Hledám proutkaře

Od: Datum: 13.09.16 08:55 odpovědí: 12 změna: 30.09.16 06:09
Zdravíčko. Nebyl by tip na dobrého proutkaře do 50 km kolem Hradce Králové? Máme mělkou studnu a rok od roku větší problémy s vodou. Voda se ale tlačí ze spod z vrstev slínu tak bych chtěl radu o kolik můžeme nechat studnu prohloubit a jaké je riziko stržení pramene. . . Mimochodem,jak se vlastně pramen "strhne"?
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.09.16 09:13

Ja myslel, ze prutkari jsou prezitek. nebude vhodnejsi nejaky zkuseny studnar, ktery spolupracuje s hydrogeologem?

Kazdopadne studna je vrtnana ci kopana? Ani v jednom pripade se nedoporucuje studnu prohlubovat, vzdy je lepsi provadet novy vrt.

Crate

Datum: 13.09.16 09:28
Znal jsem několik takových "přežitků" Jeden natloukl po zahradě kolíky a řekl . . tady je 120 cm pod povrchem drenáž a tady vedou kabely. A byly tam. Druhý našel místo pro studnu a řekl "voda bude v pěti metrech a bude jí hodně". Třetí byl můj vlastní otec. Bohužel ani jeden ze zmíněných pánů už mi nepomůže. Hydrogeolog s titulem a georadarem by mi to asi řekl taky ale na proutkaření mi nesahejte. Na to věřím.
Od: alena
Datum: 28.09.16 09:56

Souhlasím :)

Datum: 13.09.16 10:19

Vodu si klidně najdete i sám pomocí "proutků". Sám jsem si takhle našel, kudy vede cca potrubí vodovodní apod. Místo proutku jsem měl 2 zahnuté svářecí dráty a v místě, kde je pramen, nějaké potrubí atd. se dráty samovolně zkříží. Není v tom žádná věda.

Datum: 13.09.16 11:10
Najít vodu problém není ale dobrý proutkař umí říct jak je pramen hluboko a o to mi jde. Ve vsi jsou všichni přes 6 metrů a my jsme kolem 4,5 takže bych to rád do těch šesti taky nechal vykopat ale kde vzít jistotu že o vodu nepřijdeme úplně. V minulosti se nestalo že bysme byli bez vody ale tyhle dva roky sucha nás nutí situaci řešit.
Datum: 13.09.16 11:37

Určit hloubku bohužel neumím. Najdu, kde je voda, potrubí, ale hloubku ne. To už je vyšší dívčí.

Od: alena
Datum: 28.09.16 10:09

Můj otec hledá vodu i zony celý život (je mu 75let) a vždy přesně ... i sám studny kopal... Vím že to funguje, i já tu schopnost mám, ale věnuji se něčemu jinému... Jsme ale od Ostravy a tj trochu z ruky. Zeptám se známých, co se něčím takovým zabývají tam u vás... :)

Datum: 30.09.16 00:15

To by mi pomohlo. Můj táta taky proutkařil, bohužel se to nedědí na 100%. Bráchovi virgule něco málo ukáže ale hloubku neumí. Najde kabely nebo drenáž v lokalitách, kde v životě nebyl takže mi nikdo nemusí vykládat, že proutkaři jsou podvodníci.

Datum: 13.09.16 10:27

Pramen přitéká po jílovém "schodu" od severu k jihu (nebo opačně), pokud se vrstva prokope, voda se rozleje, strhne se na východ - západ a pramen spojí v jiném místě. Tak to mám od proutkaže který dělá pro hydrogelogickou službu. U nás na moravě jsme pozadu, peníze na georadar jsme probendily ve sklípku Bohužel k vám příliš z ruky ale můžu se zaptat na podrobnosti večer. Osobně bych kopal hlouběji, teda pokud nejste v 15-ti metrech už teď.

Datum: 13.09.16 11:36

Nevěřím na proutkaře a další podvodníky,stačí,když si člověk prostuduje geologické mapy.Nakonec je voda v naší republice skoro všude.Geologické vrstvy jsou složeny tak,že se střídají propustné a nepropustné vrstvy.Studnu(vrt) prohloubíme do nejbližší propustné vrstvy.Pokud je tam voda a šli bychom hlouběji,pak se dostaneme do další propustné vrstvy a pokud neobsahuje vodu,tak voda ze studny se ztratí v této hlubší vrstvě.Musíme si ale uvědomovat,že tyto vrstvy dostávají vodu stejně z vody dešťové,která pomalu prosakuje do větších hloubek.

JABRAKA

Datum: 13.09.16 13:09

Nechci tady rozpoutat flame ale já si ten proutek z jedné strany podržel. Pokud je to šarlatán, měl někde ukrytý servomotor. Ten prut se mi v dlani hravě protočil, kdykoliv jsme narazili na anomálii. Mě samotnému to nefunguje, asi špatná baterka nebo co

Datum: 30.09.16 06:09
Podpořím ty,co věří. A možná to někdo i zkusí.
Kdysi mne kolega naučil ohnout metrový drát -klasika na sváření plamenem- do tvaru obdélníku tak 30x20 cm, do každé ruky rovnoběžně a volně zavěsit před sebe, delší stranou vodorovně, ruce trochu předpažené tak na třicet čtyřicet čísel od sebe. Při trošce cviku visící dráty z dlaní, prstu při pomalém pohybu vpřed nespadnou.
.
Při přibližování k místu, kde byla voda, se volné konce drátěných obdélníku začaly k sobě pomalu přibližovat, až nad pramenem se úplně otočily k sobě, teda kolmo na směr pohybu. Při couvání se zase dráty vracely do puvodní polohy.
Zkoušelo to tenkrát více kolegu najednou, ze šesti jen jeden "nezabral".
.
Našel jsem později tímto zpusobem nejeden elektrický kabel v zemi, vytýčil jeho směr; dá se najít i vodovodní potrubí, a co je zajímavé, i kanalizace, pokud v ní teče voda. Když narazíme na kabel, trubky, dá se jedním obdélníkem sledovat jeho směr, obdélník se ke kablu přiklání, když uhýbáme na stranu.
.
Pravdou je, že to bylo před 30 lety, už jsem to dávno nezkoušel. Nebylo zapotřebí.
.
Někdy to ve známé lokalitě zkusím i s vrbovým proutkem. Až bude čas. A naučím i syna a vnuka. Pokud budou senzibilní.
.
Příroda je mocná. Ještě o ní dost nevíme. Já proutkaře nezatracuji. Strejda kdysi narazil na vodu přesně podle určení proutkaře. I vydatnost pramene se přiblížila k proutkařově předpovědi. Byl to machr.
Jinak by strejda bez víry ve věhlas toho proutkaře do třicetimetrové hloubky nekopal. Číslem 30.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.