Recyklace plošné spoje a guma

Od: Datum: 06.12.16 19:40 odpovědí: 5 změna: 07.12.16 16:52

Otázka stručně:

kam mám dát desku plošných spojů (to co je v elektronice) a gumu aby to bylo co nejekologičtěji zlikvidováno nebo recyklováno?

Podrobně:

Rozebral jsem ovladač od televize s cílem jeho části roztřídit do jednotlivých odpadů k recyklaci.

Zbyla mi gumová (asi guma) klávesnice a deska plošných spojů s několika elektrickými součástkamy (např. rezistor, dioda), tak se chci zeptat co kam mám dát. Nechci to dávat do popelnice protože počítám, že ta deska ve spalovně neshoří a skončí to na skládce. Ale ta deska asi stejně nejde recyklovat? A co ta guma, co se děje s pneumatikami?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.12.16 19:50
avatar

pro recyklaci je potřeba elektronické součástky uložit do speciálních kontejnerů elektro,nebo do sběrných dvorů.Pokud není ani jedno k dispozici,tak nezbývá než směsný odpad.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.16 20:19

Pryž (lidově guma) se v malém množství, narozdíl od plastů, nerecykluje. Pneumatiky jsou vyjímka. Patří do sběrného dvora. Rozemílají se a používají jako palivo nebo přísada do různých výrobků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.16 06:10

Já bych si o jakékoli recyklaci nedělal iluze. U nás se obsah těch barevných kontejnerů po léta vyvážel na jednu skládku. Dnes to nebude o mnoho lepší. Obávám se, že je to jen další zelený tunel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.16 16:52
avatar

Na skládku? Kde žiješ? Přijeď se podívat koncem srpna do Holic na setkání radioamatérů. Pravidelně tam jezdí vykupovat elektrošrot jedna firma za peníze. Kdyby se jí to nevyplatilo, tak to nedělá. A vykupuje i to, co jinde ve sběrnách nevykupují. Pardon, jak jinde nevím, tady u nás nevykupují. Např měděné kabely i s izolací. Vykupují všechny díly z počítačů, včetně MB, vykupují celá elektrozařízení, součástky atd. mají vyvěšený velký ceník a každý se může podívat, a rozmyslet, jestli se svým odpadem půjde do konťáku nebo ho vezme příště ssebou a bude mít na pivo Pod břízkami.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.16 14:50
avatar

Recyklace až na takové úrovni je doma neproveditelná. Musel byste z desky odpájet všechny součástky, každou tu součástku rozložit na jednotlivé materiály (vzácné kovy, keramika, plasty...), z desky odloupnout měděnou fólii, odstranit z fólie cín... Ta deska je skutečně nerecyklovatelná, je to většinou sklolaminát (skelná tkanina zalisovaná v pryskyřici). Ve spalovně bez problémů shoří. Klávesnice bývá ze silikonové gumy, rovněž nerecyklovatelná a prakticky nezničitelná.

Nejjednoduší je celý ovladač vhodit do kontejneru na sběr drobných elektrospotřebičů. Firmy, zabývající se likvidací těchto spotřebičů si s tím poradí (třeba chemicky), vy nemáte šanci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.