Nejste přihlášen/a.
Ze své zkušenosti tvrdím, že pokud nejde o nějaký vědecký počit v kterékoliv lidské činnosti, vždy se vyplatí zamyslet se nad tvrzením kdejakého "odborníka". Na tomto fóru několik rádců tvrdí, že se musí akumulovat teplo do stěn, pak že hrozí kondenzace vzdušné vlhkosti do stěn při vnitřním zateplení aj.
Akumulovat teplo do stěn nemá z hlediska vytápení žádné ekonomické opodstatnění. Ohřát několik m3 vzduchu nebo několik tun zdiva na přijatelnou teplotu je hodně velký rozdíl. Naprostá obdoba je zateplení mrazáku. Je to naprosto stejné jako s místnostmi ale samozřejmě jiné teploty. To na věci nic nemění. Co nejlevněji zachovat požadovanou teplotu. Izolace stěny mrazáku má nějakých 50mm + - a mráz zevnitř da plechového obalu tedy rozhodně neprostupuje.
Zdejší rádci naproti tomu doporučují polystyrenové desky 150mm nebo více na venek budovy jako jedinou a právě tu jejich správnou metodu, což je jen jejich zbožné přání.
Poystyren je parozábrana už sám o sobě. Prostup tepla je nicotný už i 2cm desky. Teplotně je neutrální a nevyzařuje ani chlad ani teplo. Nalepením zevnitř na ochlazovanou stěnu tato stěna neochlazuje vnitřní objem vzduchu. Vlhkost nemůže vstoupit do této stěny zevnitř, vnější vlhkost se může podle venkovní teploty bez problémů odpařovat za vydatné pomoci slunce. Žádné šrouby nezpůsobují šíření chladu do vnitřní části stěny, což je právě problém u vnější izolace.
Kdo si nalepil dekorační polystyrenové čtverce na strop, nemá žádné problémy s únikem tepla přes strop a nemusí vyhazovat desetitisíce Korun českých na podivné foukané izolace střechy aj. Vnější izolace je tak pracná a nákladná, že to mohl vymyslet jen ekonom výrobců polystyrénu po finanční dohodě se stavebními firmami za účelem značného výdělku s patřičnou masáží myšlení lidí.
Mě to funguje v jedné místnosti tak, že tam nemám ani topení a teplo z chodby rohovou místnost asi 4x4 m ohřeje a nemusím tam topit. U vnější izolace by byla stěna chladná a může si pan Milan a jiní tvrdit co chtějí! U vnitřní s použitím 2cm polystyrenové desky 500mm x 1000mm stěna odráží teplo, které tam skutečně zůstává. Kolik financí jsem ušetřil je jasné a už to mám asi 10 let. A kde je tam vlhkost s plísní? Ta je asi v sousedním baráku, kde se jim v rohu po vnějším zateplení zjevila jak manželka ve veřejném domu. Nečekaně na rozdíl od tvrzení stavební firmy. Je to panelák a platili statisíce...
Ono je to s tou akumulací tepla ve zdivu poněkud jinak. Navíc i při zateplení 1 ch zevnitř je akumulace zbytku zdi dostatečná, Proč se potom složitě zateplují plechové haly?
Akukulace není o tom že nahřívám několik tun zdiva ale o tom že ho nenechám vychladnout - v létě se ohřeje dostatečně
Že ve vaěem případě dobře vychází rosný bod neznamená že stejně dobře bude vycházet u všech konstrukcí.Nebo je to dle vás jen další strašák aby lidé zateplovali a ve skutečnosti neexistuje?
K izolaci stropů - pokud je to technicky proveditelné z konstrukčních důvodú,není lepší dát nad strop 2x 8 cm vaty než lepit polystyren na strop ( nemluvím o názoru některých že polystyren i lepidlo se odpařují do prostoru)?
"vanad1", napíšu to, co Vy. V rohovém pokoji, kde jsou dvě venkovní zdi, nalepil manžel zevnitř taktéž polystyrenové 2 cm desky. Máme to již přes 10 let a naprosté sucho. Další stěna sousedí s jiným pokojem a na další je z druhé strany schodiště na půdu. Zdi máme půlmetrové tloušťky.
