Konec levných učitelů

Od: Datum: 30.08.16 20:57 odpovědí: 12 změna: 14.10.16 12:02
avatar

Zdravím. O politicko - sociální kampani Konec levných učitelů zřejmě všichni slyšeli, pokud ne, více zde. Jaký je váš názor na požadavky učitelských odborů? Na mě jejich argumentace moc nezabírá: Jejich němečtí kolegové prý berou třikrát více? Moji němečtí kolegové také (cca 2700 €) a nepamatuji se, že bych kvůli tomu někdy nespal. Naopak připouštím potenciální argument, že německý učitelský plat představuje vyšší procento průměrného německého příjmu, než je tomu v českých podmínkách. Nic takového se ale nekoná: Ámosácký tuzemský plat činí 94% českého průměru, podobně jako v Rakousku a Belgii. V domovině Barnevernetu je to dokonce pouhých 75%. Proč učitelé ano a jiní ne? Hezký den všem, dokonce i učitelům. *slunce*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 30.08.16 21:52
avatar

Dobrý den, jsou obory, kde se vyplatí pracovat, protože jejich nátlakové akce jsou viditelné, podporují je odbory, společnost je většinově neodsuzuje a vláda to řeší (učitelé, zdravotníci nebo horníci) - a je zajímavé, že vždy jde o peníze (platy) a nikoliv o ideály. No, a potom jsou ti ostatní, kteří nemají takovou sílu a možnosti stále si hromadně stěžovat a pobrekávat, že mají málo. Zdravím!


doplněno 31.08.16 08:54:

Bývala doba, kdy si největší úctu občanů v obci zasloužili učitelé, lékaři a faráři - a zároveň patřili mezi lidi s nízkým příjmem. jenže, dnes si chtějí obdiv a úctu společnosti zasloužit učitelé a lékaři vysokým platem (a ještě hovoří o poslání). Takže, žádné ideály a poslání, ale jen peníze - a tím se v očích veřejnosti spíše degradují. Ovšem, abych jim jen nezazlíval, tak si myslím, že nebýt odborových předáků, kteří je v pravidelných intervalech podněcují k akcím, kdy děkují a odcházejí nebo se cítí býti levným zbožím, tak by většina učitelů i lékařů byla spokojená a tolik by nebrečela (jenom tak, jako ostatní).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.16 23:17
avatar

Bene, troufám si tvrdit, že kdybych v práci zničehonic zkolaboval, občané by to pocítili sakra citelněji, než při náhlém "výpadku" libovolného učitele. Ale přesto jsem s platem navýsost spokojen a po mzdě německého kolegy nešilhám. Také si - v souladu s vaším tvrzením o ideálech - nehraju na žádné poslání, ale prostě se snažím dobře vykonávat svou práci. Nemá se to s učiteli náhodou tak, že by se jinde neuplatnili? Aneb kdo umí, umí, kdo neumí, učí. ;)


doplněno 30.08.16 23:29:

albatros: Není vyloučeno, že tohle všechno učitelé dobře vědí...jen se o tom takticky nezmiňují.

Datum: 14.10.16 12:02
avatar

Veknove, zkuste se postavit před plnou třídu a učit. Chtěl bych Vás vidět. Ono spousta lidí to nevydrží déle než rok. Kolik se k nám na školu hlásilo uchazečů. A ve zkušebce s brekem utíkali.

A té Vaší poznámce (kdo neumí, učí) se musím smát. Většina učitelů nejsou kopyta s "volšovejma rukama", to jen máte dost pokřivenou představu. Barák jsem si také skoro celý postavil sám. Kdyby platilo Vaše pravidlo, tak učitel ani nenatankuje palivo do nádrže.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mcfight
Datum: 30.08.16 22:15

Nastupující učitel Mgr., bere čistý plat cca 15800. Pokud je to moc, jděte tam sám. Ve školství je to dnes samej dědoušek nebo mladá ženská, ovšem i ta mladá ženská jenom nakoukne neb je XX let na mateřské. Ti důchodci, co dnes přesluhují(a rádi přesluhují neb po x letech ve školství, mají již relativně vysoký příjem, přestože za katedrou mnohdy usínají) se odeberou během 5-10 let ne do důchodu, tam už měli dávno být - ale odeberou se rovnou na věčnost. Čili přidat učitelům není věc názoru to je prostě generační nutnost a funkční kalkul. Bez toho nebude mít kdo učit. A co se týče nepedagogických pracovníků, tak to je neuvěřitelná bída. Taková kuchařka má kolem 11 000 hrubého :D To je tak na nájem. Ta paní když si zajde vyřídit příspěvek na bydlení a jeho doplatek na tom bude v podstatě stejně, když bude sedět doma na gauči. To je naprostý výsměch. .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.16 22:40

