Smysluplnost revize kotlů na tuhá paliva

Od: Datum: 09.12.16 09:41 odpovědí: 19 změna: 13.12.16 17:14

Jen tak pro zajímavost, absolvoval jsem včera revizi kotle od autorizované firmy zveřejněné na stránkách výrobce kotle. Přijel kluk, opsal si číslo kotle a rok výroby, vyplnil typ používaného paliva, koukl dovnitř, jak to hoří, pohladil psa, prohodil pár obecných vět o topení, vzal si 1400 Kč a odešel. Za pět minut hotovo. A já blbec se živím prací a na jeho pět minut vydělávám skoro celý den.. *bzum*


doplněno 09.12.16 10:17:

Mně ani tak nevadí, že se někdo přijde podívat, jaký mám kotel a čím topím, já nechápu tu cenu za pět minut. Ta cena je stejná jako STK na auto, včetně emisí. Ale tam používají velmi drahé vybavení, mají přesně stanovené postupy, co se musí měřit a kontrolovat, platí barák a několik lidí obsluhy a hrají si s tím autem včetně emisí minimálně půl hodiny.
Tento revizák potřeboval jen tužku, papír, baterku a pět minut.

Už samotná revize komína za 400 Kč bez čištění je předražená, ale aspoň poctivě koukne do všech dvířek a připomene, že mám trám blízko komina. Revize kotle ale stála 4x tolik a za nic. Opsat výrobní číslo mohla jakákoli vyškolená pomocná síla za 100 kč.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.12.16 09:55

Já jsem si myslela, že to takhle nějak bude dopadat! Obyčejné lidi buzerovat, ale co s takovými různými typy, co bydlí v rozpadlých pastouškách a celý den pálí v obyčejných kamnech kdovíco? U nás v dědině je jeden načerno v podobné hrůze a ten nadělá smradu - nikde se nedovoláte. Kamoška má zase souseda, který je v baráku sám, tam skoro netopí, aby ušetřil a celé dny tráví v jakési kůlně či co a taky spálí co najde - ona se to nezdá, ale smradu je všude. My zase máme v ulici jedny, kteří mají jakýsi zplynovací kotel na dřevo, protože mají vlastní les. Jenže když zatopí, je to hrůza a později je zase všude cítit ten oxid uhelnatý nebo co - nic není vidět, ale některé dny se nedá vyvětrat. Takže milí zákonodárci ať jdou do p...e, hlavně že si zase přidali 7000, škoda mluvit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 09.12.16 10:02
avatar

Pravidelná kontrola kominíka za 400,- ročně: Dobrý den, kde máte ten komín... - jo aha - a co tam chcete čistit? Jo nic, jen papír - tak 400,- nashle" - 3 minuty vč. vypsání papíru a hotovo. Mám totiž nový komín 200mm na krbová kamna, za 8 let to nikdo nečistil - není co čistit.

Sousedi se starými kotli a komíny - nikdo je nedonutí platit revize, pálí petky nebo co - podle dýmu... Když by někdo chtěl provést kontrolní stěry (jako že se nikomu nechce), asi by se nedostal dovnitř... jedině tak s nařízením soudu jako domovní prohlídka - ale to si myslím, že prostě nikdo řešit raději nebude. To radši zpucují nějakou starší paní z domku vedle...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 09.12.16 10:07
avatar

Znami maji kotel domaci vyroby, bez stitku bez cehokoliv. Revize by asi take mela byt, kdo jim ale dokaze, ze maji kotel prikon nad 10kW, na ktere se vyhlaska vztahuje? Kolik kW se dostane z peti polinek dreva a napul privreneho pristupu vzduchu? Takze zadne revize zatim neresi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 09.12.16 10:33

