proč nán platit za položku na recepru, za recept samotný, u lékaře 30Kc, za vypsání nemocenské 100, ještě doplácet za léky, za pobyt v nemocnici. Vždyt já si vlastně všechno platím 2x, jednou povinně ze zákona po druhé když chci být ošetřen. Konkrétně zdravotnictví je v tomto nastaveno zcela naopak, správný postup by byl asi následující:

Jsem nemocem, bolí mě v krku, jdu k lékaři, ten mi na 3 dny napíše neschopenku, tyto 3 dny se mi normálně zaplatí z pojištění ( za 3 dny se člověk má šanci vyležet aby poté mohl fungovat v práci ). Poté jdu znovu k lékaři bud s ukončením neschopenky nebo se situace nezlepšila a chci ještě marodit do konce týdne. Tyto 4 dny mi sociálka zaplatí sníženou sazbu. Pokud bych marodil i další 4 dny, nedostanu nic. Takto by člověk, co je nemocen dostal šanci na vyléčení se aniž by byl za svoji nemoc pokutovám snížením platu. Pokud by se jednalo o prokazatelnou nemoc dlouhodobějšího charakteru, komplikovanou ( zápal plic, neštovice, pracovní úrazy, onkologická onemocnění, pooperační stavy atd., ) řešil by lékař situaci ve spolupráci se zdravotní pojištovnou třeba 14 ti denním maroděním za normální sazbu nemocenské. Speciálně by se řešily nemoci které nejsou prokázat např. bolest zad. Pokud by člověk určitou dobu nemarodil, dostával by naopak nějaké bonusy např. ve formě slev z pojistného, aby byl motivován nemarodit. Já jsem například nemarodil už 3 roky a pokud budu nemocen, zaplatim uplně stejně jak ten, co je nemocny 10x za rok a naopak ještě na něj doplatím. Tím by nemocnost výrazně klesla a bylo by i na bezpatné zdravornictví. Veškeré pojištovny bych vykopal do prdele, zůstala by jedna v moci státu aby výdělky neputovaly do soukromých kapes ale do kapes danových poplatníků. Hlavně takto ten stát přichází o miliardy, privatizací! Veškerý případný zisk jde do kapes jednotlivců a pokud je soukromý podnik ve strátě, chce po státu náhradu - viz sklárny...

Jestliže se o občana stát postaral před 89, proč by se o toho stejného občana nemohl postarat i ted!?

Datum: 09.12.09 10:51
 
avatar

takové ty "populární" daně na chlast, benzín apd :)

doplněno 09.12.09 10:53:

antynka: ano, vždycky na to zapomenu daň z 19 na 20%, takže se nám zdraží lautr skoro všechno...

 
Datum: 09.12.09 10:52
 

A bude se zvedat DPH o jedno %.

 
Datum: 10.12.09 14:54
 

taky z 9 na 10

Od: miro®
Datum: 09.12.09 12:02
 

Ani já nejsem pro totální návrat. Jen se podivuji , že se bezmezně a zaujatě , odmítají dříve dobré a přínosné praktiky.

K tomu placení soc. dávek , těm kteří nepracují.Komu jsou ke prospěchu právě tito - nezaměstnaní -lacinější pracovní síla , kdo z toho těží? Myslíme si , že kdyby se u nás výrazně zvýšila životní úroveň v případě odstranění těchto tzv.zbytečných nákladů společnosti , že by nám to velmoci dovolily . To by u nich vypukla všeobecná nespokojenost a to není životně žádoucí. Tedy neposkytujeme tyto služby také kvůli velmocí a na základě jejich přání. Příkladem mohou prosloužit Rómové.Jsme povinni velkému spojenci pomoci tak , aby byli u nás spokojeni a neutíkali do náruče tzv.demokratického blahobytu. Tak Rómové zase oblíbeni nejsou.
Samozřejmě , že pokrok nelze zajistit bez techniků , inženýrů a obchodníků. Jde jen o to , aby vyprodukované hodnoty se spravedlivě rozdělily.Aby nejvýnosnější nebylo jen to , že vlastním továrnu a nebo to , že jsem dal několika lidem práci.
miro
 
Od: dusatka*
Datum: 09.12.09 12:17
 

Já mnoha Vašim větám moc nerozumím, ale zareaguji na tyto: Jde jen o to , aby vyprodukované hodnoty se spravedlivě rozdělily.Aby nejvýnosnější nebylo jen to , že vlastním továrnu a nebo to , že jsem dal několika lidem práci.

Když jsme začali podnikat, bylo to velké riziko. Dali jsme do toho opravdu hodně peněz z vlastních úspor. Někdo jiný by si za to třeba pořídil krásný dům, luxusní auto či to jinak spotřeboval, ale my jsme to dali do firmy, tedy nikoliv spotřebovali, ale investovali. Proč? No samozřejmě proto, aby nám to přineslo zisk. A dnes, když nám to zisk přináší, nemám zájem se "spravedlivě" dělit s někým, kdo žádné riziko nepodstoupil a svoje výdělky spotřeboval. Naše riziko bylo obrovské - o všechny ty peníze jsme mohli přijít. Že jsme o ně nepřišli, je naše zásluha.

Zaměstnanci mají nárok na svou mzdu za každých okolností, dosáhnout firemního zisku není úkol jejich, ale podnikatele, nepodstupují riziko, mají velmi omezenou zodpovědnost, zato mají jistotu. Proto se v žádném případě nemohou o zisk dělit spravedlivě, neboť se spravedlivě nedělí ani o riziko (tedy o případné ztráty jejich firmy).

