Jsem sám koho rozčiluje Krampus?

Od: Datum: 10.11.16 22:02 odpovědí: 55 změna: 11.12.16 21:03

Tedy nemyslím tu akci, ale to slovo. Je to tak dva tři roky, co jsme v Čechách zase "vynalezli" nové slovo a od té doby je to všude samá Krampus akce. V cizině je to samozřejmě běžné odjakživa, ale proč u nás a proč teď najednou v poslední době? Připadá mi, že jedna obec si to tak nazve a všechny ostatní se hned musí opičit, aby byly světové. Proč to nadále nenazýváme česky?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mp*
Datum: 10.11.16 22:08

To slyším prvně. nemáte na mysli Kampus? To taky nevím co je, ale něco mě říká, že to má nějakou souvislost se školou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.16 22:16

Nerozčiluje, protože to tady čtu prvně, v životě jsem to neslyšela?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: flip
Datum: 10.11.16 22:22

Já bych v tom viděla spíš nějakou čertovinu :))

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.16 22:26
avatar
Ale Krampus není (tedy neměl by být) "náš" čert, tak jak ho běžně známe, ale uplně jiné pojetí.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: eneloop
Datum: 10.11.16 22:31

Jé, tak těm, co to slyší prvně, mohu jen závidět. Tam ještě tato hloupá "krampusácká" móda nepronikla. V Jižních Čechách je třeba se opičit po Rakousku, proto tady pozvolna přestávají chodit staří dobří čerti a nahrazují je "krampusáci." Ach jo...

Datum: 10.11.16 22:43
avatar

Tento zvyk znám pouze z článků o Alpách; u nás jsem o něm nikdy neslyšela, *sok* a to bydlím celkem nedaleko od rakouských hranic (na jižní Moravě).


doplněno 10.11.16 23:06:

No nevím, my tady jsme už tak trochu i ke Slovensku, a třebaže máme pořád blíže do Rakouska, je to takové to "vídeňské", dolní Rakousko (tj. ne horské). Navíc žádný znatelný rakouský kulturní vliv tady momentálně není. A u vás se to projevuje asi jak dlouho?


doplněno 10.11.16 23:13:

A, vidím, že píšete 2-3 roky. Uvidíme, ale já mám pocit, že je to tam u vás nějaká spíše místní záležitost. Na jižní Moravě by to začalo pravděpodobně na Znojemsku (což je na západ od nás), a o ničem takovém tam nevím.

*Dolní Rakousko

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eneloop
Datum: 10.11.16 22:56

...tak to se dá předpokládat, že je jen otázkou času, kdy se to bude "krampusáky" hemžit i u vás.

Od: ctenar*
Datum: 10.11.16 23:54

Autorem zmíněná místa.

Také jsem o Krampusovi neslyšel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 00:03
avatar

Já bydlím zhruba na místě fialové tečky:

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 11.11.16 01:51

Já to pochopil už z popisu :)

Chtěl jsem jen ukázat, jak blízko nebo daleko od Rakouska ta místa jsou. Ta horní červená tečka mi připadá spíše v oblasti vlivu Německa. Ale třeba jsou více pod vlivem Budějovic a tedy důsledkem i Rakouska.

BTW: ty musíš bydlet někde blízko toho římského opevnění. Jednou se tam také snad podívám. Je to na mém seznamu. Stejně jako celá ta oblast jižně od Dyje, která po 1.sv.válce měla původně připadnout Rakousku.


doplněno 11.11.16 02:15:

Po bližším zkoumání mapy musím změnit polohu horní červené tečky (Milevsko). Je více blíže Praze a dále od Německa.

Krapus asi bude důsledek informační masáže v jihočeském (budějovickém) regionálním tisku, kam Milevsko sice patří, ale od Rakouska je hodně vzdáleno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 10:08
avatar

Bydlím blízko. :-D Dětí z té obce chodily se mnou do školy; v naší dědině se také nacházejí památky jak po Slovanech či Keltech, tak i po Římanech (i když to není nijak významné naleziště). Jinak mě překvapuje, že ten rakouský vliv se dostal v Milevsku až tak daleko od hranic, třebaže asi až zprostředkovaně. Já bydlím mnohem blíže a nic podobného zde není (nemyslím jen krampusy – prostě nic). Na jižní Moravě jsem si jakéhosi výraznějšího rakouského vlivu všimla snad jen v okolí Znojma, kam také občas jezdím, (a vidím, že dole Martinaa píše, že to u nich také začalo). Ale, podle mne, příliš daleko od hranic to nejde ani tam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 10.11.16 22:43
nikde sem to zatim nevidel
Ohodnoceno: 0x
 
Od: eneloop
Datum: 10.11.16 23:02

Ještě jeden příklad.

