Koule letos - tak nevím

Od: Datum: 05.12.16 11:59 odpovědí: 38 změna: 12.01.17 12:13
avatar

Vloni jsem kupovala lojové koule pro sýkorky na různých místech, tak náhodně, jak jsem je pověsila ven, rychle mizely.Letos je situace zcela jiná, nějak jim ty koule nejedou, pozorujete to také?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.12.16 12:11

Pozorujeme.Už Třetí den je pověšené krmítko se slunečnicí a dvě lojové koule a nikdo si toho nevšímá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.16 19:10

Uplynuly 3 týdny a na krmítko se slétá mnoho ptáčků.Po vánocích jsme z tuku ze řízků vyrobily domácí pochutiny se slunečnicí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: findar
Datum: 31.12.16 21:58

No,těm ptáčkům tedy moc nepomáháte,tuk z řízků?Není nic horšího co jim můžete dát!Větší jedovatinu jste jim dát nemohli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.16 12:22
avatar
Já mám ty koule už týden pověšené a zatím vůbec nic. Babička za dva týdny měnila koule 2x. Což oproti minulému roku je skoro nic.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 05.12.16 12:27
avatar

Ještě zkusím koupit na trhu u specielního stánku s potravou pro zvířata a poptám se toho příjemného prodejce, co se to vlastně letos děje, že ptáčkům přestaly koule chutnat. *sok*

Datum: 05.12.16 12:36
avatar

Sousedka nademnou má krmítko a lojové koule, sýkorek tam létá spousta, cpou se a dělají mi nepořádek na balkoně. Že by letos nežrali to nepozoruji.


doplněno 05.12.16 13:54:

Britští ornitologové pozorovali chování sýkorek ve městech a zjistili, že jsou mezi nimi svým způsobem snobové. Dávají přednost luxusním čtvrtím – z pohledu člověka – před těmi chudšími. Je přitom jedno, že na obou místech mají stejně bohatou nabídku na krmítku. Zdroj" zajímavost jsem našla při broudání po internetu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.16 15:30
avatar

V těch luxusních čtvrtích jsou často větší zahrady a také klid: nebývá tam takový provoz, továrny apod. Lidé tam rovněž mívají různá jezírka a jiné ozdobné vodní plochy, takže ptáci ani v létě netrpí žízní (a tím pádem jsou tam zvyklí a nespěchají odtud ani v zimě). Jsou to obecně dobrá místa pro hnízdění a celoroční přebývání ptáků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.16 13:28
avatar

Letos máme koupi pověšenou ještě před mrazy...a chybí sotva polovina a to mají na svědomí vrabci. Do krmítka chodí jen kosáci. Mámina hlásí to samé. Utěšovala jsem ji, že jak na noc přituhne, sýkorky se objeví. Má zatím koupeno 5 kilo slunečnice...a nic. *nevi* Záhada. M.


doplněno 05.12.16 13:59:

*samozřejmě mám pověšenou kouli, ne koupi *zed*

Kosů je u nás dost a dost, obírají hlohyně a skalníky a samozřejmě přebírají zob v krmítku. Ale sýkorky tu vůbec nejsou, (ne že by jim nejela koule) nebo jen proletí. Pokud by to bylo o kvalitě koulí, tak ty ještě mamina nevytáhla, s těmi čeká na strakapouda *smich*

Sýkorek má každým rokem nepočítaně, většinou skrmí přes 20 kilo slunečnice, ale letos nejdou ani na tu slunečnici v krmítku. Že by taky špatná kvalita? To asi ne. *nevi* *nevi* *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 05.12.16 13:42
avatar

Kosáci k nám vůbec nechodí, jen kdybych pověsila rozpůlené jablko, sýkorko jenom na slunečnici, na koule ne. Podezřívám straky a hrdličky, že malé ptáčky plaší, ochomítají se tu, ani se do krmítka nevejdou, jen poletují.

Datum: 05.12.16 13:46
avatar

Zdravím.!

Není to o změně chuti ptáčků. Je to o výrobci koulí.

Kdysi jsem to taky kupoval a ptáčkové baštili, jedna radost. Dnes to má jiný obal a

je to zalité snad v parafínu.! Žádný tuk, který ptáci potřebují. Proto to nebaští. :(

Kupte si Hořčičné, konopné a jiné semínka + slunečnici (vločky) a smíchejte s nepatrným množstvím

čistého sádla. Používat by se měl hovězí lůj. Jenže ten dnes sehnat, je Sci-Fi.

