Moderní pohádky pro děti (TV)

Od: Datum: 02.10.16 06:53 odpovědí: 59 změna: 04.10.16 11:06

Včera jsem si nahrával jistý film z TV a přitom se mi nahrála tato scéna s filmu pro děti vysílaného v 20h:

"Bárnešek nás zradil. Zlý, šidí, falešný. Měly bysme mu zakroutit krkem." Skřet při této scéně působí dost agresivně a rukama naznačuje jak by to udělal. Pak se plazí po zemi: "Zabít ho. Zabít ho! Zabít je oba! A pak si vezmeme Miláška. A my budeme Pánešek..." "Tent tlustý hobit to ví. Oči pořád pozorují. Tak mu je vypíchneme." Výraz v obličeji je plný zvrácenosti a zla. "Vypíchneme mu oči a bude s plazit... Jistě, jistě, jistě. Zabijeme oba."

Nikdy jsem se na takové filmy nedíval takže nevím o co tam jde, ale nemáte pocit že toto napsala nějaká zvrácená chorobná mysl? Pán prstenu je přece film pro děti, proč je strašit monstry a zasévat v jejich mysli strach? A ještě dávat návod jak se pomstít... A pak když se něco takového skutečně stane tak dotyčného pachatele posuzují jako bezcitného vraha, který zmrzačil oběť zvlášť krutým způsobem. To pak obhajoba vykreslí pachatele v co nejhorším světle, ale přitom tady, tady je to v pořádku. Manipulovat s dětskou myslí a předsouvat jim ty nejzákeřnější formy zla. Co si o takových filmech myslíte?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 02.10.16 07:35
avatar

Dobrý den, myslím si, že jste nezvolil nejlepší příklad - tento film není pro malé děti. Jinak, forma dnešních pohádek pro děti je jiná, ale obsah je stále stejný = dobro a zlo. Je důležité, aby dítě poznalo (bylo případně poučeno), co je ono dobro, co je ono zlo a aby to nakonec dobře dopadlo. Násilné jsou i uznávané pohádky jako je Perníková chaloupka, Červená Karkulka, Zlatovláska nebo Sněhurka. Zda to má nějaký vliv na budoucího delikventa si netroufám tvrdit (a pokud ano, tak na jedince, ale ne na celek). Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 07:49
Neplette si pohadku s fantasy. Na nektere fantasy bych urcite sve deti koukat nenechal. Napr.na Hru o truny. Jinak nektere "pohadky" jsou drsne i tak. Jako deti jsme se bali a vyhybali pohadkam tusim od Andersena.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 09:02

Hra o trůny se vysílala po 22h, tohle po 20h

Od: xy
Datum: 02.10.16 09:19

FIlmy pro dospělé jdou běžně od osmi večer. Nepleťe si fantasy s pohádkou pro děti. I když určitě existují i nějaké " dětské fantasy " .

Pána prstenů v knižní podobě miluju od mládí ( není až tak moderní, napsán 1937 -1949 ), a je pravda, že když jsem film viděla poprvé, nezískal si mě tolik, právě díky té expresivitě, a vizuální ošklivost zla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kalamila
Datum: 02.10.16 12:54
Dnes to máte po obědě na Nova Cinema 12:50-16:15 místo klasické pohádky...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 02.10.16 13:33

a na Nově od 12:25 AuPair aneb Slečna na hlídání . Asi to není jen čas pohádek, v neděli po obědě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 07:53
avatar

Někde jsem četl hlášku ve smyslu: Dnes žádný dětský svět neexistuje - je to svět dospělých se vším všudy. To platí i pro filmy určené dětem. Zaujmout, prodat - zkonzumovat, vyhodit...nanejvýš v příběhu ponechat pootevřená vrátka jako předzvěst pro připravovaný další díl. Nikoliv poučit. *vezen*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 08:06
avatar

Pán prstenů není pro malé děti. To, co vytrhneme z kontextu, vždycky je nesmyslné. Kdybyste viděl celý film, zjistil byste, jaká je hlavní myšlenka filmu. Jak bohatství, mamon, dokáže pokroutit charakter, udělat z hodného tvora zrůdu, která se nedovede ovládat. Nedovede žít, pouze se stará, jak získat bohatství, majetek. A jak málokdo dokáže odolat volání zlata, prstenu. Jen malý tvoreček, hobbit, to dokáže. Ale bez pomoci přátel, ne. Bez nich by nedokázal se zlem bojovat. A odrostlé děti to přesně chápu. ;)

