Má pravdu ten chlapec?

Od: Datum: 19.08.16 20:47 odpovědí: 24 změna: 25.08.16 10:18

Ahoj.

Na Fakebůku jsem narazil od svého synka na tohle.

,,Češi mají v povaze to, že vědí o něčem úplné hovno a přesto na to mají naprosto vyhraněný názor. A jsou schopni se kvůli němu hádat do krve,,. Citát od Ondřeje Vetchého. Řekl bych, že je to docela dobrý.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.08.16 20:51
avatar

No je to tak,ale netuším,jestli je to výsada Čechů nebo prostě lidská vlastnost bez rozdílu národnosti.Každý má přece tu svou pravdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 19.08.16 21:41

Hambucker díky. Tohle rčení (citát) znám a používám často, jen jsem nevěděla, že je to od O. Vetchého. Zase jsem se zde přiučila . Na 100% souhlasím*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.16 21:44
avatar

Nedávno jsem o tomto četla nějaký článek. Je to normální a i logické: Čím méně toho o věci víme, tím vyhraněnější názor zastáváme. Teprve člověk, který o tématu něco ví, dokáže pocítit pochyby, zvážit všechny možnosti dané věci, zasadit ji do souvislostí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.16 22:20
avatar

Já myslím, že člověk, co o daném problému něco ví a má dostatek informací, nemuže mít už tak vyhraněný názor, protože zjistí, že věč je daleko složitější a že je tam více úhlu pohledů. Naproti ti, co o tom ví prd, o tom moc nepřemyšlí, proto si udělají jednoduchý názor a nic jiného už je vlastně nezajímá...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zz
Datum: 21.08.16 01:27

=dunning-krugeruv efekt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.16 21:51
avatar

V některých případech to sedí. Např., když někteří téměř "do krve" odsuzují něco, co sami nikdy nezkusili, jenom proto, že jsou přesvědčeni, že to nefunuje a přesvědčují o své "pravdě" ostatní, kteří hledají fundovanou radu. Nebo někteří razí teorii, že na co si nesáhnu, nebo sám neprožiju, to neexistuje a vysmívají se těm, kteří mají skutečnou zkušenost, jako by hloupí, či naivní. Ve skutečnosti sami nevědí. Často i zde na Poradně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.16 22:01
avatar

Nemá pravdu. Ten chlapec ani autor...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.16 00:07

Ahoj Ivzez,

Takhle to nestačí. Když napíšeš A, nusíš napsat i Bé. V čem nemají jakou pravdu?

Datum: 20.08.16 09:09
avatar

Ale má pravdu. Češi (ok, nejen ti) a jejich radikální názory na něco, s čím se ani v životě nesetkali, maximálně si o tom někde přečetli v bulváru nebo to viděli na TV H@vna, jsou pověstní. A je úplně jedno, jestli jde o uprchlíky, homosexualitu nebo o novou videohru na počítač...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.16 09:12
avatar

A to znamená že na to nemůžou mít svůj vyhraněný názor? Když už o tom něco slyšeli, nebo viděli?

Kdyby by to bylo něco o čem člověk nikdy neslyšel, tak se to dá pochopit, ale když už mám nějaké info tak sám si musím udělat názor za kterým si budu stát.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.16 09:23
avatar

Takže když řeknou v TV, že tráva je modrá a někdo mi řekne "ale tráva není modrá, podívej tady a tady a tady", tak řeknu "Tohle je můj názor a tráva je modrá a basta! Stačí mi, že to řekli v TV, nepotřebuju si to nikde ověřovat!"

Tohle je sakra nebezpečná věc v některých otázkách. Připomíná mi to rozhovory Richarda Dawkinse s křesťanskými představiteli, kteří popírají evoluci. On jim předkládal důkazy, provedl je muzeem s archeologickými a dalšími nálezy, ale oni si furt mleli svou, že to nejsou žádné důkazy, evoluce neexistuje, v Bibli to tak není a basta. Když si člověk udělá vyhraněný názor na základě vágních a nepřesných informací, tak je hodně těžké přesvědčit ho, aby zaujal jiný pohled. Čím dřív a na čím méně důkazů si člověk vytvoří vyhraněný názor, tím víc se v něm zatvrzuje, zavře oči, strčí prsty do uší a řve "lalalala", aby se k němu náhodou nedostala nová informace, která by mohla jeho příliš brzy vytvořeným názorem otřást.