To nechte zchladnout v kelímku od jogurtu a šup s tím do krmítka.

Třeba zde: http://sokolovsky.denik.cz/zp…ion/krmeni_koule20071130.html

Pokud chcete vyloženě závěsný, tak tam se fantazii meze nekladou.

Na netu toho najdete spoustu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.16 14:15
avatar

Dobrý den,lůj jsem viděla v Globusu,ve vitríně u kostí.mamina

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.17 15:52
avatar

Dvě hodiny přemýšlím nad tím hořčičným semínkem. Našla jsem, takže tím nekrmit, nedoporučuje se.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.16 14:08
avatar

Letos opět věším půlkilové koule Agros a ptákům jedou...tak nevím. *nevi*


doplněno 05.12.16 21:56:

Koňadry i modřinky se snaží, ale vrabci je vždycky zaženou. Jakmile vrabci na chvíli zmizí, sýkorky jdou na věc...ale jen do návratu vrabců. *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: astik
Datum: 05.12.16 15:25

Taky se mi letos stalo, že celý týden se krmítka se slunečnicí ani nedotkly. Nechápala jsem proč. Loni se po nich jen zaprášilo. Teď už je krmítko skoro prázdné, tak je snad vše ok. Předloni jsem jim dala lojovou kouli a trvalo celý rok, než zmizela! Pak jsem loni pověsila totéž zakoupené v Německu a do týdne byla celá pryč. Tak dostali dalšlích cca 6ks. Totéž - rychle pryč. Ty české už nekupuji. Koupila jsem osvědčená slun.semínka - 20kg. Mám také pocit, že je více dravců - straky, sojky...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.16 16:09
avatar

Zjistila jsem,že ve městě moc koule nežerou,

Ale u nás na chalupě u lesa,jim chutná. Sojky a straky je moc nezajímají. Straky sem na koule nechodí, jen občas sojka.


doplněno 05.12.16 16:09:

Mají raději slunečnici

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.16 17:32

U nas na balkone ve 2. patre v J. Hradci jsme meli kazdy rok na krmitku se slunecnici spoustu sykorek, zvonku, take brhlici priletli a letos jako kdyz utne. Jeste v listopadu jsme tu meli na krmitku hodne zvonku, ale ted uz ani ti zvonci. Chybi mi to ranni klepani od sykorek, jak louskaly slunecnici, krasne me to budilo. Stale maji nasypano, tak snad zase prileti:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.16 17:40
avatar

Krásné...! *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.12.16 18:08
avatar

Tuhle adresu znáte asi z loňska: http://makov.cz/?action=webkamera:) Já je šmíruju stále :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.16 11:02
avatar

Včera jsem zavěsila dvě lojové koule. Jednu české výroby, druhou německou z Lidlu. Dnes jsou obě netknuté.

Jinak je na krmítku a pod krmítkem docela živo. Loni jsem se zde na počátku zimy ptala, kde jsou kosi. Letos je kosů až až. Nejvíc přilétají sýkorky, občas pár strnadů, hrdličky. Vrabců je zde v okolí poměrně dost, ale letos zatím mým krmítkem pohrdají. Trochu mě překvapuje chování strakapoudů. Od jar do zimy je nevidím, ale jak se ochladí, přilétají. Jenže na krmítku si jen zobnu, ale nejvíc je vidět, jak hledají potravu pod kůrou stromů. Ráda se na ně dívám, ale přemýšlím, proč se slétají do měst. Když nacházejí masitou potravu na mé třešni, musí jí být dostatek i ve volné přírodě.

Dnes jsem zaznamenala poměrně vzácnou návštěvu. Sypu i pod krmítko, takže osm koroptví se zde docela dobře nazobalo. Chovaly se jako domácí slepice, ale vyplašila je cizí kočka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.16 11:28

Bimbam. To máš teda úžasné návštěvníky *slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klkl
Datum: 06.12.16 11:53

taky si myslím,že ta verbež do toho míchá pěkné s.ačky.Peníze nesmrdí a obchodníkům zvláště.Zvířata mluvit nemohou.Normální lůj,který si uděláte doma je cítit úplně jina než to co prodávají v obchodě.Stačí si k tomu čuchnout.hnus