Datum: 11.11.16 04:32

Nikdy jsem nic takového neslyšela, ani nečetla -takže to tak zase rozšířené nebude.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 11.11.16 05:22
avatar

Dobrý den, viz odkaz je krátké video (první reportáž), jak to vypadá, když to řádí . Zdravím!

http://www.ceskatelevize.cz/c…jvetsi-certovsky-svatek-sveta

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 11.11.16 06:24
avatar

Se slovem a s akcí Krampus se setkávám prvně tady, nikdy jsem to neslyšela ani nečetla. A jak se to nazývá česky?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eneloop
Datum: 11.11.16 06:25

"Autorem zmíněná místna" neznamenají, že jinde krampusové nejsou. To bylo jen tak náhodně co mě napadlo, tedy ne na místě červených teček, ale prakticky po celých jižních Čechách. Takže určitě ne nějaká úzce lokální záležitost. Pro příklad ještě třeba Chlum u Třeboně, Strakonice a Vodňany, vidíte, že uvádím jen pět obcí a už to zasahuje čtyři jihočeské okresy, místa vzdálená od sebe třeba 100 kilometrů.

Od: maky®
Datum: 11.11.16 07:02
avatar

eneloop, píšete, proč to nenazýváme česky. A jak se to tedy nazývá česky?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 19:20
avatar

Protože to český název zatím nemá. Krampuslauf je zvyk převzatý (přebíraný) z Rakouska, proto rakouský název. Podobně jakou u převzatého svátku (?) halloween → ani pro něj nemáme český název, jen k anglickému názvu přidáváme české koncovky, tvoříme z něj dalšími českými koncovkami přídavné jméno...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 11.11.16 08:20

"Autorem zmíněná místna" neznamenají, že jinde krampusové nejsou. [...] prakticky po celých jižních Čechách.
To já nepopíral. Dokonce jsem psal, že to bude nějaká jihočeská (Jihočeského kraje) věc.

Někdo s tím přišel, začalo se to objevovat v regionálních novinách, tak to začali dělat všichni v regionu (kraji) a v jiných krajích, kde ty jihočeské noviny nikdo nečte, o tom nikdy nikdo neslyšel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 06:30
avatar

A co čekáte? Jak říkala kdysi v komedii nesmrtelná Helenka Růžičková, otvíráme se světu. A svět přináší do naší malé české kotlinky světové věci. Musíte si zvyknout.

Už tady bylo plno změn. Jeden čas byl preferovaný děda Mráz. Pak zase Santa Klaus. Dokonce i s Coca Colou. Místo pietních dušiček se slaví Halloween /nevím, zda to píši dobře, Češi to ani mnohdy napsat neumí, /jako já/ ale zato ochotně slaví/, místo českých čertů budou chodit Krampusové. Je na kadém z nás, co přijme.

Pro mě je pořádný čert pan Filipovský, pan Vetchý, pan Heřmánek, pan Lukavský, pan Moučka, prostě takoví ti pořádní a bytelní čeští čerti. Laskaví, trochu nemotorní, ale nikdy ne zcela zlí.

Proto se vykašlete na Krampusy, my máme svoje čerty. České.

A pokud si myslíte, že je jich snad málo, mrkněte se do senátu, nebo do sněmovny. Tam řady čertů v pohodě doplníte. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 06:48
avatar

