Co ve vás vyvolá jméno Jaroslav Foglar

Od: Datum: 11.03.13 23:58 odpovědí: 24 změna: 13.03.13 05:36

Dobrý večer. Přichází nám jaro.. a to jsou ty dny, kdy občas zacítíme ve vzduchu tu vzdálenou krásnou vůni dálek...takovou tajemnou předtuchu něčeho přicházejícího a nového. Už je to dávno kdy jsem ten text četl poprvé, ale v tu chvíli jsem věděl, že si ho budu pamatovat po zbytek života... Možná to zní trochu sentimentálně ale začátkem března si vždy vzpomenu na pana Foglara který napsal:

Pojď se mnou tam, kde nebe je vysoké a modré a kde oblaka bílá rychleji než kde jinde plují. Slyšíš tu píseň větrů v korunách borovic? Slyšíš tu píseň dálek závratných? Tiše a velebně šumí hlavy stromů. Záře slunce červenavá stéká po jejich rozpukaných kmenech a vůně pryskyřice tě omámí. A večer oheň táborový tam do tmy pak zasvítí a vyvolá v tobě pocity, které otřesou tvou duší.J.F.
...a pak jsem jel na svůj první tábor... a ten oheň táborový skutečně otřásl mojí duší navždy.
Bylo by dobré kdyby i naše děti navzdory nejmodernějším pokrokům a technickým věcičkám uměly pořád najít cestu do přírody a hlavně k sobě, jako kamarádi, přátele.. Čtou se vůbec ještě dnes Foglarovky nebo i jiné knížky o přírodě a dobrodružství? Nebo už je to všechno pryč? Myslíte že je to píseň minulého století nebo mají tyto hodnoty ještě sílu na přežití?

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axlik*
Datum: 12.03.13 00:02

Většina dnešní mladé generace už ztratila od vše krásné zájem, viním z toho především benevolenci jejich rodičů a taky to, že na své děti nemají čas a je pro ně snažší je posadit k PC než se s nimi "otravovat". Buďme rádi, že my můžeme vzpomínat na dětství trávené venku, bez všech těch vymožeností a blbostí :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 00:14
avatar

"Foglarovky" jsou úžasné, vyrůstala jsem na nich (vzpomínáte na tlusťoučké brožované komiksy Rychlých šípů?- měly různě barevné obálky, a já se nemohla dočkat dalšího vydání... používala jsem je v nemocnici jako prostředek k seznámení - když jsem přišla jako dvanáctiletá do nemocnice, a vytáhla z tašky výtisk Rychlých šípů, hned se začaly ostatní holky trousit a žebrat o půjčení...).

Jinak moje nejoblíbenější je asi Chata v jezerní kotlině - jak já si přála to prožít na vlastní kůži! A to jsem holka!

No a můj syn foglarovky nikdy nečetl, ve skautu několik let byl, ale neoslovilo ho to. Hrozně mě to mrzí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stalekluk
Datum: 12.03.13 00:19

Kdo by neznal Rychlé šípy a knihu Dobrodružství v temných uličkách (3 knihy).. To je úžasný že dokázal ovlivnit takto i ženy Když v roce 1999 J.Foglar zemřel i kus mě ve mě.

Datum: 12.03.13 00:27
avatar

Já pořád nechápu, kde se v něm vzalo tolik citu a empatie i ve vyšším věku - prostě se vcítit do klukovské duše a tak nádherně to popsat. Nemohla jsem se dočkat zfilmování, ale byla jsem zklamaná, ta atmosféra, kterou pan Foglar tak uměl popsat, se asi nedá zfilmovat. Jó Stínadla...

P.S. Jen mimochodem, můj favorit byl Jarka Metelka. Dušín byl moc dokonalej...:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stalekluk
Datum: 12.03.13 00:34

On říkával že zůstal svobodný právě kvůli tomu, někdo spekuluje o jeho homosexualitě..kdo ví.

