Jsou staří lidé méně moudří než by měli být?

Od: Datum: 11.09.16 10:58 odpovědí: 28 změna: 12.09.16 16:42

Povídaly jsme si s kamarádkou, která se starými denně pracuje, že čeští důchodci nejsou moudří tak, jak se od stařešiny očekává. Mě to také tak přijde - jakoby neměli za ta léta života vypracovanou nějakou solidní životní filozofii, kterou by mohli předat. U mě v rodině to také tak je. Nechci tu urážet staré lidi, tak doufám, že budu dobře pochopena - vždy se naštěstí najde pár skutečně vyzrálých babiček a dědečků i v ČR. Je to pak vidět i na jejich charakteru. V Kauflandu u kasy si mi jedna pokladní stěžovala, že fakt nemusí důchodce, protože jsou strašně otravní, nedistingovaní. Dost mě to udivilo, takoví přece spíš bývají puberťáci. Prostě bych od šedesátiletých a starších čekala nějaké vzory myšlení a chování, ale zdá se, že důchodci jsou sobečtější více než za mlada (což jsme se i na škole učili - že lidé se ke stáří kupodivu zhoršují a ne zlepšují - pro mě to byl šok!). Žije ve mě představa indiánského stařešiny, který rozhoduje o chodu kmenu, protože má nasbírané a správně ZHODNOCENÉ zkušenosti. Za špatným duchovním stavem starých lidí vidím dnešní neúctu vůči stáří. Vůbec je celá naše společnost hrozně špatně postavená - děti strkáme už do jeslí a protože každý skoro bych řekla "musí" pracovat na 2-3 směny. Kdo se pak může divit tomu, že roste šikana ve škole, antidepresíva a rozvody. Ale to jsem už odběhla od tématu. Moje otázka zní: Proč naprostá většina dnešních českých důchodců působí tak strašně "neosobitě" oproti oprávněné představě moudrému a laskavému vzoru babičky Boženy Němcové. Já sama na sobě celý život pracuji, abych pak měla bohatý vnitřní svět, z kterého budu moci rozdávat


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.09.16 11:03
avatar

Nějak tak?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.09.16 11:07
avatar

Ne každý získává s věkem zkušenosti, ne vždy jsou to dobré či správné zkušenosti a ne vždy se tyto zkušenosti přetaví v "moudrost".

Komu není s hůry dáno, v apatyce nekoupí. Z mladého blba bude na stáří jen starý blb, nic víc.

A bylo to tak vždy a všude. Na jednoho starého moudrého indiánského šamana taky připadal zbytek starých nevrlých dementních dědků.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.09.16 15:09
avatar

Jethro Tull, naprosto osvětleno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maky®
Datum: 11.09.16 11:08
avatar

Vždy, když mi rodiče nebo prarodiče určitým způsobem komplikovali život a tak jako mne trápili, říkala jsem si často, kde jsou ti moudří stařečci a stařenky, kteří by nám měli předávat moudra do života a jít nám mladým příkladem. A nyní, kdy sama mám vnoučata, říkám si, přece jenom dřív byla větší úcta ke starému člověku, oproti dnešní době...to myslím obecně, protože naše děti a vnoučata se chovají moc hezky ke starému člověku, naoplátku já je svým věkěm nevydírám, naopak kde to jde, tak pomohu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.09.16 11:08
avatar

- pokud je někdo mladej blbec - proč by měl být ve stáří moudrej? - bude z něj jenom starej blbec a ještě netolerantní a sobeckej, tak jak to už stáří přináší.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.09.16 11:13

Dobrý den, moc pěkná otázka. Doporučuji si přečíst rozhovory s Jiřinou Šiklovou. Stručně - dnes se dožije díky zdravotní péči vysokého věku každý blbec a potom to tak vypadá. Musím jít chystat oběd, tak budu stručná, prostě mezi námi je spousta infantilních nebo částečně dementních důchodců, kteří akorát dělají ostudu těm, kteří se ve stáří dopracovali k jakés takés moudrosti. Příhoda - mám syna autistu a nedávno u pokladny v Bille jsem s pobavením sledovala, jak se tam doslova přetahoval se starou babou o zarážku mezi nákupy - jednalo se o pár cm, ale fakt to byl zážitek - a takových lidí si máme jako vážit? Prostě doba to nese s sebou, vše je překroucené, všude se říká opak toho, co většina vidí. Škoda mluvit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.09.16 11:24
avatar