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.16 14:32
avatar

Já mám už tuto ziušenost z loňska, už loni si jich sýkorky ani nevšimly, znovu jsem je pověsila letos a nic, tak jsem je vyhodila, kdo ví z čeho to dělajík možná je to chemie a náhražky, jako to dělají nám lidem potravináři. Tak jim dávám do krmítka slunečnice.. Ale je příšerné množství kavel nebo strak a havranů a létá ke mně daleko méně sýkorek, někerý den nejdou vůbec.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: findar
Datum: 31.12.16 16:45

Zdravím všechny co mají rádi ptáčky a v zimě jim pomáhají.Na chatě máme spoustu ptáčků,takže na krmení mě padne tak 20kg slunečnice.Co se týče tzv "lojových koulí" nikdy jsem je nepoužil protože jsou nevhodně vyrobené.Pokud se vyrábějí ze ztuženého tuku nebo vepř.sádla je to naprosto nevhodné protože tyto tuky i když na ně nesvítí sluníčko a nemrzne mají teplotu tání jinou než pravý hovězí lůj.Tím pádem tuk je hodně změklý a natátý a ptáčkům,kteří se krmí mají po čase zmaštěné peří,což v době mrazů snižuje jejich odolnost proti prochladnutí a někde v koutku uhynou.Je škoda,že pravý lůj je dnes naprosto nedostupný (pokud nemáte známeho na jatkách).Doufám,že tento můj příspěvek přispěje k zamyšlení.Jinak je krásné pozorovat tu "chásku" ja se krmí a kolikrát roztomile haštěří.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lina
Datum: 31.12.16 18:24

U nás lojové koule letos také sýkorkám jaksi nejedou.Dala jsem jim tedy slunečnicové semínka vyloupané a vše je stále netknuté.Loni na ně byla sýkorčí fronta a bitka.

Jestli ty sýkorny nemají nějaké onemocnění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.16 19:42
avatar

U nás také nic moc...koule jsem udělala ale skoro je nežerou. Ani samotná slunečnice není žádný hit. Po vlašských oříšcích které jsem na podzim louskala se jen zaprášilo i pěkné bitky byli k vidění...dvě modřínky které jsou od dost menší než koňadry, krmítky vždy vybojovali *smich*.

Sýkorky na zahradě jsou vidět i slyšet (i jiní ptáci jako vrabci, strakapoud, brhlík...) ale zřejmně mají někde něco lepšího k snědku :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 03.01.17 06:21
avatar

Dobré ráno, tak již před svátky se ptactvo do kupovaných koulí pustilo, už jsem si myslela, že je budu muset spolykat snad sama, ale likvidují je ostošest...ted nevím, jestli je to dobře nebo špatně, raději bych je vyrobila z domácích surovin, ale přesně nevím, jak na to :-D

Datum: 03.01.17 06:53
avatar

Vepř. sádlo, poctivé, ne to přesmažené ze řízků, jak tu někdo psal, rozpustit, přidat slunečnici, mák, různá semínka...nalít /už zchladlejší/ do plastového kelímku, po ztuhnutí zavěsit ven dnem vzhůru. Ještě lepší je protáhnout provázkem a po úplném ztužení ten kelímek odstranit, aby mohli ptáčci na dobrůtku ze všech stran.

Já jsem koupila hovězí lůj, byl toho balík a stálo to asi 10 korun. Navěsila jsem na provázek, sýkorky se nabaští a k tomu navíc i pohoupou. Koupila jsem u pěstitele za dvě stovky 20 kg slunečnice. Sypu takřka každý den. Lítají k nám různé druhy sýkorek, zvonkové a všudypřítomní vrabčáci. Také 2 brhlíci. Loni létali 3 dlaskové, ti se zatím letos podívat nepřišli. Také kamarád strakapoud se doposud neukázal. Zato jsem ho pozorovala, jak mohutně kloval, nevěrník jeden, u sousedů na staré jabloni. Takže tady je!

Pro kosy rozkrajuji na čtvrtky jablíčka, ti je dovedou vyzobat, až na slupku.