A jestli se Vám zdá výnosné být majitelem prosperující firmy, je to tak správně; ovšem existují i firmy, které se plácají nad vodou a další už zanikly; proč by tohle všechno podnikatelé riskovali, když ne proto, aby byl jejich podnik výnosný (resp., jak píšete, nejvýnosnější)?

 
Od: pu®
Datum: 09.12.09 12:28
 

Protože jsem své psychické síly vyčerpala v jiných (ne zcela nepodobných) debatách zde na poradně, chci zde jen vzkázat Dusatce (a některým jiným, nebudu vypisovat, snadno poznáte): *hej* A děkuji, velmi trefné.

 
Od: miro®
Datum: 09.12.09 13:24
 

Nezpochybňuji vaše úsilí a rizika s vašimi hodně penězi. Museli jste mít i tehdy velmi výnosné postavení. Podnikatel nese riziko o svých hodně peněz a domnívá se , že jeho zaměstnanci jsou bez rizika . V případě nezdaru zaměstnavatele riskují , že přijdou o živobytí . Při získávání svých zkušeností a dovedností neriskují to , že jim to bude k ničemu..

Hovořím -li o spravedlivém rozdělování , tak si myslím , že by se mělo vycházet z ceny lidského života (co vše nezbytně člověk potřebuje k tomu , aby byl na světě , byl platný společnosti a udržel si svoji pracovní schopnost). A vše ostatní , co vyprodukuje nad rámec těchto životních nákladů , rozdělit podle konkrétního , doložitelného podílu zásluh na těchto výsledcích , samozřejmě včetně nezbytných nákladů na obnovu a modernizaci .

Uznávám , že je velmi obtížné stanovit výši konkrétních zásluh.

Nemyslím si však , že to jsou zásluhy vlastnické , včetně vlastnit nejluksusnější auto ,několika milionovou vilu , případně vrtulník , nebo okázalé dovolené a skupování dalších nemovitostí , pokud nemají sloužit k rozvoji podnikání v oboru , ve kterém byly prostředky vyprodukovány.

Je to velni složité.Tuto složitost dnes nahrazuje jednoduchý pricip - Tržní mechanismus. Zkrátka : Kdo dá víc za zboží a služby , a kdo je ochoten pracovat za méně.To aby zisky byly co největší , na ty obrovské nadstandady

 
Datum: 09.12.09 13:40
 
avatar

jéžíš, tak to taky vydělá svůj první milion, který bude mít dovolený a už se nemá cenu snažit dál, když z toho dál získá jen 1% a všichni ostatní dostanou zbytek, protože "více" makají rukama a více ztrací svůj život prací. To přece takhle nejde... to je pupulistický socialismus na druhou.

Dusatka nemusela mít významné postavení, stačila jen odvaha, rozhled, podnikavost a našetřené peníze. Však také většina podnikatelů z roku 89-92 se vezla na vlně, že všichni měli doma peníze a dříve je nebylo za co utratit. Utrácelo se opravdu hodně. V dalších letech už jich hodně krachovalo, protože penízky lidem došli. Kdo "nahrabal" v dobrém slova smyslu, měl vyhráno. Kdo přežíval, skončil. A nyní už není jednoduché začít... ale pořád to jde, jen s většími riziky.

doplněno 09.12.09 13:42:

pokud člověk umí, ať si koupí Audi R8 a 2 Ferrari, proč by ne?

 
Datum: 09.12.09 12:59
 
avatar

V každé zemi i v každém režimu se najdou lidé, kterým se něco líbí a jiným to samé nelíbí.

Je důležité, že názor můžou beztresně sdělit. Nikdo je nestíhá, nenadavá, nevyhrožuje za jiný názor.

Proto jsem rád, že komunisti jsou v prd...

 
Od: jirbar*
Datum: 09.12.09 13:04
 

Jakýpak v prd... Jsou všude a v utajení. Na soudech. Ve státní správě atd.

 
Datum: 09.12.09 13:30
 
avatar

bohužel máte pravdu, ale už tolik nehrozí, proto ve volbách jim to ukážeme

 
Datum: 09.12.09 14:19
 
avatar

Pokud si tu ještě stále někdo myslí, že sametovou dělaly děti, je na omylu.Všechno bylo domluvené a všechno je domluvené i nyní a jestli si myslíte, že spolu snad politici napříč spektrem nemluví tak to se pletete. A neskuhrat! v Africe je hlad a to my se máme pořád ještě dobře. Spíš jak nějaké zdražování, mě děsí špatné vztahy mezi lidmi.Před 20ti lety jsme svorně reptali a dnes-každý na svém písečku.

 
Datum: 09.12.09 15:32
 
avatar
Liduš, "Všechno bylo domluvené a všechno je domluvené" kdo to domluvil a ským? Odkud to víte? Že by to domluvili komunisti s lidmi z opozice, kteří byli v base?
Děkuji za vysvětlení historie.
 
Datum: 09.12.09 16:16
 

Myslím, že úplnou pravdu o sametové revoluci se asi nedozvíme. Existuje mnoho teorií o tom jak to bylo. Ale už je to asi jedno,hlavně že se tak stalo. A vzkaz pro Dusatku - napsala jste to hezky a nezbývá než souhlasit - bohužel je mezi námi pořád hodně lidí, co si myslí, že mají na vše, co kolem sebe vidí nárok aniž by pro to hnuly prstem. Jo, jo, bez práce nejou koláče - třeba to někteří z nich časem pochopí...