Kdysi, asi před několika léty jsem se zařekla, že nebudu vnoučkovi, každý pátek večer, vyprávět pohádku, která bude hororem. A víte co? Skončila jsem u Veliké řepy. Tu jsem vyprávěla snad víc, než 4 roky. Sklidili řepu, příště ji zavařovali, pak malovali, pak jeli na nákup, na koupaliště a na lyže. Ale pořád to byl dědeček, babička, vnučka (bez jména), pes, kočička a myška. Ještě tak 3 prasátka jsem propašovala, když jsem potřebovala upřesnit roční období a pojem jinovatka, materiály, počet a tak. Jinak jsou všecky pohádky plné násilí a hrůzy, ikdyž s dobrým koncem Jenže v životě tomu tak nebývá.


doplněno 02.10.16 11:15:

h4ever, nechci se s vámi hádat. Je to vaše věc, váš pohled, vaše rozhodnutí, vaše zodpovědnost. Možná, že troška zamyšlení a snaha o pochopení toho, co druhý říká, by nebylo na škodu. Mohlo by to být pro vás i přínosné. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 10:55

Však jsem nepoužil slovní spojení "malé děti" ale jen děti. "Malé" děti se asi po 20h na televizi nekoukaj. Běžně používáme výrazy jako dětství i pro ročníky do 12-14 let, nebo dětské oddělení v nemocnici pro pacienty do 19 let. Takže sem spadají všechny osoby, které nedovršily 18-ti let. Dobře tak fantazy, ale fantazy je taky jen pohádka pro odrostlejší děti.


doplněno 02.10.16 15:12:

Zkuste Ferdu mravence nebo Krtečka. Pak jsou televizní pohádky, ale ty nevím jestli jsou i ke čtení, jako Křemílek a Vochomůrka, o víle Amálce a Emanuelovi, Zajíci z klobouku, toho je. Já vyrostl na Ferdovy a později na Mayovkách to už ale nebyly pohádky. Moderní pohádky už asi bez násilí a čarodějnictví nejsou.

Datum: 02.10.16 10:01
avatar

Pán prstenů je spíš pro náctileté, než pro děti.

Ale je pravdou, že málo který film je pouze pro děti. Dnešní tvůrci přemýšlí, jak zaujmout co největší základnu lidí, takže i do typických animáků propašují sekvence vtípků, které ocení spíš dospělí. Mrkněte se na Tajný život mazlíčků a toho malého bílého zabijáckého králíka. M.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 10:34
avatar
Jak jste dospěl k tomu, že Pán prstenů je pohádka pro děti? Četl jste tu knihu? Nemyslím... Už jen napsat "moderní". Kniha byla napsána mezi 30. a 40. lety 20. století, vydána roku 1955 a její autor J.R.R. Tolkien byl 35 let profesorem angličtiny na Oxfordu. V žádném případě se nejedná o pohádku, ale o jedno ze zakládajících děl fantasy. A filmové zpracování od Petera Jacksona je poměrně zdařilé.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 10:58

No podle věku aktérů, když jsem viděl ukázky z filmu, herci mi připadali dost mladí a řadím je do kategorie děti. Pak ty kouzla a čáry nebo co to tam bylo - magie, prostě pro děti. Dospělý člověk přece na tyhle blbosti (nebo nesmysly, pokud "blbosti" někoho uráží) nevěří.

Datum: 02.10.16 11:03
avatar
Knihu jste evidentně nečetl, takže diskuze je celkem zbytečná. A ano, i v dospělém věku (30) čtu převážně fantasy. Kritizovat žánr, který absolutně neznáte a nemáte o něm povědomí, mi připadá poměrně hloupě.
doplněno 02.10.16 11:19: @naufrago Také mi to tak přijde, ale podobné myšlení si prostě ani neumím představit. Každopádně pokud bych měla věřit knihám od mých oblíbenců, jako H.P. Lovecraft, Clive Barker (ano, to už jsou spíše horory) nebo Neil Gaiman či Terry Pratchett, svět by byl velmi zajímavé místo :D
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 11:08
avatar

Maahra, on si jen myslí, že tomu člověk musí věřit, aby se na to dalo dívat (nebo se to dalo číst). Doufám, že se nedívá na porno a na telenovely, to by byl průšvih :-P napsala jsem tu krátký příspěvek o aspektech dětské literatury (a lit. pro mládež samozřejmě), ve kterých se uplatňují jako příběhy pro dospělé a smazala jsem ho - nemá to smysl, nemá to smysl, nelze všem vysvětlit všechno a h4everovi už vůbec ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 14:21

Svou poznámku o pornu byste mohla objasnit, jak jste to doopravdy myslela. Odchylujete se totiž od tématu dosti nežádoucím směrem.


doplněno 03.10.16 20:30:

Tak vysvětlete v čem by to byl průšvih.