Kontroly kotlů na TP opravdu nic neřeší, bez ohledu na to zda ji někdo má nebo nemá mohou oba topit čímkoliv, v poslední době se rozmáhá topení dřevotřískami apod., kde je velký obsah lepidel a pojidel, z komína neuvidíte nic, smrad příšerný. Čili jediná rozumná a smysluplná cesta je podporovat (dotovat) motivovat k pořízení lepších kotlů, i ty s ručním přikládáním co se dnes vyrábí už umí topit bez kouře a smradu při užití předepsaného paliva ( uhlí, dřevo) Šířit pozitivní osvětu, čím čistěji palivo spálíte tím lépe účinněji ho využijete= je to EKO nomičtější i logičtější. Bohužel co se pálení nevhodných odpadů týká tento trend bude dle mne nadále sílit, neboť vlivem tlaku EU má být již od roku 2018 uhlí zdraženo a později bude snaha hn. uhlí i zakázat + co možná nejvíce potlačit všechna ostatní fos.paliva vč. ropy a později i zem. plynu. Na základě tohoto "nuceného směřování " se zvýší poptávka po "biomase" (vč. dřeva) jejíž cena bude tím pádem růst, opět bude výhodné pomáhat si spal. odpadu a kruh se uzavírá...


doplněno 09.12.16 11:35:

Jistě by se daly vymyslet lepší způsoby jak zajistit čistější vzduch a oboustrannou spokojenost než nic neřešící kontroly. Například dotace na kotel + možnost dostat odpustku daně na předepsané palivo v případě pořízení tohoto nového kotle (ze začátku úplnou později částečnou) na základě předložení dokladů o pořízení kotle = kýžený výsledek který ještě více motivuje k pořízení lepšího topidla, neboť se starým odpustka daně na palivo nebude...

Co se týká kontrol tedy provozuschopnosti a správné funkce kotle,mělo by to být věcí pouze mezi provozovatelem a výrobcem kotle,ten by si měl stanovit případné kontroly seřízení apod. při jejichž dodržení by dotyčný získal například později zase slevu na nákup dalšího kotle apod., Nic by ale nemělo být řešeno nařízením pod pohrůžkou sankcí= nejhorší možný způsob. Mělo by se jít cestou pozitivních motivací tak, aby se čisté a správné topení + užívání předepsaného paliva provozovateli "oplatilo" aby z toho měl "výhody", ty by naopak zanikaly v případě užití nepředepsaného paliva (spalování odpadu apod. pokud by se prokázalo např. "stěry apod.")

Jinými slovy systém by měl být nastaven tak, aby ten který spaluje špatně byl automaticky znevýhodněn aby se mu to zkrátka neoplatilo. Tento způsob by se reklamoval sám, viz. soused ušetří ročně na palivu např. 20 % (odpustka na předepsané palivo) protože má nový kotel který mu navíc ještě svou účinností ušetří dalších 20% oproti kotli starému apod.

Co se týká EU a její "plynové cesty" z pohledu ČR s postupným vývojem nových topidel není problém ani uhlí a to i hnědé spálit obdobně jako plyn= bez kouře a smradu, navíc je to náš tuzemský zdroj, čili nač platit za dovoz plynu. Plyn při spalování sice produkuje o mnoho méně CO2 ovšem celková ekologická zátěž při započtení dopadů těžby a souvisejícího není o moc nižší než je tomu v případě uhlí,(byť se to může jevit paradoxně) navíc emituje daleko větší množství vodních par (skleníkový plyn č. 1) které protože byly dříve deponované pod zemí zvětšují ještě navíc celkový objem vody v atmosféře.

Co se týká "histerie" vyčerpatelnosti zdrojů pak plyn a ropa je na tom daleko hůře než uhlí které by i při současné spotřebě vydrželo minimálně ještě na několik set let, v případě přednostního užití v domácnostech a se snížením spotřeby v průmyslu vydrží bez problému daleko více. Jde o zdroj který je na zemi nejvíce rozšířen a paradoxně když se vyvinuli technologie které ho umí stále čistěji a čistěji využít tlačí se přednostně na jeho zákaz. V oblastech kde se místo uhlí přešlo plně na plyn se množství CO2 o vodní páře nemluvě v atmosféře nesnížilo...

A perlička na závěr byl jsem na výstavě kde byly prezentovány různé tepelné zdroje. Automatický kotel na uhlí, kotel na pelety, kanadská kamna. Pelety=čisté spalování bez viditelného kouře ovšem značný zápach i při větší vzdálenosti od zdroje. Kanadská kamna = v jisté fázi se navzdory všem reklamám přece jen z komína zakuřovalo, při jejich ceně by to nemělo být možné...Aut. kotel na uhlí= spalující EU tolik nenáviděného fosilního "zloducha" v tomto případě černé, po v podstatě neomezenou dobu absolutně bez kouře bez pachu, + žádné viditelné páry jako je tomu u "ekologičtějšího plynu" čili tak...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.16 11:03
avatar

janm,

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.16 10:34
avatar

Jistě že je to zcela k ničemu.

