Jací byli středověcí rytíři?

Od: Datum: 28.11.16 22:43 odpovědí: 17 změna: 30.11.16 19:57

Hezký den,

v knížkách čteme, jací byli středověcí rytíři hrdinové, stateční, ušlechtilí a tak podobně. Teďka jsem si přečetl článek, kde je naopak označovali za psychopaty bez jakýchkoliv citových hnutí, kteří byli permanentně pod vlivem přestálých traumat. Zajímalo by mě, kde je pravda. Přikláněl bych se k druhé možnosti. Proč jsou teda líčeni jako vzory a říká se: buď přece rytíř, chovej se jako rytíř. apod?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.11.16 23:15
avatar

Samozřejmě, že to byli bezohlední psychopaté. Chovat se jako rytíř, rytířská čest a další floskule zřejmě souvisí s rituály, kterými rytíři pravidelně procházeli. Čestné souboje, pasování, například. Pokud jde o podsouvání vzorů, záleží na každém jednotlivci, zda si dokáže učinit obrázek sám a nepodlehnout laciné manipulaci. *slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 08:35
avatar

Asi to byli stejní magoři, jako například všichni samurajové, že jo *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.16 23:23
avatar

"navlečení v brnění si rádi dopřávali válčení,nikdo nad ně nebyl víc,však co bylo v hlavičkách-nic"...to je jedna písnička co si často broukám:-D Válečníci byli vždycky vzorem,pro odvahu a statečnost.Kdejaký psychopat má odvahy dost,takže proč né.Také bych se přikláněla k té druhé variantě.Pedofilové a homosexuálové se ukrývali za kněžskými rouchy a psychouši a násilníci se schovali do brnění.Každý si přišel na své a ti ostatní dřeli bídu a makali.V té době nikdo nebyl víc,běžní lidé měli dost starostí se uživit a když potřebovali pomoc,tak potřebovali někoho odvážného,kdo do toho půjde,proto možná se stali vzorem.

Vždyť to máte jako dnes.Vzorem mladých jsou fotbalisté a zpěváci.V postatě žádné zdělání,kolikrát ani vychování a podivné chování také mají.Kdy naposledy byl vzorem nějaký doktor,věděc,matematik...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 29.11.16 00:10
Rytíři, nebo ti, co si pod tím představujeme, byli především lidé takzvaně urození, jejich jedinou povinností bylo sloužit panovníkovi právě za poskytnutá privilegia.
To znamená, že pokud někdo obdržel majetek, který ho i s lidmi na něm usazenými měl živit, musel se za tuto odměnu zúčastnit tažení, stejně tak jako jeho pozdější potomci. Nic jiného jim nezbývalo. Armády, jak je známe, tehdy nebyly, nikdo by je neuživil. Pokud rytíř se svým vycvičeným doprovodem nepřišel na výzvu krále, tak král prohrál. Proto si šlechtu panovník musel částečně předcházet, například slibem části kořisti.
Je proto logické, že se kolem tohoto "zaměstnání" utvořil časem soubor zvyků a rituálů. Vlastně celá kultura. Ono i v současnosti vojáci potřebují řády, metály, hudbu, přehlídky, slova jako čest a odvaha... A dnešní vojáci jsou vlastně dobrá paralela, děti si na ně hrají, jsou potřební, silní, stateční, vycvičení. Nikdo jim neříká, že jsou psychopatičtí vrazi.
Zároveň si musíme uvědomit, že prvorození byli na dráhu bojovníka připravováni odmala. Závisel na tom jejich život, prestiž, udržení majetku.
Nebyli krutí a nevzdělaní víc, než bylo v té době normální. Jistě, v každém kolektivu se může vyskytnout vyloženě defektní jedinec, ale většina taková nebude.
Proto bych je neglorifikoval ani neodsuzoval. Viděl bych je především jako produkt té doby.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 00:25

Myslím, že zabíjet lidi mečem musí každého trochu poznamenat, jenže v té době nic jiného neměli, flinty, bomby, nic. Přesto si myslím, že v té době patřili mezi elitu, každý měl spoustu poddaných, byli údernou složkou vojska. Dnes bychom je možná mohli přirovnat k vrcholovým sportovcům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 00:37
avatar

rytíři byli především vojáci, takže byli učeni zabíjet vlastně od mládí - proč by měli být nějak zvlášť ušlechtilí? - ale byli to šlechtici, takže byli vychováváni v tehdejší dvorské etiketě, která jistě ušlechtilá a uhlazená byla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 06:07