Datum: 02.10.16 20:23
avatar

Podle mě tím bylo myšleno, že člověk žádnou filmovou produkci nesmí brát doslova, nejen fantasy či pohádky. S tím tedy pochopitelně souhlasím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 12:57

Já ale nekritizoval fantasy, o tom jsem nikde nepsal. Já psal, že se mi tento druh moderních pohádek nelíbí. Tak nepřekrucujte má slova. Má kritika směřuje hlavně k tomu, že by se takový druh filmů v TV vůbec neměl objevovat a pokud už tak až po 22h.

Od: vilik
Datum: 02.10.16 13:28
Vy se ale pořád pletete. To NENÍ pohádka, to je analogie sepsaná současníkem o nutnosti zastavit v té době se rozpínající Německo. Všichni se musí spojit, nikdo nemůže říct, že to není jeho věc. Jinak ta hrůza smete všechny.
Ta kniha je varování a naděje.
Mimochodem, četl jste pohádky bratří Grimmů? To jsou horory, přímo určené dětem.
Jo, a na jiném programu šel v té době český film, jak se má sbalit holka. Taky ukázkový příklad toho, co bych chtěl pustit mým dětem...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 14:32

Já tento druh žánru nechápu. Chápu třeba scifi, kde dospělí mají potřebu snít o nových technologiích o možnostech dosáhnout vesmíru, snít o návštěvnících z vesmíru, chápu i potřebu bát se u dospělého, ale nechápu proč by dospělý psal knihu nebo ztvářňoval film v tomto pohádkovém stylu - pohádkovém proto, že tam vystupují pohádkové bytosti a objevují se tam jevy typické pouze pro pohádky - čáry a magie. Dobře tedy, někdo chtěl natočit film o dobru a zlu, ale proč tedy vytváří takovéto snové, pohádkové postavy, podobně jako se objevují v pohádkách?

Datum: 02.10.16 15:49

Tak jak je pro Vás pohádkou a nepředstavitelnou možností existence magie a "pohádkové bytosti", bude pro jiného pohádkou cestování mezi hvězdami rychlostí vyšší než je rychlost světla a za pohádkovou bytost může označit mimozemskou entitu.

Když tento žánr nechápete, tak ho nekritizujte. Vyjádřil jse svůj názor (dle mne absolutně nesmyslný a zcestný) a rádci se Vám pokusili vysvětlit, že se mýlíte. Místo toho, abyste to uzavřel s tím, že žánr nechápete, tak neustále nesmyslně kopete kolem sebe a plácáte další nesmysly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 14:24

Diskusi jsem nezaložil o knize ale o scéně z filmu. Tedy film se objevuje ve vysílacím čase kdy se na něj dívají děti. Myslím si že obsahově je film nevhodný pro děti a pro mládež. Přinejmenším by mělo být jakési upozornění pro dospělé co mají děti a nechtěji své ratolesti vystavovat hrůzám, strachu a sugestivním scénám se silně negativním nábojem.

Datum: 02.10.16 14:34
avatar
Já pořád nerozumím, jak můžete hodnotit film, který neznáte, podle jedné scény?
Tak si hypoteticky představte, že uvidíte upoutávky na následující opravdové pohádky pro děti:
Červená Karlulka a moment, kdy vlk sežere babičku nebo když mu pak myslivec páře břicho.
Jeníček a Mařenka, buď, když je opustí rodiče hluboko v lese nebo když strčí čarodějnici do pece.
Sněhurka, když sní otrávené jablko, které jí dá macecha, a "umře".
Atd...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 15:16

Ta scéna mluvila za vše. Jde o to co člověk vidí a zasévá se do mysli. Tak třeba když byste nechala díval malé dítě na Vetřelce tak si jsem jistý že se bude v noci bát a bude se mu o tom zdát. Starší dítě třeba ne ale stejně ho to nějak negativně ovlivní. Já nehodnotil celý film, jen tu scénu. Přeci jen srovnávat kousnutí do jablka po kterém Sněhurka usne s vypichováním očí mi přijde dost nesrovnatelné. Jde o to jak moc je to realistické ztvárnění zla.