Stáří zřejmě neudělá z člověka někoho moudřejšího. Myslim si ale, že to celkově vidíte moc černě. Možná je to taky jenom můj subjektivní pohled, ale byla jsem teď dva dny na takové veřejné akci a přicházelo tam plno důchodců a tak nějak odpovídali tomu rozložení, co jsem čekala. Protože jsem se s nima musela bavit, tak jsem se s nima seznámila blíž- několik vyloženě nepříjemných jedinců, nejvíc průměrných lidí bez nějaké zvláštní osobnosti, ale taky spousta úžasných lidí, laskavých, důchodci nad 80 let, co byli zvědaví se smyslem pro humor...měla jsem z toho dobrý pocit. Stejně jako nemůžete házet "mladé" do jednoho pytle (a třeba tady na poradně to dělá spousta lidí), tak tam nemůžete házet důchodce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.09.16 14:14
avatar

Asi bych souhlasil se speciálním agentem Gibbsem, tedy uživatelem Jethro. Jsou lidé takoví i makoví, věk s tím mnoho nezmůže. Mnoho důchodců podvědomě koncipuje své chování vůči mladším ročníkům jako pomstu za listopad 89, který jim rozvrátil jistoty a zničil život (těm důchodcům). Samozřejmě to nikdo z nich nepřizná. Dalším důvodem může být středoevropský společenský prostor, který uctívání předců příliš nepřeje, v příkrém kontrastu s vysoce respektovanými staroušky například ve Středomoří. Tady se prostě dávají děti do jeslí a dožívající důchodci do LDNky. To je konstatování faktického stavu, nikoliv jeho hodnocení, nedejbože pozitivní. Ale rozhodně nevidím důvod v čirém zoufalství ulehnout do vany a otevřít si žíly. Potkal jsem mnoho úžasných penzistů, v jejichž věku bych chtěl být jako oni...a bojím se, že nebudu. *nevi*

P. S. Kniha Babička je beletrie, nikoliv zjevená pravda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 15:17
avatar

Jsme ve volné diskuzi, tak připojím pár otázek do diskuze: Kdo určí, jak moudří by měli staří lidé být? Tazatelka, pokladní v Kauflandu, někteří odpovídající, či nám to snad přijde direktivně z Bruselu?

A od kolika let se to bude sledovat (od kolika let jsou lidé staří)? Důchodce prozatím ponechám stranou, mladí invalidní důchodci a děti pobírající sirotčí a jejich matky pobírající vdovské důchody by nám to mohli zkreslovat...

(Ne)zlobte se na mne, ale ten, kdo je schopen se takhle zeptat, zaměnit nevychovanost s moudrostí, vymezit se s despektem vůči určité skupině obyvatel, či podle pár případů odsoudit celou generaci, se podle mne s moudrostí také míjí (=nebude mít co rozdávat).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 15:52

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 16:46
avatar

ivzez:

TleskámJB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 17:33

ivzes,,,,,souhlasím

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 17:35
avatar

Ivzes, přesně to samé jsem si pomyslela o tazatelce také. A abych pravdu řekla, nebyla bych vůbec odpovídala, kdybych si nepřečetla Vaši odpověď, se kterou se ztotožňuji a hlavně s Vaší poslední větou. I já mám ten dojem, že tazatelka těžko bude mít co "rozdávat". Dodala bych k tomu víc, ale netoužím po zbytečném polemizování.

Jinak se mi také líbí odpověď Jethro. Když je někdo blbý od narození, je vyloučeno aby byl moudrý ke sklonku života.

A hodně mne pobavila ta kasírka v supermarketu, která si stěžovala na nedostatečnou distiguovanost důchodců...:-D U tohoto rozhovoru bych chtěla být.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 18:37
avatar

