Zodpovězení otázky

Od: Datum: 16.08.16 16:30 odpovědí: 13 změna: 18.08.16 00:48

Všechny květiny v kytici až na dvě jsou růže,až na dvě jsou kopretiny a až na dvě slunečnice. Kolik květin je v kytici?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vilik
Datum: 16.08.16 16:32
3.
Od: iveta*
Datum: 16.08.16 16:45

3

Datum: 16.08.16 21:37

osm a více?

Datum: 16.08.16 23:38
Přestože to má být nejspíše logická úvaha, pro mě postrádá právě tu logiku. Jako ostatně většina těchto příkladů. :)
Tři?
Od: ze
Datum: 17.08.16 01:54

Formulace vašeho zadání nedává smysl.

Domnívám se, že věta je gramaticky chybně zapsána, což je první problém. Pokud bych předpokládal čárku tam, kde má podle mě být (Všechny květiny v kytici, až na dvě, jsou růže...), četl bych větu následovně:

Všechny květiny v kytici až na dvě jsou růže.

A

Všechny květiny v kytici až na dvě jsou kopretiny.

A

Všechny květiny až na dvě slunečnice.

Pokud se jedná o jedinou kytici, pak jsou podle mého názoru první dvě věty kontradikcí (protimluvem) anebo přímo nesmyslem. Třetí věta je nesmyslná stoprocentně, neboť vzhledem k absenci slovesa se ani nejedná o větu.(A co hůře, z hlediska logiky se nejedná ani o výrok, tzn. nelze v principu určit, zda je pravdivý či nepravdivý)

Od: marie*
Datum: 17.08.16 13:53

Tak jak byla otázka položena, tak jsem ji opsala. správně bylo číslo 3.

Datum: 17.08.16 14:42

V tom případě má kritika patří autorovi otázky. Věta je podle mého špatně gramaticky vystavěna a vzhledem k očekávané odpovědi jsou chybně užity logické kvantifikátory (slovíčko "všechny"). Mohla byste nám prosím tedy alespoŇ ukázat logickou úvahu, která nás měla dovést k číslu 3?

Od: marie*
Datum: 17.08.16 15:01

já vám logickou úvahu nezodpovím, proto jsem se ptala, ale odpověď 3 byla správná alespoň zasláním sms do časopisu.

Od: annaa
Datum: 17.08.16 18:56

Je to pěkná hloupost. Všechny květiny v kytici až na dvě. Slůvko všechny, tedy znamená jeden kus. *smich*

Datum: 17.08.16 19:39

Stejný smysl má jiná formulace: Kytice obsahuje dvě květiny, které nejsou růžemi a současně obsahuje dvě květiny, které nejsou kopretinami a také obsahuje jen dvě květiny, které nejslou slunečnicemi.

Datum: 17.08.16 23:35

jojozka: To měl být asi smysl původního zadání, nicméně tak, jak znělo zadání původně, se podle mě jedná o holý nesmysl. Jak jsem již řekl - z hlediska gramatické výstavby i z hlediska logického (chybné užití kvantifikátoru "všechny").

Od: pt®
Datum: 17.08.16 23:42

Začala jsem číst zadaní a první, co mně napadlo bylo, co je to za kytku? Nikdy bych nedala do jedné kytice kopretinu s růží a slunečnicí...

omlouvám se, to byl jen žert...

Datum: 18.08.16 00:48

Pobavilo mně, jak vědecky, odborně a za použití gramatiky zde byla otázka sepsuta. K výsledku vede jednoduchá cesta a zdravý selský rozum:

a) až na 2 květiny jsou to růže

b) z toho plyne, aspoň 1 je růže

c) aspoň 1 je kopretina, aspoň 1 je slunečnice

a máme 3 květiny v kytici.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.