Od: xy
Datum: 02.10.16 19:59

myslím, že ta scéna ukazuje, jaká bytost se stala z Gluma/Smeagola po dlouholetém soužití se zlem, které ho zničilo. Vnitřní boj mezi jeho přímějším, agresivním já a tím zbabělým, podlézavým.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 10:57
avatar

Pán prstenů není zrovna dobrý příklad ale máte pravdu, ať vezmu jakoukoliv kreslenou pohádku-film (Mimoni, Spongeboob, Ledové království...) je tam spousta zla a zloby, šikana jak vyšitá, zvrácená morálka. Naposledy sledovala vnučka na Déčku cosi o autech a tam šlo o to které auto je silnější, vytlačí ze silnice to druhé, ujede policii, prostě všechno přesně tak jak se řidič (auta byla zde bez řidiče) na silnici chovat nemá a konec "pohádky" to auto co vyhrálo dostalo pohár.

Někdy je lepší TV nezapínat a udělat si tu černou hodinku, vyprávění, písničky, něco tvořit třeba lepit obrázek z hoblin...přesně tak jak je psané v jiném vlákně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 15:26

No a já si právě říkám, jestli ty pohádky nejsou jakýmsi nevědomým návodem pro to jak se dospělý člověk v životě bude chovat. Dítě se ztotožní s určitou scénou a najde se v ní. Pak na to sice zapomene, ale nejspíš to může ovlivnit jeho chování. Váš příklad ukazuje na předsouvání dominantního až arogantního chování... Nakonec i když si člověk řekne, byla to pohádka, dneska už se na pohádky nedívám, ale přeci jen člověk jedná podle toho jak je to v té pohádce... Prostě někdo si vybere dobrou postavu jiný zlou. Takže pokud jsou pohádky tak neškodné, pak by možná bylo zajimavé na tom postavit obhajobu u soudu za rychlou a bezohlednou jízdu Mě na tom zaráží to s jakou ledovou samozřejmostí se k tomu přistupuje jakoby se nic nedělo, ale když pak dospělý člověk podle toho jedná tak ho všichni odsuzují jako by to byl vyvrhel společnosti a dostane třeba 15 let za to že najel autem na autobusovou zastávku... vytlačil auto ze silnice. Ale bylo to přece podle předem schváleného návodu který poskytla společnost. Tak jak najednou může být takové jednání zlé? Nejdříve ho sugestivně podstrukují dětem, aby si vybrali svou roli podle pohádky a pak když tu svou roli skutečně zaujme, tak mu spílají jaký je to zloduch.

Od: balzerka
Datum: 02.10.16 14:19

To je zvrácenost. A skřety nemusím, ani tu agresivitu, ani tohle: " Šel tunel k šestiúhelníku a potkaly ho povidla." To v rádiu před lety fakt řekli v pohádce na dobrou noc. Asi sci.fi pro batolata. Taky mi vadí, že se děti učí jména nějakých vymyšlených potvor, mluvících vagonků a nepoznají běžnou kytku, strom nebo zvíře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 15:45

Kdysi se na České televizi vysílaly naučné pořady většinou angličtina nebo němčina. To mělo alespoň nějaký praktický užitek. Dneska už bohužel nic takového nevysílají. Myslím že je to velká škoda. Dost se tomu divím, je tolik věcí co by se dalo dětem předat a naučit je a ne jen malým dětém ale i starším dětem a dospělým, sám bych uvítal nějaké vzdělávací pořady, třeba z chemie - což by se mimochodem dalo zpracovat i ve formě pohádky, kdežto třeba matematika by se už zpracovala do pohádky hůře. Třeba jak ztvárnit pohádku o tom jak vypočítat parabolu nebo o kvadratické funkci *smich* Jo hold dneska je to vše jen o té komerci a vzdělávání ve volném čase není na pořadu dne.

Od: jmlc®
Datum: 02.10.16 14:45
avatar

Toto bych považoval pro "pohádku pro náctileté" - ale během dne (mimo erotické scény běžných sitcomů) jsou pohádky - no k neuvěření.