Jago *palec**palec**palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 06:57

zdravím,

tak to rozhodně sám nejste, o Krampus akcích jsem ještě, díky bohu, neslyšel, ale obrovsky mě štve ta hra na světovost za každou cenu kdy každý dnes žvatlá nějaké anglikanismy i když by se to dalo říct normálně česky. Všechno je dnes cool a happy jak za protektorátu s němčinou. Někdy je anglické slovo opravdu kratší a výstižné, ale proč místo kolo či motorka říkat bike apod.? A když k tomu někdo z horlivosti přidá ještě ten "úžasný" anglický přízvuk, který je v 90% případů stejně špatně (pokud není dotyčný rodilý mluvčí), tak je to pro mne na vyletění z kůže. Jsem na to už alergický a vždy mám chuť tady ty "angličany a američany" majznout po hubě! Proč si nejdou blábolit do ameriky? Každý žvatlá anglicky a česky neumí. Obvykle když se podívám na písemný projev dotyčných "američanů" nejsou i 2 hrubky v jednom slově nic neobvyklého! Proti němčině se alespoň v minulosti bojovalo (např. národní obrození...), ale dnes se toto ještě podporuje. V televizních novinách na ČT odvezou pacienta na emergency, nikoliv na akutní příjem atd... Je to důkaz toho, že Češi nemají žádnou hrdost...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 06:58
avatar

Nevím, jestli jste jediný rozezlen, ale o těchto akcích slyším poprvé od vás a nijak mě neznepokojují. Kdo chce, ať se toho zúčastní, já to nebudu. Rozhodně je nevnímám jako plíživou snahu původních obyvatel německojazyčných islámských zemí o rozšíření svého vlivu. Spíše půjde o další způsob obvyklého tuzemského počínání - dostavit se pod ušlechtilou záminkou na místo "x" a tam se ožrat jako prase. *slunce*


doplněno 11.11.16 07:09:

Pro udo144 - asi byste se podivil současné němčině, která se jen hemží anglickými zhoubnými novotvary. Když vidím titulek v rakouských místních novinách, například ve štýrském deníku Kleine Zeitung a tam je slovo Coolste, jdu do kytek. Souhlasím s vámi, je to tuze špatně, ale nejsme v tom sami. Také s tím asi učiníme kulové...pardon - coolové. *nevi*


doplněno 11.11.16 07:35:

Pro eneloop - přezdívku jste si vybral dobře. V kategorii NiMH v současnosti nic lepšího neexistuje. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 09:39

COOLste ! *zed*. No to se picnu! (německy ovládám). To se Goethe obrací v hrobě! *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzajs122
Datum: 11.11.16 07:13

Je to zajímavá podívaná, je to SHOW. Stejně jako módní show, tuning show, travesti show a podobně. Není špátné vidět adventní zvyky jiných národů, ale náš Mikuláš je náš Mikuláš...stejně jako Ježíšek...byli, jsou a budou.
Takže bych se podíval a víc to neřešil...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 07:21
avatar

Bydlím pár kilometrů od hranic a bohužel tahle hnusná "móda" začíná pronikat i do našeho města. Průvod čertů jak z hororu, blikající oči, přetahování řetězem... proboha, proč? Pokud opravdu nejsou rodiče malých dětí normální a na tuto akci je vezmou, tak jsou to pitomci par excellence. Je obrovský rozdíl mezi našimi čerty venku, kteří trochu postraší, a mezi mnohdy ožralými, dost děsivě namaskovanými rakušáky, kteří jsou schopní lidi přetáhnout řetězem tak, že jim naštípnou kost - to není můj výmysl, to se stalo. Ale lidi zbožňují takové šou, ne? Řev, násilí, krev... to je teď cool!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarina
Datum: 11.11.16 07:46

není to podobný trend jako Klauni?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 10:25
avatar

Praha - východ.

Také to slyším poprvé a nevěděla jsem, co to znamená.

Není to české slovo, tak zase něco od těch jižních hranic. Každopádně připodotknu, že to nejsou ani vizuelně naši čerti.

Jsou něco mezi satanášem, zrůdami, zombiky. Naši čerti nemají tak otevřené huby a ostré, špičaté zuby, jako vkodlaci, ohnivé oči, krev na hlavě, prasklé lebky.

Naši čerti mají kopýtko, ocas s bambulkou na konci, jsou špinaví, ukoptění, mají velký jazyk, který jim mnohdy visí z tlamy, i ty rohy a růžky mají pěkné na pohled a ne jak býci. Naši čerti jsou milí.

Jako klauni, Santa Klaus, děd Mrazík, tak i tito krampusové nejsou pro naše končinu tradiční a nebudou mít naději na úspěch.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 12:01

Jo, Pohanko. A někteří naši čerti roztomile blekotají.