Mnoho starých lidí vypadá nerudně, bezohledně, nespokojeně. Jen si myslím, že nejsou takoví, jen se brání, jen chtějí přežít. Musíte si uvědomit, že na moudrosti starých lidí, nikdo nemá čas. Nemáte čas na to, co vám chce říci vaše babička a vlastně, možná, že ani nevíte, jak vypadala a co dělala vaše prababička a pradědeček. Co o nich víte? *hej*A pak, hodně starých lidí vypadá jako dementi, kteří ani moudří být snad ani nemohou. Vypadají, ale nejsou. Nikdo nemá ani čas, ani chuť si s nimi popovídat, vyslechnout je. Mnohdy ani vlastní děti. Každý si myslí, co by ten starý člověk měl říci? Čemu on rozumí? Narodil se do jiného světa a dnešnímu světu vůbec nerozumí. Nerozumí technologiím, nerozumí vztahům, nerozumí muzice, nerozumí politice. O čem by si mladí s takovým člověkem povídali? Navíc, když ten staroch všude jen překáží, zavazí a pořád něco chce. A nic si nedá vysvětlit, nic nechápe. Každý hodnotí podle letmého setkání. Nikdo neví, co v tom člověku je. *hej*Příjde mi, že nejmoudřejší, co starý člověk může udělat, je, že se klidí z cesty.


doplněno 11.09.16 19:20:

Suzy, nechápu, proč se hněváš, proč se cítíš, že mluvím o tobě. Nevztahuj na sebe to, co myslím obecně. Jen si uvědom, že každý nejsme v kondici a že je i několik lidí, kteří nás nemusí. Není třeba se čílit. ;) Kolik lidí je ochotno poslouchat naše moudra, naše historky, o kterých mluví tazatelka? Kolik cizích i těch, které jsou naše krev?! ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 19:08
avatar

Babko promiň, ale s tímhle teda ani trochu nesouhlasím. Nevím proč bych se měla uklízet někomu z cesty a nemám vůbec pocit, že bych byla tak neschopná jak popisuješ staré lidi. Ale já se staře necítím, i když mi zrovna před pár dny bylo 68 let. Za prvé se cítím fyzicky na 40 a nějaký věk si vůbec nepřipouštím a za druhé mne neustále něco zajímá a není dne, kdy bych neměla co dělat. Myslím tím to co mne baví, ne nějaké nutné práce. A navíc mám spoustu všelijakých plánů, které budu postupně uskutečňovat. Život mě těší a mám hlavně v plánu tady být ještě dvacet let. ;) Asi to nebude ve stejné kondici, ale rozhodla jsem se udělám všechno proto, abych si život prodloužila co nejvíc to půjde. A představ si, že mí přátelé jsou všichni ve věku kolem těch čtyřiceti let a pořád si máme o čem povídat. Nemám přátele v mém věku, s těma bych si asi nerozuměla.


doplněno 11.09.16 19:30:

babko, tak to se divím, že jsi to pochopila tak, jako že se čílím. Vůbec ne. Není k tomu sebemenší důvod už proto, že se tak jak to popisuješ necítím. To jsem Ti chtěla říct. Že ne všichni starší lidé mají pocity o kterých píšeš. A kdybych se měla čílit kvůli takovým věcem, tak bych se asi už na 68 dnes cítila, protože bych z toho všelijakého zbytečného čílení byla utahaná. Tak v pohodě, nejsem "rozčílená" :-D, jen překvapená Tvým pesimistickým názorem.


doplněno 11.09.16 19:34:

A k těm historkám. Tak já pořád musím něco vyprávět, protože to pořád chtějí slyšet. Ono to asi bude také o tom, že jsou lidé kteří mají o čem vyprávět a jsou lidé kteří nemají co vyprávět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 19:22
avatar

Pro babku z Ocelového města: Šokuje mě váš poraženecký postoj. *sok*. Mladí přehlížejí seniory jen do momentu, kdy jim dojdou prachy (těm mladým) a na internetu objeví nový dotykáč (opět ti mladí). Pak se velice rychle rozpomenou, že v řadách příbuzenstva existují jacísi senioři. Předevčírem jsem viděl film, v němž zazněla epochální hláška, kterou si jednou provždy zapamatuji, protože přesně tak to v životě chodí: "Jedna a jedna jsou dvě. Zbytek je literatura." Hlavu vzhůru, babčo! *jasne*


doplněno 11.09.16 19:34:

pro babku: Tu a tam se zeptám na názor. Konečné rozhodnutí je samozřejmě na mně. *slunce*


doplněno 11.09.16 19:43:

Třeba tady toho pána bych vydržel poslouchat celé dny...bohužel to už nejde. *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 19:29
avatar

Venkovane, nemám poraženecké řeči. Navíc, zrovna jsem se vrátila z návštěvy, kdy jsme byli přát vnučce, jejimu muži, pravnoučkovi a pochovat si 7týdenní pravnučku. Paráda! Krásné odpoledne. *palec*Všichni moji mladí mi hodně pomáhají, nikdy, vůbec nikdy nepřišli s nataženou dlaní. Já jsem spokojená, jen kdybych neměla tělo za sekáče. Poraženecká? To vůbec! Nikdy! ;) Jen poslouchám a slyším.

