Selecí - selečí maso, je to správný výraz?

Od: Datum: 12.11.16 18:39 odpovědí: 15 změna: 13.11.16 23:22

Hezký podvečer. Dneska jsem se pozastavila před výlohou masny. A tam to bylo. Selecí maso 116,- Přiznám se, ještě jsem se s tímto výrazem zatím nesetkala. Kuřecí a telecí, to je klasika. Ale selecí, to mi tak nějak nesedí. Nejde do pusy. Je to tedy správný výraz (jen málo používaný)? Díky Mona

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vernon
Datum: 12.11.16 19:02
Podle vzoru SKOPOVÉ - JEHNĚČÍ ;)
Od: ben®
Datum: 12.11.16 19:03

Dobrý den, ano, je to správný výraz pro maso ze selete. Selečí se asi více používá u receptů, resp. v pojmenování hotového jídla. Zdravím!

doplněno 12.11.16 19:32:

Máte pravdu, že to zní možná zvláštně, ale ono snad není porcované maso ze selete běžně v prodeji, tak to neznáme, resp. kupují se celá selata. Ovšem, jste-li o své pravdě přesvědčená, tak za ní bojujte a nenechte se rozhodit .

Datum: 12.11.16 19:19

Samozřejmě logika velí souhlasit. Ale jak říkám, zní mi to divně. Asi stejně divně jako hostka ;) A to, že to někdo napíše do receptu, tak to mě nepřesvědčí o správnosti výrazu. M.

Datum: 12.11.16 19:46

mně to zní ok... tele - telecí, sele - selecí, kuře - kuřecí, zvíře - zvířecí... atd. maso

Datum: 12.11.16 19:46

Dobrý večer mona.Já jenom žasnu, co se všechno na poradně dozvím.Dosud jsem o selečím mase neměla potuchy.Nedalo mi to a vyhledala na netu, že to je maso z mléčných selátek.To jsou selátka vyrostlá výhradně na mateřském mléce a jejich maso je velmi jemné a voňavé.A já bláhová, jsem vám chtěla napsat, že se jedná o překlep:-D A co to je ta hostka?

minda, je to logické sele-selecí, ale fakt jsem to uslyšela poprvé

doplněno 12.11.16 20:38:

Díky za vysvětlení

Datum: 12.11.16 19:55

Dobrý večer Aleno i vám. Přesně. Také mi to blesklo hlavou, když jsem to tam viděla. Samozřejmě jsem také pohledala na netu a pár odkazů na mě vyběhlo. A čím déle si to opakuji, tím uvěřitelnější se mi to zdá ;) Jsem opět o něco chytřejší *smich*

Opravdu jde o výraz správný, jen nepříliš používaný. Ale spíš to selecí, než selečí, ne? Mona

doplněno 12.11.16 20:03:

A co je to hostka? Kupodivu je to prý také spisovný, ale málo používaný výraz: host-mužská návštěva, hostka-ženská. Fakt děs!

Datum: 12.11.16 19:56

Zdravím.!

Sele, je "miminko" prasátka. Selátko. Selečí.

Datum: 12.11.16 19:59

A když už jsme v tom pojmenování v oblasti zvířátek, víte jak se řekne samice od soba?

doplněno 12.11.16 20:15:

Zde je překvapivá odpověď: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/dotazy/0209.html

Kdo nechce překlikávat, tomu kopíruji: Podle Slovníku spisovného jazyka českého se samice soba nazývá sobice. Slovník však hodnotí tento výraz jako řídce užívaný, což potvrzuje i současná jazyková praxe. Ve stejném zdroji nacházíme pod heslem laň také informaci, že kromě samice jelena se takto může nazývat i ‚samice parohatých přežvýkavců vůbec‘ (např. laň soba nebo losa).

Ovšem také jsem vždy četla spíš o "krávě" *nevi*

Datum: 12.11.16 20:06

protože u nás soby nemáme, tak bych si tipla, že čeština spec.výraz pro samici ani mít nebude...

no teda, ta "hostka" mě dostala... to jsem v životě neslyšela...

Datum: 12.11.16 20:08

Havran nemá havranici a sob nemá sobici i když se to někdy užívá, prostě je to samice, nebo se říká zřídka sobí kráva a mláděti sobí tele. Los nemá losici, mládě není lose ale i to se někdy používá.

Datum: 12.11.16 22:56

Tak mě napadlo... Jak se bude jmenovat mládě od soba?

Datum: 12.11.16 23:00

Wiki praví: Samec soba je označován jako sobí býk, samice jako sobí laň nebo sobí kráva, mládě jako sobí tele nebo z ruštiny přejatým názvem pižík.

Datum: 13.11.16 05:39

No, přece mládě od soba je SOBĚ.

Něco dám Tobě a něco dám SOBĚ. *smich**tanec* /Sobě víc/. A vo tom to je. Jaga.

Datum: 13.11.16 23:22

Mně by se líbilo SŮBĚ :-D

doplněno 13.11.16 23:23:

Nebo SOBÁTKO *smich*

Datum: 12.11.16 20:00

Selečí maso, učila jsem se kdysi, že sele je do max. váhy 30kg, to selečí maso musí být hodně drahá sranda a nebo spíš bych řekla, že jde o nějaká selata co jsou po nemoci..nucený výsek. Jako hospodář bych selata vykrmila aspoň na váhu 90-120kg ale to už je vepřové. V masně jsem se s tím selečím nesetkala.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.