Sluneční hodiny - změna času

Od: Datum: 05.11.16 18:06 odpovědí: 27 změna: 07.11.16 05:05
avatar

Dobrý den, předpokládám, že tento druh hodin je už v každé domácnosti (viz slogan: "Sluneční hodiny, do každé rodiny"). Jak se Vám povedlo na slunečních hodinách změnit letní čas na zimní čas, tedy dle nařízení ve 3:00 zpět na 2:00? V návodu to nemohu nalézt. Děkuji za užitečné rady i zkušenosti a zdravím!

P.S. Dotaz není pro suchary .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.11.16 18:15
avatar

Teda, Bene, Vy se nezdáte... *haha*

Návrat k SEČ je automatický, proto v manuálu chybí příslušná instrukce. Ale co přechod na letní SEČ? Na ten jsem ještě nepřišla...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 05.11.16 18:22
avatar

Dobrý den, no, dodržuji poctivě každé doporučení či nařízení a potom se takto dostávám do problémů . Zdravím!

Od: adi
Datum: 05.11.16 18:16

Dobrý den. Já jsem je neseřizoval hned v noci, ale až druhý nebo třetí den v poledne. Seřídil jsem je jako vždy - trochu jsem ohnul tu kovovou tyčku. Praštil jsem do ní klackem. Zdá se, že jdou přesně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 05.11.16 18:24
avatar

Dobrý den, a seřizoval jste je vypnuté nebo zapnuté? Zdravím!


doplněno 06.11.16 08:21:

magdon - když já mám levnější a jednoduchý typ hodin a je to ještě v záruce, tak nemohu do přístroje zatím zasahovat. Ovšem, Váš zlepšovák vyzkouším po záruce .

Datum: 06.11.16 08:10
avatar

To musíte samozřejmě zapnuté a při plném slunci. Akorád bych místo klacku použil nějaký citlivější nástroj. Mám na to přípravek, původně určený pro seřizování okenních pantů špaletových oken. Na rozdíl od klacku je seřízení daleko přesnější. Léta se ale chystám na drobnou úpravu "ručučky" hodin a to sice ak, že ručičku odstraním a místo ní zamontuju pouzdro s možností výměny ručiček s rozdílným sklonem - zimní a letní ručičky. Jen se obávám, že než se k tomu dostanu, někdo nezodpovědný zruší letní čas :(.

Další možnost by byla výměna ciferníku za otočný. Ciferník by se pak dal pomocí servozařízení ovládat automaticky přes PC, či jiné podobné zařízení. Takové hodiny by se samozřejmě daly seřizovat přesně ve 3:00 ráno, bez ohledu na slunce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.16 18:19
avatar

Do prčic, já o tom sloganu nevěděla. Musím si je pořídit, předpokládám, že než to realizuji, dobří rádcové poradí jak na to. Budu otázku stále sledovat. Hezký večer. L

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 05.11.16 18:27
avatar

Dobrý den, vidíte, já jsem si myslel, že jsem jeden z posledních, co je ještě doma nemá . Zdravím!

Od: jofa®
Datum: 05.11.16 19:51

ben: V návodu to je úplně na závěr drobným písmem. Cituji: V časovém předstihu odletět přesně na opačnou stranu zeměkoule s časovým posunem 12 hod. a v 15 hod. tamního času za svitu sluníčka vtátit ručičku zpět na 14 hod. Až se vrátite domů, budete mít hodiny přesně seřízené. Vzkoušeno, funguje to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.11.16 08:03
avatar

Dobrý den, děkuji Vám. Drobné písmo jsem v návodu našel, ale je to čínsky. Tak Vám to budu věřit a jsem rád, že to seřizování není nic složitého . Zdravím!


doplněno 06.11.16 08:46:

jofa - díky za snahu, ale já bych zůstal u humoru. Jiný význam tento "dotaz" nemá, než si odlehčit.

Od: jofa®
Datum: 06.11.16 08:38

Ben: Za málo. Pokud by byl zase potřeba nějaký překlad, z čínštiny, tak rád vyhovím dokud to ještě jde. Slyšel jsem a dočetl v tisku, že Číně poslední dobou nějak lezem do .. ... a tak se může jednoho dne stát, že překlad nebude možný a dovoz zakázaný. V naší zemi, potažmo EU, je v poslední době vše možný a člověk nikdy neví. takže pokud máte něco v čínštině, šup sem s tím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.16 20:14
avatar

Slunečních hodin jsem se zbavila již dávno. Byly velmi těžce přenosné, v zaměstnání mi nechtěli umožnit pauzy na dvorku na zjištění přesného času, kolikrát jsem je nosila úplně zbytečně, protože bylo zataženo, v noci byly nepoužitelné a o chybějícím budíku ani nemluvím. Šly z domu a návod bohužel s nimi. Takže vám nepomohou. Ale mohla bych vám půjčit sousedovy děti. Podle nich se lze řídit na minuty *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.11.16 08:08
avatar

Dobrý den, ano, sluneční hodiny jsou obtížně přenosné, ale lze si je pořídit i jako náramkové. Pravda, jsou poněkud těžké, tak je ruka potom nepoužitelná a jen volně spuštěna podle těla a přesný čas nezjistíte. Ovšem, je to hezký doplněk každé ženy . Zdravím!