Ale také se vás zeptám, jakým převratným pomocníkem ve vašem rozhodování, jsou vaši rodiče? Schválně! No!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jh®
Datum: 11.09.16 19:13
avatar

Budu oponovat.

Senioři jsou ve valné většině úžasní a taky většinou mají co předat. Chce to jen vnímat, poslouchat a chtít jim porozumět. Jistě, najdou se i výjimky, na vině pak bývá nejčastěji nemoc, osamělost, špatné zkušenosti. Ale někdy i ten nejnerudnější a nejnedůvěřivější senior dokáže časem "rozkvést", chce to jen trpělivost a správný přístup.

Taky s nimi denně pracuju a mám je ráda, všechny, i ty, co nemají "solidní životní filozofii", nejsou "vyzrálí", mají "špatný duchovní stav" nebo jsou "neosobití".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fik
Datum: 11.09.16 19:44

Ono za tenhle stav může do jisté míry hodně dnešní prudce se rozvíjející doba. Zatímco třeba ten zmiňovaný indiánský stařešina,nebo i důchodci dříve,kdy se život po staletí prakticky neměnil opravdu za život nasbírali plno cenných zkušeností,byli respektovaní a oproti mladým i moudří. Dnes se tempo rozvoje prudce zvyšuje a důchodci si připadají jak na jiné planetě. To co je dnes už je hodně mimo ně a připadají si odstrčení a prakticky že jim ujel vlak. Mladí mají přístup ke kvalitnímu vzdělání a zkušenosti důchodců nasbírané v minulé době nepotřebují,protože jsou dnes téměř k ničemu(na pár vyjímek)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 21:28
avatar

fik -

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.16 07:36
avatar

Fiku, přesně to říkáte. Úsporněji než já. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.16 21:25

Můj děda má názor, v případě, že by zlověstný ruský mužík napadl kyberneticky internet a mobilní sítě, tak mnoho mladých bude bloudit a loudit informace u starších. Tyto perfektní zbraně vlastní USA, Rusko, Francie, Izrael a Čína, v řadě zemí patří kritická infrastruktura soukromým subjektům a tyto subjekty obtížně spolupracují s vládou. Není vůbec propracována obrana proti útokům z internetu, tímto lze narušit a vyřadit el. sítě, vodo-systém, dopravu, telekomunikace a.t.d., poté by možná také nastala bitva o žvanec.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.16 07:39
avatar

Jó, to by byl průšvih, kdyby potom nešlo vygooglovat, kolik je 1+1, nebo se skrze novou appku naučit, kterak bezpečně vyměšovat. To by zřejmě kamarád Prozac nepomohl. *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.16 10:03

Nedá mi, abych sem znovu nenapsala. Jistě, každý, kdo sem přispěl, má svoji pravdu. Ale všimli jste si, kolik je důchodců, kteří defacto jsou v lepší kondici než jejich děti? Tito odpočatí 80sátníci mají spoustu času na všechno, za komunistů se nepředřeli a jejich potomci v permanentním stresu jsou v ... No, tak to napíšu, můj švagr v 55 má rakovinu, švagrová je na práškách a 84letá tchyně kolem nich běhá, kope brambory na zahradě apod. Sousedka v ulici zařizuje vše kolem fasády na baráku a její 60letá dcera je v invalidním důchodě s nervama. Myslíte si, že to takhle v minulosti někde bylo?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: link
Datum: 12.09.16 11:52

Máte pěkné příspěvky! A pravdu. Dnes kapitalisticky dřeme jak voly a vidíme v tom jediný smysly: vysoká prestiž nebo vyšší životní standard. Tím honěním se za něčím trpíme. Máme neuvěřitelnou rozvodovost, ale čemu se divit, když lidé pracují na 3 směny a nemají čas ani energii na rodinu. Dětská agrese velice vzrostla, šikana se usadila v našich školách. Protože rodiče nemají na své vlastní děti čas a protože oni sami jsou vyšťavení. Protože dnes už je skoro výjimkou pocházet z úplné biologické rodiny. To bolí. Společnost a její hodnoty se změnily, ale dětská duše toužící po bezpečí a obou vlastních rodičích a času stráveného s nimi se nezměnila. Naše společnost je velmi protirodinná. I ty české seriály nás modelují: samé cizoložstvo a prosazování nekřesťanských hodnot. Jdeme do kytek.

