Začátek dne

Od: Datum: 02.01.17 04:46 odpovědí: 5 změna: 02.01.17 11:00

Nevíte, proč je datumově začátek dne stanoven na dálném východě, proč není od nultého poledníku?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rv
Datum: 02.01.17 05:15

Chytří lidé kdysi rozhodli, ve kterém místě napáchá nejméně problémů, když někde bude sobota a kousek vedle už neděle.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.17 06:58
avatar

dobrý nápad. Zkuste ho prosadit. Na jedné straně poledníku bude ještě neděle, o pár metrů dál druhé straně poledníku bude v tu samou chvíli pondělí, otevřenou hospodu najdete vždycky...

Ale můžete čekat, že vás budou proklínat ti, co pracují na opačné polokouli, než bydlí. Chodili by do práce od neděle do čtvrtka, případně od úterka do soboty... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.17 10:24
avatar

Od nultého poledníku na východ se hodiny přičítají, na západ se odčítají. A když se to na opačné straně zeměkoule, kolem 180° srazí, tj. je tam z jedné strany +12h a z druhé -12h, tak tam je datová hranice. Mně to připadá logické.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xaver
Datum: 02.01.17 10:37

Pane jethro, proč přičítat a odečítat, proč ta hranice není na nule jako na číselné ose Pro mne je nula logická. Přece tam kde je podle vás hranice je taktéž rozdílné datum.

Od: axus®
Datum: 02.01.17 11:00
avatar

Poloha nulteho poledniku a nasledne i cas pocitany od nulteho poledniku je dany historicky z nutnosti urcovani polohy (konkretne delky) na mori. V minulosti jich bylo vice, treba Parizsky, Madridsky a pod., ten Londynsky se proste ujal. Dnes uz je brany za standard, veskere souradnice v mapach, GPS atd. jsou k nemu vztazeny, takze tezko jeho polohu menit.

Na kazde tehdejsi lodi se pracovalo s dvojim casem. Solarnim - tedy ten skutecny pro kazdou oblast a referencnim (napr. onen GMT, respektive dnes jiz spravne UTC), kvuli urceni polohy. Tedy kdyz se plulo na zapad, od GMT se odecitalo, protoze se skutecny cas posouval zpet vuci referencnimu (bylo napr. vice rano, nez v Londyne) a naopak, pri plavbe na vychod se cas pricital, jelikoz uz v danem miste bylo pozdeji nez v referencnim miste.

Z toho pochazi ono odecitani respektive pricitani vuci GMT.

A kdyz plujete dostatecne daleko libovolnym vychodozapadnim smerem, tak diky tomu, ze Zemekoule je koule a ne placka, tak v urcitem miste se dostanete do problemu, pac se budou prekryvat dva odlisne casy. Jeden pricitany a druhy odecitany.

Takze se z praktickych duvodu musela udelat tlusta cara, kde se to bude delit. Shodou nahod a nastesti, to problematicke misto vychazelo vicemene do puste oblasti Pacifiku a aby to skutecne bylo bezproblemove, tak je ta tlusta cara lomena, aby se vyhla vsem oblastem, kde by to problem zpusobovat muselo.

-

A nakonec, k vasi puvodni otazce. Nevim jak vy, ale ja mam prelom dne vzdy o pulnoci na kteremkoliv miste na svete se zrovna nalezam. Nikoliv na dalnem vychode. Tam se nelame den, pouze je tam hranice pricitani a odecitani casu od UTC a tedy v dusledku toho se tam skokove meni datum.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.