Výraz mi se to líbí

Od: Datum: 15.08.16 01:22 odpovědí: 17 změna: 15.08.16 17:57

Zdravím, :)

zajímala by mě odpověď na otázku, kdo všechno používá tento výraz (a jemu podobné). Jde mi právě o to počáteční "mi". Prosím, hlasujte pouze ti, kteří tak skutečně mluvíte nebo píšete (popř. obojí). V diskuzi si ale ráda přečtu všechny názory.

doplněno 15.08.16 01:30:

* z důvodu pravopisu znamená, že třeba někdy nevíte, kdy napsat "mně" nebo "mě", a proto prostě napíšete "mi". :) Musela jsem to takto zkrátit, protože v anketě není místo na delší text.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 15.08.16 07:52

Dobrý den, toto slovní spojení jsem nikdy nepoužil a snad ani nikdy nepoužiji - nelíbí se mně. Zdravím!

doplněno 15.08.16 09:17:

V Praze jsem toto slovní spojení od nikoho nikdy neslyšel. Pokud někdo ano, tak tam potkal "naplaveninu" asi z pohraničí .

Datum: 15.08.16 07:59

Nepoužívám - snad každý kdo chodil do školy si to zdůvodní ...

Možná někde v nářečí se to používá - ale nevím.

Datum: 15.08.16 08:04

Nepoužívám, nehlasuji. V zaměstnání se tu a tam setkávám s používáním výrazu "mi" namísto "mě" (neotravuj mi) a řekl bych, že jde o krajní případ obecné češtiny, tedy toho, čemu se lidově a nesprávně říká pražština. *nevi*

doplněno 15.08.16 09:01: Ucelené slovní spojení "mi se to líbí" je samozřejmě severomoravského původu. Také si pamatuji, že zřejmě největší tele, které kdy vzešlo z valašského Zlína, kdysi proneslo větu "To se budete muset zeptat ho". Paní vystudovaná pedagožka zřejmě právě nastavovala procesy.
doplněno 15.08.16 09:02:

Kruci, co je s těmi linky...Alena Hanáková. *nevi*

Datum: 15.08.16 09:07

Také nepoužívám a proto nehlasuji. S "pražštinou" souhlasím - nevím, jak moc je to slyšet dnes, ale pamatuju se z dětství, že když jsem jako kluk někde přišel do styku s rodilými "pražáky" (nebo ne třeba přímo rodilými, ale už Xlet v Praze a okolních vesnicích žijícími) - celkem jedno, jestli to byli dospělí nebo děti - tak přesně tohle spojení v mluveném projevu a ješty typicky "pražsky zazpívané" mne vždycky tahalo za uši - "mi se to líbííí" *smich*

Datum: 15.08.16 09:12

V Praze žiju a mluvím přes 60 let (tedy mluvím o něco méně:-D), ale "mi" v tomhle slovosledu jsem snad nikdy neslyšel *nevi*.

Datum: 15.08.16 08:06

mně to vždycky trochu "zatahá" za uši, ale začínám si zvykat - je to vlastně mluvnicky správné - jenom zpřeházený slovosled.

doplněno 15.08.16 17:42:

- vlastně výraz "mi se to líbí" se mi začíná docela líbit !

Datum: 15.08.16 12:25

Culdo, právě že to není mluvnicky správně - může to být správně v určitém nářečí, ale ve spisovné češtině to pořádně tahá za uši. Tvar "mi" je nepřízvučný a z podstaty se nemůže nacházet tam, kde by na něho ten příizvuk padal - tedy např. i na úplném začátku věty.

Datum: 15.08.16 17:55

Culdo, to mi se to teda rozhodně nelíbí! Spíš bych řekl, mi že se to líbí čím dál, tím méně.

Datum: 15.08.16 08:32

Nepoužívám nikdy. Ani v přímé mluvě, a už vůbec ne v psaném slově. Ale všimla jsem si toho tady a usoudila jsem, že pisatel právě neví jak to správně napsat, tak zvolí tuto variantu.

Datum: 15.08.16 08:49

Slovosled "mi se to líbí" bych určitě nepoužil, ale "líbí se mi to" používám běžně (spíš v mluveném slově, ale občas i v psaném), stejně jako všichni v okolí. Nikdy mě nenapadlo, že by na tom mohlo být něco špatně. Možná je to skutečně součástí pražského slangu (jak psáno výše).

Tahle možnost ve Vaší anketě chybí, takže nehlasuji.

Datum: 15.08.16 12:29

Líbí se mi to - je naprosto v pořádku. Ta možnost tam není, protože to je normální slovosled, který je i ve spisovné češtině. :)

Datum: 15.08.16 09:10

Pro správný pravopis je jednoduchá pomůcka, stačí zaměnit za TY. Kde použiji TI, patří MI, místo TOBĚ je MNĚ, kde je TĚ napíšu MĚ... "Mi se to líbí" je čistě krajová záležitost, ale " líbí se mi to" je správné všude. "Mně se to líbí" je stejné jako "tobě se to líbí :)

Od: maky®
Datum: 15.08.16 13:27

"mi" nikdy na začátek nedávám, ani nikoho takového neznám, vlastně jsem se tím zde setkala prvně, proto nehlasuji.Pro "mě" a "mně" mám pomůctu, kde mohu říci "mne", např, beze mne, mohu dát "mě", beze mě. Nebo si řeknu "ti" a "tobě" a podle toho se řídím.;)

Datum: 15.08.16 13:29

Nikdy jsem mi nepoužila, jako Tobě se to líbí, nikdy bych neřekla Ti se to líbí.

Datum: 15.08.16 17:05

Naprosto nesouhlasím, že je to"pražština". Jsem rodilá Pražačka, nikdy jsem to od Pražáků neslyšela, ale máme v práci kolegyně ze severní Moravy a ty to používají.

Datum: 15.08.16 17:22

Slyšela jsem to u jedné paní,která pochází z Opavy

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.