Simpsonovi bývali srandovní - dnes už je to přes určitou mez. A k tomu mají konkurenci - https://cs.wikipedia.org/wiki/Griffinovi

Griffinovi jsou plní erotiky, agresivity a nenávisti. Sprostí skoro jako Southpark (ten je nařízen pouštět po 22té hod.) - je neuvěřitelné, že něco takového se pouští dětem po návratu ze školy.

Jsem vlastně rád, že přechodem na DVB-S2 jsme přišli o veškeré české kanály a nemíním kupovat satelit či měnit na anténu a k tomu platit poplatky... - pustím dětem pouze pohádky mnou vybrané na DVD nebo na HDD.

Souhlasím - je to hnus, co se dnes dětem dává a za pár let pochopíme všichni. Děti vyrostou a budou z nich zlí a nevychovaní spratci jako v Británii, USA a dalších zemích, kde se tyto seriály vytváří.


doplněno 02.10.16 14:47:

mimochodem - aktuálně u nás valí dokola příběhy A JE TO! - hezká ukázka kutilství a přitom děti vidí, že improvizovat nebo dělat něco jinak, než je v návodu, může být nebezpečné - proto k tomu dodávám své komentáře.


doplněno 02.10.16 15:59:

ano - velmi často jsem si pouštěl tv jako kulisu, když jsem dopoledne něco doma uklízel... a ty pohádky během dne mají slovník pro min. 15 a více leté.

Často jsem se setkával s klipy (písničky ze zahraničí, ale dnes i CZ), které jsou velmi erotické. Pohádky sprosté. Seriály - no asi jsem viděl zrovna nějaké jiné, než sledujete, ale často tam byly lidé z poloviny nazí a před nebo těsně po aktu... A to jsou běžné tv - nova, prima, ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 15:51

V sitkomech jsem nikdy žádnou erotickou scénu neviděl, pokud nemyslíte to, že si dva lidé lehnou oblečení na sebe a zaleou pod deku? Grifinovi jsem neviděl, já TV v odpoledním čase nezapínám.

A JE TO! Bych přidal mezi oblíbené TV pohádky, taky na to rád kouknu pokud to zrovna běží v TV.

Nevím co jste myslel poznámkou že během dne jsou pohádky k neuvěření? Snad že by měly pohádky pro náctileté vysílat později?

Datum: 02.10.16 14:49
avatar

LOTR není film pro děti, to ani omylem. A docela by mě zajímalo, kde jste na tuto informaci přišel.

Tudíž rozebírat dotaz je asi zbytečné.

Co se týče toho, že byl film vysílaný v hlavním čase a tudíž se na něj mohly dívat děti... a co kriminálky vysílané v podvečer, krev, střeva, výbuchy, střílení...?


doplněno 02.10.16 15:25:

Btw... v týdnu jsem dětem ve školce četla pohádkouvou knížku, když si vzpomenu, klidně vyfotím. Pohádka Locika (názvy se liší, děj je stejný), kde princ spadne z věže a vypíchne si oči o keře ... moc pěkný. Pohádky Grimmů ani nekomentuju.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 02.10.16 15:48

V dětství byla pro mě hororem pohádka Deváté srdce možná i kvůli takové " depresivní " atmosféře

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 15:55

Pro mě bylo hororem E.T. jak tam byl ten hnusný mimozemšťan a natahoval svůj svítící prst, byl jsem strachy bez sebe a nemohl se na to dívat. Byla tma v kině a nedával jsem to. A to byl film pro malé děti. Americký. Vysílaly to asi ještě za komoušů nebo těsně po.

Od: xy
Datum: 02.10.16 16:10

tento film jsem viděla až asi v 11-12 letech , a moc se mi líbíl žebrala jsem u strejdy ( byla jsem tam na prázdninách ) tak dlouho, až mě teda vzal druhý večer znova. Toužila jsem taky po takovém dětském pokoji, kde visela letadla a raketoplán...


doplněno 02.10.16 20:01:

jsem stejný ročník jako představitel hlavní dětské role a tak jsem tím tehdy opravdu žila byl můj sen, že někdy se tu taky objeví takový mimozemský přítel. A ten smutek, když odletěl domů...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 19:33

E.T. úžasný film o přátelství a lásce. A to jeho : "Domůůů... ", používáme i my doma, když nám je buď smutno nebo smutno-krásně ;)


doplněno 02.10.16 19:35:

Jo, a koukají na to vnuci (4 a 5 let) a nevidím, že by se nějak báli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 19:45

Někdo se bojí někdo ne. Ale uvědom si, že dneska jsou děti přesycené různýma příšerama a vidí to úplně všude. Takže si asi zvykaj. V té době co já byl malý nebyl takový výběr filmů a hororových pohádek.