Je to prima, sedět v teple, pít horký čaj s citrónem a koukat na okno na parapet na tu drobotinu, jak si dává do volátka. :)Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 03.01.17 07:01
avatar

Děkuji za návod, udělám to také tak. Dlaskové a sýkorky jsou zde stále, dlouho jsem neviděla kosy, ale přece se objevili, dostali přepůlená jablíčka a to je přilákalo, jeden seděl v krmítku a hrdlička čekala ve frontě, když se nedočkala volného krmítka, tak odletěla, kos se nechtěl hnout, také moc ráda pozoruji...;)

Od: findar
Datum: 03.01.17 18:27

Zdravím,máte asi štěstí na ten lůj,u nás na mě hledí jak na blázna co po nich chci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.01.17 08:39
avatar

Zkuste jim dát velké půlkilové koule Agros. I příbuzní si stěžovali, že ptákům menší lojové koule nejedou a požádali o přísun velkých. Když jsme pak pověsili půlkilovky, vrhli se na ně jako soukromník na veřejnou zakázku. Mrknul jsem se na obal, odkud vlastně jsou. Pokud jsme ochotni věřit čárovým kódům, tak z Rakouska. *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzik*
Datum: 04.01.17 09:45

Mě koule z obchodu také letos moc nežerou. A vůbec mám strašně málo ptáčků letos. Ale je to od té doby, co k nám již několik měsíců, dennodenně, brousí kočka odněkud. Mám doma kameru a už jsem ji i sám několikrát viděl na vlastní oči. Kromě toho, že nám všude kadí, tak číhá u krmítka. Jsem z toho už zoufalý. Normálně prokrmuju kosáky a přes léto si, už druhým rokem, úspěšně vychovávám sýkorky v budce a ta mrcha je pak plaší i loví. Už mě napadají vražedné myšlenky. Nenávidím jí. Pokud jí chcete hájit, vysvětlete mi, proč má život kočky větší cenu, než život sýkorky. Pokud mě přesvědčíte, upustím od likvidace. Domluva ani zábrany, jak známo, na kočky nefungují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: findar
Datum: 04.01.17 18:54

Zdravím a plně Vás chápu,ale zkuste krmítko umístit tak aby k němu kočka nemohla.U nás na chatě je taky spousta koček a ptáčky nenechají na pokoji.Škoda,že neexistuje vakcína na sterilizaci a byl by pokoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.17 19:17
avatar

Kočka je lovec a pokud má dobré podmínky, opravdu může napáchat dost škody. Proto by měl rozumný člověk zvážit, zda a hlavně kam umístí krmítko, pítko, budku či rozhodí zrní. Nemůžete obviňovat primitivní šelmičku, že se chová přirozeně a podle instinktu. Lidé tu jsou od toho, aby přemýšleli. Tak něco vymyslete. Ptáci by měli mít nerušený výhled kolem dokola, právě proto aby nepadli do drápků číhajícím lovcům. A víte, kolik jich padne za oběť sklu oken jen proto, že nějaký inteligent chce mít pěkný výhled na ty hladové chudáčky? M.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.17 09:09
avatar

Mona, *palec**palec**palec*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 07.01.17 14:36
avatar

Malé koule moc nejedou, tak jsem na radu tady koupila v Globusu půl kilovou kouli XXL za 27 korun a na ní se již ptáčkové pěkně vystřídali.

Kupuji míchané zobání pro venkovní ptactvo, potom čistou slunečnici, lněné semínko, ovesné vločky, malé krupky, jadérka z jablek, vyloupané vlašáky. Vše vysypu do mísy, promíchám a dávám do krmítka, i pod strom na suché místo bez sněhu pro kosáky. Jim přidávám malá jablíčka a když vařím brambory ve slupce, tak jim dělám takovou míchaninu jako slepicím.


doplněno 07.01.17 14:50:

Jádra z jablek a ořechy jsou z vlastních zdrojů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.17 14:51
avatar

Co se může dávat ptáčkům, tak tady je rada http://hobby.instory.cz/688-c…zete-operencum-i-ublizit.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.17 11:16
avatar

V posledních dnech mně sousedé přebrali ptáky. Koupili a pověsili nějaké podobné půlkilové koule. Zatímco mé koule mají zelenou síťku, jejich koule jsou v síťce červené. Ptákům očividně chutnají mnohem víc. Vše funguje dle systému nejmenšího odporu, který tak dobře známe z lidské společnosti. Vrabci se drží u červených koulí a moje zelené koule zůstávají pro znatelně bojácnější sýkorky. Občas se stane, že červené koule obsadí havrani, nebo je přetlak vrabců příliš silný. Pak vrabci bez milosti vyženou sýkorky z mých koulí a hodokvasí na nich sami. *slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 12.01.17 12:13
avatar

No jo, stává se to, mému tátovi někdo přebral sýkorky, takže mu zbyly pouze hrdličky a ty se ani do krmítka nevejdou :-D

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.