Kvalita učitelů

Od: Datum: 06.12.16 22:16 odpovědí: 16 změna: 08.12.16 01:25

Ahoj. Zakládám to tu spíš proto, že mě zajímají názory ostatních - žádný problém neřeším. Setkal jsem se teď s dějepisářkou, co po konci druhé světové začala každé téma překrucovat na to jak jsou komunisté špatní. Já jsem tu dobu nezažil, ale předpokládám že ona asi taky nebude starší než cca 30 let. Přijde mi absurdní, že někdo takový vypráví o tom jak někdo zkazil co mohl - političtí vězni, vyvlastňování, cenzura, apod. Přitom se ani jednou nezmínila o věcech o kterých jsem se musel dočíst sám, například že Stalin zavedl bezplatnou zdravotní péči, případně co znám z vyprávění rodičů, kteří si na nic nestěžují, spíš chválí. Nejde mi jen o tenhle konkrétní příklad, ale i o zemepisářku co mě přesvědčovala o chemtrails (chemické postřiky lidí pomocí letadel), nebo učitel co nám cpal do hlavy, že přistání na Měsíci je podvrh. Taky si vpzomenu na fyzikářku co nás učila, že větrné elektrárny vyrábějí vítr! Jakto, že programování a informatiku může učit člověk, co neumí ani základy programování a látku k informatice během hodiny předčítá z wikipedie? Z jakého důvodu učí angličtinu učitelka, co se ji nikdy neučila - když učila mamku ruštinu, tak se po revoluci ze dne na den otočila na angličtinu se kterou by si ani neobjednala oběd. Měli jsme ji na vedlejší předmět takže z "hlavní" angličtiny jsme už vcelku obstojně mluvili, kdežto ona neuměla ani učivo 3. třídy. To se do školství vybírají jen nuly co by svůj obor nezvládly? Opravdu platí "Kdo umí, umí. Kdo neumí, učí."?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.12.16 22:43
avatar

Ale na takovou otázku nemůžete dostat odpověď jsou dobří/ jsou špatní. Já se s nimi potkávám často ať už z pozice rodiče jejich žáku, stejně tak z pozice školitele SW a obsluhy strojů, které používají mistři a učitelé SOU, mám i pár kamarádů - učitelů.

A resume? Je to kus od kusu jiné, nelze generalizovat. Je ale nepopiratelným faktem, že díky ,,nové době´´ kdy se mnohdy neuvěřitelně řeší práva žactva, jsou učitelé mnohdy ti, co ,,tahají za kratší konec provazu´´. Prostě chtělo by to občas učitele typu Igor Hnízdo, Vím o několika lidech co ze školství odešli právě kvůli tomu, že když dali pětku, nebo nedejbůh poznámku nezvladatelnému spratkovi nějakých ,,nóbl´´ rodičů, tak místo co by rodičové nafackovali spratíkovi, tak si vyšlápli na učitele. A protože to jsou dobří odbornící, nyní si vydělají mnohem víc a mají na práci klid.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.16 18:03
avatar

Promone, dovolím si Vás ještě doplnit. Že rodiče dupnou na učitele kvůli známce, prohřešku dítěte nebo další ze sta věcí, které se ve škole řeší, je normální už nějakou dobu. Co donutí nás učitele odejít je to, že se za ty rodiče postaví ředitel(ka). A zažila jsem i případ, kde se ředitel postavil za učitele, ale rodič šel na kraj a kraj donutil ředitele ustoupit (šlo o vcelku vážnou věc, ne nějaká kule...).

K dotazu: Kvalita učitelů je různá, o tom není pochyb. Když slyším, "co" všechnou učí u jedné mé studentky na VOŠ, tak se nestačím divit, že škola ještě funguje. Ale předložím Vám pohled z jiné strany. Učím převážně dospělé. Mám studenty, z jejichž jednání a chování vím, že mě mají jako lektorku rádi. Hodina proběhne většinou úspěšně; když ne, vím, že jsem něco pokazila a vím (tuším) kde. Pak mám žáky, které učím úplně stejně jako ty předchozí (metodika, náročnost příprav, moje iniciativa další milión věcí, které tvoří vyučovací styl učitele), dokonce můžu říct, že si i lidsky rozumíme tak jako s těmi prvními. Ale vidím, že občas nejsou spokojeni s hodinou. A nevím, kde je chyba, nevidím, kde jsem něco popletla. A myslím si, že je to tím, že ti první mě berou jako profesionála. Ti druzí hledají chyby. A když chybu hledáte, vždycky ji najdete - i tam, kde není... čímž prosím vůbec nechci shazovat uvedené příklady zásadních pochybení. Ale všichni víme, že člověk, v jehož schopnosti věříme, bude onu činnost vykonávat líp.