Datum: 02.10.16 15:53

Krev výbuchy a střílení bych řekl že je ještě menší zlo než tyhle druhy sugestivních scén. Je to z psychologického hlediska zvrácenost. Tedy je to jen můj názor, byď nejsem psycholog.

Datum: 02.10.16 16:47
avatar

Potřebujeme děti připravit na to,že společnost bude krutá a nesmlouvavá a každý jiný člověk než rodič je nepřítel a je třeba ho zabít.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 02.10.16 16:49
avatar

Dobrý den, máte zajímavý názor. Proč je rodič chráněn a má být dětské zlobě ušetřen? Zdravím!


doplněno 02.10.16 19:56:

h4ever - řešíte problém, který se snažil vyřešit už Cimrman (a ani on nebyl úspěšný, i když jinak byl geniální). Takže, jeho pohádky "Jak chudák do ještě větší bídy přišel" nebo "O třinácti tchyních" či "Kašpárkův hrobeček" tehdejší děti zavrhly. Možná se mistr netrefil do tehdejšího vkusu a dnes by to už mělo větší úspěch.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 19:48

Podle tendence jakou se to vyvíjí za chvíli budou vysílat i pohádky o tom jak rodiče znásilňují děti, aby byli včas připravené na každodenní realitu. Tak nevím nevím.

Datum: 02.10.16 17:29
avatar

Souhlasím s předchozími reakcemi ohledně vysílacího času → od 20 hodin se nevysílají filmy pro děti. (Pokud se děti v té době na něco dívají, je to rozhodnutí jejich rodičů.

Mne osobně tam nejvíc "straší" ta čeština. Film s obratem "měly/i bysme" je podle mne horor...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 17:46

Tak ona to byla citace toho jak to znělo ne jak se to píše. Nebyl to opis. A opravit to to nelze takže s tím stejně nemohu nic dělat. Nehledě na to že jsem na to blbě viděl když jsem to psal měl jsem to rozmazané.

Datum: 02.10.16 18:58
avatar

Myslela, jsem, že "bysme" jste slyšel ve filmu, že byste to s "bychom" asi nezaměnil...


doplněno 02.10.16 21:35:

Možná to vypadá, že zase jenom "rejpu" do češtiny, ale myslím si, že na náš projev má vliv všechno, co vidíme nebo čteme.

Televizní ani rozhlasoví moderátoři poměrně často nemluví správně, neumějí intonovat, kolikrát ani pracovat s dechem → klidně se nadechnou mezi předložkou a dalším slovem, dokonce i uprostřed slova.

Když k tomu připočtu knihy (někdy bohužel i učebnice) vydávané bez řádné korektury, ... Potom se tu divíme, jak jsou někteří žáci schopni formulovat otázku k češtině... ]Viz např. pravopis v dnešní otázce se stížností na čtyřku ze slohu.]

Já bych neměla až takovou obavu z vlivu Pána prstenů (fantasy) na děti (dokáží si s tím poradit mnohem lépe než dospělí). Mnohem víc by mi vadilo, že při sledování podobného díla podvědomě vstřebávají i chyby v češtině.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 19:08
avatar

Nevím, zda si to pamatuji přesně, ale mám dojem, že zrovna Glum úplně (vybraně) spisovně nemluvil. :-D Podle mě zde jde o záznam přirozené mluvené řeči, takže je takový tvar v pořádku. Co mě ovšem děsí, je tazatelův pravopis. *ee* Glum je bytost mužského rodu - a když tedy o sobě mluví v množném čísle, bude tam každopádně měli bychom/ bysme.


doplněno 03.10.16 00:03:

Ivzez, já mám také ráda spisovnou češtinu a celkově vyšší úroveň (zvlášť psaného) jazykového projevu. Myslím ovšem, že je rovněž velice důležité, aby sdělení vyznělo přirozeně a patřičně; obzvlášť důležité to pak je v uměleckém díle (tj. knize či filmu). Tvar "bysme" navíc není vyloženě nespisovný, je jen hodně hovorový a zrovna ke zmíněnému Glumovi se tento způsob vyjadřování dobře hodí.