 
Od: miljan*
Datum: 09.12.09 22:40
 

Vidím, že se máte dobře. Vidím, že většina stačila napsat svoje příspěvky v pracovní době. Všem, kteří psali příspěvky ve svém osobním volnu, se omlouvám. *klik**cteni**kafe**pivo*

 
Od: lidka*
Datum: 09.12.09 22:44
 

Omluvu přijímám, užívám si zaslouženého důchodu. *tanec*

 
Od: pu®
Datum: 09.12.09 22:51
 

V pohodě, jelikož jsem na volné noze, znamená to, že většinou pracuji od 9 do zhruba 23 (ano, ještě stále), soboty neděle nevyjímaje, takže občas odskočím sem na poradnu a na okamžik se odreaguju, ono pracovat duševně těch čtrnáct patnáct hodin v tahu není zas taková slast, takže těch pár minut zde čas od času během dne strávených považuji za své zasloužené volno. Kdybych totiž nepsala příspěvky v pracovní době, nenapsala bych je nikdy - jako správný český živnostník si osobní volno nemohu dovolit *haha*

 
Od: papene*
Datum: 09.12.09 22:59
 

*palec**hej**placni*

 
Datum: 10.12.09 11:40
 
avatar

jak jste poznal, že píšeme v pracovní době? Moje pracovní doba je totožná i s osobním volnem a naopak.

Co jste tím chtěl vůbec říci?

 
Od: qwert*
Datum: 09.12.09 23:08
 

Mějte si ty socialistické vymoženosti, jenže mějte také o to vyšší daně, kterými je nutno potom to zdravotnictví a ostatní socialistické vymoženosti financovat. Ty léky musí někdo vyrobit a bere za to plat. Musí mít něco, z čeho je vyrobí a musí to zaplatit. Musí zaplatit i za to, že je může vyrobit. Lékaří rovněž nežijí ze vzduchu a potřebují peníze. Jenže ty peníze se někde musí vzít a vezmou se i lidem, kteří k lékaři nechodí. Socialismus znamená rovnoměrně rozloženou chudobu pro drtivou většinu lidí. Daleko větší chudobu, než v jaké snad subjektivně žijí někteří stěžovatelé nyní.
To jste už zapoměli na bídu za vlády komunistů? Vám na těch nynějších bohatých a hodně bohatých vadí to, že vám se z nějakých důvodu nepodařilo zbohatnout. Závidíte, a to, že žijete lépe, než za komunistů, to pro vás nic neznamená, protože někdo je majetnější než vy.
Proč vy, kteří "umíráte hlady" a "chodíte v roztrhaných hadrech", proč prostě neodnesete do zastaváren, nebo neprodáte své computery a mobilní telefony, abyste měli na několik týdnu na chleba? Všem se žije lépe a přesto velká část z vás touží po socialistické mizerii. Prosím nedělejte si iluze, že komunističtí funkcionáři za socialismu žili ve stejné mizérii jako vy ostatní. Až tolik si rovni ani komunisté být nechtějí..
 
Od: jirbar*
Datum: 10.12.09 02:00
 

Další fanatik. Proč třeba Ti podnikatelé nesponzorují lékařskou vědu, aby měli zdravou pracovní sílu a bylo jim to zpětně ku prospěchu. Proč sponzorují všechny ty čutálisty a hokejisty a další. Že by platilo to řecké "chléb a hry". Chleba tolik, aby nechcípli a hry proto, aby drželi hubu. To jen tak na okraj. Nejvíc mi vadí proč tam neplatí tržní principy. Platit je ze vstupného a televizních práv.

No a tady na poradně je to vidět. Znalostní úroveň mládeže. Za to je Nova dokáže masírovat přes Superstár a další akce.

Jedna věc mi však není jasná. Za komunistů se podle statistiky na osobu spotřebovalo víc masa než dnes, když jsou plné obchody.

 
Datum: 09.12.09 23:43
 
avatar

Připadá mi,že tady vládne spíše zloba než smířlivost.A tato slova mě dost urážejí.Poznal jsem ve svém dlouhém a vcelku šťastném životě mnoho komunistů.Celá řada jich i v naší rodině.A jsem přesvědčen o tom,že po morální stránce by strčili do kapsy hodně tlučhubů,kteří si tady pokoušejí něco dokazovat.Je snad v pořádku,že je u nás mnoho lidí,kteří ne vlastní vinou nemají ani na ty hadry z bazaru.A vyhazují je z bytu,který si nemohou koupit.Také není v pořádku,že každý z nás je ne vlastní vinou zadlužen 200000 Kč.Také není v pořádku,když patnáctiletí flákači lítají po dálnici ve fárech za milion.Lupiči majetku státu,kteří tunelují banky a peněžní ústavy.A politici,teří za babku rozprodají stát cizincům.

Já mám invalidní sestru,o kterou pečuji.Ona sama by bez mé pomoci umřela někde na lavičce v parku,protože by každý se na ni vykašlal.Zvláště některých zdejších radilů,kteří si myslí,že sociální systém jim sahá na kapsu.A přitom je to pouhé sobectví.Nic jiného. I když úplně nesouhlasím se stany,vidím,že mnoho lidí má mamonem zamlžené oči.