No, já bych netvrdila, že nebudou mít naději na úspěch. Schválně to tu budeme mapovat ;). Letos jsou ojediněle na jihu Čech. Za rok budou u Tábora, za tři roky u Příbramy, za pět u Trutnova a za šest budou běhat po Krkonoších *plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 12:13
avatar

Doposud jsem to nezaznamenala, abych neumřela blbá, musela jsem si vyhledat "Krampus je rohatá antropomorfní figura, která v rakouském a jihoněmeckém folklóru odpovídá českému "Čertovi", nevím ale u nás chodí Mikuláš, čert, anděl a Ježíšek a předpokládám, že bude chodit i dál. Pokud bych řekla vnučce, že příjde nějaký Krampusák a místo Ježíška Santa, patrně by vyvalila oči a myslešla si, že se babka nadobro zbláznila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 12:26

no...lidus, o tom to ale je - co není, může být!

P.S. a já jsem, stejně jako tazatel, PROTI !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 12:27
avatar

Je to opravdu jen šou, která má přilákat lidi, vydělat peníze, ne nahradit naše čerty. Masky bývají propracované a čím odpornější, tím lepší. Měly by to být akce pro dospělé, prostě "hnusdivadlo" naživo. M.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.16 21:32

Tady na Mladoboleslavsku také naštěstí nic.Nesnáším lezení do hýždí cizincům...to ani náhodou,ale nedá mi to nenapsat něco k tomu "hezkému a hodnému českému čertu".Nějak se vám začímá vytrácet původní význam.Čert by(alespoň co si myslím já) neměl být hodný strejda. Čert=satan=zlý démon=věčná muka a hrůza.Co se masek týče tak proč ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eneloop
Datum: 11.11.16 22:08

Vypadá to, že se krampusáci zatím týkají jen jižních Čech, ale snadno lze nalézt v Praze sídlící firmu, která na jednoznačné adrese www.krampus-certi.cz nabízí "pořádání Krampus akcí na klíč po celé ČR..." Obávám se, že Krampus šílenství se časem nevyhnou ani ostatní kraje naší vlasti a vůbec mě to netěší. Jak říká sebod, budeme to tady sledovat, myslím, že pokud se tu zeptám za rok či dva, tak odpovědí "slovo Krampus slyším prvně" bude naprostá menšina.

My jsme jako děti chodili na různé mikulášské besídky, mikulášské nadílky či čertovské bály a přijde mi, že se to sem hodilo tak nějak víc. *cert*

Datum: 12.11.16 08:48
avatar
Bydlim na ostravsku, vim co to znamena, ale v zivote jsem neslysel, ze by to nekdo pouzival. Jinak v jiznich cechach se nedivim. Tam lezou do otvoru rakusakum.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bodonitak
Datum: 12.11.16 10:04
Tak teď už jsi to slyšel
Jinak možná máš s tím lezením do zadku pravdu, ale Jihočechům nemáme co vyčítat, na Ostravsku, tam zase intenzivně lezeme Polákům, to mi připadá snad ještě horší.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.11.16 10:24
avatar

Bodonitak, no nekecej! Že sem si navšimla! *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.16 14:41
avatar
Ne furt neslysim, ze by to nekdo v okoli pouzival.
Jinak tady ma kazdy polaky v pazi.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: eneloop
Datum: 12.11.16 17:14

Tak jsem cvičně trochu hledal a ono je to horší, než by se zdálo. Viz další obrázky. Na prvním střední Čechy, na druhém severní Čechy, a aby ta Morava pořád neříkala, že se jí to netýká, tak to je ten třetí obrázek, od zmiňovaného Znojma nepříliš daleko...

Datum: 17.11.16 18:53

Z Chomutova hlásím také Krampus-peklo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 14.11.16 00:58

Zrovna čtu noviny, když na mě vykoukne nejnovější článek: Golčovým Jeníkovem projde poprvé v historii průvod krampusů.
Najali si tu pražskou firmu. Spíše to vypadá jako nějaký maškarní průvod na klíč než snaha o počátek nové lidové tradice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.16 07:27
avatar

Čtenáři *palec**palec**palec**cert*


doplněno 19.11.16 08:04:

Balzerko, doktory a zdravotní sestry? :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: balzerka
Datum: 18.11.16 19:17