Od: bmbx®
Datum: 05.11.16 20:43

Myslím že málokdo z nás přeřizuje čas přesně kdy se má přeřídit. Udělá to spíš večer když de spát, nebo ráno když vstane pokud nemusí vstávat podle budíku. Já stupnici svých slunečních hodin posunu o hodinovou rysku tam nebo zpět (podle toho jestli přecházím na letní nebo na zimní čas). Překvapivé je, že to lze udělat i během silně zatažené oblohy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.11.16 08:14
avatar

Dobrý den, když já jsem chtěl vyhovět tomu nařízení, tak jsem to dělal ve 3:00 při baterce - není to stále dobré a také vteřinovka je špatně čitelná . Zdravím!

Od: chocholousek
Datum: 05.11.16 23:05

To nic. To bude dobrý. Až to vyzkoumáte, napište manuál.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.16 03:49
avatar

Bene, napište si o návod na jara@cimrman.at. Dostanete poštou unikátní čtyřapůlmístný kód ke stažení návodu za symbolickou 1 K, kterou přispějete na vdovy a sirotky z prusko-rakouské války..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.11.16 08:26
avatar

Dobrý den, Vaše rada vypadá dobře. Mám totiž značku hodin Zimmerman, tak bych mohl napsat do výrobního závodu . Zdravím!


doplněno 06.11.16 08:34:

babajaga - na to pořádání akcí si dejte pozor. Budete potřebovat různá povolení a jestli k tomu budete třeba i turistům zpívat, tak musíte zaplatit i autorský poplatek OSA .

Datum: 06.11.16 06:50
avatar

Máme na stodole staré sluneční hodiny. Asi 100 let. Nikdy jsem si nemyslela, že mají až takovou hodnotu. Na stránkách obce jsou totiž uvedeny hned vedle historické kapličky. Uvažuji, že začnu provádět zájezdy, manžel bude vybírat vstupné. :-D. Ještě napéci koláče, připravit kelímky s limonádou, vyrobit suvenýry a postavit do roku chemické WC. Ale je pravdou, že u nás už nějaká výprava asi 20 nadšenců slunečních hodin byla. Fotili a měli radost. Dost mě to překvapilo.

Jinak, hodiny nepřetáčíme. Manžel nemůže na umělé kyčle, já na koleno. Jsme si tedy rovni. Ale na co přetáčet? 6 měsíců uteče jako voda a zase bychom to museli přehazovat zpátky. Tak to necháme na přírodě, až ukáže, co umí. Stejně, do čeho lidé zasáhli, stojí za fajfku tabáku. I ten letní čas.

Vzpomínka: před hodně lety měl syn spolužačku, no tak trochu momentálně...nebyla zlá, ale spíš naivní a věřila všemu, co se jí řeklo. Té holčině manžel nakukal, že se ty hodiny musí každý večer vylézt natahovat, aby dobře šly. Ona, že by to chtěla vidět. Tak večer přiběhla i se svačinou, sedla si u nás na lavičku a čekala a čekala...A manžel z toho byl dost vedle a nevěděl, jak to udělat, aby ty hodiny natáhl a dívčina byla spokojená, že to viděla. Naběhl si, co dodat?

Jinak - teď je období, kdy hodiny chodí dobře. Ale jen do jara. Ale zase je málo toho sluníčka, aby to bylo vidět.

Člověk by se do změny času míchat neměl. To mu nepřísluší. Strká nos do všeho a některé ty věci nedopadnou dobře. Ale stejně se nepoučí. *bzum* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.16 08:21
avatar

Proč je nepřetáčíte *sok*? Vždyť je to tak jednoduché! Když použijete způsob, který popsal "adi" v 18:16 (úder klackem), lze tak učinit, aniž byste musela na žebřík. Akorát musíte použít delší klacek, případně lešenářskou rouru. Památkáři budou určitě nadšení a bez pochyb vaši snahu náležitě odmění ;).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.16 08:51
avatar

Dobrý den. A vy, Bene, máte ještě stále ten starý typ slunečních hodin, které se musejí ručně přetáčet? Já jsem si nedávno přes internet ze svých vlastních posledních finančních prostředků, které jsem měla ještě před svatbou, objednala z Dubaje sluneční hodiny s automatickým přetáčením řízeným na dálku. Mají ručičku z 24karátového zlata a ciferník vykládaný pravými diamanty, safíry a rubíny. Je tedy fakt, že jsem si k nimi musela pořídit i zabezpečení, aby mi je nikdo neukradl a děti mi neustále nadávají, že jsme místo nich mohli mít tři auta typu BMW Model BMW i8 RED EDITION a nové DVD s princeznou Sofií První. Ale znáte to, účel světí prostředky. Byla to totiž ta poslední kapka, která dopomohla mému manželovi zvednout kotvy ze společné domácnosti a vrátit se zpátky k mamince. Prý, že s takovou babou, jakou jsem já, která je schopná si koupit tak nebetyčnou blbost, dále už dýchat jeden vzduch nebude. No, nebránila jsem mu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.11.16 09:16
avatar