Za levici

JB

 
Od: pu®
Datum: 09.12.09 23:57
 

Omyl, Jabrako, jako už několikrát - péče o potřebné je u nás totálně špatně nastavená, dotace na ni rovněž a o funkčním systému si můžeme nechat jen zdát. To všechno je pravda. Ovšem návrat k socialistickému dělení zisku mezi všechny rovnostářsky, ten nic nevyřeší - řekněte, proč bych se měla o své zisky dělit s někým, kdo si odpracuje svých 40 hodin týdne, když já týdně pracuji hodin i sto, když je zapotřebí? A pokud není zapotřebí, tak v průměru 60. Je fér, abych já se měla lépe než ten, kdo pracuje o 1/3 času méně než já. Stejně se mít nemůže, jelikož pracuje méně. Ano, tuneláři a ti, co rozprodali majetek, jsou jiná liga - ale špatně je to, že je nestíhá žádný zákon, nikoliv to, že je někdo bohatý - i mezi těmi se totiž najde hodně poctivých, víte? Ne všichni bohatí jsou zlí, špatní a nepoctiví. U nás v domě jeden takový pán žije - a neznám nikoho, kdo by mu to nepřál. A nadřel se. Otázku, že takových je málo, nebudeme řešit, všichni to víme.

Mimochodem, za minulého režimu by Vaše invalidní sestra (nic proti ní a hodně zdaru) byla nuceně zavřená v nějakém ústavu a nedej bože, aby se ukázala na veřejnosti. Lidé mají krátkou paměť a to je špatně.

Za právo svobodného rozhodování

 
Od: jirbar*
Datum: 10.12.09 01:43
 

Ne že bych všemu oponoval, a nevadí mi ani pravičáci ani levičáci. Nejhorší jsou fanatici co si soustavně nechávají vymývat mozek. To jen k těm invalidům jak prý s nima komunisti zacházeli. Prostě je třeba si taky občas pustit zpravodajství v kolika sociálních ústavech vyžadují "sponzorské dary", či jak odhalila kontrola v jakých podmínkách někde Ti někteří bezmocní žijí. Nemyslím tenkrát, ale dnes.

 
Od: qwert*
Datum: 10.12.09 13:32
 

Lékaří rovněž nežijí ze vzduchu a potřebují peníze. Jenže ty peníze se někde musí vzít a vezmou se i lidem, kteří k lékaři nechodí. Socialismus znamená rovnoměrně rozloženou chudobu pro drtivou většinu lidí. Daleko větší chudobu, než v jaké snad subjektivně žijí někteří stěžovatelé nyní.

 
Od: axus®
Datum: 10.12.09 10:02
 
avatar

Jabrako. Pekne si to shrnul. Jen co je pravda. Pekne vsechny do jednoho pytle.

Na jedne strane uspesni, sobestacni (- to automaticky znamena bohati hajzlove), kteri jsou SOBECTI, protoze se jim nelibi, ze zrovna dnes levice odhlasovala ropocet s navysenim shodku o 30mld? na socialni vydaje...

a na druhe strane socialne slabsi (nemohouci, neuspesni a nemakacenka), kteri jsou zase ZAVISTIVI, protoze se nemuzou prohanet po dalnici ve farech za milion.

Kdo z nich je lepsi?

 
Od: miro®
Datum: 10.12.09 10:21
 

Vidím , že tato diskuse přešla do ostřejších výměn názorů. Je z ní také velmi patrné kdo z nás čemu straní. Je to asi podle osobních ekonomických poměrů , zkrátka z čeho každý z nás vyšel , až na vyjímky. Ne všichni kteří jsou na té horší straně , mají možnost zde diskutovat , nemají ani k tomu tech.vybavení . Proto jsem vděčný za každý , podle mně objektivnější názor. Dík jabrako , ale i někteří další.

Mám jen obavu zda pracovní vytížení některých tzv. bohatých , 60 - 100 odpracovaných hodin týdně , lze považovat za zvýšení životní úrovně a lepší život. Spíš se to velmi nápadně podobá středověku , snad jen s tím rozdílem osobního bohatství.To bylo ale dávno za účelem zlepšení života poddaných - zaměstnanců - zrušeno zákonem Nemyslím si ani , že fizická práce v tomto rozsahu by byla únosná pro fizicky pracujícího , proto asi ta 1/3 vašeho pracovního vytížení. Vy enormě vytížení a tím bohatí , máte vubec čas získané prostředky úžít? Nešlo by to vyřešit tím , že by jste část své záslužné práce , přenechali někomu dalšímu , čímž by jste zlepšili svůj život a pomohli dalším? Zkrátka , vidina a honba za bohatstvím to nedovoluje.

miro

 
Od: dusatka*
Datum: 10.12.09 10:40
 

Ale ne, tak to nefunguje. S "přenecháváním práce" je to tak (mluvím za sebe a i nějaké ty lidi co znám):

když začínáte podnikat, dáte do toho spoustu peněz nebo se i zadlužíte, naberete jen nejnutnější zaměstnance, pokud vůbec nějaké (děláte sám sobě sekretářku, uklízečku, údržbáře, účetního i ředitele) a věnujete tomu maximum času. Cílem je jednou mít mnohem víc peněz a mnohem víc času.

Když se daří, přibíráte zaměstnance, pokaždé si říkáte: sakra, není to chyba, když jsem to dělal sám, dělal jsem to přece ze všech nejlíp! Ale ČÁST SVÉ ZÁSLUŽNÉ PRÁCE opravdu přenecháte jiným, najmete si sekretářku, uklízečku a už i Váš hlavní předmět podnikání posílíte dalšími zaměstnanci (přenecháte jim ČÁST SVÉ ZÁSLUŽNÉ PRÁCE).

Pak přichází fáze, kdy už máte peníze, ale pořád ještě nemáte čas. Nechcete zas třeba těch zaměstnanců nabrat moc, protože se snažíte vytvořit si finanční rezervu, co kdyby se v budoucnu nedařilo tak jak teď?