K nám do jesenických hor tohle ještě nedošlo. Naštěstí. Měli bychom taky něco "vyvážet" z našich tradic.Teď vymyslet, co by se dalo protlačit do Rakous? To by mohl být dotaz na poradnu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.16 02:32

My jsme národ samoničitelů. Ničíme si všechno, co u nás bylo krásného, funkčního, zaběhnutého, čemu jsme všichni rozumněli.Místo Ježíška čučí na římse Santa, místo krásných pohádek tvoříme nechutné imitace, místo Dušiček vzpomínáme na vyřezávání dýní, den žen se nám posunul na Valentýna, místo naší dobré svíčkové jíme burgery,popkorn,kdekdo se předhání v anglických výrazech, jako by se styděl za svoji češtinu.A Krampus je čert, může k nám na návštěvu, ale ne aby se u nás roztahoval a ničil naše tradice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.16 10:02
avatar

Mečíku, svatá ptravda. Tradice padají. Nové generace nějak zapomínají na svůj původ. Nebude to tím, že vlastně ztrácíme kořeny? Dříve celé generace rodin žily na jednom místě a dnes, v našem životě mnohokrát měníme bydliště, práci, způsob obživy, místo k žití, známé, kamarády, hodnoty, mravní postoje. Nemáme na co navazovat a já se smutkem zjišťuji, že nemáme ani co předávat. Naši mladí nepotřebují vůbec nic z toho, co umíme, co víme. *sok* Schválně, přemýšlejte, co užitečného můžeme předat našim mladým? Napište, na co jste přišli, prosííím. Já jsem na nic nepřišla. Ani jak se pracuje rukama, hlavou, jak se hospodaří, jak se léčí, jak se vychovává. Nic už neplatí, nic není přínosem. *sok* Jen to že je milujeme a oni milují nás. To je to jediné.


doplněno 24.11.16 11:35:

Mono, není to zas až tak pravda. Schválně, řekněte, čím vám rodiče teď, když jste samostatná, mohou prospět? A čím jste prospěšná svým rodičům vy? Jaké tradice a způsob života máte stejný? Kromě Vánoc.


doplněno 24.11.16 11:56:

Špatně jsem to napsala! Je to o globalizaci. Je to o světě, který se dostává do našich domovů. At už jsou to hamburgery nebo cizojazyčné nápisy na každém boží. ;) V létě jsem si uvědomovala, že na trhu, prodejci, mají celý svět. A tak jako přijímáme zboží, přijímáme způsob života, zvyky. A tradice pomalu mizí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.16 09:17
avatar

@babkazov - peníze, peníze... *sok*

Nechci sýčkovat, ale mnohdy to tak je. Mona


doplněno 24.11.16 12:53:

Babkazov - co není pravda? Vy jste se s tím ještě nesetkala? Nikdy jste nepotkala člověka, který rodiče v důchodovém věku "ždímá"? Nepíšu o sobě, ale já už se s tím setkala. A je to odpověď na vaši otázku: co můžeme předat mladým...

Naše rodina si na tradice nepotrpí, přesto, když se domluvíme, sedneme do auta a vyrazíme na výlet. Mámina už není příliš pohyblivá, takže skoro všude opravdu musíme dojet. Ale je to zvyk, který jsme si vytvořili a zatím ho dodržujeme. Vánoce jsou Vánoce, žádný Valentýn, žádný Haloween. Nic. Rodina mi je zázemím, kotvou, stálostí. Nepotřebuji ji, ale chci ji. Stačí mi, že je. Výhody čerpám velmi zřídka, spíš z donucení a na oplátku ignoruji poznámky o neumytých oknech, či nevyklepané rohožce. Pro rodiče jsem stále jejich dítětem a těžko snáší, že role se obrací. Nechtějí s ničím pomoci, jakýkoliv zásah berou jako vlastní selhání. Co mělo být předáno, to už bylo. Teď už je to jen o soužití a psychické podpoře. M.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.16 17:41
avatar

