Zvládání psychické a fyzické zátěže

Od: Datum: 26.11.16 23:26 odpovědí: 10 změna: 27.11.16 09:47

Dobrý večer.

Chci se nechat nasměrovat na dobré studijní materiály, které se týkají biorytmů a zvládání psychické a fyzické zátěže. Po mnoha letech jsem dospěl k závěru, že některé mé neúspěchy ve škole a práci jsou způsobeny tím, že neumím odpočívat, rozkládat zátěž atp. Kupř. po velkém objemu mentálního počítání, např. při celohodinové nebo zkouškové písemné práci z matematiky, se cítím velmi unavený (a vyspat se z toho nejde; odbourá se to až časem). Podobné to bylo, když jsem pracoval jako programátor. A ve škole jsem jako programátor nezvládl nejeden real-time test, protože jsem nebyl odpočatý (se spánkem to ale podle mě nesouvisí; také jsem si tenkrát ještě v takové míře neuvědomoval, že naprogramování algoritmu není o napsání, ale o vymyšlení, a že na mozkovou aktivitu je úspornější více si pomoct debuggováním, než se to snažit vymyslet napoprvé z hlavy; byl jsem dost psychicky špatný z toho, že jsem něco nezvládl tak rychle, jak jsem měl podle toho, co mi sdělil docent). Už si též uvědomuji, že u programátora není třeba 8 h denně oddřít, že on nepracuje jen v práci a že mimo školu a soutěže je silně nežádoucí (kontraproduktivní), aby měl výsledky hned. Když jsem v jedné době také pomáhal jako manuální pracovník v poměrně těžké fyzické práci, říkal jsem si, že časem si tělo zvykne, ale bylo to opačně.

Na pohybovou aktivitu jsem líný, nikdy jsem nedělal žádný sport, ale jde mi hlavně o psychickou zátěž (ab mě nebolela hlava). Nevzpomínám si, že bych se kdy setkal s tím, že by toto někdo řešil. Můžete mi, prosím, poradit? Myslím nějaké rady v tom smyslu, že Jaromír Jágr říkal, že na rotoped jde po zápase, ne další den, ve kterém se zápas nehraje, že ten jeden celý den jeho tělo potřebuje na odpočinek. Zajímalo by mě, jaké toto má pozadí. Vím, že hokejisté bývají v playoff hodně unavení, když odehrají více zápasů v předchozí sérii než jejich soupeř. Dá se ta únava nějak rozpočítat? Vlastně nezvládám ani time-management; nikdy nebyl mou parketou; původ to má v tom, že jsem byl perfekcionista a vše jsem se snažil dělat na více procent, než bylo zadáno.

A když už jsem se tak rozepsal, chci se zeptat, jaké jsou vaše názory na zvládání (paralelní) práce při prezenčním studiu a práce při kombinovaném studiu. Rodiče mi hodně zazlívali, že jako student jsem nepracoval, ale při řádném (poctivém) studiu technického oboru na jedničky je to podle mě skoro nemožné (nebo by to musela být hodně nekonfliktní práce, ve které se člověk vůbec nenadře). Mám pravdu?

Nevím, že by se to, na co se ptám, někde nějak moc řešilo, ale vím, že mí vrstevníci, kteří se baví, konzumují alkohol apod., mají celý život lepší výkonnost než já, který pořád sedím u počítače, nebo ležím v posteli.

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axus®
Datum: 26.11.16 23:49
avatar

Řekl bych, ze Tvi vrstevnici se narozdil od Tebe umí odreagovat. Pokud pracuješ hlavou, musíš umet vypnout. Alkohol je pouze jedna z moznosti. Stejne tak funguje sport, fyzicka prace, film nevyžadující přemyšleni atd. a samozrejme nejlepší je kombinovani a střídání výše uvedeného a dalších. Pokud stale jen sedíš v uceni nebo u PC, tak se nediv, ze jsi nevykonny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: james*
Datum: 27.11.16 00:37

Díky.

S tím filmem jsi mě překvapil. Já se totiž nedokáži normálně dívat na film; v kině ano, ale u počítače ne; musím to přerušovat a přemýšlet.

Kdysi jsem v jedné době přestal chodit na ICQ s tím, že tam strašně spoustu času prokecám. S odstupem mnoha let mám pocit, že jsem si tím až tak moc nepomohl.