No a když se vše daří, jak má, tak nakonec můžete mít i peníze i relativně hodně času.

 
Od: pu®
Datum: 10.12.09 10:46
 

*haha* K tomu, abych se považovala za bohatou, mám hodně daleko. Žije se mi dobře a je to jen a jen tím, že jsem na sobě dřela, vystudovala (což taky něco stálo) a dál se neustále ve svém oboru vzdělávám a učím. Bohatá nejsem, ale chvála bohu se nemusím strachovat o to, zda budu mít co jíst. Milionové fáro nemáme, nemáme ani na něj. Ale to je z jiného soudku.

Přenechat práci ostatním - krom toho, že to je nonsens - nelze. Jsem závislá na zakázkách mých zadavatelů. Jelikož jsem na volné noze, každý kontakt je dobré si udržovat. A co myslíte, čím to bude, že se obracejí po těch letech, kdy funguju na trhu, právě na mě v takové míře, že občas musím i odmítnout (a to je v neřemeslné sféře živnostníků opravdu výhra)? To, že mám tolik práce, je důkaz toho, že jsem se někam dostala. A proč bych to měla po 12tiletém působením v oboru jen tak přenechat někomu jinému, na koho se zadavatelé v takové míře neobracejí, když ten buď má menší schopnosti, nebo na sobě nedřel? Nesmysl. Všichni nemohou mít stejně, protože všichni nejsou stejně dobří. A jak s penězi naložím a zda mám čas si je užít, je jen a jen moje věc. Třeba mi vyhovuje jenom je mít a užívat si je tím, že se nemusím strachovat do budoucna. Nikdo nemá co chtít, abych se "spravedlivě dělila" o ovoce, které se mi po letech vynaložené dřiny začíná rodit. To není sociální ohled, ale nezměrná blbost. Nenapadlo vás třeba, že právě ti vámi tolik zatracovaní "bohatí" dávají společnosti jinak? Co sponzorské dary? Dobrovolnická práce?

Není to vidina bohatství a honba za ním, ale vy nechcete slyšet, a tak už se nebudu namáhat.

 
Od: dusatka*
Datum: 10.12.09 10:57
 

Velmi výstižně řečeno, Pu! BTW nemyslím si, že by na tuhle poradnu pravidelně chodil někdo chudý. Když mám na přístup k internetu, asi nejsem chudý. Někdy mám až dojem, že lidi křičí z principu. Moje mamča např. je rozvedená učitelka v důchodu, má auto, byt, ve kterém je ale jen v zimě a dům, ve kterém žije přes léto a už několik let ho průběžně rekonstruuje, a vůbec bych tak celkově řekla velmi slušnou životní úroveň. Ale neodpustí si řeči o tom, jak jsou důchodci chudáci a kde ona má na to všechno brát.

 
Od: miro®
Datum: 10.12.09 11:45
 

Je to možná tím , že v současnosti , zvláště va vesnici , jsou již nezbytným životním standardem , auto , rodinný domek a další dostupné vymoženosti techniky.

miro

 
Od: miro®
Datum: 10.12.09 11:41
 

Vážená pu. Omlouvám se že jsem použil v předchozím příspěvku Vaše argumenty. Nebylo to s úmyslem Vás zneuctít před ostatními . Použil jsem je jen k zevšeobecnění k problematice - bohatství , pracovní vytížení , a životní úroveňˇ. Stále si myslím , že ti kteří jsou šťastni jen z toho , že jsou bohatí a dále mohou bohatství rozšiřoval je příliš "skromné ".Do budoucna máme stejně všichni stejnou , zda šťastnou perspektivu - asi ne. Hovoříte , že jste vystudovala , tak zcela určitě máte povědomí o tom , co nejvíce ovlivňuje spokojenost a štěstí člověka.Jsou to jen peníze a kvůli nim zajištěná budoucnost? Člověk je tvor společenský a nemůže být sám šťasten , má-li okolo sebe nešťastné , pak nemůže mít ani jistotu bezpečí. A v tomto je asi , proč bychom se měli dělit , alespoň podle aktuálních potřeb člověka. Všechna násilí ve světě a nejen ve světě , má na svědomí honba za bohatstvím na úkor jiných a nespravedlnost , byť jen domnělá.Uznávám , že špatnou vlastností člověka , že měl-li by se s někým dělit o své úspěchy , tak se raději na své snažení vykašle. Díky ,jsou ale lídé , kteří jsou zcela opační . Svoje myšlenky , vynálezy , práci , poskytli a poskytují často i nezištně a jsou za to oceňováni až poté. Přeji hodně úspěchů , hodně spokojených zákazníků , či klientů?

miro

 
Od: qwert*
Datum: 10.12.09 13:35
 

"Každému podle potřeb" to je komunismus. A nikdy to nemůže a nebude fungovat. Kdo určuje, jaké jsou "aktuální potřeby"?

 
Datum: 10.12.09 11:47
 
avatar

taková krásná poradna, nežli se vytáhne politika. Ale to je tím, že MŮŽEME klidně a beztrestně říci svůj názor. Každý kdo chce něco pohanit - pochválit, najde si vždy pádný argument. Podle přísloví, "kdo chce ...

ale to znáte.

Alespoň vidím, s kým nejít na pivo.

Hlavně že jsou komunisti od vesla a můžeme se dohadovat a diskutovat.

