Adventní tradice

Od: Datum: 26.11.16 21:25 odpovědí: 6 změna: 27.11.16 12:38
avatar
Dobry vecer,
me zajima, proc se kazdou nedeli v adventnim case zapaluje na venci jedna svicka. A zajimaji me tradice adventu, prosim nevkladejte odkazy, piste jen vseobecne adventni tradice a taky si moc rada prectu vase tradice doma. Pekny advent vsem! :)

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: maky®
Datum: 26.11.16 22:56
avatar

Adventní čas patří mezi tradice našeho národa, tradice jsou bohatstvím, moudrostí a vyjímečností každého národa. Advent znamená příchod a je dobou očekáváme něčeho, někoho, kdo nás zachrání.Symbolem adventu je adventní věnec, na znamení vítězství dobra nad zlem, světla nad tmou.

Čtyři adventní svíčky symbolizují čtyři světové strany a čtyři živly /ohen, voda, země, vzduch/

1. adventní svíčku zapalujeme k uctění domova, národa

2. adventní svíčka znamená uctění všech vztahů

3. adventní svíčkou uctíváme sami sebe - pochválíme se

4. adventní svíčku zapalíme k uctění Boha, andělů a všech bytostí

Další zajímavý den v adventním období je 4.prosince-sv.Barbora, je to den ve znamení touhy. Abychom tuto krásnou energii využili, věnujeme se tradičnímu zvyku trhání barborek. Každodenní sledování větviček nás přivede do stavu očekávání.To je právě smysl Adventu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.16 23:14
avatar
Aaaaaawwww... moc dekuji, krasna odpoved! :) nikdy jsem nad tim nejak neprrmyslela, az ted. Dekuji :) @maky
Od: vilik
Datum: 27.11.16 01:35
Novodobé tradice Adventu:
Týden před dnem Dopravy zdarma v půlce listopadu vybírá rodina dárky. Pak je v průběhu tohoto dne objedná.
Následuje vybírání dárků týden před černým pátkem a kyber pondělím.
U počítače sedí všichni, takže síť je přetížená, až padá. Nakonec, přestože slevy vlastně nejsou, objedná dost lidí tolik věcí, že už se jim nevejdou do skříně.
Mezitím všichni, kterým došly potraviny kvůli delšímu období vybírání dárků, vyráží ven a přitom nakupují. Berou úplně všechno, vždyť Vánoce jsou jen jednou za rok, tak si aspoň užijou.
Následuje Advent, klidné období, ale koho to zajímá? Musí se přeci navštívit nejmíň 2 obchodní centra denně, navíc bronzová, stříbrná a zlatá neděle!
Dárky se dávají do sklepa, v bytě není místo. Městská doprava kolabuje, fronta na parkování u Ikey na Čerňáku končí v Českém Brodě.
Dva dny před Štědrým večerem si lidi uvědomí, že nemají žádné pořádné dárky. Připnou bodáky na lokty a vyráží nějaké na poslední chvíli sehnat. Pak je uskladní na půdě.
Konečně je tu Ježíšek. Děti mají za dvacet minut rozbaleno a jdou si chatovat s kamarády, jaká to zase byla pruda a dárky za nic nestály.
Matka bere prohrnovač na sníh a nahrne krabice, papíry a stužky ke kontejneru, kde už je toho několik kubíků. Otec přejedený zvrací.
Televizní zprávy oznamují, že domácnosti si vypůjčily na Vánoce několik bilionů, které budou splácet nejmíň do dovolené.
Prodavači rychle dělají inventuru, protože hned po svátcích očekávají invazi nakupujících, kteří dostali pod stromeček prachy.
A do toho už od října hrajou koledy, začátek prosince obzvláštní minišílenství nákupů pytlů sladkostí na předvečer nějakého starodávného děduly, v televizi plácají něco o třesení bezem a lití olova, jenže na to není čas, protože na jiném programu dávají Prostřeno!.
Jo, a ten věnec si každý za pětikilo raději koupí, protože nemá čas se s ním vyrábět. Pak ještě rozvěsí několik desítek metrů vánočních světel od Vietnamců, na římsu pověsí vycpaného Santu a má nazdobeno.
Ale je to pěkný čas, ne?
Vám také příjemně prožitý, ne tak divoký předvánoční čas přeji.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.16 10:13
avatar

Také zapalujeme svíce co týden jednu. Asi proto, že chybí cca 4 týdny do Vánoc.

U nás doma jsou tradiční Vánoce. Já osobně se celý den postím, odpoledne objezdíme hřbitovi a všechny příbuzné, také chodíme do kostela zazpívat si koledy a kouknout na betlém, pouštíme české koledy, pohádky. K večeři rybí polévka a kapr se salátem, proslov k rodině apod. Zapalujeme Františka, pouštíme ořechové skořápky se svíčkou po vodě. Pantoflí neházíme, protože děti jsou ještě malé a k lití olova jsme se ještě nedopracovali. Také chodíme ke krmelci, kde dáváme s dětma zvířátkům seno, kaštany, žaludy a kostku soli. Snažím se alespoň na Vánoce nevypouštět sprostá slova. Jinak do domu nám zásadně nesmí (a to nejen o Vánocích) žádné přiblblé prvky, které symbolizují Amerického Santa Clause. Toť vše.


doplněno 27.11.16 10:30:

safra, hřbitovi...takovu hrubku, omlouvám se. Teď jsem si toho všiml *bzum*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.11.16 10:25
avatar
Mate krasne tradice :)
Od: maky®
Datum: 27.11.16 12:38
avatar

Tradice pečení vánočky: pečeme ji dva dny před Štědrým dnem a je symbolem soudržnosti a pospolitosti rodiny. Hospodyně při zadělávání a pečení do ní vkládá svoji lásku k rodině a vánoční náladu.Z toho důvodu vánočka strojově vyrobená a prošlá supermarketem nenahradí vánočku domácí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.