Perpetuum mobile je mýtus?

Od: Datum: 12.04.13 18:05 odpovědí: 17 změna: 14.04.13 20:09

Zdrávím, jen se chci zeptat, jestli lze zkonstrovat tvz. perpetuum mobile, tedy stroj, který vykonává nekonečný pohyb. Na youtube jsem našel různé ukázky, kde stroje fungovali, někde ale čtu, že perpetuum mobile nelze sestrojit, jelikož je v rozporu s prvním nebo druhým termodynamickým zákonem. Lze zkonstruovat? Zde je obrázek "perpetuum mobile"


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pepr®
Datum: 12.04.13 18:16
avatar

Za současného vědeckého poznání NELZE.

Vždy jsou nějaké ztráty, nejčastěji tření, takže se nakonec po kratší či delší době stroj zastaví.

To na obrázku též není Perpetuum mobile. Funguje to jen na obrázku, ve skutečnosti se hladina v nálevce a v "hadici" vyrovná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.13 18:33
avatar

No tak to na obrázku je totální nesmysl a můžete si to sám vyzkoušet *smich*. Taky jsem viděl pár poměrně přesvědčivých videí s funkčními strojky, ale věřte, že jsou to všechno důmyslná zařízení, jen se tvářící, že žádnou energii nepotřebují. Podvodem bych to zrovna nenazval. protože autoři těchhle udělátek se nesnaží získat žádný prospěch, jen si dělají z ostatních šoufky :-P.

doplněno 12.04.13 18:47:

Myslím, že pokud by něco takového fungovalo, autor by to asi neprezentoval na YouTube, ale už by si užíval někde na soukromé pláži v Karibiku, případně v sudu na dně Orlické přehrady :D.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.13 18:34
avatar

S nulovými ztrátami ano, ale to by vám stačilo pustit kyvadlo, které by se kývalo donekonečna.

Pokud by to mělo vykonávat práci, tak hádejte, co to bude znamenat pro systém.. ano, ztráty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 12.04.13 18:34
avatar

Dobrý den, asi to opravdu nejde (zatím=?) sestrojit. Možná i proto, že již (patrně) nežije Cimrman.

Ten by to snad uměl nebo i možná dříve sestrojil, ale neví se o tom. Zdravím!

http://cs.wikipedia.org/wiki/Perpetuum_mobile

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 12.04.13 18:36

zde narážíme na jednoduchou věc , teoreticky to lze sestrojit s obtížemi ovšem prakticky to sestrojit nelze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.13 19:07
avatar
Jediný na první pohled funkční perpetum mobile je ten pták co se houpe a namáčí si zobák do skleničky s vodou. Jenže i to je založený na tom že voda která se na zobáku odpaří ho tím ochlazuje čili ptáka nepohání perpetum ale termodynamika.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 12.04.13 19:28

Ano, ale ještě to nikdo nedokázal. Asi jako Boha.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.13 23:04
avatar

Perpetuum mobile asi sestrojit nejde, i když některé mechanizmy využívající permanentní magnety vypadají celkem přesvědčivě. Možná ještě zajímavější je získávání elektřiny "ze vzduchu", dokonce se někde píše, že takovou věc vymyslel Nikola Tesla a nachytal energie tolik, že mu to pohánělo elektromobil. Btw. přenos energie bez drátů je taky zajímavý a prokazatelně funkční.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.13 07:34
avatar

Každé slovo,vyřčené o tomto fenoménu,je vyřčeno zbytečně.Ale možná,že je dobře,že nad tím někdo přemýšlí.Při řešení perpetua mobile se už vymyslela řada jiných vynálezů.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.13 13:58
avatar

Já jsem viděl jedno perpetum mobile... Na vysoké škole báňské :D . Na výstavce tam mají solární panel, který pohání žárovku a ta žárovka je nasměřovaná (tok světla), aby svítila znovu na ten panel, takže nekonečná věc...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.13 14:35
avatar

Určitě to funguje i v noci bez doplňkového denního světla, zejména když ta žárovka tak 85% energie vyzařuje jako teplo místo světla..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.13 20:09
avatar

jj, a žárovka i panel mjí účinnost 100% a dráty mezi nimi mají záporný odpor. *smich*

Moderní perpetuum mobile funguje jinak. Najdete výhodný, státem dotovaný džob, například větrnou elektrárnu. Rotor elektrárny roztočíte proudem z ČEZu, který stojí 3,- KČ. Roztočením rotoru vyrobíte ekologickou elektřinu, kterou prodáte za státem garantovanou cenu 7,- KČ.

Tak vypadá správné perpetuum mobile. *ua*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 13.04.13 19:59
avatar
Platí zákon o zachování energie, ta se nikde nevyrábí, všechna zařízení transformují jeden typ energie na jiný + ztráty. Perpetuum mobile by muselo mít 100% účinnost, nebo by muselo vyrobit nějakou energii "navíc". To ale zkrátka není možné.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jurij*
Datum: 13.04.13 21:19

já jsem viděl mnoho pokusu například že elektromotor roztáčí dynamo a to proudem elektromotor ale musel tam být kondenzátor aby to aspon trochu fungovalo,prostě to nejde

nebo jsem viděl vrtulku která poháněla další vrtulku a ta foukala na tu další a ta se tím roztáčela opět to funguje jen chvilku ani né 5 vteřin

perpetuum mobile sestrojit zatím nejde hotovo

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 13.04.13 21:21
avatar

Nejlepe (a zcela jednoznacne) na toto odpovida Carnotova veta.

Misto fylozofovani je potreba aplikovat studium (to neni ta veta, to je muj komentar).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 13.04.13 22:08

Perpetuum mobile vymyslet, vyrobit prostě nejde a nikdy nepůjde, jediné na co se můžeme těšit, že se v budoucnu povede vyrobit zařízení které dokáže něco pohánět hodně dlouho a bude přiměřeně malé, pak se nám z hlediska délky lidského života může jevit jako perpetuum mobile .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.13 19:55
avatar

to co vidíte na obrázku nelze zkonstruovat, protože v nádobě i v trubce by musela být rozdílná gravitace.

Asi nejznámější perpetuum mobile jsou ti známí sklenění ptáci, kteří věčně zobou do sklenice s vodou.

Ani to ale není perpetuum mobile, protože tady se zase využívá rozdílu teploty vody ve sklenici a okolního vzduchu. Voda ve sklenici je díky vypařování vždycky o něco chladnější, než okolní vzduch. Pták strčí zobák do sklenice, tím se ochladí freon uvnitř v ptákovi (uvnitř ptáka je freon a ne voda), těžiště se posune a pták se převáží dozadu. Freon v ptákovi se začne ohřívat a vypařovat, tlačí se do hlavy, těžiště se posune dopředu, pták se převáží, strčí zobák do sklenice a tak pořád dokola.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.