 
Od: miro®
Datum: 10.12.09 12:09
 

S udivením čtu p. milancukrare , že víte s kým nemáte jít na pivo! Nejste ochoten diskutovat s jiným názorem. To je ta Vaše demokracie , kterou uznáváte a propagujete? Ale to už jsou jiné problémy , než je původní otázka i když vše souvisí se vším . Poliitika je totiž správa věcí veřejných a cenová pojitika "Opět zdražení" , je takovou věcí..

doplněno 10.12.09 12:12:

A pokud nám jde jen o to , že můžeme řici co libo , pěkně děkuji za tuto přednost demokracie..

doplněno 10.12.09 12:24:

A ještě mně to nedá! To je oskutečná nanávisť , prvé počiny budoucích konfliktů , vytváření nepřítele a perspektivu násilí.

 
Od: dusatka*
Datum: 10.12.09 12:31
 

Teda Milane! Takhle Vy si představujete tu vaši demokracii, že si budete chodit na pivo s kým chcete?
Vždyť tím vytváříte prvé počiny budoucích konfliktů , nepřítele a perspektivu násilí!
Že se nestydíte. Ještě, že jsou tu na poradně takoví, kteří se Vás snaží napravit. Jinak fakt nevím, jak byste s tou vaší demokracií dopadl.
 
Datum: 10.12.09 13:03
 
avatar

Dusatku,

stydím se za to, že nechodím na pivečko si zkazit náladu, ale jen pobavit. Protože vím, že každý má plno argumentů na obhajobu toho svého. Proto je ani nepřesvědčuji, nepodsouvám jim záludné otázky.

S Vámi bych ale na pivo šel, i když mě dělá doprovod manželka.

Dnes v 18 hodin budu U zeleného stromu v Pardubicích (i s levicí)

Dobře, že komunisti jsou již od vesla.

 
Od: pu®
Datum: 10.12.09 13:03
 

*haha*

Někteří ještě nepochopili, že jestliže už mám nějaký volný čas, rozdělím ho mezi ty, s nimiž mi je dobře, a nebudu ho věnovat na plácání o ničem. To je prazáklad všech problémů lidstva. Jo a taky to, že kdo na sobě maká a chce se mít fajn, není pak ochoten dát nic těm, kteří se flákají a večer u toho piva nadávají, jak se mají špatně. Dobře, že mi konečně někdo vysvětlil, že za všechno můžu vlastně já *smich*

Mimochodem, Miro, krom toho, že jsem vystudovala, stačila jsem taky žít v jiných zemích Evropy, a to dost dlouho na to, abych pochopila, jak to ve státě nikdy nebude fungovat. Tam, kde je vysoká průměrná životní úroveň, by nikoho ani nenapadlo vztekat se nad stupidně nízko nastavenými třicetikorunovými poplatky, například. Ty peníze, jak už správně podotkl qwert, se někde vzít musí, a jak někde zmínila Dusatka, myslím, my nechceme nic dávat z kapsy, protože je jednodušší zvýšit daně a ztratit tak nad částí svých výdajů do veřejného sektoru kontrolu - je to jednodušší, protože on to NĚKDO přerozdělí za nás. Špatně. Jak vidíme, politikové přerozdělují tak, aby měli hlavně oni. Nelíbí? No tak hurá, na řadě je, abychom se podíleli na veřejných statcích PŘÍMO - ale to chce víc přemýšlet, víc kontrolovat finance. Zdravotnictví není zadarmo, důchod také ne, ani sociální zabezpečení není zadarmo. Není, není, není a nikdy nebude. Kdo víc dře, víc dostane, ať si o jeho volném čase myslíte, co chcete - to je vaše svaté právo a nikdo vás za něj neudá, dobré, ne? Tak, času stráveného zde dost, musím jít budovat naši krásnou socialistickou vlast *jasne*

 
Datum: 10.12.09 13:05
 
avatar

PU, nemůžu Vám dát dobrou, alena pivo bych šel. 16.ledna jsem u Vás v divadle, že bychom zaskočili na jedno?

Ale to se mi pak v divadle bude ctít... tak jindy.

 
Od: pt*
Datum: 10.12.09 13:18
 

Takže Pu, jako vždy přesně vystihla situaci. Nemají všichni stejné schopnosti ani nejsou všichni stejně houževnatí a zapálení, proto se nemohou mít stejně. A taky je potřeba se postarat o ty, kteří za to nemohou a jsou různě zdravotně postiženi, o malé děti a o staré lidi, v tom je soc. program nedobrý. Už jsem zde psala rozdíly ve vyspělé demokracii v zemích Beneluxu a zde v minulém režimu, nebudu to již opakovat. Přesto je stále, co zlepšovat. Jak už jsem psala, já jsem spokojená, celý život jsem pracovala až do teď, měla jsem i dvě zaměstnání ještě do nedávna a vzdělání jsem si zvyšovala ještě ve 45 letech po revoluci a bylo to moc prima být mezi mladými. Manžel je taky velmi pracovitý, zručný a skromný. Taky nemáme miliony, ale RD a nové auto ano. Prostě každý je přesvědčen o své pravdě, ale jak se říká, národ, který se nepoučí z historie své země, jako by žádnou neměl. Ať má každý svoje přesvědčení, ale ať ho nevnucuje druhému, ale toleruje ho. Je potřeba, aby lidé spolu jednali lidsky a ne aby se poprali. Určitě znáte odpověď na otázku: ,,Jak chutná moc?,,... MOC. PT/stařenka/