Jen k (ne)potřebě akumulace. V přechodovém období jaro/podzim se objekt bez akumulace může přes den přehřívat a v noci ho bude potřeba vytápět. Extremní případ je stan.
Přikládám reklamní prezentaci, kde je v závěru tabulka porovnání délky otopné sezóny v závislosti na velikosti akumulace. Samozřejmě jedná se o prezentaci od firmy, která dodává systémy s vysokou akumulací, ale člověku znalému je daná závislost známá.
Článek je opravdu pěkná snůška nesmyslů, kde se občas vyskytují i nějaké pravdy, polopravdy a informace vytržené z kontextu. Pokud článek napsal "Dipl. Ing. arch. Akad. arch. Jan Josef Dvořák", tak mě osobně se vše vysvětlilo.
Bohužel z nějakého důvodu tady v ČR platí, že lid na podobné silně otitulované jedince vzhlíží jako na geniální tvory, ale realita je většinou opačná. Osobně se díky zaměstnání (jistá forma stavebnictví) setkávám s výše postavenými akademiky a tak vím, že jejich znalosti jsou často směšné. Důvodem jejich úspěchu jsou především studenti (doktorandi), kteří nemají důstojnost a jen kvůli tomu, aby dokončili studium jim dělají otroky a všechnu práci odedřou za ně.
Co je na článku nejubožejší je to, že neobsahuje ani jednu refereci! Když už napíšu, že "Moderní otopné soustavy totiž musí dle evropské normy vytopit byt za 15 minut, aniž by se předtím topilo.", tak přece musím uvést co je to za normu! Takhle tomu kdejaký blb věří i když by časem po nejakém hledání třeba zjistil, že taková norma neexistuje.
Čili je to celé jen hloupé tlachání bez jakékoliv hodnoty...
Díky za výborný článek. Přesně jak je v článku odborně popsáno mám provedenu tep. izolaci v podkroví domu - a funguje to už 20 let naprosto bez problémů. Naopak já se divím většině "stavitelů" jak složitě a neumětelsky řeší izolaci podkroví a stěn domů, vytvářejí v podstatě jakousi "dvojitou střechu", a pak sem chodí plakat, co s hnilobou a vlhkostí v sádroši a ve zdech.
Když se podíváte na další stránky, tak vidíte, že se jedná reklama na způsob stavby, který nabízejí. V článku si vybírají fakta tak, aby ten jejich systém vyšel dobře a zamlčují ta, která ukazují na nevýhody. Je to zaměřeno na neznalého člověka. A protože můj názor je ten jediný správný, tak tvrdím, že vnější zateplení je téměř vždy lepší, než vnitřní.
Jsem rád že se otevřelo toto téma a jen se těším na názory a zkušenosti.Potřebuji a už se asi 5 let... odhodlávám zateplit jednu studenou krajní místnost zevnitř tak jak uvádí uživatel "vanad1"
Bohužel díky "strašení" a "odrazování" a připravování se na "pohromu" která mi čeka když to zateplím zevnitř jsem zatím nedostal ODVAHU tu místnost zevnitř zateplit.
Díky za názory
Co se stane se stávajícími stěnami po vnitřním zateplení, až budou celé promrzlé? jak odizolujete stávající strop při vnitřní izolaci? Vnitřní instalace (zásuvky, voda) musíte předělat.
přečetl jsem jen zběžně. článek je z roku 2001,od té doby se stavebnictví trochu posunulo... autor zřejmě popisuje problémy s vnitřním zateplením, kdy se zatepluje dodatečně. pokud se jedná o novostavbu z BST, pak jsou všechny detaily vyřešeny a popisované problémy nastat nemohou. pokud se jedná o bungalov, je riziko tepelných mostů téměř nulové, u patrových domů se musí detaily řešit důkladně, pak jsou tepelné mosty eliminované.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.