Byly doby, kdy si málokdo dovolil zveřejňovat své smilstvo, dnes tomu říkáme "žití na hromádce" a přijde nám košer. Ovšem nechceme vidět vědou uznaný fakt, že lidé žijící na hromádce mají mnohem větší rozvodovost (pokud se tedy vůbec někdy vezmou). Jak může vypadat společnost, která má za hodnoty peníze, osobní blahobyt, společenský statut, mládí a krásu? Jasněže musí stoupat spotřeba ADP (nešťastnost), sebevražednost, rozvodovost, šikana, agrese a úzkosti. Ryba smrdí od hlavy - kdyby média vysílala jiné signály a vedla lidi jinam než kam je vede, hned by se jistě dařilo všem lépe. Přece nemusíme lidi v jejich sobeckosti ještě pobízet. Sobecčtí jsme dost sami od sebe. Smrtí prý vše končí, tak je pro mnohé důležitější mít se lépe než druzí a pobírat větší úctu než druzí.

V původním dotazu jsem se asi špatně vyjádřila: já nikomu nestraním a stejně jako jiní beru i mentálně postižený a "hloupý" důchodce jako stejně hodnotné. Jsem věřící (v Boha), takže přirozeně jsem nakloněnější lidem potřebným. Do rozhovoru s tou kamarádkou jsem si myslela, že staří lidé jsou úměrně moudří svému věku, ale prý tomu tak není. Minimálně v dnešní době.

Datum: 12.09.16 15:01
avatar

Otázka je jasná: Co navrhujete? *hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.16 15:08
avatar

Žít "na hromádce" nebo "na psí knížku" se říkalo, co pamatuju. Jenom dříve nebyly takové svazky "IN".

Lidé žijící na hromádce nemají samozřejmě rozvodovost žádnou, protože pokud neuzavřeli manželství, není co rozvádět. [Pojem rozvodovost se v souvislosti s "žitím na hromádce" ani nepoužívá, setkávám se s ním pouze v souvislosti s manželstvím.]

Nemám ráda obrat "Společnost se změnila". Nelíbí se mi svádět na společnost to, zač jsme odpovědni my. Tím, kdo se mění, jsme my – lidé, teprve naše změna so promítá do celkového obrazu společnosti.

Nesouhlasím s tím, že je naše společnost protirodinná. Proti rodině (i manželství) jsou zase lidé, v posledních necelých 10 letech i politici – vezměte si jen, jaké zákony byly přijaty od roku 2009/2010. Za nižším počtem sňatků stojí nejen neochota "se vázat" nebo převzít odpovědnost, ale často i jen obavy z exekutora apod.

"Dětská agrese velice vzrostla, šikana se usadila v našich školách. Protože rodiče nemají na své vlastní děti čas a protože oni sami jsou vyšťavení."

Nejsem si úplně jista, jestli šikana až tolik souvisí s časem rodičů. Spousta lidí – bohužel včetně některých pedagogů, vedení škol i rodičů šikanu bagatelizuje – považují ji za projev dětské "živosti" apod. Odmítají problém řešit. Pak se nelze divit, že je stav takový, jak uvádíte.

Já bych prostě nic nesváděla na společnost, každý by si měl uvědomit, že za to, co se kolem nás děje, má také svou odpovědnost.

Nesouhlasím ani s tím, že by staří lidé nebyli moudří. Jsou. Jenom to někteří mladší nevnímají. Kolik mladých lidí je dnes ochotno naslouchat starším? Kolika z nich nejsou staří lidé jen na obtíž?

——

Já jsem se zase domnívala, že věřící lidé vidí především to dobré, co v lidech je. Domnívala jsem se, že jsou schopni "milovat bližního svého jako sebe sama" a udělat si na lidi i společnost vlastní názor. [Nepřejímat, co "povídají kamarádky".]

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.09.16 16:42
avatar

No já nevím, ale tohle mi přijde jakoby to psala naše "ruža". *smich* Je to její styl. Myslím tím tazatelku "link". Takže doporučuji brát odpovědi Link s rezervou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.