Mono, mluvíme asi každá o něčem jiném. Celé to začalo tím, že přijímáme zvyky a tradice jiných států. Možná, že jsem to nenapsala jasně, že se z toho cítíte tak, ža se musíte obhajovat. Ale to mě ani nenapadlo, to mě mrzí. Mělo to být o globalizaci. Byla to jen úvaha, proč ke změnám dochází tak snadno. Asi jsem své myšlenkové pochody nevyjádřila jasně. Jestli je to tak, pak se omlouvám. *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.16 20:08
avatar
Ano, otázka (toto vlákno)je položena naprosto jasně. Ale nešlo odpovědět jinak, než jak jsem odpověděla na otázku vaši. Pokud někde vidím napsáno: Schválně, přemýšlejte, co užitečného můžeme předat našim mladým? Napište, na co jste přišli, prosííím. Tak je odpověď prostě jasná. Jako vtip že života. Pokud to právě vytrhneme z kontextu. A to jsem udělala. Vědomě. Tradice se vytvoří opakováním, takže si můžeme tvořit vlastní. Asi těžko bude holka o půlnoci třást během, aby věděla, kam se vdá...dnes už to neplatí ;)
doplněno 25.11.16 00:10:

Třást bezem! *zeď*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.16 10:36

Já si myslím že je to dost o výchově.Jak si potomka vychovám takový bude.Mám dceru a tu učím co je to pracovat rukama.Společně pracujeme třeba v kovárně.Ačkoliv se to třeba moc nehodí tak jako holka umí ve 12-ti vrtat,vyřezávat závity,jezdit frézou apod. a strašně jí to baví si něco umět vyrobit...Snažím se aby se ke všemu co dělám dostala také.Třeba se jí to jednou v životě bude hodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.16 19:46

Zrovna před pár dny, u doktora v čekárně jsme probíraly, jak naše generace v očích mladých byla neschopná, jak jsme žily hůř než opice, co všechno musí po nás napravovat.

Trochu jinak se na věc díváme my. U nás bylo nepsané, ale prováděné, nejdřív povinnost a pak zábava. Nejdřív něco mít a pak s toho něco utratit.

Jak je tomu dneska vidí každý sám a mám obavy, že se tomu podvoluje čím dál tím víc i dnešních starších. U nás v rodině-širší- už ani ta SMS nepřijde k svátkům a to je hodně velké spohodlnění.

Tak že nejenom KRAMPUS my hýbe žlučí.


doplněno 24.11.16 20:01:

A tak , jak ustupují od zásad vstahů v rodině, ustupují nebo nedůsledně řeší naše České já. Takhle se opravdu za nedlouho rozplyneme v Evropě. Stačí luštit křížovku, to je slov, odpovědí, co jsme měli a už nemáme.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 25.11.16 08:17
avatar

Už naposledy se přidám, nedá mi to. Je to přesně tak, jak, Mečíku, píšete. Ustupují od vztahů, protože si s námi už nemají co povídat. Milují nás, ale o čem mají mluvit, když skoro ničemu nerozumíme? Nerozumíme dnešnímu světu. Rozčiluje nás to. A nemáme co jim předat. Není nic nového, co by je od nás překvapilo, nad čím by se zamysleli. Všecko co víme, je dávno nepoužitelné. Ale svět, svět je dokořán! A je tak zajímavý! *sok* A tomu se říká globalizace.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 03.12.16 14:29

iDnes: Značka Krampus je naše. Vymyslete si jiný název, zní z Kaplice

V článku se mimo jiné popisuje, jak se dostal Krampus do ČR.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: eneloop
Datum: 11.12.16 20:07

Tak tohle je opravdu vrchol. Nejen, že česká města hromadně blbnou s těmi "Krampus show", ale teď se ještě bude Kaplice soudit se všemi ostatními městy o to, že oni tady ten název používali jako první. Že to Kaplice sama obšlehla od Rakouska jaksi taktně zamlčuje.

Asi by bylo nejlepší, kdyby nám za pořádání těch dementních krampusích akcí napařili pokutu rovnou ti Rakušáci, u nás by to skončilo a zase by se sem vrátili čerti.

Tady je k tomu článek:

http://budejovice.idnes.cz/ka…2289700_budejovice-zpravy_mrl

Od: boba®
Datum: 11.12.16 21:03
avatar

Vadí mi Krampus, stejně jako Valentin a halloween. Vadí mi cizí názvy v zemi České. Pomalu a jistě se vytrácí jakákoliv národní hrdost. Když vidím reklamu na bonbony Werher´s Originals, nejradši bych po nich hodila ovladač, ale škoda televize*smich*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.