Datum: 12.03.13 00:37
avatar

Já jsem na to také mnohokrát myslela, ale i když nemám nic proti homosexuálům, nechci o panu Foglarovi takhle spekulovat... Prostě byl úžasný!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 12.03.13 06:54

To není o empatii. Zůstat klukem do pozdního věku lze. V každém z nás více či méně to zůstalo. Vzpomínky na mládí v lese, na táboráky, nám nikdo nevezme. A spojovat tyhle vzpomínky s homosexualitou je hnus. To jen ukazuje, jak snadno lze podléhnout médiím, a opakovat bez rozmyšlení, co napíšou nebo odvysílají. Jsem na pochybách, jestli by něco takového dokázal říci jeho opravdový ctitel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 19:32
avatar

Uff.. čtu to poněkolikáté a pořád ještě nevím, co napsat. Copak nesmíte ctít člověka odlišné orientace, vyznání, přesvědčení nebo jiného etnického původu? Co když u toho táboráku někdo takový stál s vámi, přesto má tytéž úžasné vzpomínky jako vy?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 12.03.13 23:24

Možná seděl u toho ohně vedle mě, ale v životě by mě nenapadlo o tom ani přemýšlet, natož se ho ptát, nebo o tom bez něj spekulovat. Nic mi do toho není. To jen a jen jeho věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 00:37
avatar

Super zážitky u letních studentských taboráků. Holt už je jiná doba škoda aspoň mám vzpomínky na jiný život

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 06:18
avatar

Sílu na přežití tohle všechno má, jenom musí být pořádt dost lidí, kteří tomu přežití budou napomáhat a v tomto krásnu pokračovat. Musím říct, že jich ubývá, ale jsou a budou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 07:20
avatar

Je to krásné, že jsi zůstal klukem. I pro mě byly "foglarovky" mým dětstvím. Kdo by neznal Ježka v kleci, Mirka Dušína, Rychlonožku, nebo naopak záporného Štětináče nebo Dlouhé Bidlo.

Každý rok při putování po Sázavě se zastavíme kousek pod Stvořidly ve Foglarově Sluneční zátoce. A vzpomínáme.

Mladá generace tohle ale už nechápe. Kdepak dneska nějaký ježek! Hry na počítačích, hodně střílení a litry kečupu. Nechci házet do jednoho pytle všechny mladé, ale je jich hodně, komu Foglar nic neříká.

Jeho orientaci neřeším, ať si každý tvrdí, co chce. On rozhled, dobro a moudro člověka není dáno jeho orientací - ať takovou či onou, ale je to v něčem jiném.

Znám člověka, dělával nám na táboře "hlavase". Už v mládí dovedl dětem obětovat všechno, jen aby měly krásné zážitky. Je normálně orientovaný - pro hnidopichy, má ženu a 3 děti. Ale i dneska, když už je mu přes 50 let, je pořád tím klukem zapáleným pro dobrodružství. Docela ho té jeho paní závidím, jiní chlapi snědí kachnu, lehnou na gauč a pustí si televizi a on pořád hledá dětská dobrodružství, vymýšlí hry apod.

Kéž by takových madšenců věčně mladých zůstalo víc! *palec* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 09:37

No musím říct že u mě hlavně nudu... Je možná divné, ale mě prostě víc jak příběhy Rychlých šípů prostě daleko víc bavili Strážci z ABC (i když je mi jasné že to byla svým způsobem jejich kopie). A protože mě to nebavilo ani jako "komix" tak jsem nikdy neměl snahu sehnat si knížku.

A rozhodně to nebylo tím že bych byl nějaký nadšený pionýr, k tomu jsem měl fakt hodně daleko... ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 09:49
avatar

Především tedy Rychlé šípy... Stínadla, Vontové, ježek v kleci, Jan Tleskač, Losna s Mažňákem, hledání kroniky na Červených schodech pod pětibokým kamenem, souboj a spojenectví se Širokem, dvojník Mirka Dušína a žluté špendlíky... ale také Hoši od Bobří řeky, Pod junáckou vlajkou...

Ach jo... proč nejsem kluk*smich* Jedny z mých nejoblíbenějších knih... škoda, že takovou nádheru vytlačují krávoviny typu HP, různá braková Lanczová a jiné. Dnešní děcka umí skvěle s počítačem, umí kdeco zničit, všemu "rozumí", ale rozdělat oheň? Stanovat v noci v lese? S partou uspořádat sportovní klání?

Ani ve snu.

doplněno 12.03.13 10:00:

To já zas ano...byly doby, kdy jsem RŠ čítala denně a do knihovny pořád lezla pro takové sešity, kde byly jejich další a další dobrodružství. Jo, některé knížky Lanczové se četly pěkně, pravda, také jsem jich v pubertě pár dostala k narozeninám, ale všechny jsou na jedno brdo a jaksi se z hlavy vykouřily...;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 12.03.13 09:58
Marti já jsem možná mimo odpověď.Rychlé šípy jsem četla,Foglara díky literatuře na Zš znám,ale jinak mohu říct že šel opravdu kolem mě.Moc mě nezaujal.Možná jsem už jiná doba.A na tu Lancovou...jeééé to se taky dobře četlo *modla*
Takže když se řekne Foglar vybaví se mi fotka,Rychlé šípy,pár literárních postav a to je tak asi vše.Je spousta z literatury kteří si dokáží u mě vydobit obdiv,ale Foglar to bohužel není.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 09:54
avatar