Tak to řeknu slušně, učitelům nepřidávat ani korunu. Pokud nejsou spokojení, ať změní zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.16 19:17

Ani já bych nedal ani korunu navíc. Když nepřijde do práce lékař, můžete třeba i umřít. Když nepřijde učitel, vůbec nic se nestane. A co se týká VŠ, jsem zásadně pro školné. Pak budou mít i na ty své platy přímo od těch, kteří studují.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.16 23:03
avatar

Zkusil si někdy nějaký učitel spočítat kolik bere za skutečně odpracovanou hodinu? Měl by to umět a pak by se nestačil divit jak lixusní je jeho plat s porovnáním průměrného platu v ČR. Musí vzít v potaz rozdíl v dovolené a volnu proti pracujícím, musí v zít v potaz kolik je jeho úvazek za měsím a mnoho dalších okolností a pak by se asi divil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mcfight
Datum: 31.08.16 08:49

Kdyby měli učitelé počítat hodiny nad opravou písemek doma nebo počítat čas nutný na přípravu následujících hodin - v rozsahu, který doporučuje pedagogická literatura, potom by jejich plat byl ještě více k pláči. Co se týče prázdnin učitelů...většinou je to tak, že vám ředitel nabídne chytře pouze smlouvu na dobu určitou(zbude mu více na vlastní prémie)...to jest od září do června..takže žádná dovolenka se nekoná, tedy koná ale neplacená. Jo a třešínkou je, že požaduje od všech učitelů návštěvy školy poslední týden nebo dva v srpnu i od těch, kterým to nezaplatí :D Školství si člověk musí zkusit, aby pochopil. Já si to zkusil na umělecké průmyslovce a nikdo nikdy by mě do školství už nedostal. Mizerným platem to počínáa mizernými školskými zákony končí...A nejvtipnější je, že platy učitelů nejsou hlavní problém, který by měla řešit pí Valachová..bohužel na víc nemá erudici ani představivost. Natahovat ruku pro další peníze do svého rezortu - v době ekonomického růstu dokáže každý ňouma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.16 11:56
avatar

Ano, přesně, jak říkáte. U nás to takto ředitel řeší s pedagogy důchodového věku. Na konci školního roku, kdy jim končí smlouva se musí hlásit na ÚP a od září mají novou smlouvu opět na dobu určitou.

Jinak nástup po prázdninách je vždy 25. srpna, (letošní školní rok jsme nastupovali již 23. srpna) tedy minimálně týden před nástupem žáků. Musí se dát dohromady rozvrh hodin (což je šílená práce), veškeré pomůcky pro žáky (sešity, tabulky, učebnice atd.), natisknout kvanta dokumentů, udělat přípravy, aktualizovat elektronické dokumenty...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.16 11:52
avatar

Albatrosi, vůbec nevíte, o čem mluvíte, ale to je jedno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.08.16 10:18
avatar

Je to nespravedlivé, soc. zaměstnanec s praxí 5 let a titl.Bc má 15 500,-. Pokud na to stát má, PŘIDAT VŠEM a ne jen učitelům a sobě. Pokud na to nemá, tak je tu něco špatně, nemůžeme mít platy východu a ceny západu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.16 11:48
avatar

Učitelům se přidalo, to je pravda, ovšem nutno podotknout, že ne 8 procent, jak bylo prezentováno, ale pouze 6 procent. Zbylá 2 procenta si ředitel školy ponechává na případné prémie či odměny zaměstnancům školy. No a po žebráckém zdanění, ze kterých se přiživuje spousta potřebných, prácechtivých spoluobčanů, milých vězňů, úžasných narkomanů a přivandrovalců z ciziny, dělá zmíněné přidání nějakých 300Kč čistého, takže dál všichni můžete učitelům závidět. Hezký den.

A jinak pro rýpaly, zkuste se každý den postavit před plnou třídu a něco jim vykládat. Musíte je zaujmout, udržovat pořádek, neustále napomínat, vysvětlovat, opravovat každý den testy a písemky, připravovat se na hodiny, jezdit na školení, dělat si hafo nesmyslných certifikátů, vytvářet prezentace na burzy atd. atd.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.