 
Datum: 10.12.09 13:21
 
avatar

pt, (/stařenka*hi* , stařenky jsou od 90 let!/) , s Vámi jdu taky na pivo! a rád

 
Od: pt*
Datum: 10.12.09 13:27
 

Pane milancukrar, někdy se cítím na 100, ale tady mezi váma vždy omládnu, tak pa. PT

 
Od: pu®
Datum: 10.12.09 14:17
 

Zdravím, pane Milane a stařenko PT *smich* - to se mi moc líbí, jak jste se začala titulovat, je vidět, že jste si zachovala vtip a nadhled, to je vždy příjemné osvěžení. Jen závěrem k této pseudodiskuzi, ježto fakt nemám čas už se jí dále věnovat - všimla jsem si jedné věci. Ti, kteří prosazují, že všichni se nemohou mít stejně dobře, vždy dodají, že dřou jak mezci, dodělávají si vzdělání, popř. mají vícero zaměstnání, nerozlišují volno/pracovní dobu, neb prostě pracují pořád, je-li třeba - tak proč by se o skutečně zasloužené výhody měli dělit s ostatními z toho titulu, že tito "tolik nemají", že? Zatímco protistrana... chápete, viďte. Připadá mi to jako zajímavý moment. (A ne, nemám na mysli nemohoucí, staré, děti...o tom zde již také bylo řečeno mnoho).

Pane Milane, na pivo ráda *pivo* , akorát s tím dívidlem máte pravdu, to by asi nebylo dobré :D A vůbec, jako by se stalo, připíjím všem, co by si připili se mnou. Mějte se zatím krásně! *slunce*

 
Od: papene*
Datum: 10.12.09 14:21
 

Tak všem s dobrým srdcem nazdraví*pivo*

 
Od: lidka*
Datum: 10.12.09 15:05
 

Ráda se připojím ke všem vzdělaným, tolerantním, šikovným, vtipným a otevřeným lidem, kteří chtějí v dobrém slova smyslu diskutovat a i naslouchat názorům na dnešní situaci. Napsala jsem pouze jeden - vlastně dva příspěvky. A obdivuji ty, které to ještě neotrávilo a diskutují s těmi, kterým je všechno jasné a "neochvějně" (to se kdysi hodně používalo) si stojí za svým. Je to tak, jak vtipně napsala dusatka - budou kritizovat z principu. Proč ne, když si to mohou dovolit a nad tím dobrým zavírají oči. Ale přitom tyto vymoženosti s plnou náručí využívají. Jejich děti studují třeba v Americe a nebo jinde ve světě. Dřív rodiče jezdili do Jugoslávie - dneska cestují po celém světě. A bohatí a chudí budou vždycky, v každém režimu. Ať už vlastní šikovností a přičiněním, nebo pomocí restitucí a třeba i se štěstím, nebo leností a lhostejností a nebo i nezaviněně. A já si klidně to pivo dám se všemi *pivo*, kteří se budou chtít pobavit a nebudou mne přesvědčovat o tom, že jen ten jeho názor je ten správný. Takový nátlak jsem si zažila hodně dlouho a občas jsem dostala - obrazně řečeno - pěkně přes prsty, až to bolelo.

 
Datum: 10.12.09 15:07
 

My jsme taky dřív jezdili do Jugoslávie, dnes už sle jezdíme do Chorvatska...

Od: pu®
Datum: 10.12.09 15:21
 

Vidíte. My dřív mohli akorát tak na Slovensko *smich* A dnes jezdíme po celém světě. *smich*

Nádraží! *pivo* Specielně paní Lidce *pusa*

 
Datum: 10.12.09 15:20
 
avatar

Liduško, trošku o cestování. Synek se vrátil po půl roce ze služební cesty a chystel se na dovolenou po ČR. Ještě v neděli večer mi sděloval, že pojede Karlštejn, hluboká a tak po hradech a zámcích. Jenže v neděli večer mi volal, že je tu zima (to byl ten sněživý říjen) a že jede jinam. Sedl do letadla a jel do teplých krajích do Afriky. V noci mi přišla SMS, že je na pokoji a vše ok.

Takto se žije mladým a pracovitým lidem.

 
Od: pt®
Datum: 10.12.09 18:41
 
avatar

Pane milancukrar, jsem to ale nezdvořák, odepsala jsem Vám a nepoděkovala za pozvání na to pivo /musela jsem totiž vzít telefon/. Samozřejmě nebudu trhat partu a na to pivo se všemi jdu, ale musí to někdo vypít za mně, ale na moje zdraví, ano? Myslím, že budeme prima spolek, až nám budou zábavu všichni okolo závidět a nebo se k nám přidají. PT /stařenka/

 
Datum: 10.12.09 12:58
 
avatar

Milý Míro, jít s někým na pivo, nebo vést diskuzi je podle mého názoru úplně něco jiného.. Chodím s přáteli, i když mají jiný politický názor, na pivo, ale nevedeme řeč o politice. Jen se podívejte výše na příspěvky, jak se vyvíjí situace.
"Vidím , že tato diskuse přešla do ostřejších výměn názorů"
Proto jestliže se takto vyvýjí, nejdu na pivo s tímto člověkem. Klidně ale půjdu na pivo s kýmkoliv, ale ne na debatu o politice. To nedopadá dobře. Zvláště když si někdo dá o jedno pivo více nežli snese.
Míro, utočím na Vás, podsunuji Vám nějaké názory? Proč vy mi vyčítáte "to je ta Vaše demokracie", když se nechci o tom bavit u piva?
Vy jdete na pivo s každým?
 
Od: axus®
Datum: 10.12.09 14:27
 
avatar

Beztak je to sranda...

