Jak pokračuje rčení?

Od: Datum: 23.08.16 18:22 odpovědí: 17 změna: 25.08.16 02:17

Hodného nepálí...(tuším, že je to něco s šmejdem)...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.08.16 18:25

A neřád se nedá. Tak to alespoň znám já.

Od: jh®
Datum: 23.08.16 18:27

Poctivého nepálí, mrcha se nedá.

U nás se ale říká místo té mrchy jedno sprosté slovo na k... ;)

Od: adamnovak
Datum: 23.08.16 18:38

A je to rčení nebo pořekadlo? :)

Od: jh®
Datum: 23.08.16 18:44

Já bych řekla, že rčení.

doplněno 23.08.16 19:17:

Něco jsem našla tady, i s vysvětlením: https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C4%8Den%C3%AD

nebo například tady: http://www.proc.wz.cz/zabava/rceni.htm

Od: adamnovak
Datum: 23.08.16 18:51

Jaký je rozdíl mezi rčením a pořekadlem? A kde bych všechny naše rčení a překladla našel?

Od: mate59
Datum: 23.08.16 19:18

Rčení vypovídá o lidské moudrosti,zkušenosti,pravdě,morálce.Pořekadlo je blízké rčení,ale obsahem není lidová moudrost,ale řečový zvrat.Příklad: My o koze,ty o voze.My o vlku,vlk za humny.

Datum: 23.08.16 19:34

No tak to teda není. "My o voze ty o koze", má svůj význam. A to jest, že když se dva lidé, nebo více o něčem dohadují a každý mluví o něčem jiném. Jeden z nich buď nepochopil o čem ten druhý mluví, nebo to dělá také naschvál proto, aby omluvil svůj názor a schválně si mele to své a tak dál. Většinou se toto přísloví používá když se už člověk nechce dohadovat, ale nechce také přistoupit na jiný názor. Tak aby debatu která nikam nevede ukončil, řekne "hele, ty o voze a já o koze". A tím elegantně a bez urážky toho druhého, může z nepříjemného dohadování pláchnout.

"My o vlku a vlk za humny", to znamená, že když se o někom mluví, nebo si někdo na někoho třeba i jen vzpomene, tak se někdy stává, že ten dotyčný zrovna přijde na návštěvu, nebo ho náhodou potkáte, nebo může zrovna zatelefonovat a tak dál. A v tom případě se toto říká. Takže o žádné řečové zvraty ani rýmování vůbec nejde. Je to opodstatněné.

Jinak pořekadlo znám také pouze jako "Poctivého nepálí". Žádný dovětek .

doplněno 23.08.16 19:43:

Myslím že je to taková alegorie na to, že když někdo krade, nebo je jinak nepoctivý tak se může "spálit". Ne v pravém slova smyslu, ale přeneseně. Může být potrestán. Poctivému tato nepříjemnost nehrozí.

Od: mate59
Datum: 23.08.16 19:41

Ano,to máte pravdu,příklady,které uvádím, jsou pořekadla.

Od: ben®
Datum: 23.08.16 18:58

Dobrý den, já to znám pouze jako "poctivého (hodného) nepálí" - ovšem, nefunguje to . Zdravím!

Datum: 25.08.16 02:17

Ale funguje! Pamatuju se, jak mamka zvedala poklice, loupala horký brambor. Když jsem to zkusila já, pálilo to, tak použila toto přísloví. Časem si prsty si zvyknou a pak to nepálí, ani hodného, či zlého.

Datum: 23.08.16 20:00

já si z dětství pamatuju rčení "hodného nepálí, prevít se nedá" - otec to používal, když jsem se u vaření popálila...nikdy mi nebylo jasné, jak tomu rozumět... *nevi*

Datum: 23.08.16 20:01
Datum: 23.08.16 20:09

U nás se říká: Hodného(poctivého) nepálí, neřád se nedá.

Datum: 24.08.16 07:23

Táta přehazoval z ruky na ruku něco horkého a mamka si neodpustila: "Spravedlivého nepálí!" Táta bleskem zareagoval: "Na! Ukaž!" a vrazil jí to do ruky, dřív, než stačila uhnout. Smáli jsme se tomu ještě snad týden. :-D

Datum: 25.08.16 01:00

Hodného nepálí, neřád se nedá.

Já bych tomu rozuměl tak-hodný člověk, který má svědomí čisté, se nebojí, nikdo na něj nemůže. A neřád? Člověk bez páteře je splachovací, s tupcem nic nehne.

Datum: 25.08.16 01:06

Hodného nepálí, zlej se nedá!

Od: chcivedet
Datum: 25.08.16 01:45

Dobrý den.

Toto přísloví znám takto: "Poctivého nepálí a nepoctivý se nechválí".

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.