Žádný revizní technik není schopen o daném kotli vědět více, než člověk, který v daném kotli 30 let topí..udržuje, opravuje a čistí ho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.16 11:08

Odborný technik dokonale zkoumá celý kotel, celistvost, těsnosti, kontrola řídicí jednotky, regulátor, termostat, čím a jak se v kotli topí a co se spaluje. Madam Petra Roubíčková MŽP.

Jinak je zapotřebí aby ouřad měl kvalitní statistiku a přehled o roku výroby, značkách, stavu a.p., podle toho možná bude nařízená podobná daň, jako bursík-daň na přestárlá autíčka.

Jinak jsme v EU dostáváme dotace / i když tam také dotujem /, tak musíme poslouchat, pouze ten co čoudí z kamínek do 10 kW bude těžko dostižen a postižen, případně aby nebyl diskriminován, bude kvalitnějším palivem dotován.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 09.12.16 11:18

Je to nesmysl k ničemu a dá se to přirovnat k "výpalnému"..

Smysl by mělo vytvořit rozumnou normu na spaliny domu - limity škodlivin. Kontrolu provádět plošinou nebo dronem - najede se nad komín, odebere se vzorek. Když nevyhovuje tak sankce, nejdřív symbolická při opakování vyšší... Vůbec by nebylo třeba vstupovat do objektu, opisovat štítky, nařizovat jaký si kdo má koupit kotel atd.

Vtipné je, že do 10kW si můžu topit jakýmkoliv sajrajtem a kontorlám se vysměju, a za nejdokonalejší kotel bez revize zaplatim sankci. Kocourkov hadr...

Budoucnost topení vidím ve dřevě - při spalování se uvolní prakticky to co strom spotřebuje na růst a točí se to v řádu desítek let = v reálu je spalování dřeva bez emisí. Pokud je les u baráku tak odpadá i doprava. Pak nízká spotřeba = izolace baráku, a slunce + akumulace i když ekologie vzhledem k výrobě/ likvidaci panelů na tom zas tak dobře neni...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 09.12.16 11:40

Pokud dojde v budoucnu k vyřazení uhlí, dřeva bude nedostatek, poptávka stoupne natolik že cena bude jen růst. Na vzdory "ekologii" je dřevo stále "objemným palivem" na to aby vyprodukovalo tolik tepla jako uhlí s negativní uhlíkovou stopou je třeba ho spálit X krát více. Dokud se bude využívat zem. plyn=taktéž fosilní palivo, klidně se může využívat i uhlí které spálené za pomoci nových technologií je téměř jako ten plyn navíc produkuje méně vodních par=skleníkový plyn č. 1.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.16 06:31
avatar

topic, ani v kamnech do 10 kW nesmíte pálit odpad a to co se nesmí..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 09.12.16 11:59

Kominíci si prolobují povinné kontroly komínů. Kotelníci si prolobují povinné kontroly kotlů. Takových silných lobistických skupin máte celou řadu, takže pokud se snažíte v tom najít nějakou logiku, tak to marně. Snad jen, že pro podnikatele se to stane pod hrozbou pokuty povinné o něco dříve, než pro nepodnikatele. Takže do budoucna počítejte minimálně s revizí elektrospotřebičů v domácnosti, tam jde taky o dost peněz. A revizi klimatizace už máte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 09.12.16 12:17