Nekdo se chodi bavit do hospody, me k pobaveni staci precist si (nejen) tuhle diskusi o politice. Jak se dokazi jinak vcelku rozumni lide hadat kvuli...kvuli cemu vlastne?

Odpadkove kose pretekaji nedojezenym jidlem, vlastni hovna splachujeme pitnou vodou, zanovni obleceni putuje na skladky, funkcni elektronika taktez, zmackneme vypinac a mame elektriny tolik, ze ji spalujem jen tak pro zabavu, nasi nejvetsi starosti je, jestli sme dobre opaleni, zda se nam pekne rysuji svaly pod trickem ci jestli je nase auto dobre nablejskano (samozrejme predtim umyto pitnou vodou)...

...ale hlavne, ze si je stale na co stezovat...

 
Od: pu®
Datum: 10.12.09 14:28
 

Až jsem se zastyděla, jak jste to vystihl.. *palec* Velmi trefné, máte pravdu.

 
Od: pt*
Datum: 10.12.09 14:34
 

To nemá chybu, vystihl jste to přesně. PT

 
Datum: 10.12.09 15:54
 
avatar
Ale na tom je axusi preci zalozen cely princip trzniho hospodarstvi. Cim vyssi spotreba a plytvani, tim vetsi zisky pro vyrobce a obchodniky. Koho zajima, ze hrusky, jablka, maso a jine produkty dovazime z jizni ameriky, spoustu dalsiho zbozi z Ciny, Vietnamu atd. Rano jsem letmo slysel o clanku ve kterem reporteri zjistili zajimavou vec. Udelali v obchodaku normalni nakup za 800,-kc a zjistili, ze to zbozi urazilo 78000km nez se dostalo na pulty. Je opravdu bezohledne trzni hospodarstvi to nejlepsi pro nasi planetu? R.
 

 

Datum: 10.12.09 17:11
 
avatar

raadku, dovolím si doplnit Váš text "vetsi zisky pro vyrobce a tím větší odměny pro lidi a obchodniky, a tím i větší odměny"

"...800,-kc a zjistili, ze to zbozi urazilo 78000" a druhý zjistil že nákup za 1 000Kč je z vedlejší vesnice. O čem to vypovídá?

Axusi. s vámi jdu taky na pivo...ale dnes již nemůžu.

 
Od: axus®
Datum: 10.12.09 17:14
 
avatar

Trzni hospodarstvi je prodat jak muzu. Samozrejme. To, ze je ale nadbytecna spotreba je vec (mozna muzeme rict vina) spotrebitelu. Tech co kupuji. A ne tech co prodavaji. Ty toho samozrejme pouze vyuzivaji.

Takze nadbytecna spotreba nema s trznim hospodarstvim nic spolecneho. To by tu spotrebu museli umet ovlivnit sami prodavajici. To jde samozrejme reklamou a podobne, ale vzdy je to nakonec na kupujicim, zda si produkt koupi nebo ne.

Kazdopadne to sem tu neresil. Ani to, jestli je pro planetu dobre ci nikoliv. Ukazuje to ale, ze si to muzeme v dnesni dobe dovolit (bez toho, ze bych posuzoval mozne nasledky). To je jasny ukazatel toho, ze se nemame spatne, ale stejne si lidi stale stezuji.

Muze se namitnout, ze nemit se spatne je relativni. To je naprosta pravda. Jenze my se nemame spatne s porovnanim s naprostou vetsinou zbytku sveta . A dal uz neni s kym porovnavat. Takze z toho plyne jednoznacny zaver, ze se mame (relativne) dobre.

 
Datum: 10.12.09 21:12
 
avatar
Samozrejme, ze se mame relativne dobre, ale jak pisete, ze nadbytecna spotreba je vina kupujicich tak se myslim mylite. Jestli obcas sledujete nazory ekonomu na reseni financni krize, tak jiste vite jak ji chteji resit. Proste donutit lidi stale vice kupovat a tim padem vice vyrabet. Prikladem muze byt srotovne. Je to proste zacarovany kruh, ve kterem, jakmile se prestanou tocit penize, zacina krize. Proto take existuje jakasi tolerance k nebankovnim pujckam, na ktere doplaceji hlavne lide mene vzdelani. R.
 
Od: miro®
Datum: 10.12.09 20:57
 

Ještě jednou pohodový večer. I já se nestraním jít na pivo s kýmkoliv s ohledem na jeho názory , vyznání , narodnost , pleť i původ. Jsem ochoten se bavit se všemi o všech problémech , které je zajímají a mám - li pocit , že k tomu mohu něco říci.Nikomu své postoje nevnucuji , ani nepodsouvám . Vždy mně ale uspokojí kdfyž každý z nás , nebo alespoň někteří o diskutovaných problémech a souvislostech púočnou přemýšlet. přemýšlet. Vždyť diskuse - dialog , je tou nejúčinnější cestou jak si porozumět. Odmítání diskuse naznačuje , že k problému nemám co říci a nebo , že lpím totálně na svém názoru.

Abych tuto napjatou diskusi odlehčil , pokusme se rozřešit následující problém , který se našemu kolektivu u piva , zatím nepodažilo názorově ujednotit. Problém jako novou otázku uvádím v rubrice Zajímavé otázky.

miro

doplněno 10.12.09 21:17:

Musím se omluvit. Nová otázka byla vložena do rubriky ŠKOLA. Děkuji.

doplněno 10.12.09 21:42:

Musím se opět omluvit.

Nová otázka se nakonec objevila v této rubrice pod názvem Energie a deformace. děkuji.

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.