(Jen jeden příklad Vám semelu. Kde si myslíte, že se po revoluci měly vzít tisíce učitelů angličtiny? Vyrobit je ve fabrice? Jediné rozumné řešení bylo přeučit ruštináře. Že byla kvalita hrozná, to je jasné, ale přece nikdo nemohl očekávat, že v republice bude za 3-4 roky o sta nebo tisíce učitelů víc?!)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.16 23:32

On ten problém není jen ve školství, obdobnou "kvalitu" odborníků najdete i v jiných oborech (mohl bych vyprávět, ale bylo by to smutné povídání). Jak píše @promon, je to kus od kusu. Nekvalitní učitelé a kvalitní učitelé zbavení autority totiž nevyprodukují kdovíjak kvalitní produkt - žactvo a studentstvo - a tak se už pěkných pár let potácíme v bludném kruhu.

Pokud chcete další perličku do sbírky, potom z poslední doby: 0:5=0, zbytek 5 *zed*

Lidská blbost však nekončí se zdmi základní školy, ale prosakuje i dál, konkrétně mám na mysli učebnice, kde jsem se za poslední tři roky dozvěděl úžasné věci, z poslední doby si pamatuji: Výroba železné rudy ve vysokých pecích, vynález parního stroje Jamesem Wattem (doplněný o obrázek Stephensonovy lokomotivy) a další pikantnosti (které jsem raději hned zapomněl).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.16 23:39
avatar

Kvalita odpovídá podmínkám, co jsou nastavené. Samozřejmě, že se nedá generalizovat, ale osobně ze svého okolí vím, že ten, kdo nedal vysokou školu, co má nějakou úroveň, tak často skončil na pajdě. Tihle lidé pak učí a nadávají na to, protože k tomu nemají vztah. Opět- nedá se generalizovat, ale holt si nemyslím, že by byla nějaká velká část lidí, co by šla do učitelství proto, protože to berou jako své poslání. Chodila jsem na gymnázium, asi školu tak nějak typickou pro budoucí učitele a celá třída se shodla na tom, že učitelství je opravdu poslední možnost...když už jsme trochu chytřejší, přece se nebudeme šprtat na vejšce, abychom pak měli nižší plat než dělník za to, že budeme něco cpát do hlavy někomu, kdo o to nestojí. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.16 10:47

Kvalita učitelů - bídná. Někteří jsou fajn, ale ze svého okolí znám několik "učitelů", kterým bych potomka raději nesvěřila. Jsou to prostě zkrachovanci, kterým nic jiného nezbylo, než jít učit. Markantní je příklad z naší ulice, kdy 26 letý, kterého si vážně naši známí spletli s postiženým člověkem, učí mimo jiné němčinu na střední škole, ačkoliv za celá studia vůbec nevyjel ven, navíc např. rodiče mu ani nepůjčí auto, no je toho víc. Co takový člověk může dát mlaďochům, kteří jsou jen o pár let mladší jak on? Jen doufám, že silní jedinci přežijí dnešní školství bez újmy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mcfight
Datum: 07.12.16 10:53

Do škol se dostává rodina pedagogů..synovec, neteřinka.., místo reálného výběrového řízení a tedy kvalita tomu odpovídá. Konkurence prostě neexistuje, pouze klientelismus či protekce. A chystaný zákon o kvalitě učitelů nebo jak se to jmenuje... jenom tenhle klientelismus ještě více rozbujní. Ředitelka zná učitelku Peťu, tak si sednou ke kafču, ona jí napíše jaká je zkušená pedagoška a plat pude vzhůru. To zeměpisář Olda, ten je tu už druhým rokem na dobu neurčitou, ten má smůlu.. Dobře znám tohle prostředí a dovedu si živě představit, co to způsobí.


doplněno 07.12.16 11:03:

(*na dobu určitou)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 07.12.16 10:54
avatar

Kamarád před časem sháněl práci učitele - přišel do školy na poptávanou volnou pozici a bylo mu řečeno: "bohužel, vás vzít nemůžeme, máte moc odučeno a nemáme na váš plat peníze." - vzali tam nějakého středoškoláka s učitelskou nádstavbou nebo jaká kombinace to vlastně byla... Titul totiž ten klučina nemá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mcfight
Datum: 07.12.16 11:02

No a čemu se divíte. Tady v tom Vašem případě byli alespoň upřímní. Nu a uspořených 10k si rozdělí na vlastních prémiích. To už ale nejspíše nepadlo :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: takyjdoucikole
Datum: 07.12.16 13:42

Já jen k tomu komunismu.Stalin? Nedělejte si iluze. To byl naprostým psychopat. Já komunismus zažil. Československou socialistickou republiku s brebtajícím Husákem a kůpou komunistů IQ tykve. Udávalo se,strach něco říci,stranické úkoly,jinak."Víč co soudruhu dovedeme?"...atd.atd... Možná se tvoji rodiče měli dobře,ale spíše zapomněli jaké to bylo.Člověk si totiž pamatuje jen ty hezké okamžiky. Věř té učitelce,ačkoliv to nezažila.Spíše ji věř,prosím,bylo to zlé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honza7
Datum: 07.12.16 14:30