Zkráceně: Inteligentní člověk si nestojí za názorem, který si vytvořil na základě pár neověřených informací z pochybných zdrojů. Inteligentní člověk totiž ví, že nic není černobílé a je potřeba znát spoustu úhlů pohledů a spoustu dalších (i kontextových) dat, aby si názor vytvořil. Inteligentní člověk ví, že i v takovém případě se může leccos změnit dalším dnem. (poznámka: inteligentní neznamená ověnčený tituly zepředu zezadu).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.08.16 22:15
avatar

Já myslím, že to lze často vidět i tady. Hlavně ve volné diskuzi...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.16 08:20
avatar

Poměrně běžné sebemrskačství z úst jedince, který by domovinu neopustil ani párem volů. O Maďarech se říká, že když se sejdou čtyři Maďaři, okamžitě založí pět politických stran. *slunce*


doplněno 20.08.16 08:58:

Pro bena: Tomu bych věřil. Poláci jsou...svérázní. *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 20.08.16 08:53
avatar

Dobrý den, pokud jde o "národní sebemrskačství", tak v Polsku se prý říká: "Ukaž Polákovi propast a on do ní hned skočí." . Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.16 09:15

No, řekl bych, že Čechové (na rozdíl od jiných, kteří vědí stejné howno), aspoň hned nebombardují ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.16 09:18

:) nevím, jestli je to národní vlastnost, ale sedí to. Za svůj život jsem natrefil na dva typy šéfů: Odborníky a "manažery". Odborník chtěl vědět proč a po zvážení rizik rozhodl (nebo nerozhodl a postoupil problém výš). "Manažer", věda o tom prd si vyslechl první půlku problému, pokud vůbec (to mu stačilo) a rozhodl. Často blbě, ale svoje rozhodnutí bránil dokud to šlo. A pokud to už nešlo, předhodil vyšším šéfům obětního beránka, ale to už jsme jinde...

Ale není to jen výsadou šéfů. Pokud daný jedinec nepostoupil na společenském žebříčku, říká se mu u nás jednoduše "pan chytrej"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.16 13:29
avatar

Pravda je relativní pojem - každý má tu svoji. Je to stejné, jako když si každý myslí, že jeho děti nebo pes jsou nejúžasnější na světě. A pravdu mají všichni.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bixx
Datum: 20.08.16 13:52

synek nebo vetchý? nebo je to jedna a ta osoba?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.16 14:08

Ahoj BIXX.

Synek to jenom asi někde splašil a někam pověsil. A mě na to upozornil nějaký systém pro spřátelené Fakebůkové spřízněnce. A Ondra, by spíše byl takový mladší brácha. Klidně bych ho bral za syna i toho bráchu. Dobrej to chlapec. Tak asi. Díky všem za reakce. I ty veselé Polské a Maďarské.

Inžinýrko, pesa nějakého vlastního nemám, ale ty mé děti jsou opravdu nejlepší. Nechci se nějak chlubit, ale tak to prostě je.

Datum: 20.08.16 15:25
avatar

No, vždyť říkám. I můj pes je nejlepší na světě a je to pravda. :-D


doplněno 21.08.16 16:49:

O dětech ani nemluvím - tam je to naprosto jasné, netřeba zmiňovat :-D

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 20.08.16 15:35

Každý má právo na svůj názor. Pokud jsi přesvědčený o svém názoru, měl by sis za ním stát. To neznamená že by ho jednou nemohl změnit!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.08.16 12:11
avatar
To je geniální :D
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.08.16 10:11
avatar

Znám to, ale nevěděla jsem, že je autorem pan Vetchý. Podle mne to také někde četl a jenom k tomu přidal tu národnost. Pravda to je a platí to všechny lidi, bez ohledu na národnost. Ale je dost možné, že u nás se jich v poslední době vyrojilo nějak víc a pan Vetchý se s takovými měl tu "čest" setkávat až příliš často. A to ho ovlivnilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 25.08.16 10:18
avatar

No a pan Vetchy ma zase nazor na to, ze: Češi mají v povaze to, že...

Kazdy ma holt nejaky nazor.*nevi*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.