V létě 33 klíšťat - doktor odmítl udělat test

Od: Datum: 16.10.16 21:39 odpovědí: 17 změna: 01.11.16 22:15

Dobrý večer,

obracím se sem pro váš názor na mou situaci. V létě jsem hodně sportoval a chodil do lesa. Miluju přírodu a příroda asi miluje mě, protože jsem si jeden den přinesl přisátých 33 klíšťat. Měl jsem je úplně všude...

Klíšťata jsem vyndal a místa jsem vyčistil Jodisolem. Nechtěl jsem nic podcenit a raději jsem šel ihned za doktorkou aby mi poradila, co mám dělat a zda to mám v budoucnu řešit. Bylo mi řečeno, že dokud se mi neobjeví flek po kousnutí, není potřeba nic dělat. Flek se neobjevil.

Nedávno jsem mluvil s jednou mou kamarádkou a úplně náhodou jsme se dostali na toto téma. Její kamarádka po několika letech od kousnutí klíštěte ochrnula. Rozhodl jsem se tedy jednat a nějak mi začalo být jedno, že mi při minulé návštěvě má lékařka řekla, že to moc hrotím. Ano, pociťuiji, že se o své zdraví bojím asi víc, ale přece jenom tak vysoký počet není normální.

Jaký je váš názor na toto? Moc to hrotím nebo trvání na testech je na místě? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.10.16 21:44

Útok více než třiceti klíšťat se musí nějak projevit, logicky. Mám obavu, že už se tak stalo. Hezký večer.

Datum: 16.10.16 21:56

Určitě trvejte na testech, přece jen nejde o možnost dostat rýmu, ale o případné závažné zdravotní komplikace. Osobně se dívím postupu vaší lékařky.

Datum: 16.10.16 21:58

Nemá smysl dělat testy příliš brzy, testy jsou průkazné až za 6 týdnů po kousnutí, dřív se nic nenajde, protože se protilátky ještě nenamnoží. Jinak můj lékař dělá testy na boreliozu i několikrát do roka a žádný flek nehledá. Na testech trvejte. Příznakem boreliozy mohou být různé neurologické poruchy (nevysvětlitelné brnění, svědění, bolest). Pokud se testů nedovoláte, změňte lékařku.

Čistě matematicky, infikované je každé 10. klíště, pokud jste jich měl 33, tak pravděpodobnost, že jedno z nich bylo nakažené, je 97%. Ale je to jen statistika, není tam zahrnuto například nerovnoměrné rozložení infikovaných klíšťat.

Od: balzerka
Datum: 17.10.16 00:05

Jestli v létě a teď je říjen a nic, tak je velká naděje, že se vám infekce vyhnula. Ono taky záleží na oblasti. Někde je promořenost podstatně vyšší, jinde skoro nic. Mně se kruhy- několik velkých- objevily 11. den a hned mi dali dvoje antibiotika. Sama jsem si navíc koupila a paralelně užívala kapky přírodního antibiotika Drags Imun. Testy mi nedělali. Ani před léčbou, ani po ní. Sledujte se. A k lékaři i s takovými potížemi, jako jsou při lehčí chřipce. Mohlo by to souviset.

Datum: 18.10.16 01:08

Měla jsem jedno klíště a hned infikované. Místo sání bylo nezvykle citlivé, červený kousanec se se zvětšoval do velikosti dvoukoruny, brzy mně začaly bolet drobné klouby na prstech rukou i nohou, následovalo něco jako chřipka a pobolívala mně hlava. Dr. mi dala proto antib. hned, asi po třech dnech, ale tam byl zjevný důvod. Nechte si udělat test za 6 týdnů.

Od: gjvc
Datum: 18.10.16 03:06
To chce hned nasadit antibiotika, později už se to blbě řeší. No, na to je každopádně pozdě. Já bych to řešila testem jako samoplatce. Prostě si to uhradte sám.
Datum: 31.10.16 13:24

ATB se hned nasadit nedají, když nevíte, co komu je.

doplněno 01.11.16 09:02:

Ano, pokud je kousnutí podezřelé. Žádný doktor ale nedá antibiotika jen tak, když se přiženete, že jste měl včera klíště.