Já si vzpomenu hlavně na tajemno, takovou ponurou atmosféru, nejspíš z Rychlých šípů...milovala jsem Boj o první místo, vždycky jsem chtěla být jako Petr :D a snila jsem o takový partě lidí, jako třeba v Hoších od bobří řeky nebo jakou měli Rychlé šípy...docela dost mě jeho knížky ovlivnily, kdo ví...kdybych vyrůstala na dívčích románech třeba bych byla úplně jinej člověk :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 12.03.13 10:00

Mě osobně k srdci nikdy nepřirostl. Popravdě, po přečtení několika kapitol jsem už netoužil poznávat cokoli od něj. Jezdili jsme vodu, chodili na čundry, ale jeho pohádky byly spíš pro předškoláky nebo děti z prvního stupně, které tohle ještě neabsolvovali nebo jen jednou ročně s tátou. A tehdy jsem měl radši Vinnetoua.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 13.03.13 00:10
avatar

Lado, v kolika TVEJCH klukovskejch letech jsi ho četl...

Nemusíš odpovídat...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 13.03.13 05:36

V osmi, možná v deseti. Někde kolem 3-5. třídy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 12.03.13 16:29

Za všechno dobré, co ve mě zůstalo vděčím skautingu a JF.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.13 23:26
avatar

Dnešní děti by taky dokázaly přežít v divočině. Připojí se přes 3G, na tabletu si najdou jak rozdělat sirkama oheň a když budou mít štěstí tak nebudou vraní oko považovat za ostružinu :)

Nejraději jsem měl Chatu v jezerní kotlině. Tu jsem přelouskal už v době "pionýra". Asi i díky této knize jsem si uvědomil, že plno věcí na první pohled nezvládnutelných se postupně zvládnout dá. Oni vlastně úplně z ničeho postavili chatu. Stačilo jen soustavně jít za svým snem. A tak jsem taky já s kamarády dokázal postavit několik solidních "bunkrů" a později i klasickou chatu. Nešlo to snadno, práce na tom bylo plno, ale měli jsme bez počítačů a mobilů tak nějak víc času. Peníze jsme moc neměli, tak jsme si občas něco "půjčili", no a dřeva bylo všude dost :)

To je asi jedna z věcí, která dnešní generaci chybí. Nechápou, že když chtějí něčeho velkého dosáhnout, chce to čas. Pokud nemůžou mít něco ihned, nezajímá je to. Za něčím dlouhodobě jít, něco budovat, to je jim většinou cizí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marenka*
Datum: 12.03.13 23:30

První vjem při přečtení otázky byl "a co na to Jan Tleskač?" *frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 12.03.13 23:59
avatar

Ahoj, zajímavé téma!

Já jsem Jestřába pochopil, měl rád mladý kluky a pro ně žil, jim dělal program, je ochraňoval od průšvihů, jim se snažil vysvětlit jak dospívat. A pak o tom psal, krásně...

Asi se mu ty mladý kluci líbili, proto jsou v těch komiksech snad vždycky v kraťasech, dál už nešel - vím, že to nekreslil přímo on, ale jako redaktor mohl "zavelet", měl svoji představu "ideálních" táborníků, ostatní "plantážníci" byli vždy oblečení...

Prostě se mu ti kluci líbili, a proto pro ně "něco" dělal a pak o nich psal knížky...

Mně vždycky "bavili" mladší kluci, zůstalo mi to dodnes, už před sametovou jsem vedl pionýrské oddíly, jezdil s děckama na tábory,,,

Nedávno se mně tady na poradne jeden kolega ptal, jestli jsem pedofil... Odpověděl jsem mu, že vlastně ano, že mám rád mladý lidi...

Takže ano, Jestřáb byl "pedofil" v tom smyslu, že měl rád mladý kluky, miloval je, nezneužíval je, neměl s nimi sexuální styk a udělal by pro jejich šťastný "kukuč" snad vše. A v tomhle ho NAPROSTO chápu!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.13 00:04
avatar

Foglar je legenda. Legenda uznávaná, legenda, která přežila prakticky do současné doby a snad právě proto je tak známá. Mně současně s jeho jménem naskakuje jméno Otakar Batlička.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.