Dobrý den, jsem rád, že jste se ozvala. Vy budete mít pochopení, protože vím, že jste tady nedávno řešila problém se žebříkem, který měl již opotřebované mezery a nebylo snadné je sehnat. Já Vám ty Vaše sluneční hodiny závidím, protože jste sice přišla o manžela (což je drobnost), ale zase musí být krásné. Já jsem si nemohl takto luxusní hodiny dovolit, tak i když jsou nové a značkové (Zimmerman), tak jsem si je objednal z Číny (přes ten Alíkůvexpres) a pouze jednoduchý typ (žádná automatika). No, a nyní řešim tento problém. Asi jsem si měl připlatit a koupit ty, které jsou uvnitř s Číňanem, který se stará automaticky o chod přístroje . Zdravím!


doplněno 06.11.16 09:37:

magdon - no vidíte, to je vlastně fakt, na který jsem nepomyslel. Ovšem, kdyby se skromný Číňan začal zpožďovat (zlenivěl by), tak by možná pomohla ta pořádná tyč nebo trubka a on by se zase vzpamatoval . Jinak, ten stroj na obrázku, který jste vložil, je v podstatě to, co jsem za své peníze dostal - jen je na ciferníku napsáno Zimmerman.


doplněno 06.11.16 10:11:

magdon - já bych tu cenu nerad prozrazoval, ale bylo to výhodné. Víte, musel jsem z věže své nepodsklepené, jednopatrové chatky odstranit věžní hodiny se zvonkohrou a hledal jsem náhradu.

Ta kombinace těžkého hodinového stroje (zvláště půltunový zvon Karel měl krásný zvuk) a měkkého podloží začala dělat problémy se statikou mého přístřešku- Nyní mám chatku už jen přízemní, ale získal jsem krásný a prostorný sklep. Takže, peníze, které jsem utržil za věžní hodiny na šrotišti, jsem investoval do těch hodin slunečních .

Datum: 06.11.16 09:25
avatar

bene, dobře, že jste to neudělal. Číňané jsou sice skromní, ale i ta hrst rýže denně něco stojí (o sklence vody ani nemluvě). A je to závazek na celý život. Navíc se na Číňana nevztahuje záruka. Co byste dělal, kdyby se začal zpožďovat?


doplněno 06.11.16 09:55:

ben - Kolik jste za ně dal? Měl jste mi napsat, mohl jsem Vám darovat potřebný materiál za odvoz (za malý příplatek bych na desku napsal nějakou špičkovou značku) a sestavit byste si to určitě dokázal sám (případně byste mohl požádat šikovného kutila ze sousedství). Vyšlo by to určitě výrazně levnějc, ovšem bylo by to bez záruky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.16 11:53
avatar

Erni a Eulálie *palec*.Ale i další odpovědi stojí za to, fakt dobrý nápad Bena, není nad to se pobavit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 06.11.16 09:06
avatar

Pro jednoduchost obsluhy bych méně zdatným uživatelům slunečních hodin navrhoval pořídit si něco takového.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.16 11:43

na slunečních hodinách stejně jako třeba na hodinkách na motorce nechávám celoročně letní čas

zatím se mi nepodařilo u slunečních hodinek na motorku dořešit aretaci

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.11.16 18:42
avatar

Dobrý den, sluneční hodiny na motorku neznám, ale zřejmě pro svůj správný chod vyžadují takový způsob jízdy, že musíte vždy proti sluníčku, což může být nebezpečné. Snad je raději z motorky odmontovat . Zdravím!


doplněno 07.11.16 07:02:

babajaga - tento "dotaz" neměl jiné ambice než pobavit, protože, kdo si hraje, tak (prý) nezlobí.

A je snad fajn, že si i dospěláci dovedou alespoň chvilku slovně hrát a vzájemně se bavit. V jiných rubrikách už k tomu není mnoho prostoru, tak snad zde to bylo vhodné.

Datum: 07.11.16 05:05
avatar

Tak jsem se v této otázce vrátila do mládí. Proč? Mnoho hlášek odtud mi připomíná začátky Šimka a Grossmanna. Klidně tehdy mohla vzniknout povídka: Jak jsem natahoval sluneční hodiny.

A protože ti úžasní pánové už nejsou mezi námi, mám radost, že jste mě podobným neotřelým způsobem pobavili vy. Hned budu mít hezčí den. Jaga.

Lidé často remcají a stěžují si, ale srandy je jako šafránu. Tak díky za ni. *tanec*;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.