Byli to cvičení zabijáci. Od mala cvičení pouze v zabíjení. Dnes by se dalo říci vojáci nebo nájemní vrazi. A morální a ostatní vlastnosti odpovídaly. Někdy ušlechtile věrně bojovali za svého krále, někdy krále zabili a sami se o korunu porvali. Někdy jenom periodicky zrazovali a přebíhali mezi stranami podle toho, jak se to aktuálně hodilo. Mimochodem, ani to tenkrát nikoho nějak nepohoršovalo. To víte, v době paralelních římských císařů či papežů ..
Stačí se podívat třeba na našeho Přemysla Otakara I.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 07:10

Karel IV.. byl taky rytíř...ve své době světlá vyjimka.ale nesouhlasím že to byli nevzdělaní psychopati,mimo válečných tažení se museli starat o své majetky

Neplést rytíře se žoldáky ,ono to dost svádí

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 11:33

Rytíři byly takoví jaká byla tehdy doba a podle toho se také chovali.Stejně jako dnes se koukalo jen na svůj prospěch.Co se týče žoldáků tak i rytíři bývali žoldáky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 29.11.16 16:48

Jací byli? Podle velikosti brnění byli menší než dnešní lidé.

Více o rytířstvu je na https://cs.wikipedia.org/wiki/Ryt%C3%AD%C5%99 , kde jsou i jejich hlavní vlastnosti a také to, že rytíře měl koně, nebyl to pěšák.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 17:15
avatar

Mě by spíš zajímalo, jak na tom byli silově oproti dnešním mužům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 18:48

Dříve se makalo rukama.Pomalu žádná mechanizace.Když se nemakalo rukama tak se trénovalo pro boj.Myslím že tomu odpovídala i fyzická zdatnost.Třeba ty rytíři...několik vrstev šatů,na to prošívanici,na to kroužkovou zbroj,na ní plátovou zbroj.Za pas meč,dýku,do ruky kopí nebo jinou zbraň a v tomto "závaží" být stále pohyblivý.Myslím že s tím jací jsou muži dnes se to nedá srovnat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 19:27

zkus dvě tři hodinky mávat dvojručákem

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 29.11.16 20:22
avatar

Já mám doma několik Katan a dva středověké meče. Jeden lehčí a kratší a druhý dlouhý a docela těžký. Nedovedu si představit, že bych s ním měl bojovat nějakou dobu, to by mi upadly ruce. Takže asi museli mít dříve fyzičku, jak hrom když k tomu člověk přičte brnění, které taky hodně vážilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.16 19:57

Co jsem tak vypátral tak brnění vážilo od 30 do 50 kg,meč kolem 2Kg,kopí 2Kg+třeba vlajka+páka při zvedání a sklápění,štít okolo 5Kg.Do toho omezené dýchání v přilbě.V létě brnění rozpálené a v zimě omrzlé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 29.11.16 19:15

Rytíři byli úměrní své době,hrubí,neotesaní. Tehdy to byli vlastně profesionální válečníci,stejně jako dnes profesionální armáda. Tehdy nebyli brané armády jako dnes,byli buď žoldnéři a nad nimi byli rytíři. Samozřejmě že mohli být i traumatizovaní,přece jen to byli lidi a tehdy se bojovalo muž proti muži,když pořád viděl krev a zabíjení,na některých to mohlo klidně nechat následky,stejně jako na vojácích dnes.

V té době titul rytíře byl velká čest a lidé dělali všechno možné aby jej dosáhli. Tuším že jsi dostal jako rytíř od krále majetek,poddané-čili zcela jiný život než čekal většinu nevolníků. Navíc pokud jsi se proslavil,mohl jsi mít i daleko více,z válečné kořisti,získat ještě vyšší postavení atd..

Ovšem narozdíl od dnešních chlapů to byli opravdu chlapi. Dneska většina spratků kdyby měli jít na vojnu-ne do války ale na blbou vojnu,tak se jim rozteče make-up

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.16 19:35

fík - rozteče mejkap - dík,zasmál jsem se. o rytířích byl celkem slušný film,jmenoval se,tuším,excalibur?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.