Např. ÚJČ se o vhodnosti daného kondiciálového tvaru zmiňuje následovně:

"Nejaktuálnější výrok o kondicionálových tvarech, spojený s radou uživatelům češtiny, nalezneme v útlé knížce Na co se nás často ptáte, kterou vydali pracovníci jazykové poradny ÚJČ AV ČR v r. 2002. V kapitolce nadepsané byste, abyste, kdybyste najdeme doporučení: "Podobám kdybysme přišli včas, abysme nepřišli pozdě, kdyby jste to udělali, aby jsi to věděl, se kterými se v praxi setkáváme poměrně často, se v písemném projevu vyhněte. Při hovoru lze výrazy abysme, kdybysme užít jen v takových projevech, které snesou nižší styl až nespisovnost". Tuto radu nalezneme i na internetových stránkách jazykové poradny ÚJČ."

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7815

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 19:50

Ale já nepřemýšlel o tom ději, jen jsem to slepě přepsal. A jak říkám pořádně jsem na to neviděl takže nějaká kontrola pravopisu nehrozila.

Datum: 02.10.16 20:09
avatar

Dobře, dobře - ale víte, zrovna toto by měl člověk napsat správně i se zavřenýma očima a ve spěchu. ;) Neříkám nějaké čárky, ty někdy mohou uniknout.

Jinak v pohodě, nemá cenu to rozmazávat; prostě si příště zkuste dát trochu pozor, jelikož to vypadá hrozně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 02.10.16 21:42

A čeština? kéž by si Pána prstenů děti někdy přečetly, protože překlad Stanislavy Pošustové je prostě krásný

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 18:15
avatar

Toto není film pro děti, není pro ně ani určený. Jinak děti, zvlášť ty menší, přímo potřebují, aby bylo v pohádkách jasně vymezeno dobro x zlo; přičemž zlo musí být náležitě potrestáno (nejlépe zničením). Takové ty různé moderní pohádky, kde je všechno rozmyté a relativní, malým dětem akorát pletou hlavu. Zrovna o tomto bych řekla, že je to největší nešvar dnešní tvorby pro děti.


doplněno 02.10.16 20:04:

Televizi nemám, takže toto říct nemohu. Řekla bych ale, že žádný rozumný rodič nenechá malé dítě, aby samo sledovalo televizi a pokud uvidí, že se ve filmu schyluje k nějakým násilnostem (a v Pánovi prstenů jsou různé náznaky už mnohem dříve), prostě pošle dítě spát. Jinak já jsem se jako malá hrozně a neskutečně bála Golema ve dvojfilmu Císařův pekař - Pekařův císař. Nevím, zda byla v programu nějaká poznámka o to, že film není až tak vhodný pro děti. Podle mě ale byl vždy vysílaný v poměrně pozdních večerních hodinách (a to už mají být mladší děti dávno v posteli).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 19:52

Ví někdo zda bylo varování v TV programu? Já viděl jen ukázky a nevzpomínám si že by tam bylo varování: film není vhodný pro děti. Oni jen odvysílaj ukázky a z toho se nic nedozvíš. Protože klíčové pasáže v ukázkách určitě nebyly.

Datum: 02.10.16 20:38

Ježiši! : Jaké varování máš na mysli? Kouknu-li na dnešní program, tak vidím: "Ďáblova slza, Povídka o policajtovi, Mordparta, Smrtonosná past, Transformers, dokument o D1" tj drama, krimifilm, akční, střílení, mrtví a horor. To by varování mělo být u každého pořadu a nejen po osmé hodině. Vždyť i zprávy hlavně na komerčních TV jsou jen vraždy, zabití, bouračky, znásilnění atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.10.16 21:01

Jaké varování? Leckdy je varování u filmu, kde si dva dají nesmělou pusu a u filmu, kde stříká krev na všechny strany varování není. No a co? Potřebuješ snad na všechno pokyny někoho jiného? My někdy zůstaneme koukat na nějaký film, po pár minutách zjistím, že tohle zrovna vnoučata vidět nemusí, tak přepnu jinam a je to. To je to takový problém? Já si právě myslím, že nejhorší pro všechny lidi je ta naprostá nesamostatnost a čekání na rady jiných.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.16 20:38

Spletla jste si adresáta.

Datum: 02.10.16 21:32
avatar

h4ever je naprosto mimo.