Ve škole jsem nesnášel, když mi učitelé nadávali po dotazu na něco, co řekli. No, řekli, ale můj mozek v té době nebral (asi v tom má oporu tvrzení, že studentům je třeba říkat pětkrát). Vybrané předměty jsem chtěl mít poctivě, a dospěl jsem k závěru, že je k tomu potřeba i nějaký soulad s učitelem (tzn. nedorážet na něho); já jsem se snažil bojovat za spravedlnost, aby to bylo zvládnutelné a férové, pak jsem to dostával sežrat. Na druhou stranu, jeden profesor na VŠ dokázal zakódovat do HDB3 to, co nedokázali studenti (takový objem za konstantní čas), a to mu bylo přes 60 let (možná trénink, ale možná spíše praxe, kdy už věděl, jak na to jít, aby se tolik nevyčerpal).

No, proti základní škole je život těžký. Už na střední jsem nadával, jak velké zatížení to (při studiu na jedničky) je. Pociťuji ale to, co jsem četl, a sice že svět patří trojkařům a jedničkáři pro ně pracují.

A ten alkohol to dokáže umocnit? Trvale piji hodně kávy.

Takže nakonec, podle toho, co píšeš Ty, mi vychází, že bude rozumné přijmout práci realitního makléře (jako OSVČ). Bude to jednání s lidmi proložené rozhazováním lístečků do schránek, takže se vytížím rovnoměrně. Souhlas?

Od: james*
Datum: 26.11.16 23:52

Ještě bych na to navázal tím, že na VŠ jsem v průběhu cvičení předmětů Lineární algebra pro IT a Matematická analýza pro IT ztrácel orientaci, nestačil mi dech. Jen jsem opisoval z tabule, nestíhal jsem přemýšlet. Nemohl jsem to kontrolovat, jako se na ZŠ a SŠ říká, že jeden počítá u tabule a ostatní ho kontrolují. Měli tento problém spíš skoro všichni (jen já jsem se ozýval)?

Díky.

Datum: 27.11.16 00:24
avatar

Moje odpověď se Vám nespíš líbit nebude → vidím hlavní problém v tomto: "Na pohybovou aktivitu jsem líný, nikdy jsem nedělal žádný sport, ale jde mi hlavně o psychickou zátěž (aby mě nebolela hlava)."

Zvykněte si a věnujte se pravidelně některé fyzické aktivitě (nemíním vrcholový sport), vypnete, pustíte z hlavy myšlenky na programování/práci a pravděpodobně bude i po bolestech hlavy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: james*
Datum: 27.11.16 00:40

Ne, naopak. Každý, kdo chce pomoct, je vítán. Díky.

A fyzická aktivita vytěžuje mozek? Když budu zvedat činky, budu počítat, ale při chůzi přemýšlím.

Od: asd1
Datum: 27.11.16 01:22

Máš trvalou jednostrannou zátěž, proto jsi nevýkonný. Střídej fyzickou/ psychickou zátěž a odpočinek... Jedna z nejlepšch činností jak vypnout je lezení - mozek se na to musí naprosto soustředit a vypne pracovní problémy atd. Na odreagování nic lepšího neznám..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: james*
Datum: 27.11.16 02:09

No, je fakt, že se stran středoškolského studia se doporučuje střídat memorování humanitních a technických předmětů. Také je pravda, že při práci, která kombinovala ježdění vozidlem a práci u počítače, jsem zátěž pociťoval (celkově) menší.

K lezení by bylo těžké mě přesvědčit. Potřebuji cítit, že pracuji.

Moc díky.

Datum: 27.11.16 01:25
avatar

Podle mne nevytěžuje.

Mínila jsem to stejně jako Asd1 → střídat duševní a fyzické aktivity.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 27.11.16 03:04

To, že umíš makat hlavou, tak je dobré mít, aspoň částečně, vyvážení fyzičkou, třeba se pokus zajít na bazén a tam kousek odplavat, postupně, aspoň 4 bazény, v klidu, žádný spěch a když to půjde, tak kousek pod vodou. Přijdeš na jiné myšlenkové pochody, budeš jinak unavený, bez lidí, v klidu. Vypneš a pak opět zabereš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.16 09:47

Já mám tip na fyzickou aktivitu - chodit. Už se na to přišlo, prostě chůze je nejlepší, ovšem nestojí to žádné peníze, tak se o tom moc nemluví. 10 km za den a večer je mi všechno jedno. Nejedná se o žádnou stylovou turistiku, ale prostě tam, kam si jiní dojedou autem, se dá jít i pěšky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.