Od: gjvc
Datum: 31.10.16 18:18
Ale ano, pokud je kousnutí podezřelé, nasazují se hned antibiotika. Na začátku v krvi nic není, to až za pár měsíců a pak už je na antibiotika pozdě.
Od: fram
Datum: 18.10.16 18:48

Dá se nechat udělat i test klíštěte, které jste vytáhl. To jen pro příště. Laboratorní vyšetření krve se opravdu dělá až při příznacích, stejně tak předepisování antibiotik. Kvůli pozdější rezistenci. Jedině přesvědčit doktora. S oteplováním se klíšťata posouvají do vyšších poloh a vůbec jim to svědčí. Přibylo nakažených, někde to je každé páté, takže obavy jsou velmi na místě. Nemusí se ochrnout, bakterie borrelie nabourají úspěšně imunitu, takže vlastně nevíte (bez testu) co vám je. Borrelie je spirocheta, spirocheta je i ta, co způsobuj sifyfilis. Virus od klíštěte je ještě horší záležitost.

Od: alcahruba
Datum: 31.10.16 12:07

33 klíšťat? tak to jsem snad nikdy neslyšela, že by někdo během jednoho dne chytil. To je opravdu šílené. Jestli na Vás takhle útočí, tak bych doporučovala nechat se alespoň naočkovat proti encefalitidě. Přispívá na to dokonce i pojišťovna. Držím palce, ať vše dobře dopadne a budete ok! Dejte se pak vědět, jak se daří :).

Datum: 31.10.16 23:23

Já jsem před lety obešla asi 2 km břehu přehrady a měla jsem jich plné ponožky. Asi 15 na každé noze a za půl hodiny! Na bilých fuskách to bylo dobře vidět, tak jsem stihla uhlídat, aby se žádné nepřisálo.

Datum: 31.10.16 13:23

Doporučuji vyměnit "doktorku". Letos jsem se kvůli velice častému pobytu v přírodě, lese apod. nechala očkovat proti encefalitidě, ale člověk i tak nikdy neví. 33 zapitých potvor není zrovna standartní.

Datum: 31.10.16 19:07

Asi takhle-za svých 54 a půl let jsem neměl ani jedno klíště,ale stát se mi to co Vám-tak jedno je jisté-u takového lékaře bych nezůstal a hledal jiného!

doplněno 01.11.16 18:28:

Nevím,B-komplex jsem nikdy nebral,pivař? no nevím občas nějaké polknu ale raději víno (mám po něm i lepší vysledky než po pivu) a posledních deset let jsem diabetik tak nevím,jo a fenykl -tak ten ani nevím jak vypadá.Moje co vím tak taky ani jedno,alespoň za dobu co jsme svoji!Což je taky už nějaký pátek

Datum: 31.10.16 23:26

Třeba máte nepřitažlivou krev s vůní po fenyklu , nebo berete B-komplex? A nebo jste pivař, to prý jim taky nechutná.

Od: jarina
Datum: 01.11.16 12:02

nevím proč totéma vytahuješ po 4 měsících (předpokládám červen- srpen). Já jsem taky běžně při "návětěvě" (ježdění ,chůze skrz les, houští) měl tak 15-20 klíšťat, vždy jsem je vyndal (samozřjmě jsem si říkal, ž na některá jem určitě zapoměnl, protože jsem jich třeba při prohlídce našel jen 15 a pak uplně náhodou poté jednotlivě dalších 10 třeba) a nenapadlo mě ,že bych s tím šel k doktorovi, pokud by se samozřejmě neobjevil flek. očkovaný jsem.

Jsi očkovaný proti klíšťatům (dá se očkovat proti jen jedné nemoci buď encef nebo borelioza, je to ta, která se projevuje příznaky "chřipky")

Datum: 01.11.16 22:13

Očkuje se proti klíšťové encefalitidě. A i když je klíště infikované borelií, nemusíte vůbec onemocnět. Někdo má tak dobrou imunitu, že to zvládne.

Datum: 01.11.16 22:15

Očkuje se proti klíšťové encefalitidě. A i když je klíště infikované borelií, nemusíte vůbec onemocnět. Někdo má tak dobrou imunitu, že to zvládne. Jinej prodělá více stádií a skončí s deformovanýma kloubama...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.