Pán prstenů (knihy) byly určeny pro dospělé čtenáře (pro děti napsal Tolkien Hobita).

Film je určen pro lidi starší 13 let (PG-13).

Kdyby v televizi mezi 6-20 měli dávat jenom věci 100% vhodné pro děti, tak by mohli leda tak pustit nějaké kraviny typu Hurá na medvěda na opakovačku.

Pro všechna vaše trápení je jednoduché řešení - vyhoďte telku nebo mějte zapnuté jenom ČT:D

FANTASY NENÍ POHÁDKA

FANTASY NENÍ PRO DĚTI

FANTASY NENÍ PODŘADNÝ ŽÁNR

Fantasy je především symbolika a alegorie. Kolikrát (prakticky vždy) je fantasy mnohem inteligentnější než furt nějaké detektivky na jedno brdo nebo romantické slintárny (tj. "čemu se dá věřit"). Většina vzdělaných lidí preferuje fantasy (nebo sci-fi) žánr, protože se u něj musí PŘEMÝŠLET, což je očividně něco, co dělá problém lidem, kteří nedokážou zmáčknout čudlík na ovladači, když v TV vidí scénu, kterou nepovažují za vhodnou pro děti, a místo toho začnou kopat kolem sebe, co za fujtajbly se vysílá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.16 20:42

On ten nadpis byl trochu nadnesený, dětmi jsem nemyslel doslova děti vě věku např. 4-11 let, ale spíš ty starší děti, protože ty mladší už přece tak pozdě na TV nekoukaj, nebo koukaj?

Datum: 03.10.16 20:37
avatar

Abych vás trošku poopravil, Pán Prstenů je fantasy trilogie, kterou známe asi všichni a některé scény opravdu nejsou pro děti a zrovna postava Smígla by mě jako malého asi nenechala úplně... ok, sérii jsem viděl až někdy v 11, ve 12 letech.

( Navíc je PEGI 13+ , snad to už dávají i na začátek před titulky a sponzory )

Ale určitě to není pohádka, stejně jako pohádka rovnou neznamená kreslený, animovaný pořád, např.

Vemte si Sausage Party z letoška, kreslený animák pro mládež a dospělé s morbidním humorem o vraždění jídla? :D

Dítko by vám nakonec ještě ani nejedlo, ale to jem odbočil, nazývat Pána Prstenů pohádkou je prostě mimo, nezlobte se.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 03.10.16 20:45

No já ho taky nikdy neviděl, kromě téhle scény a fantasy mě nezajímá - právo na omyl má každý!

Datum: 03.10.16 21:04

No to je dobré. Ty vlastně píšeš: Film jsem neviděl, knížku jsem nečetl, nezajímá mě, ale mělo by se to celé zakázat. Nejsi náhodou politik?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.16 21:09
avatar

Já tazatele chápu, že ho třeba vyděsila představa, že se na něco podobného budou dívat děti (a že je to žánr, který by eventuálně mohl být pro ně).

Ale než někde zakládám takové téma, je vždy lepší se ujistit, o co vlastně jde. :-D


doplněno 04.10.16 13:23:

Liduš, tam je navíc i ten problém, že děti spoustu věcí nechápou a v důsledku ani neví, že se toho mají bát. :-D Respektive se následně bojí méně než dospělí.

Vzpomínám si, jak jsem jako malé děcko, snad v předškolním věku, viděla tento film (který dávali ve vysílacím čase pro děti! ) - http://www.csfd.cz/film/4539-lesni-duch/prehled/ .Tehdy se mi hrozně líbil, stejně jaké mé, tehdy cca tříleté, sestře. Nechápaly jsme, proč se mamka chytala za hlavu a vyhnala nás od televize. Nedávno jsem se na něho dívala znovu a bála jsem se určitě víc než tehdy (tehdy jsem se nebála vůbec a teď celkem ano - horory nemám ráda a toto celkem horor je).


doplněno 04.10.16 13:28:

Teď jsem si ty informace přečetla pořádně a překvapilo mě, že je tak starý - nevím, proč jsem si myslela, že byl natočen v 90. letech. Každopádně, pro děti to moc není, hlavně ne pro ty, které už tomu rozumějí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.16 11:06
avatar

Myslím, že nějaké děšení se není na místě, od doby co tříleté děti ovládají počítač, tablet, sledují vše na yutubu je potřeba jen vysvětlovat a vysvětlovat a občas se podívat nač se zrovna dívají.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.