Víte, to že ona Stalina nezažila, neznamená, že není gramotná a že si ledacos nenastudovala, když učí, tak VŠ mít musí. Dle stejné logiky by totiž nikdo nesměl kritizovat nikoho třeba ze středověku, jelikož nikdo z nás v té tobě nežil, žádný Highlander tu není. Je pravda, že na školní půdu žádný subjektivní politický názor nepatří, ale až budete starší a něco si zjistíte, tak té slečně dějepisářce dáte v mnohém za pravdu. Komunisté jsou opravdu špatní, ti co tu byli po válce tedy bez diskuze. Víte, historici se přou, jestli Stalin zavraždil 40 nebo 60 milonů lidí a jestli komunisti celosvětově mají na svědomí už přes 100 milionů mrtvých nebo ještě ne. Takže jestli soudruh Stalin zavedl bezplatnou zdravotní péči, je v porovnání s tím co způsobil, spíš úsměvné. Režim, kde nerozhoduje vzdělání, ale třídní původ, režim kde nerozhoduje co umíte, ale jestli jste ve straně, režim který krade lidem soukromé majetky a nepohodlé posílá v lepším případě do kriminálu v horším případě rovnou na šibenici, kde nesmíte bez trestně projevit kritický názor, je opravdu špatný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.16 18:19

Režim kde nerozhoduje vzdělání,režim kde nerozhoduje co umíte...to je dnes také.Já jsem se narodil roku 85 takže nemůžu moc hodnotit minulý režim,ale nikdo naší rodiny si také nikdy nestěžoval...ačkoliv byl děda zavřenej kvůli politice.Mě přijde že se na ty komunisty dává ve školách větší důraz než třeba na nacistické německo(to beru podle sebe a souseda jenž je na učilišti).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 07.12.16 19:23

Srovnávat dnešní dobu s dobou za komunistů je naprosto mimo. Komunisti jsou , byli a budou jen zlodějská chátra, která s hrdostí vraždí své odpůrce. Protože si po r. 1989 může každý říkat co chce a jak chce je důkaz naprostá dnešní svobody.

Do r. 1989 by nějaký nesouhlasný projev na veřejnosti probíhal asi takto: soused nebo někdo na vás pošle udání jakoukoliv formou. Buď to bylo nahlášení příslušníku PS-VB, formou vzkazu do schránky na OOVB, ústním oznámení kterémukoliv pšíslušníku VB, na osobním oddělení zaměstnavatele. Podle uvážení se na vás mohla zaměřit STB, to podle druhu projevu nesouhlasu s politickým režimem atd. Nebo si vás předvolali na OOVB k výslechu. Pokud by jste byl mladý, trochu by vás profackovali a s výstrahou poslali domů. Automaticky za vámi do zaměstnání šla hláška a jakýkoliv postup byl zastaven. Pokud by se váš nesouhlas opakoval, předvolání na STB by bolelo více a mohly by nastat ekonomické sankce. Přeřazení na hůře placenou práci, směnování atd.

Jiná situace byla v řešení tzv. bytové otázky. Pokud se zjistilo, že máte v rodinném domě neobývané místnosti, MěNv vám přidělil nájemníka. Nájem nějakých 100 Kčs nebo nějak tak, už si to přesně nepamatuji. Toto se stalo mému strýci, i když místnosti v koupeném domě potřeboval pro svého syna. Nezájem. bylo toho strašně moc a máte neskutečné štěstí, že jsou ti primitivové pryč. Heslo " Z pekaře lékaře" bylo skutečné a takto se dělaly čistky s nepohodlnými lidmi všech profesí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 07.12.16 20:50

Nějak jsem nepochopil vaši reakci na to co jsem napsal.Mě nezajímaly následky veřejného projevu.Jen jsem konstatoval to,že přestože byl můj děda zavřenej,tak si nikdo z mé rodiny nikdy na tu dobu nestěžoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.16 21:03

Dnešní primitivové jsou lepší?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dono®
Datum: 07.12.16 19:07

prosím vás,přidat jim, moc si to zaslouží,vždyt se nedá vyžit,maji velmi tešké pracovní podmínky,maji nizky věk dožití,bez nich jsme stracení,vždyt už nemají ani co na nebe.maji slabé odbory,jako by ani nebyly.chodi do školy jak luzy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.16 01:25

Dějepis je velmi ožehavá nauka, podle mně spíš pavěda. Příklad Stalin. Kdysi uctívaný, později kult osobnosti a dnes opovrženíhodný člověk. Ale! Kdo by porazil Hitera, nebýt Stalina? Bylo to za strašných obětí ruských lidí hnaných Stalinem téměř do jisté smrti, ale jen ON dokázal Hitlera porazit. Dnes jsou všechny tehdejší velmoci z obliga a zrůda je daná.

Zažila jsem rok 68 i 89. Přesto nemůžu s čistým svědomím říct, o co se tehdy šlo. Někdo o tom napíše a co se nejvíc uchytí, to budou pak ty dějiny, které se budoucí generace bude učit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.