Je nutno daňové přiznání

Od: Datum: 01.01.17 19:15 odpovědí: 1 změna: 02.01.17 19:48

Můj starší kolega v zaměstnání položil dotaz, podle zákona č. 283/1991 Sb., § 23, / pokud není zákon novelizován /, by měl zájem si přividělat, jako na vedlejší pracovní poměr, / poněvadž nedosahuje průměrného platu, ale jenom polovinu /, zda tato případná finanční odměna se musí také zdanit, či nikoliv. A zda na tento přivídělek a činnost mají také školení, čí zájmové kroužky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.01.17 19:48
avatar

Přivýdělek je možný, pokud to něco nevylučuje. Zaměstnanec nesmí konkurovat svému zaměstnavateli.

Tzn., že může bez vědomí zaměstnavatele pracovat pro jiného zaměstnavatele jenom v případě, že druhý (nový) zaměstnavatel nepůsobí ve stejné oblasti jako hlavní zaměstnavatel.

Jestli kolega pracuje ve státní správě (píšete o platu, nikoliv o mzdě), měl by si dobře zkontrolovat pracovní smlouvu. Je možné, že případné omezení další ho zaměstnání nebo podnikání má už v ní.

Zdanit je potřeba každý příjem. Jestli si kolega najde zaměstnání, z něhož se bude odvádět zálohová daň z příjmu, nebude mu smět hlavní zaměstnavatel po skončení roku provést roční zúčtování daně z příjmu. Kolega si bude muset po skončení roku vyžádat od obou (všech) zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech a odvedených zálohách daně z příjmu a sám si podat daňové přiznání.

___

Pokud by další zaměstnání bylo na základě DPČ, bude mu nový zaměstnavatel od odměny 2.500 Kč měsíčně strhávat navíc i sociální a zdravotní pojištění. V případě DPP by to bylo až od 10.001 Kč. Na DPČ lze odpracovat v průměru 20 hodin týdně, na DPP 300 hodin ročně pro jednoho zaměstnavatele. Poté lze uzavřít další DPP s jiným zaměstnavatelem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.