Slyšel jsem že se revize týkají i tep. čerpadel, čili opravdu v budoucnu budete asi platit za vše co máte doma a to je účel, klidně by mohli zavést revize na nábytek protože jeho špatný stav může způsobit ohrožení vašeho zdraví- spadnete ze židle apod., problém je v tom že všechny tyto "revize a kontroly" se dají odůvodnit nějakým "bohulibým" záměrem např. "pečujeme o Vaši bezpečnost", "jde nám přece jen o Vaše zdraví. Vypadá to tak, že kdo se bude chtít vyhnout placení alespoň některých revizí bude se muset naučit jisté věci šikovně zamlčet např. "nemám židle" apod. jinak hrozí že se člověk v součtu opravdu nedoplatí navíc= postupná a ve výsledku úplná ztráta soukromí, považte že každý rok možná i několikrát do roka (dle dobíhajících revizí) si budete domů muset pouštět "nezvané hosty." Stát potažmo EU bude mít tak pěkně všechny "pod kontrolou" naprostá totalita o které se nezdálo ani disidentům za minulého režimu, rozdíl bude v tom, že už vás nebudou zavírat do beztak přeplněných vězení nýbrž vás ekonomicky uvězní přímo ve vašem domě, případně pokud se postavíte proti platbám na zadní budete bez-domova vlivem exekuce, neboť za nesčíslně revizí budete patřičně dlužit velké peníze, ekonomické vazalství se vším všudy...Kdo si myslí že je to nadsázka nechť si počká na další "chytré výplody" přeplacených úředníků EU (odtržených od reality)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kuky®
Datum: 09.12.16 12:54
A to má být revize kotle každé 2 roky...pokud se pletu tak mě opravte.
Je to jen další vytahování peněz z lidí.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.16 20:43

Včera jsem absolvoval jako doprovod půl dne po revizích kotlů na TP - za 6 hodin jsme stihli 8 kotlů a 120 km. Ceny jsou samozřejmě různé ,ale byl to známý revizák a objížděli jsme známé po okolí.

Cenová kalkulace - vychází to včetně přejezdu skoro hodina na kotel + 15 kilometrů .Základní hodinovka + procenta pro stát, nějaká amortizace auta, dotyčný si na své náklady dělal školení ...

U každého kotle vypsat papíry, pokud jsou štítky opsat štítek ( byl u jediného kotle, dva další byly samodomoděly) kde štítek není podle podkladů výrobce zjistit hodnoty. Do poznámky upozornění pro provozovatele že od roku 2022 resp. 2025 nebude moct kotel používat.

I dle dotyčného je to víceméně lobbistické opatření protože kotel který jede na dřevo v optimlním režimu má lepší emise než kotel na hnědé uhlí, bohužel nespadá do příslušné eko-třídy. A provádní těchto revizí co 2 roky - pokud neměním kotel je to zbytečné , na údajích v protokolu se přece nic nezmění. Takře když už tak revizi letos ano, ale další při případné výměně kotle...narozdíl od STK kde se u auta může něco stát s řízením,brzdama... tady porucha expanzomatu nebo čerpadla se projeví prakticky okamžitě a může případně ohrozit jen provozovatele

Řešení - 3 malé kotlíky do 10 kw vedle sebe ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.16 20:15
avatar

Slyšel jsem o jednodušším řešení. Nový štítek, s výkonem 9,5kW, Kdo je schopen určit na místě, jak výkonný je ten kotel?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 10.12.16 07:08

Máme letos nový kotel. Zapojoval ho odborník, který k tomu musí mít oprávnění. Přesto jsme si s revizákem pěkně popovídali, protože neměl co revidovat, za 666 Kč. O co tady jde?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anonym*
Datum: 12.12.16 08:08

Tak nejlepší na celém tom zákoně je, že není možnost ho vymáhat.. Když budu tvrdit, že žádný kotel nemám nebo to jsou krbovky, tak mají všichni smůlu.

Přímo v daném zákoně 201/2012 Sb., paragraf 17 odst.2:(2) Povinnost uvedená v odstavci 1 písm. e) (tzn. povinnost umožnit na požádání kontrolu) se nevztahuje na provozovatele stacionárního zdroje umístěného v rodinném domě, v bytě nebo ve stavbě pro rodinnou rekreaci, nejde-li o prostory užívané pro podnikatelskou činnost.

Mediálně je to samozřejmě masírovaný jinak..

Takže jednoduše: pokud nejsem podnikatel, který má provozovnu psanou doma, můžu vlastně topit v čem chci a revizi mít nepotřebuju, protože mi to nikdo kontrolovat nemůže..

Zase typický český zákon..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.12.16 17:14

Ustanovení tohoto zákona o provádění pravidelných revizí teplovodních kotlíků v domácnostech by měla být zrušena ! Pokud by si to dala některá politická strana do volebního programu, tak bych ji určitě volil.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.